Obnovit stránku

Typy konektorů adaptérů notebooků

Aktualizováno

Typický notebook má hned několik konektorů. Mezi nejpoužívanější patří pochopitelně USB pro různé příslušenství, HDMI pro připojení externího displeje, LAN pro konektivitu k síti a pochopitelně nesmí chybět ani speciální napájecí konektor. Jak vypadá? Je u většiny notebooků stejný, nebo má každá značka svůj vlastní?

Notebookový adaptér; koncovka;

Typy konektorů adaptérů notebooků – OBSAH

  1. Vývoj napájecích konektorů u notebooků
  2. Možné problémy s napájecím konektorem
  3. Nejčastější typy konektorů
  4. Konektor má vliv na výběr nabíječky

Vývoj napájecích konektorů u notebooků

Výrobou notebooků se historicky zabývalo několik desítek různých výrobců. A při takovém množství bylo zřejmé už na začátku, že prosadit standardizovaný napájecí konektor nebude vůbec jednoduché. V současné době registrujeme zhruba do 10 různých napájecích konektorů, ale blýská se na lepší časy. Ano, máme na mysli multifunkční konektor USB-C, který v závislosti na použitém rozhraní (ideálně Thunderbolt 3 nebo vyšší) umí kromě napájení i přenášet data a zvuk.

A právě oboustranný konektor USB-C je budoucností v oblasti napájení notebooků. Ostatně společnost Apple na něj kompletně přešla již před několika lety. I ostatní výrobci se postupně v tomto směru osmělují. Nezbývá než doufat, že během dvou a tří let bude drtivá většina nově prodaných notebooků vybavena právě konektorem USB-C.

Univerzální napájecí kabel;AlzaPower;
Moderní kabel AlzaPower podporuje nejnovější standard USB 3.2 Gen1 (5 Gb/s) s konektory typu USB-C. S vysokým výkonem až 60 W si hravě poradí při nabíjení notebooků, ale i ostatních zařízení, jako jsou mobilní telefony, tablety, powerbanky a další.

Možné problémy s napájecím konektorem

Poškozený, utržený, vyviklaný nebo uvolněný napájecí konektor v notebooku je poměrně běžná závada. Často si jí všimnete až v momentě, kdy notebook přestane fungovat. Nedojde totiž ke kontaktu se zdrojem napájení, přestane se dobíjet baterie a po jejím vybití se už notebook nezapne. Závadu na straně konektoru se rozhodně nepokoušejte v domácím prostředí opravovat, ale rovnou kontaktujte značkový servis.

Nejčastější typy konektorů

Podívejte se na přehled konektorů, které se aktuálně nejčastěji používají.

Typ konektoru Značky: Znázornění konektoru:
USB-C Apple, Microsoft, Lenovo, Asus, HP, Dell, Acer, Honor, Toshiba, Huawei Konektor Asus EEE; 2,48/0,70 mm
Apple MagSafe Apple Konektor MacBook; Apple MagSafe
Lenovo Slim Tip (11 × 4,5 mm) Lenovo Konektor Lenovo; Square yellow
4,0/1,70 mm Lenovo Konektor 4mm;Lenovo
4,5/3,0 mm Dell, HP Konektor 4,5mm;Dell;HP
5,50/1,70 mm Acer Konektor Acer; 5,50/1,70 mm
3,0/1,0 mm Acer Konektor Acer; 3,0/1,0 mm
4,0/1,35 mm Asus Konektor Asus VivoBook; 4,0/1,35 mm
5,50/2,50 mm Asus, MSI, Dell, HP, Fujitsu Konektor Asus, MSI, Dell, HP, Fujitsu; 5,50/2,50 mm
3,50/1,35 mm Umax Konektor Umax VisionBook; 3,50/1,35 mm

Konektor má vliv na výběr nabíječky

Typ napájecího konektoru samozřejmě přímo souvisí i s výběrem správné nabíječky. Většina uživatelů si vystačí s jedním adaptérem, který je součástí příslušenství každého notebooku, ale občas je potřeba přikoupit druhý kus. Například z důvodu častého cestování nebo pokud dojde ke ztrátě.

Univerzální notebookový adaptér 90 W; Connect IT;
CONNECT IT univerzální notebookový adaptér 90 W. Součástí balení je 12 vyměnitelných koncovek s praktickým držákem.

Při výběru nabíječky k notebooku si tak dejte pozor, abyste vybrali správnou variantu. V případě nových notebooků to nebude problém. U těch starších jde často o komplikovanou situaci, kterou je vhodné vyřešit nějakým univerzálním řešením včetně různých nasazovacích koncovek.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB02