Obnovit stránku

Unravel Two (RECENZE) – Vlněné dobrodružství podruhé

Aktualizováno

Když se na prezentaci Electronic Arts v rámci E3 2018 oznámil druhý Unravel, byli jsme nadšení, že se vrátíme zpátky k logickým hádankám v nádherně zpracovaném prostředí. Naše pozitivní pocity byly ještě více umocněny skutečností, že vývojáři z Coldwood Interactive prohlásili titul Unravel Two za hotový a okamžitě jej vydali. Neprodleně a rádi jsme se nechali vtáhnout do realistického světa, v němž se pohybují dva vlnění přátelé utíkající za jiskrou života, aby se seznámili s trudnými osudy dvou blíže neurčených dětí. V naší recenzi se dočtete, jak se toto nové dílo z produkce EA Originals povedlo.


• Žánr: Plošinovka • Multiplayer: Ano (local, co-op) • Vývojář: Coldwood Interactive • Vydavatel: Electronic Arts • Platformy a Datum vydání: PCPS4, Xbox One (9. června 2018) • Homepage: www.ea.com/en-gb/games/unravel/unravel-two • Čeština: Ne


Obsah recenze Unravel Two

 1. Unravel Two servíruje hluboký příběh na pozadí roztomilého poskakování
 2. Dvojice vlňánků otevírá v Unravel Two prostor pro nové puzzly
 3. Melancholie v Unravel Two zůstává
 4. Dokázal Unravel Two naplnit očekávání?
 5. Recenze Unravel Two: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Unravel Two PC

Unravel Two servíruje hluboký příběh na pozadí roztomilého poskakování

• Recenze: 20. 6. 2018 • Autor: Jakub Němec

Studio Coldwood Interactive svou prvotinou Unravel, kterou přinesli hráčům v roce 2016, rozvířilo už tak neklidné vody nezávislých skákaček. Vlněný panáček Yarny přitáhl k monitorům počítačů a k televizním obrazovkám konzolí i velký počet nehráčů, kteří díky němu zjistili, že videohry nejsou jen pro uzavřenou skupinu lidí. Mnozí z nich vnímali Unravel jako vizuálně nádhernou plošinovku s neotřelými principy založenými na skutečnosti, že Yarny odmotává vlnku ze svého těla (a ta může dojít). Jen někteří reflektovali hlubší příběhový odkaz pozvolna plynoucí v druhé rovině této skákačky.

Unravel Two; screenshot: kamarádi

Největší novinkou Unravel 2 je možnost absolvovat celé dobrodružství vlněných kamarádů ve dvou.

S podobným přístupem přichází vývojáři v pokračování Unravel Two, jež vychází pro PC, PS4 a Xbox One. Alegoricky podaný příběh budou bedliví jedinci vnímat skrz náznaky duchů v pozadí dobrodružství Yarnyho a jeho kamaráda, do něhož občas přímo zasáhnete. Během sedmičky misí se seznámíte s jejich temněji laděnou odyseou odkazující na téma přátelství ve všech jeho rovinách. Postupně prozkoumáváte maják na opuštěném ostrově, kde vyvěrají jednotlivé epizody ze života neznámých chlapců. S dvojicí vlňánků stoupáte k vrcholu, čím blíže se dostáváte ke světlu, tím pochmurnější tóny se vkrádají do emočního ladění dobrodružství.

Práce s příběhovou složkou se scénáristům opravdu povedla. Prvoplánové zachraňování Yarnyho a jeho přítele, jenž je k červenému hrdinovi původního Unravel připojený společným provázkem, nabízí dostatečnou motivaci k hraní Unravel Two, ale až přesah k problémům dnešní doby z něj dělá podobný klenot jako jeho předchůdce. Jen má tu nevýhodu, že fanoušky prvního dílu emoční náboj, o který se tvůrci snažili, více méně nepřekvapí. Zkrátka příběh si budete užívat podle toho, jak citliví a vnímaví jste k vyprávění přes náznaky a jinotajné obrazy.

Unravel Two; gameplay: příběh Unravel Two; gameplay: dvojka Unravel Two; gameplay: poetika

Obrázek 1: Unravel 2 sleduje prostřednictvím dvou vlněných panáčků tklivý příběh přátelství. Obrázek 2: Když přišli o svá klubíčka, tak to dali Yarny a nový neznámý dohromady. Obrázek 3: Přemýšlivých pasáží je v Unravel 2 víc než dost.

Dvojice vlňánků otevírá v Unravel Two prostor pro nové puzzly

Dvojka v názvu Unravel Two neodkazuje pouze na pokračování úspěšné skákačky, ale také na dvojici hratelných postav na obrazovce, stejně jako na počet hráčů, kteří se jejich putování za pravdou mohou zúčastnit. Ve své podstatě se jedná o největší posun oproti prvnímu dílu, kdy jste si mohli zážitek užít pouze sami, zatímco teď se můžete prohánět v přírodě či továrním komplexu ve dvou (PC hráči musí mít aspoň jeden gamepad, jinak je jim tato možnost zapovězena). A musíme přiznat, že se stoprocentně jedná o podstatnou a velmi povedenou změnu, i když lze celkem pohodlně absolvovat celou cestu solo.

Unravel Two; gameplay: továrna Unravel Two; gameplay: spolupráce Unravel Two; gameplay: tetřev

Obrázek 1: Obzvlášť nebezpečno bude pro naše hrdiny v továrním komplexu. Obrázek 2: Bez vzájemné podpory se v Unravel 2 daleko nedostanete. Obrázek 3: Pasáže, v nichž jeden vlňánek odlákává tetřeva, aby druhý mohl projít, patří k nejlepším scénám Unravel 2.

Dvojice spřízněná nejen společným osudem, ale také společnou vlnkou tvořící jejich těla (už není potřeba hledat chomáčky vlny jako v prvním díle), se pouští do honby za zářivou jiskrou. Není nám znám její původ, ani účel, ale víme, že dala sympatickým protagonistům život a ukazuje jim jeden z pohnutých příběhů lidské společnosti. Protože světélko chtějí chytit, následují jej přímořskou krajinou, lesem, okolím jezera, až do technologií kontrastující továrny. Cestou musí překonat řadu překážek založených na jednoduchých úkonech podle fyzikálních zákonů, které však ve společné kombinaci umí vykouzlit záludné hádanky.

Naštěstí se příhodně po ruce vyskytuje tříúrovňová, parádně fungující nápověda. Nejdříve naťukne, na co se máte soustředit, potom je konkrétnější, až nakonec vše polopaticky vysvětlí. V Unravel Two tak nehrozí žádné záludné zákysy na desítky minut, u nichž byste přicházeli o nervy. Aby zase nebylo vše příliš snadné, vývojáři přichystali řadu výzev, po jejichž pokoření dostanete odměnu v podobě úpravy avatarů. Díky různým typům vlňánků a kufru s klubíčky totiž můžete dle libosti přeplést Yarnyho a připravit ho tak o jeho ikonickou červenou barvu.

Unravel Two; gameplay: v jednom Unravel Two; gameplay: fyzika Unravel Two; gameplay: výzvy

Obrázek 1: Unravel 2 můžete klidně hrát sami tím, že ve chvílích klidu zamotáte oba panáčky do jednoho. Obrázek 2: Hrátky s fyzikou budou nedílnou součástí putování dvou hrdinů za jiskřičkou. Obrázek 3: Jestliže vám bude připadat úroveň Unravel 2 nízká, můžete se pustit do obtížnějších výzev s odměnou v podobě nových vlněných kamarádů.

Melancholie v Unravel Two zůstává

Hlavním jmenovatelem série Unravel se zřejmě stane grafické zpracování. K netradičně vyprávěnému ději se totiž zvolená vizuální stránka náramně hodí. Okolo sebe opět budete mít detailně, fotorealisticky zpracovanou přírodu, nebo naopak strohé přísné prostředí továrny propletené interaktivními prvky, jež se naučíte po pár minutách ve hře objevovat během pár okamžiků. Fyzikální hrátky zůstávají, takže různé předměty posunujete, ničíte, převracíte či jinak využíváte, abyste se posunuli do další sekce rozdělené úrovně. 

Unravel Two; gameplay: efekty

Detailní provedení přírody na sebe rádo strhává pozornost.

V klidných částech Unravel Two sice můžete velebit práci grafiků, nám se ale mnohem více líbily dynamické honičky s tetřevem či úprk před ohněm ve stodole, kde sice nestíháte vnímat všechny designérské finesy, ale vše působí až filmovým dojmem. Pěkně se také povedlo ztvárnit negativní emoce v podobě prachových prskajících klubíček, které vás při jakémkoliv kontaktu spálí na uhel. Nejdříve se budou pohybovat velmi pomalu, ale čím blíže konci budete, tím agresivněji po vás v některých pasážích půjdou. A v samostatných výzvách si s nimi užijete ještě více legrace.

Nemalý podíl na celém prožitku příběhu Unravel Two má hudební podkres založený na melodiích původního dílu z pera švédských skladatelů Fridy Johansson a Henrika Oji. Není sice nijak zvlášť odvážný a drží se v jasně určených mantinelech minulého soundtracku, ale i tak stojí za samostatný poslech. Emotivní, místy až pochmurná hudba založená na houslovém základu umí chytit za srdce a vybudovat atmosféru, kterou si budete pamatovat déle než překonávání jednotlivých hádanek.

Unravel Two; gameplay: oheň Unravel Two; gameplay: kontrast

Obrázek 1: Požár lesa a vlněné tělo hrdinů Unravel 2 rozhodně nejdou do páru. Obrázek 2: Čistota přírodních scenérií v Unravel 2 kontrastuje se špinavým lidským světem.

Dokázal Unravel Two naplnit očekávání?

Z našeho pohledu se Unravel Two povedl, ale s několika připomínkami. Fanouškům série daná skutečnost zřejmě vadit nebude, ale druhý díl je až na možnost úpravy panáčků a kooperaci ve své podstatě stejný. Pokud jste se tedy nechali okouzlit Yarnym z produkce Coldwood Interactive již před dvěma lety, tak vás moc nového nečeká. To ovšem není nutně špatně, protože Unravel Two si drží svou vysokou kvalitu založenou na melancholické atmosféře, v pozadí vyprávěném příběhu a důmyslných hádankách. 

Nás spíše mrzí krátká herní doba okolo pěti hodin s téměř nulovou znovuhratelností (mimo sbírání částí obrazů). Pobyt ve hře si můžete prodloužit téměř na dvojnásobek překonáváním výzev. Na druhou stranu za cenu okolo pěti stovek je to ještě slušná porce zábavy a emocionální náplně. V případě, že se s vlněnou figurkou setkáváte poprvé, klidně si k našemu hodnocení připočtěte pět procent navíc. Tato recenze byla napsána pro PS4 verzi.

Unravel Two; gameplay: detaily

Unravel 2 si nás opravdu získal. Důkazem budiž páté místo v našem speciálu Nejlepší hry Q2 2018.

Recenze Unravel Two: závěrečné hodnocení

Hodnocení 82% Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
90%
Audiovizuální zpracování
90%
Znovuhratelnost
30%
Unravel Two; recenze

Klady

 • Jinotajný příběh
 • Zádumčivá atmosféra v kontrastu s roztomilostí vlněných hrdinů
 • Možnost zábavné kooperace
 • Povedené hádanky s funkční nápovědou
 • Výzvy prověřující dovednosti
 • Možnost upravit si panáčka
 • Audiovizuální zpracování

Zápory

 • Mimo kooperaci málo změn oproti původnímu dílu
 • Chybí online kooperace
 • Krátká herní doba

HW nároky pro Unravel Two PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core 2 Duo E4600 2.4GHz nebo AMD Phenom II X2 545 Intel Core i3-3210 3.2GHz nebo AMD Athlon II X4 640
Grafická karta NVIDIA GeForce GTS 450 v4 nebo Radeon HD 5750 NVIDIA GeForce GTX 550 Ti nebo Radeon HD 6770
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 4 GB
Pevný disk 8 GB 8 GB
i Mohlo by vás zajímat

Unravel Two si můžete zahrát na PC (pouze Origin), PlayStation 4 a Xbox One od 9. června 2018.


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB30