Obnovit stránku

Warcraft III: Reforged (RECENZE) – Obstojný remaster s řadou vad na kráse

Aktualizováno

Současná doba přeje návratu her, jejichž přesné datum vydání si dnes už pamatuje skutečně jen pár skalních fanoušků, kteří nikdy úplně nezapomněli na své oblíbené hrdiny a příběhy, ve kterých vystupovali. Po společnosti Capcom, jež minulý rok ovládla herní scénu se svým remakem Resident Evil 2, se po totožné cestě vydává také Blizzard, jehož černým koněm je aktuálně vydaná RTS Warcraft III: Reforged, o které vám více řekneme v naší recenzi.

RecenzeNovinkyDojmy z hraní (beta)

Části článku:


Obsah recenze Warcraft III: Reforged

 1. Legendární příběhy dokáží ve Warcraft III: Reforged stále uchvátit
 2. V jednoduchosti je síla tohoto díla
 3. AI ve Warcraft III: Reforged stále válí
 4. Technická stránka tohoto remasteru se moc nevyvedla
 5. Warcraft III: Reforged je obstojný remaster, trpí však řadou vad na kráse
 6. Recenze Warcraft III: Reforged: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Warcraft III: Reforged PC

Legendární příběhy dokáží ve Warcraft III: Reforged stále uchvátit

• Recenze: 31. 1. 2020 • Autor: Ondřej Zeman

Univerzum, v němž se nachází planeta Azeroth, je podobně jako svět Warhammeru neustále zmítané válkou mezi národy, jež jej obývají. První příběhová kampaň, v níž se hráč ujímá mladého paladina Arthase, se možná právě díky tomu nezaměřuje na budování či expanzi říše, ale na ofenzivu proti orkům. Ti napadli království Lordaeron, jehož panovníkem není nikdo jiný než otec nezkušeného bojovníka světla. Přestože se jedná o silné nepřátele, dobro nakonec vítězí nad zlem. Celá situace se však začne komplikovat v okamžiku, kdy mladík narazí spolu s jednotkami pod svým velením na skupinku uctívačů tajemného kultu šířícího po městech a vesnicích nákazu měnící vše živé v bezduchá monstra.

Warcraft III: Reforged; screenshot: ork vs člověk
Série Warcraft se ve svých posledních dílech zaměřila primárně na boj lidí proti orkům. Ten si můžete v úvodní epizodě Warcraft III: Reforged vychutnat na plno v kůži šamana Thralla.

Druhé tažení je o kapku temnější než první nabízený scénář. Namísto dobromyslného hrdiny se v něm totiž ujmete rytíře smrti, který má trošku jiné priority než mladý princ. Jeho hlavním cílem je srazit za pomoci armády nemrtvých zemi živých na kolena. Ve třetí kampani Warcraft III: Reforged se opět vrátíte na správnou stranu. Tentokrát vám bude nabídnut orčí šaman Thrall vedoucí své válečníky do nového domova. Ten se má dle slov tajuplného proroka nacházet na lidmi dosud nepříliš prozkoumaném kontinentu Kalimdor, jehož původní obyvatelstvo nově příchozí nevítá zrovna s otevřenou náručí, a tak jsou nuceni o životní prostor doslova bojovat se sekerou v ruce.

Pokud byste měli k dispozici pouze původní Warcraft III: Reign of Chaos, z něhož Blizzard při tvorbě Warcraft III: Reforged vycházel, čekala by vás už jen poslední kapitola za Temné elfy, kterým se moc nezamlouvají svůj životní prostor expandující orkové, ani nemrtvá horda kontaminující zemi svou přítomností. Naštěstí pro vás je tento remaster kombinací původní hry a datadisku Warcraft III: The Frozen Throne, takže po vyřešení problémů, jež trápí špičaté uši, se budete moci opět ujmout ztepilých krásek s luky a vrhnout se vstříc dalším scénářům. Ty vám nabídnou postupně všechny frakce z elementárního tažení, jež však tentokrát budou disponovat čerstvými jednotkami a hrdiny, původně přidanými v rámci datadisku.

Warcraft III: Reforged – March of the Scourge (Gameplay)

Nemrtvá horda je něco s čím se v Warcraft III: Reforged budete setkávat až překvapivě často.

Jakožto hráč, který měl možnost hrát jak Warcraft III: Reign of Chaos, tak i Warcraft III: The Frozen Throne, musím uznat, že se přepracování dějových kampaní ve Warcraft III: Reforged vývojářům z Blizzardu skutečně povedlo. Osobně jsem si zřejmě nejvíce vychutnal pasáž, ve které se dosud neposkvrněný Arthas rozhodne k násilnému očištění města Stratholme. Pokud bych měl celku po této stránce něco vytknout, zaručeně by to byla absence dabingu, na který řada starších veteránů se slzou v očích vzpomíná. Stejně tak ve hře nenaleznete ani české titulky, což může představovat problém pro tu část lokální komunity, která neovládá cizí jazyk, protože ať si říká, kdo chce, co chce: ne každý ovládá angličtinu dostatečně na to, aby si v ní vyprávění řádně vychutnal bez sahání po slovníku.

