Obnovit stránku
Omlouváme se, ale z technických důvodů momentálně nelze vyzvedávat objednávky na našich pobočkách. Na opravě usilovně pracujeme. Děkujeme za pochopení.

Umělá inteligence: Lidé už jsou nadbyteční?

Aktualizováno • Autor: Michal Rybka

Ve všech případech všech dosavadních technologických revolucí docházelo k proměně práce: Z vozků se stali řidiči kamionů, z písařů úředníci, z farmářů, kteří vláčeli pluh za volem, byli řidiči traktorů. Práce se změnila, stala se obvykle jednodušší a o něco bezpečnější, i když to mělo jak svoje plusy, tak i mínusy.

AI - umělá inteligence a lidé bez práce

Lidé už jsou nadbyteční? – OBSAH

  1. Berou nám technologie práci?
  2. Redukce lidské práce
  3. Co když bude AI chytřejší než lidé?

Berou nám technologie práci?

Jak zaznělo v úvodu, doposud vždy platilo, že vyústěním technologické revoluce je jednodušší a bezpečnější práce. To vede mnoho ekonomů a technologických vizionářů k předpokladu, že takhle to bude vždycky, že každá technologická revoluce prostě ukončí existenci některých zaměstnání – a dá vzniknout jiným.

Standardní parní stroj měl strojvůdce, který dohlížel na trať a na stav lokomotivy, pak topiče, který přihazoval uhlí – a obvykle ještě pomocníka, protože házet celý den uhlí do kotle není žádná legrace. Dnes si strojvedoucí vystačí sám – a nejen to, on vlastně spolupracuje se strojem, který má svoji vlastní signalizaci a teoreticky by dokázal celý vlak uřídit sám.

AI - umělá inteligence a lidé bez práce. Midjourney: V. Závada

Člověk tam je potřeba hlavně pro výjimečné situace, kdy se musí rychle rozhodnout – a pro těžké rozhodování, za které stroj nemůže být zodpovědný, protože stroj je jenom objektem práva, nikoliv jeho subjektem. V mnoha případech, zvláště na uzavřených podzemních tratích, si už dnes bohatě vystačíme bez strojvedoucích, stačí dálková supervize vlaků z depa.

Redukce lidské práce

To, co pozorujeme, je redukce prací typických pro člověka. Zatímco stroje dříve nahrazovaly rutinní, úmornou práci a dovolily nám zbavit se objektivní krutosti vůči lidem i zvířatům, současná revoluce má jiný charakter – a obrací se na schopnosti, které jsme považovali za typicky lidské, jako je například kreativita a nebo expertní znalosti. Fakt, že dnešní specializované inteligence, jako je Midjourney 5, dokážou generovat velmi dobře vypadající obrázky, překvapil pravděpodobně všechny, stejně i jako schopnost GPT-4 komunikovat ve velkém množství jazyků.

AI v kanceláři. Midjourney: V. Závada

Královna Kleopatra byla považována za výjimečně inteligentní, protože uměla mluvit devíti jazyky, což dnes umělá inteligence GPT-4 snadno překonává. I v jiných oblastech si už současná generace umělé inteligence nestojí vůbec špatně: Podle informací OpenAI GPT-4 dosáhla 93 percentil v jazykové části testu SAT (Scholastic Assessment Test) a 89 percentil v matematické části testu SAT. V testu LSAT (Law School Admission Test) získala 88%, dále pak 80% v matematické části testu GRE (The Graduate Record Examinations) a 99% v jazykové části GRE. V současnosti je umělá inteligence lepší než lidé v mnoha úlohách, například ve schopnosti odhadovat skládání proteinů z DNA kódu a má také lepší výsledky při čtení mnoha medicínských zobrazovacích metod.

Co když bude AI chytřejší než lidé?

Otázka tedy zní: Co se stane, když bude AI lepší než většina lidí – a zaměstnávat lidi bude prostě méně efektivní a nákladnější? Takovou situaci jsme tu zatím neměli, zatím jsme odstraňovali hlavně fyzickou námahu, nešlo o to, že by stroje byly obecně lepší než lidé. To je situace poměrně nová a neprozkoumaná. Klasická ekonomická teorie říká, že pokud je stroj v nějaké činnosti lepší a levnější než člověk, tak ho v ní nahradí.

AI - umělá inteligence a lidé bez práce. Midjourney: V. Závada

S náhradou v rutinních činnostech jsme počítali, ne ale s tím, že v roce 2023 se objeví AI, která je schopná lidi nahradit v mnoha kreativních činnostech. V současnosti s tím bojují hlavně umělci, kteří se staví hlavně proti tomu, aby umělá inteligence kopírovala jejich styl. Debata v téhle oblasti je složitá, pokud nebude vytvořena nějaká speciální legislativa, tak se obávám, že zákon není na straně umělců, protože to, co AI dělá, je transformativní proces na základě pozorování, to znamená, že podobně jako lidé AI styl odpozoruje a tvoří si v něm sama. Je ale násobně výkonnější než lidé, takže i její schopnost replikovat styl je mnohem lepší.

AI - umělá inteligence a lidé bez práce. Midjourney: V. Závada

Zásadní obavou umělců je to, že velké firmy využijí schopnost AI replikovat jejich styl k tomu, aby je obešli a v podstatě je tak zbavili práce, případně aby tvořili velmi dobré repliky a variace na styly už mrtvých umělců. Tato obava je jistě oprávněná – a podle mého názoru by tam mělo dojít k nějaké produktivní dohodě, například k té, že pokud se generuje obraz ve stylu konkrétního autora, mohl by dostat určitou odměnu. Příkazy vnucující konkrétní styl jsou rozeznatelné – a tento indikátor by mohl podobné situace řešit. Další možností je vznik speciální licence díla pro strojové učení, kdy by autor po dobu zákonné ochrany mohl regulovat, zda jeho díla budou a nebo nebudou použita pro strojové učení.

Otázky lidské obsolence a toho, co budeme jako lidé dělat, pokud nám umělá inteligence vezme naši práci, jsou samozřejmě důležité – a musíme si je klást. Je ale nepravděpodobné, že by striktní zákazy něco vyřešily, spíš musíme hledat kompromisy a společnou cestu do naší budoucnosti.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19