PC pro VR jsou takové sestavy, které splňují náročné požadavky pro virtuální realitu. Zatímco dříve to byly ty nejlepší počítače z nejlepších, dnes pro VR postačí i herní počítače s komponenty starších generací. Součástky, které virtuální realitu podporují, jsou pro jednoduchost označeny „VR-Ready“. Nechcete se se stavěním počítače zabývat sami? Přesně pro vás jsou tu PC pro VR. Co všechno sestavy pro virtuální realitu nabízí?
VR je technologie, která Vám umožňuje prožívat simulaci, pohybovat a dokonce jí i měnit, jako byste byli přímo v ní. Nejpopulárnějším využitím jsou hry pro VR, kde hráč hru již pouze nehraje, ale je její součástí. VR má ovšem celou řadu využití. Představte si například, že chceme postavit nový dům a s architektem se v něm můžete projít dříve, než se začne stavět. VR si našlo využití také ve výukových aplikacích pro sportovce, vojáky a další.
Jak virtuální realita funguje?
Základem jsou brýle pro virtuální realitu, ve kterých je jeden nebo dva malé ale kvalitní displeje, snímání pohybu se řeší více způsoby, například pomocí externích senzorů, které snímají pohyb brýlí a ovladačů. Možností v rámci VR je v dnešní době celá spousta a každé brýle jsou zpravidla nějakým způsobem unikátní oproti konkurenci.
Čím se vyznačují počítačové sestavy kompatibilní s VR?
PC sestavy pro VR se skládají z komponentů s označením „VR-Ready“. To vzniklo především pro jednoduché rozeznání. V minulosti byly tyto součástky ty nejlepší z nejlepších, dnes už však virtuální realitu zvládne téměř každý lepší herní počítač. Určitě ale sledujte systémové požadavky u her, které máte v plánu hrát. To, že je počítač VR-Ready, ještě neznamená, že rozjede ty nejnáročnější VR hry a aplikace na nejvyšší nastavení.
!
Systémové požadavky se často liší i napříč jednotlivými brýlemi. Pokročilejší headsety pochopitelně potřebují také více výkonu. Je možné, že komponenty pod minimální hranicí specifikací daného headsetu budou fungovat, ale nabídnou nižší FPS. U běžných her by vám to nemuselo vadit, u VR však může nižší snímková frekvence způsobovat nevolnost.
Jaké parametry jsou u PC pro VR klíčové?
PC pro VR musí být samozřejmě hlavně výkonné. Je ale i několik dalších parametrů, které je nutné brát v potaz.
Grafická karta (GPU)
VR-Ready grafická karta je pro virtuální realitu zdaleka nejdůležitější. Je to právě ona, která zprostředkovává spojení vašeho počítače s brýlemi pro virtuální realitu a kromě výkonu je nutné, aby měla také dostatek výstupů. Nechcete přeci kvůli herní seanci ve virtuální realitě pokaždé vypojovat monitory, abyste uvolnili HDMI port.
Právě podle grafické karty se nejčastěji počítače stávají vhodnými pro VR. Pokud tedy uvidíte PC sestavu, která v kategorii PC pro VR není, ale má VR-Ready grafickou kartu, pravděpodobně bude s brýlemi taktéž fungovat.
Procesor (CPU)
Ve VR-Ready strojích najdete nové generace procesorů Intel Core a AMD Ryzen, které vás svým výkonem určitě nezklamou. Výkonnostně jsou vždy na úrovni grafické karty, aby se předešlo vzájemnému omezování.
Úložiště
Pro zajištění maximální rychlosti načítání OS i her doporučujeme počítač s rychlým SSD diskem. Dlouhé načítání ve virtuální realitě totiž může být nepříjemné a jen by vás vytrhovalo ze zážitku. V sestavách bývá často přítomen i klasický pevný disk s vysokou kapacitou pro hry méně náročné na načítání, dokumenty a další data.
Operační systém
Počítače jsou zpravidla vybaveny jedním z operačních systémů Windows 10, nebo Windows 11, které zajistí nutnou stabilitu, rychlost systému a především kompatibilitu s hrami pro VR a dalšími programy virtuální reality.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.