Skartovačky vám pomohou spolehlivě zničit dokumenty s citlivými údaji, ale i CD/DVD nosiče a platební karty. Existuje hned několik typů skartovaček – ty se liší výkonem, typem řezu, objemem sběrného koše, ale i stupněm bezpečnosti skartace. Jak vybrat tu nejvhodnější skartovačku pro vaše potřeby?
Křížový řez – díky skartaci na menší částice nabízí vyšší ochranu dat. Na druhou stranu skartovačka zvládne skartovat pouze menší množství papíru najednou.
Podélný řez – zvládne skartovat více papírů najednou, ale stupeň utajení není příliš vysoký.
Čím vyšší ochranu dat při skartaci skartovačka nabízí, tím menší kusy papíru z ní vycházejí.
Stupně utajení – přehled DIN klasifikací
Stupeň utajení udává, společně s typem řezu, na jak malé kousky bude papír rozřezán. Skartovače mají vždy uvedený stupeň utajení podle DIN 66399 normy, přičemž označení P znamená na jak malé kousky se bude skartovat papír. P-1 se hodí například na skartaci rodinných dokumentů a účtů, zatímco P-5 už na velmi tajné dokumenty. Takové dokumenty už není možné po skartování složit dohromady a přečíst si text. Protože různá média drží na stejném rozměru různé množství dat, jsou stupně utajení klasifikovány i pro další média. Tuto informaci naleznete často v popisu produktů; například O-2 označuje slabší utajení při skartování CD a DVD, F-5 zase vysoké utajení při ničení filmů.
U levnějších strojů může při překročení kapacity v krajním případě dojít až ke spálení motoru.
Kvalitnější skartovací stroje jsou vybaveny pojistkou proti přehřátí – při překročení kapacity skartovačka spustí zpětný chod a papíry vrátí nazpět.
Objem koše skartovacího stroje
Pokud skartujete menší množství papíru najednou, bude vám stačit skartovací stroj s objemem koše do 10 l. Pro skartování většího množství papíru doporučujeme objem koše 20 l a více.
Obecně platí, že čtyři listy papíru zaberou přibližně jeden litr objemu koše.
Rychlost řezání skartovačů
Rychlost řezu se udává v metrech za minutu, případně v milimetrech za sekundu.
Pomalejší skartovací stroje mají rychlost obvykle do 2,1 m za minutu.
Rychlejší skartovačky skartují o rychlosti 2,2 m za minutu a vyšší.
Materiál ke skartaci
Nejčastějším materiálem je samozřejmě papír. Některé modely zvládnou navíc i skartaci kreditních karet, CD/DVD nosičů, nebo si poradí se skartací listů papíru, které jsou sešité kancelářskými sponkami. Existují i skartovače na kartón, které se budou hodit především, pokud z nepoužitelného kusu kartonu chcete vyrobit výplňový materiál, který ochrání převážené zboží.
Ruční skartovače
Jedná se o skartovačky, které jsou o poznání menší než ty klasické. Fungují tak, že uživatel otáčí kličkou a tím probíhá skartace. Jsou vhodné především pro občasné domácí použití. Některé ruční skartovačky dokáží rovněž zlikvidovat CD, DVD nebo kreditní karty.
Spolehlivý způsob, jak zabránit zneužití Vašich tištěných dokumentů a interních informací. Bezpečnost skartace se řídí normou DIN 32757, která předepisuje maximální velikost výsledných odřezků skartovaného dokumentu v pěti bezpečnostních úrovních. Nejnižší úroveň DIN 1 je vhodná pro běžnou korespondenci a nedůležité tištěné dokumenty, nejpoužívanější úroveň DIN 3 je určená i pro interní a důvěrné dokumenty.