Obnovit stránku

Skartovače: typ řezání

• Autor: Redakce

Řez papíru je zásadním parametrem při výběru skartovače. Rozlišují se tři typy: podélný řez, křížový řez a mikrořez. Každý z nich je vhodný na jiné použití a nabízí i odlišnou úroveň bezpečnosti. V tomto článku se podíváme na to, jak se od sebe tyto tři typy liší a proč je potřeba při výběru skartovače řešit právě tento parametr.

Skartování, řez papíru

Typ řezu papíru při skartování

Skartovačky nabízí celkem tři typy řezů papíru. Čím se od sebe liší podélný, křížový řez či mikrořez?

  • Podélný řez nabídne základní stupeň skartace – dle normy je vhodný pro první dva stupně utajení DIN, tedy úrovně P1 a P2. Dokumenty nařeže na podélné proužky. Nevýhodou je, že tyto skartovače zvládnou pouze menší množství papíru zároveň.
  • Křížový řez nabídne střední úroveň bezpečnosti odpovídající úrovním P3 a P4 ve stupnici DIN. Tento skartovač je vybaven dvěma noži, které papír nasekají na menší kousky. Výhodou je schopnost zpracovat větší množství papíru najednou.
  • Mikrořez nabízí nejvyšší stupeň utajení (úrovně P5 a P6 dle stupnice DIN). Papír doslova nadrtí na miniaturní částečky.

Proč řešit řez papíru?

Řez papíru, kterého je daný model skartovačky schopný, jde ruku v ruce s bezpečností. Úkolem skartovačky je znemožnit čtení a případné zneužití dokumentů či jiných nosičů s informacemi. Platí proto jednoduchá úměra: Čím menší kousky zvládne skartovačka „vytvořit“, tím lépe. Velikost částic je navíc jasně specifikována ve stupnici DIN 66399 pro osobní údaje a utajené dokumenty, která je právně závazná. Záleží tedy na tom, jaký stupeň utajení vaše dokumenty mají. Více o tom, jaká velikost částic odpovídá jednotlivým stupňům utajení, najdete v článku Stupeň utajení DIN.

i Mohlo by vás zajímat

Řez papíru je důležitý parametr skartovaček. Existují tři typy řezu a každý z nich uvádí, do jaké míry je skartovačka schopná znemožnit čtení či zneužití skartovaných dokumentů.


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB12