Obnovit stránku

Umělá inteligence: Od technické revoluci k technologické evoluci

Aktualizováno • Autor: Michal Rybka

Lidé získali během své evoluce celou řadu zajímavých evolučních programů. Jedním z nich je zvědavost a snaha zkoumat svět kolem sebe. Tato snaha byla u prvních lidí, kteří opustili Afriku v prehistorických dobách – a snahu zkoumat svět máme pořád, ať už šlo o nesmírně riskantní cesty Polynézanů Tichým oceánem – a nebo moderní snahy cestovatelů podívat se na místo, které je jenom těžko přístupné. Edmund Hillary lezl se svým šerpou Tenzigem Norgayem v roce 1953 na místo, kam by nikdo normální lézt neměl – na samotný vrchol Everestu – a od té doby tam leze stále více a více lidí.

Transhumanismus

K revoluci k evoluci – OBSAH

  1. Chceme poznávat neznámé
  2. Odmítáním technologické revoluce je zbytečné
  3. Je transhumanismus naše budoucnost?

Chceme poznávat neznámé

Máme v sobě program, který nás vede z bezpečí do dobrodružství – a poté, co jsme prošmejdili každý kout naší planety, nás tenhle program vede dál. Elon Musk chce kolonizovat Mars – ano, to je další místo, kam se chceme podívat, ale tím to zdaleka nekončí. Jakmile jednou ochutnáme cestování ve vesmíru, je prakticky úplně jisté, že budeme chtít dál a ještě dál. Ten program v nás už volá, volá nás ve formě scifi příběhů, které nás lákají spolu se Star Trekem na cestu Galaxií a spolu s Doktorem Who na cesty časem. Tak to prostě je: To, že si vyprávíme příběhy o budoucnosti, mluvíme vlastně o našem univerzálním lidském programu, který nás táhne dál a stále dál.

Tohle udělal už Lúkianos ze Samosaty (cca 120 našeho letopočtu), který napsal Pravdivé příběhy, první skutečné scifi, první space operu, ve které se vypravěč spolu se svou posádkou připlete do vesmírné bitvy mezi Měsíčňany a Slunečňany. Tohle volání je vážně velice, velice staré – a my, lidé, pokud si navzájem neuděláme něco strašného, ho budeme následovat. A přicházející umělá inteligence může být naším největším a nejmocnějším spojencem.

AI utopie destopie

Odmítáním technologické revoluce je zbytečné

Cesta vpřed nevede přes odmítnutí technologické evoluce, ale v jejím přijetí. Vesmír je veliký, cestuje se jím špatně – a nakonec, až se vydáme na cesty, je velmi nepravděpodobné, že bychom jím cestovali v podobě, kterou si naše evoluce připravila pro pobyt na jedné konkrétní planetě – a jenom v tom pásu, kde je teplo. Aby lidé mohli obsadit místa na severu, museli si vyvinout technologie, jak tam přežít: Od stavby iglů po šaty z kůže. Museli jsme se adaptovat.

Cesta vpřed vede přes další formy adaptace. Singularita, tedy dosažení bodu ekvivalence s člověkem, by pro nás neměla být strašákem. Transhumanismus, tedy schopnost přetisknout se do strojů a získat jejich vlastnosti, je pro nás příslibem. V seriálu The Black Mirror, v epizodě The San Junipero (Sezóna 3, epizoda 4, 2016) se zkoumá idea digitální věčnosti – situace, kdy jsou stroje schopné vybudovat digitální ekvivalent nebe pro dávno mrtvé lidi.

AI utopie destopie

Je transhumanismus naše budoucnost?

Stav, kdy se lidé sloučí se stroji na cesty dál, do vesmíru, je nejpravděpodobnější možnou budoucností. Biologicky nejsme stavění na dlouhý život – a vůbec ne na život v nudě generačních lodí, putujících mezi hvězdami. Digitalizované lidské vědomí ale může usínat na statisíce let – a to, co by bylo naprosto neúnosné pro biologické lidi, by mohlo být pro naše transhumanistické potomky zcela jednoduché.

Camille Flammarion (1842-1925), jeden z nejvýznamnějších francouzských astronomů 19. století, si představoval budoucnost cestování mezi hvězdami jako „cestování duší mezi planetami“. Dnes se zabýváme ideami jako schopnost přenést model vědomí mezi vzdálenými světy – stačí, když na cílovém objektu přistane přijímač schopný budovat droidy, kteří mohou emulovat lidské vědomí – a naše digitalizovaná vědomí pak k němu mohou cestovat rychlostí světla.

Technologie, ke kterým se blížíme, mohou nejen proměnit nejen náš svět, ale také nás samotné. Může nám dát potenciál cestovat ke hvězdám, potenciál, který nám naše biologická podstata dát nemůže. A nejen to, stroje se mohou poučit z naší vlastní konstrukce, z našich vlastních nanotechnologií – a společně se můžeme stát něčím novým, něčím, čím jsme ani jeden z nás původně být neměli.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB01