I při výběru vestavné vinotéky je důležité zvážit několik parametrů, které jsou pro bezproblémový provoz a správně vychlazené víno klíčové. Čeho se držet, aby vestavná vinotéka udržela nejvyšší kvalitu vína a nejlepší chuť? A jaké jsou orientační náklady na její provoz? Přečtěte si více.
Kapacita je důležité kritérium udávající počet lahví, které vestavná vinotéka dokáže pojmout.
Vestavné vinotéky jsou dostupné s kapacitou pro 6–200 lahví vína.
Objem či kapacitu vybírejte podle toho, kolik lahví vína doma obvykle skladujete.
S rostoucí kapacitou nedochází vždy automaticky k nárůstu spotřeby energie.
i
Vestavnou vinotéku doporučujeme pořídit větší, než je vaše aktuální sbírka vín. Je totiž velmi pravděpodobné, že ji v budoucnu rozšíříte o další archivační ročníky.
Kolik zón by vestavná vinotéka měla mít?
Počet zón znamená, kolik možností pro nastavení teploty se nabízí. To se odvíjí od toho, zda bude vestavná vinotéka skladovat pouze jeden nebo více druhů vína.
Jednozónová vestavná vinotéka umožňuje nastavení jedné teploty, tudíž v ní uskladníte jen jeden druh vína.
Dvouzónová vestavná vinotéka je schopná vychladit na správnou teplotu dva druhy vína, díky odděleným zónám.
Některé vestavné vinotéky umožňují skladovat vícero druhů vína díky vícezónovému provedení. Před nákupem proto zvažte, jaké víno nejčastěji pijete nebo budete nejvíce nakupovat.
Vestavná vinotéka podle způsobu chlazení
Doporučujeme se zajímat také o způsob chlazení vína, který se promítá do pořizovací ceny vestavné vinotéky a celkového fungování. Na výběr jsou dva způsoby chlazení.
Chlazení pomocí termoelektrického článku je cenově nejdostupnější a nejekologičtější varianta. Výhodou je nízká hlučnost a nulové vibrace, které však vyvažuje nižší výkon a vysoká spotřeba elektrické energie.
Kompresorová vinotéka je nákladnější varianta s nižší spotřebou elektrické energie. Kompresor bývá obvykle více hlučný, chladicí výkon je však podstatně vyšší.
Vestavná vinotéka a spotřeba elektrické energie
Vzhledem k tomu, že vestavná vinotéka běží 24 hodin denně, je potřeba přihlížet také ke spotřebě elektrické energie, která závisí na energetické třídě. Spotřebiče můžete vybírat z energetických tříd A až C, přičemž za nejúspornější variantu se považuje třída A.
Energetická třída
Roční spotřeba v kWh
Náklady v Kč/den
Náklady v Kč/rok
A
140
1,84
672
B
171
2,25
821
C
226
2,97
1085
i
Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh. Kromě správného umístění a velikosti užitného prostoru může spotřebu vestavné vinotéky ovlivňovat také typ chlazení a další parametry.
Vestavná vinotéka vás hlučností příliš trápit nebude
Ve většině případů bude domácí vinotéka vestavná v kuchyni, takže vyšší hlučnost není to, co by vás mělo trápit, pokud ovšem nemáte byt 1+kk. Dobrá zpráva ale je, že obecně je vestavná vinotéka tišší než volně stojící model, záleží ale zejména na velikosti a užitném objemu.
Aby svým hlukem v domácnosti neobtěžovala, vybírejte vždy typ, který disponuje co nejméně decibely. Obvyklá hlučnost vestavné vinotéky se pohybuje okolo 25–50 dB. Hlučnost 20 dB odpovídá šepotu, 50 dB můžeme přirovnat k hlasitosti běžného hovoru.
Funkce, které usnadní provoz vestavné vinotéky
Vinotéka vestavná má také zabudovaných spoustu funkcí, které usnadňují provoz a přináší vyšší komfort.
Dotykový panel využijete pro snadné ovládání vestavné vinotéky.
LED osvětlení může být zapnuté, i když je vestavná vinotéka zavřená.
UV filtr zabraňuje slunečním paprskům v průniku do vestavné vinotéky.
SoftSystem je automatický zavírací mechanismus, který zaručuje zavření dveří bez nárazu.
LED displej zobrazuje aktuální teplotu, vlhkost a veškeré důležité údaje. Bývá také označován jako MagicEye.