V jednoduchosti je síla tohoto díla

Většina misí, jež nejsou zaměřeny vyloženě na příběhy jednotlivých hrdinů, ve Warcraft III: Reforged startuje tak, že máte k dispozici základnu s několika budovami a partou pracantů, kteří pilně pracují už v samém úvodu scénáře. Oproti jiným strategiím tu mají dělníci jen čtyři povinnosti, jejich úkolem je těžba dřeva, zlata, stavba budov a jejich případná oprava, pokud jsou poškozeny při nájezdu nepřátel. Tempo je díky této skutečnosti citelně vyšší než u konkurenčních projektů, protože odstartování rozsáhlé produkce není nikterak náročné. Jakmile postavíte základní budovy, musíte se rychle pustit do trénování elementárních jednotek, s jejichž pomocí budete rozšiřovat svůj životní prostor a pomáhat hrdinům eliminovat neutrální monstra, kterých je na mapě vždy dostatek.

Warcraft III: Reforged; gameplay: orkové Warcraft III: Reforged; gameplay: nemrtví Warcraft III: Reforged; gameplay: elfové
Jednotlivé rasy se v Warcraft III: Reforged odlišují nejen unikátními jednotkami, ale také hrdiny, a specifickými budovami.

Po absolvování několika minut hry a mírné expanzi hranic si otevřete další jednotky. Každá ze čtyř herních frakcí je v tomto ohledu relativně bohatá, za což vděčí Warcraft III: Reforged především tomu, že je spojením základní hry a rozsáhlého datadisku. U všech uskupení tím pádem najdete minimálně desítku unikátních válečníků, mezi nimiž neschází kamenní obři, ledoví draci, formu měnící druidi a rytíři v zářivé zbroji. Prim však na bojišti samozřejmě hrají hrdinové, jejichž počet je definován vždy úrovní vašeho sídla, takže ve finále budete mít až tři různorodé šampiony. Osobně mi z nabízených armád nejvíce sedí ta lidská, nabízí totiž nejlepší balanci kontaktní a palné síly. Když už jsem u vyváženosti, musím říct, že tento aspekt rozhodně není něčím, zač by se měli tvůrci stydět.

AI ve Warcraft III: Reforged stále válí

Kampaň Warcraft III: Reforged je něčím, u čeho se dá strávit několik desítek hodin, pokud vás však omrzí, stále máte možnost ji vypnout a vrhnout se do boje proti ostatním hráčům na některé z řady map. Škála lokací, ve kterých se může odehrát bitva, je totožně jako spektrum jednotek překvapivě pestrá. Střetnout se lze na bojištích pro dva až dvanáct účastníků, u nichž je samozřejmě velikost definována tím, pro kolik soupeřů jsou určena. Přítomna je vedle klasického versusu, kde bojujete jen proti ostatním inteligentním bytostem, také vlastní hra, která bohužel ve Warcraft III: Reforged nenabízí možnost vytvářet bitevní pole podle konceptů vlastněných třetími stranami, což v praxi znamená, že některé oblíbené destinace třeba ze světa Pána prstenů už nenavštívíte.

Warcraft III: Reforged – 1v1 Insane AI (Gameplay)

Umělá inteligence je na šílené úrovni obtížnosti protivníkem, jehož není radno podceňovat.

Ve vámi vytvořené hře se máte možnost utkat buď s již zmíněnými hráči, nebo se postavit umělé inteligenci. Ta i přes své stáří stále odvádí dobré výkony, takže pokud se rozhodnete střetnout se s ní na normální či vyšší úrovni, s vysokou pravděpodobností vám dá na pamětnou. Pokud si však dáte zápas proti její nejslabší variantě, zřejmě se moc nezapotíte, protože ta je ve Warcraft III: Reforged jen pro rozcvičení.

Technická stránka tohoto remasteru se moc nevyvedla

Už v průběhu bety Warcraft III: Reforged se ukázalo, že technická stránka není úplně vyladěná, což nakonec vedlo k odložení data vydání na začátek tohoto roku. Ti z vás, kteří podobně jako já doufali, že Blizzard během pár měsíců vylepší celkový stav hry, budou zřejmě zklamáni, protože i když se tvůrci jistě snažili dát komplet do pořádku, ve finále se jim to moc nepovedlo. Při hraní jsem narazil na nejeden vizuální bug, problikávající ohníčky a řadu menších nešvarů. Vyřešen bohužel nebyl ani problematický pathfinding jednotek, které mají stále potřebu se zasekávat o své spolubojovníky, nebo ignorovat rozkazy kvůli absenci průchodové cesty, jež byla náhodně zatarasena některým z jejich kamarádů odmítajícím uhnout, což nakonec stojí život jej i procházejícího.

Warcraft III: Reforged; gameplay: Stratholm Warcraft III: Reforged; gameplay: Thrall Warcraft III: Reforged; gameplay: Tichondrius
Univerzum, v němž se příběh Warcraft III: Reforged odehrává, je plné rozličných postav, k nimž si v podstatě není až tak těžké vytvořit určitý vztah.

Přítomností bugů a špatným, nebo lépe řečeno nedořešeným pathfindingem bohužel výčet nedostatků Warcraft III: Reforged nekončí. Dosti zásadním nedostatkem je taktéž optimalizace, na kterou jsem si stěžoval už v dojmech z hraní bety. Přestože se celek tvářil na první pohled tak, že jede minimálně na 60 fps, často jsem se při hraní setkal s citelným propady atakujícími hranici 20 snímků za sekundu. Grafika ani procesor však nebyly výrazně zatíženy, takže problém evidentně spočívá primárně na straně hry, která nebyla schopna plně využít potenciál mého stroje, na němž nemám problém hrát většinu dobře optimalizovaných titulů na maximální nastavení bez větších obtíží. Upřímně proto doufám, že co nejdříve dojde k nápravě, jež zajistí kompletu vyšší stabilitu, kterou aktuálně postrádá.

Vizuálně se naštěstí Warcraft III: Reforged posunul kupředu, přestože se od konceptu prezentovaného v demu na BlizzCon 2019 v lecčem liší. Jednotky dostaly nové modely a svět působí daleko živěji než předtím. Vývojáři slíbený HUD však ve hře nenajdete, namísto něj naleznete o kapku vylepšenou verzi z původní hry, která mi ovšem jakožto veteránovi, jenž mohl hrát jak původní hru i s datadiskem, vyhovuje. Dle některých divokých spekulací mělo dokonce po vydání dojít k značnému snížení kvality grafického kabátce, osobně jsem však v tomto ohledu žádný citelný pokles nezaznamenal. Při hraní se totiž věnuji primárně hře samotné, nikoliv hrátkám s lupou odhalující případné detailní nepřesnosti.

Warcraft III: Reforged – Human Versus (Gameplay)

V případě, že se váš spoluhráč ve Warcraft III: Reforged odpojí, je vaše prohra téměř jistá, protože kontrola dvou měst není vůbec jednoduchá.

Zatímco s grafikou problém nemám, trošku mě trápí absence některých složek, jež bylo možné nalézt v Reign of Chaos. V současnosti ve Warcraft III: Reforged nenajdete žebříčky, profily a bezpočet dalších prvků. Vedle zákazu modifikací třetích stran a absence řady aspektů, jež nám byly slíbeny, považuji za kontroverzní taktéž myšlenku, podle níž všechny modifikace, které ve Warcraft III: Reforged vytvoříte, patří společnosti Blizzard. Přestože chápu, že tento gigant netouží po tom, aby z režimů stvořených na jeho platformě profitoval někdo jiný (první díl DOTA původně vznikl jako mód pro Warcraft III: Reign of Chaos), s jeho tahem nemohu úplně souhlasit, protože si myslím, že by dílo mělo vždy náležet tomu, kdo jej navrhl a následně přivedl k životu.

Warcraft III: Reforged je obstojný remaster, trpí však řadou vad na kráse

Remake Resident Evil 2 byl peckou, ze které jsem si minulý rok doslova sedl na zadek, jelikož mi skrze něj byla nabídnuta časem už řádně zpracovaná hra. V případě RTS Warcraft III: Reforged až takové nadšení nepociťuji, protože původní verze mi přišla stále vcelku obstojně hratelná. Mimoto se nejedná o remake v pravém slova smyslu, je to spíše remaster, při jehož tvorbě se vývojáři nezaměřili ani tak na herní mechanizmy a nové dialogy, jako spíš na grafickou stránku, která byla skutečně výrazně vylepšena. Nabídnuty jsou vám v něm citelně upravené modely postav, živěji vyhlížející svět a staré příběhové kampaně v pěknějším kabátu, jejichž hraní si skutečně vychutnáte. O něco méně vás však potěší nedoladěná technická stránka s horší optimalizací, na níž je třeba zapracovat.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Warcraft III: Reforged: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 66 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
63 %
 Audiovizuální zpracování
70 %
 Znovuhratelnost
77 %
Warcraft III: Reforged; recenze

Klady

 • Výrazné vizuální vylepšení
 • Přítomnost většiny obsahu z původní hry a datadisku
 • Vysoká znovuhratelnost
 • Jednotlivé kampaně mají stále co nabídnout
 • Slušná balance
 • Nové modely jednotek

Zápory

 • Technická nedotaženost
 • Absence některých prvků z původní verze
 • Pro někoho nepřítomnost české lokalizace


Warcraft III: Reforged – Verdikt:

Warcraft III: Reforged je obstojným remasterem oblíbené RTS, která však předělání příliš nepotřebovala. V případě, že ještě nevlastníte původní Warcraft III, nebo prostě jen toužíte po verzi s lepším vizuálem a nečekáte žádná jiná, závratná vylepšení, můžeme vám investici do Warcraft III: Reforged doporučit. Avšak pokud už náhodou starý titul máte a příliš netoužíte po lepší grafice a různých spíše drobných změnách, jež nově vydané dílo obsahuje, s klidným srdcem se mu vyhněte.

Warcraft III: Reforged – Novinky

 1. (19. 12. 2019) Arthas se pustí do ochrany svého lidi ve Warcraft III: Reforged už v lednu
 2. (21. 11. 2019) Dočkáme se již brzy oznámení data vydání Warcraft III: Reforged?
 3. (13. 11. 2019) Technická stránka bety Warcraft III: Reforged aktuálně představuje relativně slušný problém
 4. (4. 11. 2019) Beta Warcraft III: Reforged je nyní přístupná i pro majitele lístků na BlizzCon 2019
 5. HW nároky pro Warcraft III: Reforged PC

Arthas se pustí do ochrany svého lidi ve Warcraft III: Reforged už v lednu

• Novinka: 19 12. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Když minulý rok oznámil Blizzard na BlizzCon 2018 remake mající obsahovat Warcraft III: Reign of Chaos a Warcraft III: The Frozen Throne, komunita byla nadšena. Nemálo ji potěšila také skutečnost, že měl dorazit už v průběhu následujících měsíců. Vývoj celku nakonec nešel úplně podle plánu vývojářů, takže jsme se nakonec místo vydání dočkali na BlizzCon 2019 vypuštění bety, která nepatřila mezi technické klenoty, z čehož jsme usoudili, že finální verze jen tak nedorazí. Blizzard však na svém díle v průběhu posledního měsíce neskutečně zapracoval, přidal mapy, herní frakce, a podporu modifikací, díky níž v éře Warcraft III: Reign of Chaos vznikla třeba kultovní DOTA. Celkově šlo vidět, že datum vydání už není tak daleko, jak jsme si původně mysleli.

Warcraft 3; screenshot: Arthas a Uther
Arthas bude spolu s Utherem čelit v Warcraft III: Reforged řada nesnadných voleb.

Warcraft III: Reforged by k nám mělo na PC dorazit 28. ledna 2020. Komplet nám vedle už vypuštěné hry pro více hráčů nabídne také dějové kampaně Warcraft III: Reign of Chaos a Warcraft III: The Frozen Throne, jež mají obsahovat více než šedesát misí, které budou tvořit celkem sedm scénářů. Absolvovat v nich budeme moci vizuálně přepracované příběhy Thralla, Tyrande Whisperwind, Illidana Stormrage či Arthase Menethila. Pokud patříte mezi fanoušky této série, jistě vás potěší, že bude celek disponovat originálním dabingem. Nepočítejte však s tím, že byste při hraní zaslechli naší mateřštinu. Na rozdíl od původní verze totiž nemá Warcraft III: Reforged obsahovat plnou lokalizaci, což některé obyvatele naší kotliny rozhodně nepotěší.

• Zdroje: PC GamerDočkáme se již brzy oznámení data vydání Warcraft III: Reforged?

• Novinka: 21. 11. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Warcraft III: Reforged je nádherným důkazem toho, že Blizzard svým hrám dává maximum. Zatímco jiní by už hru dávno vypustili, bez ohledu na to, zda je hotová či nikoliv, tato společnost jí dala hráčům k dispozici v rámci bety. Chce totiž své dílo před vydáním maximálně vyladit, což dokazuje nejen tím, že odstranila některé z chyb, jež jsme jí v našich minulých novinkách vytýkali i my, ale také přidáním nové herní frakce, která má hodně blízko k přírodě a noci. Nováčkem na bitevním poli tentokrát není nikdo jiný než očekávaní temní elfové, které už nějaký ten pátek vyhlížel snad každý fanoušek boje na dálku a záludných gerilových taktik, v nichž jednotky této frakce odjakživa vynikají.

Warcraft III: Reforged – Night elves (Gameplay)

Temní elfové jsou rasou, která rozhodně v Warcraft III: Reforged nemohla chybět. Její zpracování se mi až na některé detaily velmi líbí.

Nová verze temných elfů z Warcraft III: Reign of Chaos je v betě Warcraft III: Reforged velmi povedená. Každá z jednotek této frakce dostala vylepšený grafický design, díky němuž jsou jednotlivé modely nyní hodně detailní. Opomenuty nebyly ani budovy, na kterých lze taktéž vidět, že si s nimi tvůrci řádně vyhráli. Osobně se mi trošku nelíbí zpracování neviditelnosti, jež mi v minulosti přišla navržena lépe. Stejně tak mi popravdě moc nesedí změna pohlaví, kterou prošel Illidan Stormrage, mělo by se však jednat jen o dočasnou záležitost. Finální verze nám podle všeho umožní vybrat pohlaví jak u rytíře smrti, tak i lovce démonů, což je dle mého názoru ideální možnost, protože každý dostane takového hrdinu, po jakém bude toužit.

Samotná balance temných elfů v Warcraft III: Reforged je naštěstí stejně kvalitní jako ve starém dobrém Reign of Chaos. Mimo nich přidal nový update herní režimy a mapy, na kterých se mohou utkat všichni proti všem, nebo dva týmy po třech až čtyřech hráčích. Stejně tak jsme konečně dostali možnosti náhodného určení rasy, za kterou lze zápas absolvovat. Stát se dokonce můžete za jistých okolností nagou, zda je to určitým náznakem, že se pracuje na další rase pro multiplayer, je otázkou. Nebylo by to však vůbec špatné. Jisté ovšem je, že se minimálně oznámení data vydání Warcraft III: Reforged blíží, protože aktuální verze je obstojně vyladěnou hrou. Tak snad se v následujících dnech dočkáme upřesnění, kdy k nám remake kultovní RTS dorazí.

• Zdroje: VlastníTechnická stránka bety Warcraft III: Reforged aktuálně představuje relativně slušný problém

• Novinka: 13. 11. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Konflikt lidí a orků patří mezi hlavní tahouny celé série Warcraft, takže jsem se moc nedivil faktu, že počáteční fáze bety Warcraft III: Reforged nabízela jen tyto dva znesvářené tábory. Jak však testování pokračuje, vývojáři přidávají ostatní velké hráče, kteří měli možnost v Warcraft III: Reign of Chaos bojovat nejen o svou existenci, ale také o osud Azerothu. Skrze nejnovější update byli do hry přidáni Nemrtví, jejichž armáda prošla v rámci zpřístupnění celku současným poměrům několika menšími změnami, jež se nakonec netýkají jen vizuálního zpracování kompletu.

Warcraft III: Reforged – Undead Lose (Gameplay)

Jak jsme už naznačili v našich dojmech, Warcraft III: Reforged je především pro rychlé, což máte možnost vidět na aktuálně vypuštěném videu z mé dílny.

Pamatujete si ještě, jak se z největší naděje Aliance, Arthase Menethila, stal rytíř smrti, za nějž jste mohli hrát i v multiplayeru? No tak s něčím takovým tu rozhodně nepočítejte. Protože namísto antagonisty v naleštěné zbroji vám Warcraft III: Reforged nabídne minimálně v rámci bety švarnou hrdinku, která ve finále disponuje vším, čím její mužský protějšek. Zbytek jednotek je naštěstí víceméně stejný jako v Warcraft III: Reign of Chaos, takže se v betě můžete setkat s vizuálně vylepšenými ghouly, pavoučky, masovými golemy a řadou dalších, jež vám v minulosti nejednou pomohli k vítězství.

Kromě Nemrtvých obohatila Warcraft III: Reforged též řada technických nedostatků, z nichž je aktuálně nejcitelnější problematika serverů, jež jsou extrémně nestabilní. V průběhu hraní se mi nejednou stalo, že než jsem dorazil do rozjetého zápasu, některým mým spoluhráčům titul spadl, nebo je nenechal vůbec se připojit. Moc nechápu, proč vývojáři nepřidali možnost hrát proti umělé inteligenci, čímž by se předešlo mnoha problémům a hráči samotní by si mohli řádně otestovat nejen hru samotnou, ale také zdatnost AI. Celek mimoto trpí stále různě zásadními propady fps, na něž se zvyká skutečně jen těžko. Doufám proto v to, že v následujícím updatu vedle temných elfů dorazí do Warcraft III: Reforged i sada oprav, jež vyřeší současné chyby.

• Zdroje: VlastníBeta Warcraft III: Reforged je nyní přístupná i pro majitele lístků na BlizzCon 2019

• Novinka: 4. 11. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Dnešní novinku začnu jobovkou, která by za jiných okolností byla zprávou, z níž bych se upřímně těšil, jelikož patřím mezi lidi, kteří mají rádi pěkné věci. Warcraft III: Reforged se podle všeho bude moci pyšnit sběratelskou edicí, jíž bude dominovat Arthas třímající v rukou legendární Mrazivý Smutek, který vyměnil za na zemi se povalující kladivo a modlitební knížku. Na první pohled perfektně vypadající soška dorazí spolu s řadou méně výrazných materiálů. Vám však s vysokou pravděpodobností tato verze nabídnuta nebude, protože se jedná o edici vytvořenou primárně pro čínský trh, kde má být podle serveru wowhead prodávána pod názvem Warcraft III: Reforged - China Collector's Edition. Jakožto fanoušek Blizzardu doufám, že si vývojáři tento krok ještě rozmyslí.

Warcraft III: Reforged - Humans Part 1 I Alza Magazín (Gameplay)

I když se mi Warcraft III: Reforged hodně líbí, aktuálně ještě není ve stavu, kdy by jej bylo možné vydat, takže bych odklad pochopil.

Bylo by totiž extrémní chybou většinu fanoušků, kteří za Blizzardem po celá léta stáli, připravit o možnost si tento nádherný kousek pořídit. Mimoto by tak Blizzard světu jasně, jak moc jsou mu ukradeni, jako by nestačily události minulých týdnů, za něž se i přes všechna očekávání nakonec nebyli jeho přední představitelé schopni řádně omluvit. Abych však nebyl jen negativní, musím zmínit, že Blizzard otevře betu Warcraft III: Reforged startující 4. listopadu všem, kteří mají k dispozici lístek na BlizzCon 2019, takže pokud náhodou vlastníte jeho digitální verzi, možná se s vámi příští týden setkáme na bojišti. Bohužel nedošlo k očekávanému ohlášení data vydání, je tím pádem dost možné, že bude vypuštění Warcraft III: Reforged odloženo na příští rok, přestože měl původně dorazit už letos.

• Zdroje: Wowhead, PC Gamer, vlastní

Warcraft III: Reforged – Dojmy z hraní (Beta)

 1. Aktuální verze Warcraft III: Reforged nabízí střet dvou tradičních rivalů
 2. Pomalí jedinci v remaku klasické RTS od Blizzardu dlouho nepřežijí
 3. Celkový zážitek z remaku Warcraft III mi mírně narušila vachrlatá optimalizace
 4. Warcraft III: Reforged vám dá k dispozici nostalgií čpící titul v pěknějším kabátci
 5. HW nároky pro Warcraft III: Reforged PC

Aktuální verze Warcraft III: Reforged nabízí střet dvou tradičních rivalů

• Dojmy z hraní: 31. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

RTS série Warcraft se vždy zaměřovala primárně na konflikt rasy divokých orků s lidmi, jež po většinu své existence bojovali o životní prostor, který se jim druhá strana snažila upřít. Nedivím se proto moc tomu, že aktuálně běžící beta Warcraft III: Reforged je zacílena právě na toto nenávistí přetékající duo, jehož zástupci se v onlinovce World of Warcraft přetransformovali v divokou Hordu a mocnou Alianci. Vybrat si tím pádem můžete jen jedno ze dvou uskupení. Přidat se lze buď na stranu technologicky vyspělých lidí, nebo k brutální sílu vyznávajícím orkům, jejichž největším vynálezem jsou řádně naostřené sekery. Vynalézavost svých nepřátel však vyvažují vztahem k duchovnu a magii.

Warcraft 3; screenshot: beta
Warcraft III: Reforged je starý dobrý Warcraft III: Reign of Chaos v lepším kabátci a rozhodně stojí za vaši pozornost.

Po vybrání jedné z frakcí je před hráče postavena ještě další volba, která ovlivní to, jak stráví následující minuty. Musí se rozhodnout, zda se pustí do boje proti jednomu soupeři, nebo se po boku jiného hráče vrhne do šarvátky se dvěma oponenty. Nelehká to volba, s níž nejednomu nerozhodnutému jedinci jistě pomůže skutečnost, že se společník může v průběhu zápasu odpojit a prakticky vás tak nechat osamoceného proti dvojici mozků, zatímco vy sami budete nuceni koordinovat postup dvou vojsk osamoceni, což zvládá obstojně jen málokdo. A tak není vůbec špatné absolvovat několik bitev v duálovém režimu, v němž máte jistotu toho, že hrajete jeden proti jednomu, nikoliv 1v2, a až poté se vrhnout do větších zápasů.

Kromě možnosti definovat počet hráčů nabízí současná verze Warcraft III: Reforged celkem šest map, na kterých se lze utkat. Elementární škála je samozřejmě určena počtem hráčů, protože ne každý svět vyhovuje potřebám většího počtu soupeřů. Každá z destinací je však životem kypící ekosystém, při jehož průzkumu budou plesat srdce především žánrových veteránů, kteří znají rozložení Turtle Rock, Echo Isles nebo Gnoll Wood doslova nazpaměť, čímž fakticky získávají určitou výhodu nad nováčky. Těm objevování zřejmě nedá tolik, jako herním vysloužilcům, stále si však myslím, že si dobývání neznámých končin užijí.

Warcraft III: Reforged - Humans Victory I Alza Magazín (Gameplay)

Základy, na kterých Warcraft III: Reforged stojí, vám budou pravděpodobně natolik známé, že vám ovládání padne do ruky už po pár vteřinách hrání.

Pomalí jedinci v remaku klasické RTS od Blizzardu dlouho nepřežijí

Co si budeme povídat, Warcraft III nikdy nepatřil mezi hry, u nichž by komunita vyzdvihovala jejich přístupnost. Buď jste ho uměli, nebo vám zkušenější hráči velmi rychle ukázali, zač je toho loket. Warcraft III: Reforged je ve finále pouhým remakem, takže už v betě nezkušené vůbec nešetří. Počáteční etapu však zvládne absolvovat snad každý, je totiž zaměřena na budování základních kamenů báze, po jejichž položení se pustíte do verbování vojska a průzkumu herního světa, který je plný různých nebezpečenství. Hodně velký důraz je v této fázi kladen na rychlost, protože ten, kdo vytěží limitované přírodní zdroje jako první, má většinou značnou výhodu v nadcházejících minutách, v nichž se na bojišti utkávají gigantické armády vedené udatnými hrdiny, jejichž smrt vždy zabolí.

Nemalý důraz je ve Warcraft III: Reforged kladen také na včasnou expanzi do okolí, skrze niž si tu zajistíte nejen dlouhodobý přísun zdrojů, ale též sekundární základnu, která se hodí v momentu, kdy se nebude situace vyvíjet přesně dle vašich představ a náhodou přijdete o své primární sídlo. Když rozšiřování svého vlivu po herní mapě zanedbáte, může se vám ve finále stát, že skončíte dřív, než byste čekali, protože vás protivník zahltí mohutnými vojsky, jež si kvůli pomalé produkci nebudete moci dovolit. Opomenout nesmíte vedle stabilního posouvání hranic ani trénování hrdinů, kteří vyloženě touží po tom, aby mohli čistit svět od monster, za což jsou odměňováni novými úrovněmi. Když v tomto ohledu zaspíte, stává se ze šampiona zbytečný slaboch s nulovým potenciálem.

Warcraft III: Reforged; gameplay: hala Warcraft III: Reforged; gameplay: vítězství Warcraft III: Reforged; gameplay: orkové
Beta Warcraft III: Reforged je plná zvláštních situací, někdy zápas ani pořádně nezačne a protivníci už se odpojují. Možná by to chtělo možnost hrát proti AI.

Celkový zážitek z remaku Warcraft III mi mírně narušila vachrlatá optimalizace

Střety gigantických armád, jež většinou vedou hrdinové, jsou impozantní, avšak mírně nepřehledné, takže se v jejich víru čas od času úplně ztratíte, což bude mít fatální dopad na vývoj bitvy. Za trošku problematickou osobně považuji skutečnost, že vám Warcraft III: Reforged podobně jako Warcraft III: Reign of Chaos umožňuje vybrat jen určitou část vojska, kvůli čemuž jste vyloženě nuceni k tomu, abyste zformovali několikahlavé skupinky, jimž přidělíte jednoho z vašich šampionů. Popravdě jsem dříve pracoval s myšlenkou, že se remake v tomto ohledu posune kupředu a nabídne mi daleko propracovanější koncept než jeho předloha, ve které mě kontrola většího počtu vojáků vždy trošku štvala.

Přestože mi ovládání větších armád ve Warcraft III: Reforged moc nesedlo, rozhodně se nejednalo o prvek, který by bylo možné vyloženě označit za nedostatek. To samé bohužel nemohu říct o technické stránce, jež odpovídá tomu, co se dá očekávat v momentu, když má hra u svého názvu slovíčko beta. Konektivita ani optimalizace tím pádem nejsou na příliš vysoké úrovni, nejednou jsem při hraní zaznamenal pády hry či menší i větší propady fps, které bych u takto vypadajícího díla nečekal. V rámci vizuálu totiž nevypadá nějak zvlášť náročně, stejně tak není schopen plně využít výkon, který je mu nabízen. Do vydání však na tom vývojáři z Blizzardu jistě zapracují a ve finále nám snad dodají RTS, jež si zasloužíme.

Warcraft III: Reforged - Humans Victory 2 I Alza Magazín (Gameplay)

Když máte smůlu, narazíte ve Warcraft III: Reforged na hráče, který vás v průběhu hraní opustí a přenechá vám své vojsko.

Warcraft III: Reforged vám dá k dispozici nostalgií čpící titul v pěknějším kabátci

Celkově jsem byl se zážitkem, který mi Warcraft III: Reforged nabídl, spokojen. Jedná se totiž o kvalitní remake strategie, jež si vydání v lepší verzi rozhodně zaslouží. Komplet se citelně posunul nejen po stránce vizuálu, který dle mého až tolik péče nepotřeboval, ale také ve směru hratelnosti, s jejíž původní podobou by měla zřejmě většina současných hráčů nemalé potíže. Aktuálně má hra mírné problémy s odpojováním hráčů ze hry a s technickou stránkou projevující se především skrze propady fps. Do vydání však tyto nešvary jistě zmizí a namísto nich toto dílko obohatí Nemrtví spolu s temnými elfy, za něž si v současnosti bohužel nezahrajete.

Warcraft III: Reforged; screenshot: nabídka
V současnosti nabízí Warcraft III: Reforged jen část ras, za něj si budeme moci zahrát ve finální verzi.

Abych byl upřímný, přestože se řadím mezi jedince, kteří vidí Warcraft III: Reforged rádi, stále si stojím za tím, že bych raději viděl remastery prvních dvou dílů, k nimž si člověk přeci jen hledá cestu o něco hůře než k Warcraft III: Reign of Chaos. Nemohu však popřít, že se nesmírně těším na to, až spolu s konceptem, který jsem mohl vidět v předchozích dnech, dorazí také příběhová kampaň Warcraft III: Reforged, skrze niž si budu moci opět vychutnat jedno z nejlépe zpracovaných vyprávění v rámci žánru RTS. Snad v následujících hodinách Blizzard na BlizzConu 2019 oznámí datum vydání, čímž uleví napjatým nervům komunity, obávající se toho, že tento kus dorazí až v průběhu příštího roku.

• Zdroje: Vlastní

HW nároky pro Warcraft III: Reforged PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky (předpoklad)
Operační systém Windows 7/8/10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-530 / AMD Athlon Phenom II X4 910 Intel Core i5-6400 / AMD Ryzen 7 1700X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTS 450 / AMD Radeon HD 5750 NVIDIA GeForce GTX 960 / AMD Radeon R9 280X
Operační paměť 4 GB 8 GB
HDD 30 GB 30 GB

• Zdroj: eu.battle.net (31. 1. 2020)

S jakým herním PC na Warcraft III: Reforged?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen RX580

Minimální požadavky:

Alza GameBox Ryzen RX580

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Související články

Warcraft III: Reforged vychází 28. ledna 2020 na PC. O novinkách vás budeme pravidelně informovat.

Warcraft III: Reforged – Preview

Warcraft III: Reforged – Preview

 1. Těšit se ve Warcraft III: Reforged můžeme na všechny původní příběhy
 2. Remaster se nebude pyšnit jen vylepšenou grafikou, ale také řadou úprav
 3. Plná kompatibilita? I s ní lze ve Warcraft III: Reforged počítat
 4. RTS král se vrací?
 5. HW nároky pro Warcraft III: Reforged PC

Těšit se ve Warcraft III: Reforged můžeme na všechny původní příběhy

• Preview: 8. 11. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Po oznámení Warcraft III: Reforged nejeden hráč přemýšlel nad tím, které příběhové linky nám budou dány k dispozici. Někteří počítali s tím, že Blizzard přijde pouze se základní hrou, již časem rozšíří o dodatečný placený obsah. Jiní naopak spoléhali na férovost (ta byla až do nedávného oznámení  Diablo: Immortal zpochybňována jen zřídka) společnosti Blizzard Entertainment a předpokládali, že po zakoupení hlavního titulu dostanou všechny expanze zdarma.

Warcraft III: Reforged – cinematic trailer

Startovní trailer Warcraft III: Reforged nám připomněl staré dobré časy.

Podle aktuálně dostupných informací ve Warcraft III: Reforged dostaneme k dispozici veškerý obsah, který nabízela základní hra spolu s tím, jenž byl přidán po vydání prvního a také jediného rozšíření. Těšit se tím pádem můžeme jak na celou kampaň Warcraft III: Reign of Chaos, tak i na Warcraft III: The Frozen Throne. Znovu si tak budeme moci prožít epický příběh Arthase Menethila, mocné kouzelnice Jainy Proudmoore, mladého šamana Thralla, lovce démonů Illidana Stormrage či kněžky Tyrande Whisperwind. Osobně jsem z tohoto rozhodnutí nadšen, protože původní dějové linky z Warcraft III považuji za to nejlepší, co nám kdy bylo žánrem RTS nabídnuto.

Když tak před sebou nyní vidím záběry ze scénáře The Culling, v němž Arthas likviduje nakažené obyvatele Stratholmu, relativně snadno bych si dokázal na základech Warcraft III: Reforged představit také nejnovější díl série. Ten by buď navázal na stávající události ze světa World of Warcraft, či se jim zcela vyhnul a vrátil do éry po třetím díle, jež nabízela dostatek prostoru a zajímavých dějových linek, na nichž by mohla stát celá hra. Snad se časem dočkáme plnohodnotného pokračování, po němž komunita baží možná více, než po remasteru.

Warcraft III: Reforged; screenshot: bitva Warcraft III: Reforged; screenshot: výpad
Obrázek 1: Střet lidí s orky bude ve Warcraft III: Reforged vypadat skutečně dobře. Obrázek 2: Bitvy armád budou možná větší než v minulosti.

Remaster se nebude pyšnit jen vylepšenou grafikou, ale také řadou úprav

Hlavním lákadlem Warcraft III: Reforged bude samozřejmě zcela přepracovaný vizuál. Řada fanoušků si jistě stále pamatuje na staré modely Warcraft III, nad nimiž se hráčům v době vydání legendární strategie (2002) tajil dech. Nyní však mají své nejlepší časy už dávno za sebou a třebaže nevypadají vyloženě ošklivě, nejedná se o nic, nad čím by naše oko plesalo, což je zřejmě primárním důvodem vydání tohoto remasteru. Aktuálně představené návrhy postav působí skutečně hodně dobře – a to nejen na screenshotech, ale také v chodu. Hra se po grafické stránce natolik sebejistě, že by mohl s vysokou pravděpodobností konkurovat většině současných RTS a možná by je při posuzování tohoto aspektu i porazil.

Warcraft III: Reforged; screenshot: most Warcraft III: Reforged; screenshot: legendy Warcraft III: Reforged; screenshot: tábor
Obrázek 1: Hlavní budovu, kam vaši pracanti nosí cenné suroviny, je třeba dobře bránit. Obrázek 2: Do rukou vám v Warcraft III: Reforged budou opět dáni legendární hrdinové. Obrázek 3: Tábor orků bude místem, z něhož budou proti lidem proudit vlny válečných strojů a nemilosrdných monster.

Vedle skutečně výrazných úprav grafiky se ve Warcraft III: Reforged dočkáme též přepracovaného ovládání a redefinované ovládací obrazovky. Všichni si jistě vzpomínáte na to, jak bylo občas náročné kontrolovat větší skupinky válečníků, nebo s jednotlivci efektivně manévrovat v průběhu boje. V tomto dílku se můžeme těšit na značně vylepšenou kontrolu armád, odpovídající více tomu, po čem současní hráči touží, takže vám namísto komplexnosti bude nabídnuta jednoduchost nikterak narušující tempo hraní.

Plná kompatibilita? I s ní lze ve Warcraft III: Reforged počítat

Velké množství hráčů se při oznámení Warcraft III: Reforged dosti zaleklo možnosti, že by mohli přijít o vše, čeho v minulých letech dosáhli na bojištích Warcraft III: Reign of Chaos. Ačkoliv jsem nepatřil mezi velké lovce skalpů, upřímně mě také zajímalo, jak to vlastně tvůrci vyřeší s přesunem aktuálních účtů a dosavadních úspěchů. Jakožto správní členové komunity se vývojáři nakonec rozhodli veškeré statistiky zanechat, vytvořit plnou kompatibilitu Warcraft III: Reforged se současnou verzí Warcraft III, která je stále dosti hraná.

Warcraft III: Reforged; screenshot: model
Nové modely mají šťávu.

Dočkat bychom se minimálně podle aktuálně prezentovaných informací měli též většiny map vytvořených moderskou komunitou, jichž nebylo ve Warcraft III: Reign of Chaos a Warcraft III: Reign of Chaos málo. Přeneseny budou samozřejmě jen bojiště tvůrců, kteří s Blizzardem aktivně spolupracují a vylepšují je tak, aby je vůbec bylo možné implementovat do remasterované verze jejich oblíbené hry. Upřímně tento krok vítám, protože mám mezi aktuálními výtvory komunity řadu oblíbených kousků.

Stejně tak mé kreativní srdce jásá nad přítomností nového editoru map, který by měl být navržen přístupněji než verze, s níž řada hráčů bojovala ve Warcraft III. Prakticky bychom měli dostat do rukou nástroj, s jehož pomocí si vlastní bojiště, kampaň či misi vytvoří sám bez větších problémů snad každý hráč s trošku tvořivým duchem. Teoreticky nám tu při troše štěstí časem vznikne stejně jako v minulosti nová odnož žánru, jež předčí legendární Dotu.

Warcraft III: Reforged – gameplay trailer

Herní záběry z Warcraft III: Reforged ukazují, že se bude jednat o dílko s velkým potenciálem.

RTS král se vrací?

Oznámením Warcraft III: Reforged společnost Blizzard trošku uklidnila rozezlenou komunitu, kterou značně rozdráždilo představení MMORPG na mobily Diablo: Immortal. Stará klasika v novém kabátu vypadá v aktuálních záběrech neskutečně dobře. Nabídnuty nám v ní budou známé příběhy, původní mapy a řada inovací, jež z celku dělají dílo hodné pozornosti. Ve finále se na ní těšíme více než na World of Warcraft Classic, který k nám dorazí stejně jako tato RTS v průběhu příštího roku. Přesné datum vydání však prozatím nebylo oznámeno – remasterované legendy se tak dočkáme možná dříve, než bychom si pomysleli.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB13