Obnovit stránku

Xiaomi 12 Pro recenze

Xiaomi 12 Pro (RECENZE): Stačí nejvýkonnější Android na konkurenci?

Recenze

Aktualizováno • Autor: Matěj Toul

V roce 2022 se společnost Xiaomi již definitivně vyhoupla mezi konvenční vlajkové lodě, a to nejen parametry, ale i cenovkou. Xiaomi 12 Pro už vás přijde na podobné peníze jako telefony Samsung, Google nebo Apple, a tak není divu, že se zvedla i očekávání. Telefon parametry rozhodně nezklamal – špičkový čipset, skvělé komponenty fotoaparátu, velký 120Hz displej a jedno z nejvýkonnějších rychlonabíjení na trhu. Do karet výrobci nepochybně hraje také první místo ve výkonnostním žebříčku AnTuTu za březen 2022. Jak ale telefon obstál v praxi? Dozvíte se v recenzi.

Xiaomi 12 Pro (RECENZE) – OBSAH

 1. Balení Xiaomi 12 Pro je obrovská nadílka všeho potřebného
 2. Telefon má velký zaoblený displej se 120Hz obnovovací frekvencí
 3. Vlajkovka nabídne nejlepší možný výkon, jak se na Xiaomi sluší
 4. Xiaomi 12 Pro a jeho tři 50Mpx kamery
 5. Baterie toho moc nevydrží, ale aspoň ji bleskově nabijete
 6. Do Xiaomi 12 Pro sice jack nezapojíte, zahraje však pořádný koncert
 7. Rozhraní MIUI potřebuje zásadní změny
 8. Jak vypadá rozhraní Xiaomi 12 Pro?
 9. Xiaomi 12 Pro už je nenávratně ve světě velkých výrobců
 10. Recenze Xiaomi 12 Pro – verdikt
 11. Co jsme o Xiaomi 12 a Xiaomi 12 Pro napsali dříve?

Balení Xiaomi 12 Pro je obrovská nadílka všeho potřebného

Balení Xiaomi 12 Pro je již od prvního pohledu, nebo možná spíše potěžkání, úplně jiné, než byste v dnešní době čekali. Zatímco přední výrobci krabičky čím dál více zmenšují a dávají do nich jen to opravdu nejpodstatnější, Xiaomi volí cestu úplně opačnou. Velké balení, hmotnost slušně přes půl kila a uvnitř – takřka všechno, co byste mohli chtít. Nutno podotknout, že se obsah liší dle modelu telefonu, ovšem minimálně v době recenze je u nás dostupný jen jeden. Recenzovaný model je Xiaomi 12 Pro 12/256 GB v šedém provedení.

Recenze Xiaomi 12 Pro, krabička Recenze Xiaomi 12 Pro, krabička
Krabička Xiaomi 12 Pro je stejně nenápadná jako telefon samotný.

Samotná krabička není nijak výrazná – černá barva, minimalistický potisk a vysunovací horní část. Mnohem zajímavější je však její obsah. Jako první po odkrytí uvidíte malý balíček obsahující manuál, nástroj na vysunutí slotu na karty a v případě Xiaomi 12 Pro také průhledný silikonový kryt. Pod ním se již nachází samotný telefon.

Recenze Xiaomi 12 Pro, balení
Oproti konkurenci je balení Xiaomi 12 Pro plné příslušenství.

S balením ještě nekončíme. Po vysunutí přepážky pro telefon se dostanete ke zbytku krabičky a hned je vám jasné, proč váží tolik. Balení totiž obsahuje velký 120W nabíjecí adaptér, který je dokonce těžší než samotný telefon, a samozřejmě i USB kabel. Ačkoliv výrobci od adaptéru v balení ustupují, jelikož většina uživatelů již doma nějaký má, u Xiaomi 12 Pro to dává smysl – 120W nabíjení je vcelku rarita a vy tak alespoň nemusíte kupovat nabíječku zvlášť. Málem bych zapomněl, telefon má precizně nalepené tvrzené sklo přímo z výroby. Balení tak obsahuje skutečně všechno.

i

Samsung Galaxy S22 Ultra 5G (RECENZE): konečně regulérní nástupce řady Galaxy Note

Telefon má velký zaoblený displej se 120Hz obnovovací frekvencí

Displej je definitivně jedním z velkých plusů Xiaomi 12 Pro. Do relativně kompaktního rámečku se výrobci podařilo dostat obrovský 6,73" LTPO AMOLED panel se 120Hz obnovovací frekvencí. Co že znamená LTPO? Zkratka ukrývá pojem low-temperature polycrystalline oxide, tedy nízkoteplotní polykrystalický oxid. Tato technologie umožňuje, že se displej automaticky přizpůsobuje prohlíženému obsahu a v zájmu šetření baterie sám mění obnovovací frekvenci. Díváte-li se na statický obrázek, obnovovací frekvence se tak může snížit až na 1 Hz, při hraní akčních her se spoustou pohybu se pak navýší až na plných 120 Hz, aby vám ve hře nic neuniklo. Tato technologie je již v současnosti u vlajkových lodí normou.

Recenze Xiaomi 12 Pro, displej
Obsah displeje Xiaomi 12 Pro je perfektně vidět i na přímém slunci a potěší zvýšenou obnovovací frekvencí.

Celý panel je pak vsazen do solidních kovových rámečků, které na bocích mírně ustupují, aby udělaly prostor pro zahnutí, což dává vzniknout poměrně atraktivnímu designu. Záda jsou trochu záhadná. Zatímco v recenzích se můžete dočíst o tom, že jsou skleněná, na mě osobně působí vzhledem i na dotyk jako plastová. Výrobce samotný materiál zad nespecifikuje nijak jinak, než že je matný, a tak tento konflikt asi nerozřešíme. Nezvratným faktem ovšem je, že telefonu stále chybí oficiální certifikát IP o odolnosti proti vodě a prachu, což už bych v této cenové sféře určitě očekával.

i

iPhone SE 2022 (RECENZE): nestaví na inovacích, pořád má ale své kouzlo

Vlajkovka nabídne nejlepší možný výkon, jak se na Xiaomi sluší

Hledáte-li co nejvýkonnější telefon, Xiaomi 12 Pro je nepřekvapivě skvělou volbou. Vlajkové modely Xiaomi s nejvýkonnějšími čipsety Qualcomm Snapdragon přichází pravidelně a navíc mezi prvními. Mobil je tedy vybaven čipsetem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 v kombinaci s 12 GB paměti RAM. To papírově zní jako nadprůměr, Androidová nástavba MIUI však příliš nevyniká optimalizací (o tom více níže), a tak nakonec budete za pár GB navíc vždycky rádi. Nic však telefonu neupře prestižní první místo ve výkonnostním žebříčku AnTuTu za březen 2022.

Recenze Xiaomi 12 Pro, design Recenze Xiaomi 12 Pro, fotomodul
Matná záda telefonu zdobí trojitý fotomodul s unikátním designem.

Se hrami ani aplikacemi nebyl žádný problém. Jak by taky na aktuálně nejvýkonnějším hardwaru mohl? I akčnější hry si v klidu zahrajete na více než 120 FPS, a tak 120Hz panel přichází k dobrému užitku. Za zmínku určitě stojí také zvládání tepla. I při náročnějších úkonech se Xiaomi 12 Pro téměř vůbec nezahříval, což bývá u čínských herních telefonů častým problémem.

i

Nejvýkonnější mobilní telefony 2022

Xiaomi 12 Pro a jeho tři 50Mpx kamery

Vadilo vám někdy, že je hlavní kamera telefonu parametry příliš přepálená a vedlejší objektivy s pár megapixely jsou u mobilu vlastně jen na ozdobu? Xiaomi 12 Pro nabízí řešení – tři čočky, všechny po 50 Mpx. Hlavní fotoaparát a teleobjektiv se dále pyšní i stejnou světelností f/1,9, trochu horší je pak širokoúhlá kamera s f/2,2. Pojďme se na fotoaparát podívat více do hloubky.

Hlavní fotoaparát je jedním slovem skvělý. Minimálně na poměry Xiaomi. Rozlišení 50 Mpx a 1,22 mikrometrů velké pixely na snímači jsou skvělé parametry, které ještě lépe vypadají. Pokud nastavení nevypnete, mobil fotky pořizuje v režimu pixel binning, kdy velikost pixelů dosahuje až 2,44 mikrometru. To vše s optickou stabilizací. Fotky, pravda, nejsou úplně dokonalé, sem tam narazíte na rozmazané pixely, a kdyby si náročný fotograf koupil Xiaomi 12 Pro jen kvůli fotoaparátu, nebude zrovna ohromen. Když však vezmete v potaz všechny další parametry, co mobil nabízí, u fotoaparátu si vážně není na co stěžovat.

Recenze Xiaomi 12 Pro, foto Recenze Xiaomi 12 Pro, foto Recenze Xiaomi 12 Pro, foto
Fotoaparát Xiaomi 12 Pro za dobrých podmínek dosahuje skvělé konzistence mezi objektivy.

Porovnejte si snímky hlavního fotoaparátu a teleobjektivu. Který je který? No právě. Velkou výhodou kamery Xiaomi 12 Pro je konzistence mezi jednotlivými objektivy, tedy alespoň co se týče fotek pořízených hlavním fotoaparátem a fotek s dvojitým optickým přiblížením pomocí teleobjektivu. Ve dne je pak téměř identických snímků schopen i širokoúhlý fotoaparát, který u telefonů zpravidla pokulhává, takže za to má Xiaomi jedničku s hvězdičkou.

Recenze Xiaomi 12 Pro, noční foto Recenze Xiaomi 12 Pro, noční foto Recenze Xiaomi 12 Pro, noční foto
Hlavní kamera (vlevo) funguje skvěle i v noci. Teleobjektiv (uprostřed) začíná být mírně rozmazaný a širokoúhlá kamera (vpravo) nedostává dostatek světla.

Kde začíná kvalita pokulhávat, jsou noční fotografie. Nejenže se více projevuje rozdíl světelnosti širokoúhlého objektivu, problém s ostrostí obrazu mají i ostatní čočky. Pokud však nemáte v plánu fotky tisknout na velký formát a jen si je chcete dát na profil nebo na nástěnku, fotoaparáty jsou i v noci více než dostačující.

Video možnosti Xiaomi 12 Pro jsou částečně i díky špičkovému čipsetu velmi široké. Telefon zvládne dokonce video v rozlišení 8K při 24 snímcích za sekundu. U nižších rozlišení pak není problém ani video v 60 FPS. Fanoušci dramatických filmových záběrů si přijdou na své díky tradiční hybridní stabilizaci, která optickou stabilizaci čočky obohacuje o výhody softwarové, ale i díky funkci slow motion, s níž pořídíte video až v 1 920 snímcích za sekundu.

i

Více fotek a videí v plné kvalitě najdete ve složce na Google Disku.

Baterie toho moc nevydrží, ale aspoň ji bleskově nabijete

Než se zaměříme na jeden z nejvíce promovaných parametrů telefonu, nabíjení, pojďme se krátce podívat na výdrž. Ta je totiž jednou z nejslabších stránek mobilu, i když bych to podle parametrů neočekával. Kapacita je 4 600 mAh, což je vcelku průměr a zvláště pak s LTPO AMOLED panelem by telefon měl vydržet poměrně dlouho. Opak je ovšem pravdou – telefon po zhruba dvouhodinových fotovýletech ztrácel klidně 25 % baterie, a to buď fotil, nebo jen ležel v kapse.

Co je ještě zajímavější, telefon ztrácel nejvíce procent přes noc, kdy jsem jej vůbec nepoužíval, a to, ironicky, na pohotovostním režimu, který má baterii šetřit. Nejspíš jde o softwarovou chybku, kterou Xiaomi v budoucí aktualizaci odhalí, v době psaní recenze však existuje.

i

Teď už ale ke 120W rychlonabíjení. Plná baterie za 18 minut zní zkrátka skvěle, a tak jsem si nabíjení musel pořádně otestovat sám. Úvodem zmiňuji, že při základním nastavení mobil 120W nabíjení používá pouze do 30% kapacity baterie a pak přepne na šetrnější režim, který nabíjení prodlouží asi o 50 %. Toto nastavení jsem pro účely testování vypnul a nabíjení tak neustále využívalo 120 W výkonu.

Recenze Xiaomi 12 Pro, test nabíjení
Xiaomi 12 Pro se sice nabíjí déle, než výrobce uvádí, stále je však rychlonabíjení pekelně rychlé.

Test jsem začal na absolutní nule, tedy na tak nízkém nabití, že se telefon vypnul. Zajímavé je, že rychlonabíjení pravděpodobně závisí na nějaké softwarové podpoře, jelikož prvních 5 %, než se telefon zapnul, trvalo mnohem déle než zbytek nabíjení. Dle mých testů pak celý nabíjecí proces trval asi dvakrát déle, než výrobce uvádí, i to je ovšem obdivuhodné.

Nakonec pár slov k přehřívání. I když nastavíte nabíjení na 120 W po celou dobu, teplota baterie nepřesáhne 42 °C, což je sice dost, ale stále v normě pro nabíjení Li-Po baterií (u tohoto typu je povolená teplota až 45 °C). Pokud tedy budete používat výhradně 120W rychlonabíjení, teoreticky by se baterii ani telefonu nemělo nic stát. Na druhou stranu, Xiaomi pro ochranné nastavení pravděpodobně mělo pádný důvod, a tak pokud na nabití vyloženě nespěcháte, Boost nechte vypnutý.

Úroveň nabití Čas od začátku nabíjení
5 % 3 min 33 s
15 % 5 min 07 s
25 % 7 min 15 s
50 % 16 min 29 s
75 % 22 min 03 s
99 % 30 min 31 s
100 % 32 min 54 s

Do Xiaomi 12 Pro sice jack nezapojíte, zahraje však pořádný koncert

Asi nikoho nepřekvapí, že po tom, co Xiaomi u modelu 11 opustilo 3,5mm jack, u Xiaomi 12 Pro se žádný návrat nekoná. Z hlediska audia si však výrobce přeci jen jednu lahůdku připravil. Čtveřici reproduktorů vyvinutých společností HARMAN/KARDON, podporující technologii Dolby Atmos. Výrobce tuto skutečnost nezapomněl uvést jak na balení, tak na samotném telefonu. Reproduktory dokáží hrát opravdu nahlas a zřetelně, co do kvality je to však přesně to, co byste čekali od mobilních reproduktorů. Nic víc, nic míň.

Recenze Xiaomi 12 Pro, audio
Za ladění reproduktorů Xiaomi 12 Pro zodpovídá prestižní firma HARMAN/KARDON.

Telefon podporuje sítě 5G a dáte do něj až dvě SIM karty. Pokud však stále používáte SD karty, u Xiaomi 12 Pro s nimi nepochodíte. Možná by pro výrobce stálo za zvážení alespoň nahrazení jednoho SIM slotu hybridním, čímž by zákazník mohl volit mezi větším úložištěm a druhou SIM kartou. Na druhou stranu je 256 GB úložiště, alespoň pro mě, víc než dost. A kdyby náhodou ne, nemám problém s použitím cloudu.

i

Motorola Moto Edge 30 Pro (RECENZE): ohromně výkonná a s rychlým nabíjením

Rozhraní MIUI potřebuje zásadní změny

Když jsem před pár lety psal o rozhraní MIUI, psal jsem o problémech typu bloatware (předinstalované nechtěné aplikace), horší optimalizace a především nepřehlednost rozhraní. Od té doby přišly asi 3 velké updaty a máme tady MIUI 13. A po používání telefonu musím ty stejné problémy zmiňovat znovu. Telefon má sice předinstalované „jen“ aplikace Amazon, Facebook, TikTok a Spotify, které si stejně spousta uživatelů eventuálně stáhne, nabídka doporučených aplikací, které bych neměl odvahu stáhnout ani na obchodu Play, a dokonce reklamy přímo v rámci systému však stále přetrvávají.

Recenze Xiaomi 12 Pro, reklamy
Reklamy jsou například v aplikaci Čistič pro údržbu systému, „doporučení“ na aplikace mimo obchod Play pak najdete třeba v novinkovém centru nebo i ve složkách aplikací (zde jdou jako jediné vypnout).

Rozhraní telefonu ignoruje jakoukoliv filozofii Androidu a snaží se napodobit trendy iOS svým „Centrem ovládání“, ke kterému přistoupíte swipem dolů, ovšem jen na pravé části obrazovky. Když to totiž uděláte na části levé, dostanete se pouze na notifikační lištu. Vykoupením MIUI 13 je paradoxně skutečnost, že spoustu designových řešení nástavby lze v nastavení vypnout a můžete tak používat rozhraní víceméně tradičního Androidu.

Dále, ačkoliv MIUI 13 staví na Androidu 12, neimplementuje jednu z nejpopulárnějších funkcí této verze, a to Material You. Adaptivní a vysoce přizpůsobitelné rozhraní, které by pravděpodobně vyřešilo veškeré problémy, které s aktuálním prostředím MIUI mám. Štěstí, že Xiaomi alespoň garantuje tříletou softwarovou podporu a čtyři roky bezpečnostních záplat. Xiaomi 12 Pro by se tak mohlo dočkat až Androidu 15 a kdo ví, třeba vývojáři MIUI do té doby opraví.

Jak vypadá rozhraní Xiaomi 12 Pro?

Recenze Xiaomi 12 Pro, homescreen Recenze Xiaomi 12 Pro, témata
Aplikace Témata nabízí široké možnosti přizpůsobení systému.
Recenze Xiaomi 12 Pro, aplikace fotoaparátu Recenze Xiaomi 12 Pro, funkce fotoaparátu Recenze Xiaomi 12 Pro, galerie
Aplikace fotoaparátu nabízí spoustu různých režimů.
Recenze Xiaomi 12 Pro, optimalizace Recenze Xiaomi 12 Pro, baterie
Systém lze optimalizovat a informace o baterii jsou na jednom místě.
Recenze Xiaomi 12 Pro, notifikace Recenze Xiaomi 12 Pro, centrum ovládání Recenze Xiaomi 12 Pro, nastavení lišty
Notifikace a Centrum ovládání jsou nesmyslně odděleny. Nastavit si však můžete klasickou lištu z Androidu.
Recenze Xiaomi 12 Pro, bloatware Recenze Xiaomi 12 Pro, reklamy
MIUI stále neopustil bloatware ani reklamy přímo v systému.
Recenze Xiaomi 12 Pro, nastavení Recenze Xiaomi 12 Pro, informace Recenze Xiaomi 12 Pro, nastavení baterie
Mobil má rozmanité možnosti nastavení.

Xiaomi 12 Pro už je nenávratně ve světě velkých výrobců

Ačkoliv byly ty nejlepší modely Xiaomi ještě nedávno na horní hranici střední třídy, teď už je jasné, že se výrobce na trhu ohřál a chce atakovat i ty největší stálice na mobilním trhu. Pojďme se podívat ke konkurenci.

Všem je asi jasné, že jedním z nejvýraznějších oponentů musí být smartphone Samsung, konkrétně tedy řada Samsung Galaxy S22. V této cenové kategorii se srovnání těchto telefonů již zkrátka nevyhneme. Xiaomi 12 Pro má jasně navrch surovým výkonem, jelikož mobily Samsung jsou vybaveny obecně slabším procesorem Samsung Exynos 2200. Pokud bychom se však bavili třeba o fotografování, Xiaomi zde stále má rezervy, které dlouhodobý hráč Samsung zvládl vychytat.

i

Google Pixel 6a má opět pěkný design a jen málo kompromisů

Vadí-li vám, stejně jako mně, rozhraní telefonu, zajímavým adeptem by mohl být i Google Pixel 6 Pro 5G. Parametry jsou si telefony velmi podobné, Pixel však navíc potěší čistým Androidem bez nástavby, prioritními aktualizacemi a skvěle zvládnutým fotoaparátem po softwarové stránce.

Recenze Xiaomi 12 Pro – verdikt

Xiaomi 12 Pro - verdikt recenze

Xiaomi 12 Pro

Mobily

Xiaomi 12 Pro je vlajkový telefon s aktuálně nejlepším výkonem na trhu, skvělým displejem a působivým fotoaparátem. Chcete-li všestranný mobil s jednoduchým designem a nechcete o nákupu příliš dlouho přemýšlet, Xiaomi 12 Pro je skvělou koupí. A to ani nezmiňuji to skvělé 120W rychlonabíjení. Rozhraní MIUI je však ve velmi špatném stavu, a to i po mnoha letech stížností fanoušků. Neintuitivní ovládání a hlavně reklamy v telefonu, který jste si pořídili za skoro 30 000 Kč? Xiaomi 12 Pro je za svou cenu opravdu skvělý. S přepracovaným softwarem by však byl bezkonkurenční.

Klady

 • Nejvýkonnější vlajková loď díky nejnovějšímu Snapdragonu
 • Dobře zvládnuté chlazení
 • Velký LTPO AMOLED panel s obnovovací frekvencí 120 Hz
 • Skvělý trojitý fotoaparát s velmi konzistentními výsledky
 • Bleskové 120W rychlonabíjení
 • Velmi bohaté balení včetně 120W adaptéru
 • Čtyři hlasité reproduktory
 • Jednoduchý, ovšem elegantní design s kovovými rámečky
 • Cenově výhodnější než konkurenti, ale...

Zápory

 • ... podstatně dražší než předchůdce
 • Lepší, ale stále zbytečně komplexní a nedotažené rozhraní
 • Podprůměrná výdrž baterie
 • Chybí certifikát IP o odolnosti
i Mohlo by vás zajímat

Xiaomi 12 Pro je po hardwarové stránce bezpochyby jedním z aktuálně nejlepších telefonů. Vlajkový smartphone by však měl být spojením výkonného hardwaru a odladěného softwaru a právě zde Xiaomi stále mírně zaostává. I přesto jde o velmi schopného konkurenta, a to i pro ty největší hráče na mobilním trhu.

Co jsme o Xiaomi 12 a Xiaomi 12 Pro napsali dříve?

Recenze

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Zcela nové mobilní telefony značky Xiaomi jsou zde. Po různých spekulacích odhalila čínská společnost vlajkové modely Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro a odlehčenější Xiaomi 12X. Všechny modely vstoupily do nadupaného trhu nejprve pro domovskou Čínu, v půli března se ale ukázaly i pro globální, tedy i náš, trh. Zbrusu nový procesor, kvalitní fotovýbava a rychlé nabíjení jsou tím, co bude zájemce lákat.

Xiaomi 12 a 12 Pro, úvod

Xiaomi 12 a 12 Pro (PREVIEW) – OBSAH

 1. Různé úhlopříčky displejů, ale kvalita zůstává
 2. Xiaomi 12 se zcela novým procesorem Snapdragon se nabíjí skutečně bleskurychle
 3. U fotoaparátů Xiaomi 12 Pro se můžete spolehnout na vysoké rozlišení
 4. Nejlevnější model Xiaomi 12X překvapivě moc neztrácí na Xiaomi 12
 5. Telefony Xiaomi 12 – cena a dostupnost v ČR

Různé úhlopříčky displejů, ale kvalita zůstává

Společnost Xiaomi představilo telefony, které se liší nejen rozměry. Ať už se ale rozhodnete pro kterýkoliv, i tak získáte spoustu vysoce konkurenceschopné výbavy. Pojďme se nejprve podívat na dva dražší telefony, tedy Xiaomi 12 a 12 Pro.

i

Předobjednejte si telefon řady Xiaomi 12 a zdarma získáte sluchátka nebo chytré hodinky

Na pohled od sebe modely rozeznáte podle velikosti hliníkového a skleněného těla. Základní model Xiaomi 12 má na výšku sympatických 153 mm, model 12 Pro pak o více než centimetr více. Oba pořídíte v černé, modré a růžové a Xiaomi do prodeje v Číně uvolní také zelenou variantu ve veganské kůži. Ta se ale na náš trh bohužel nedostane.

Xiaomi 12 a 12 Pro, design
Vzhled obou modelů Xiaomi 12 je totožný. V nabídce barev pro globální trh bohužel chybí zelená umělá kůže.

Pro příznivce menších telefonů je v nabídce základní Xiaomi 12. Po vzoru menších, ale výkonných smartphonů je tento model vybaven lehce zaobleným 6,28" OLED displejem. Díky tomu bohatě postačí Full HD+ rozlišení k tomu, aby se jemnost vyšplhala na příjemných 419 PPI. Výrobce nepodcenil žádný aspekt zobrazovače, proto se můžeme těšit z plynulosti 120 Hz. Displej vykresluje až miliardu barevných odstínů a disponuje jasem o hodnotě až 1 100 nitů.

i

Xiaomi Poco X4 Pro 5G je skvělý v poměru ceny a výkonu, musel ale přistoupit na kompromisy

Vybavenější Xiaomi 12 Pro rozhodně nepolevuje a dostává samozřejmě ještě o chlup lepší parametry. Úhlopříčka narostla na 6,73", společně s tím se navýšilo také rozlišení na 2K. Proto se jemnost dostala až nad hranici 500 PPI. Do modelu Pro se dostala technologie LTPO, která garantuje adaptivní změnu plynulosti displeje od 1 do 120 Hz, čímž šetří energii. Oba modely jsou chráněny odolným sklem Gorilla Glass Victus, pod nímž se v displeji nachází čtečka otisků prstů.

Xiaomi 12 a 12 Pro, displej
Displeje obou modelů jsou po stranách velmi decentně zaoblené. Narušuje je pouze vycentrovaná selfie kamera.

Xiaomi 12 se zcela novým procesorem Snapdragon se nabíjí skutečně bleskurychle

Jak jsou na tom novinky Xiaomi 12 a 12 Pro po stránce výkonu? Bez ohledu na model jsme se dočkali nového vysoce výkonného procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Tento 4nm čip ještě více klade důraz na výpočty umělé inteligence. Xiaomi 12 a 12 Pro jsou jedny z prvních smartphonů na trhu vybavených tímto procesorem. Grafický výkon poskočil o 30 %. Oba modely pořídíte s operační pamětí 8 a 12 GB a podobné je to u kapacit vnitřní paměti. Volit lze mezi 128 a 256 GB.

i

Co vše víme o procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1?

V čem nové modely excelují, je jednoznačně oblast baterie. Kapacity baterek nejsou nijak vzdáleny od průměru současných smartphonů (4 500 mAh u Xiaomi 12 a 4 600 mAh u Xiaomi 12 Pro), ale nabíjecí výkony jsou nad očekávání dobré. Xiaomi 12 zvládne drátové nabíjení o výkonu 67 W, bezdrátové 50 W. Model Xiaomi 12 Pro se přidává třeba k telefonu Xiaomi 11T Pro a zvládne rychlé nabíjení o výkonu až 120 W. Z nuly na 100 % ho stihnete nabít do 20 minut. Bezdrátově pak umí rovněž 50 W.

Pro zážitek z hudby jsou telefony vybaveny stereo reproduktory značky Harman/Kardon. Operačním systémem telefonů je samozřejmě Android 12. V budoucnu přejdou na grafickou nadstavbu MIUI 13 s důrazem na vyšší zabezpečení a vylepšenou kontrolu soukromí. Nové jsou i grafické prvky jako font písma, nastavení tapety či nový vzhled widgetů. Umožní také mnoha Xiaomi zařízením, třeba chytrým hodinkám nebo tabletům, v jedné síti spolu lépe spolupracovat.

Xiaomi 12 a 12 Pro, reproduktor Harman/Kardon
Kvalitní stereo reproduktory Harman/Kardon rozezvučí Xiaomi 12 v plné parádě.

U fotoaparátů Xiaomi 12 Pro se můžete spolehnout na vysoké rozlišení

Nové smartphony Xiaomi spoléhají nejen na kvalitní snímače a vysoké rozlišení, ale výrobce se pochlubil také integrací technologie CyberFocus známé z robotického psa Xiaomi CyberDog. Ta má za úkol rozpoznat lidskou postavu, ale i mazlíčky, a bleskově na ně ostřit a sledovat jejich pohyb. Zapracováno bylo také na nočním režimu, kde dojde k redukci šumu na snímku.

i

Realme GT 2 a GT 2 Pro ukrývají pod unikátním zpracováním vrcholný výkon a řadu vychytávek

Základní model Xiaomi 12 spoléhá na 3 fotoaparáty. Ten největší je základní 50Mpx objektiv Sony IMX 766 s optickou stabilizací obrazu a světelností f/1,9. Doplňuje ho ultraširokoúhlý fotoaparát s rozlišením 13 Mpx a ještě 5Mpx telemakro. Přední selfie kamerka se za rozlišení 32 Mpx rozhodně stydět nemusí. Maximální rozlišení videí natáčených zadním fotoaparátem se zastavilo až na 8K ve snímkovací frekvenci 24 FPS.

Xiaomi 12 a 12 Pro, fotoaparát
Základní fotoaparát je u obou modelů 50Mpx od Sony. Další dva fotoaparáty – širokoúhlý a teleobjektiv/telemakro – se již v rozlišení mezi modely liší.

U většího Xiaomi 12 Pro také na zadní straně najdeme trojici fotoaparátů. Jejich parametry jsou však vylepšeny. Všechny shodně snímají v parádním rozlišení 50 Mpx. Senzor hlavního foťáku je Sony IMX 707. Výrobce slibuje až o 49 % lepší zachycení světla oproti předešlé generaci. Dalšími fotoaparáty jsou ultraširokoúhlá kamera a dvojitý teleobjektiv k zachycení portrétních snímků. Selfie kamerka s rozlišením 32 Mpx a 8K video je samozřejmostí.

Nejlevnější model Xiaomi 12X překvapivě moc neztrácí na Xiaomi 12

Nejlevnějším smartphonem nové generace Xiaomi je Xiaomi 12X. Také ten se objeví na našem trhu. V porovnání s vybavenějšími kolegy však nikterak zásadně nezaostává, obzvláště ne za Xiaomi 12. S ním sdílí třeba zcela totožné rozměry nebo displej. Opět jde o 6,28" AMOLED panel s frekvencí 120 Hz. Odlišuje se však použitým procesorem. Ale nezoufejte, stále jde o solidní 8jádrový Snapdragon 870 s grafikou Adreno 650. V rámci operační paměti není možné vybírat, k dispozici je pouze 8GB varianta, ovšem i ta by měla zajišťovat plynulý chod systému.

Xiaomi 12X, procesor
Xiaomi 12X sice neoslní nejnovějším Snapdragonem, ale vyšší zátěž bez potíží zvládne i nižší generace Snapdragon 870 s podporou 5G.

Xiaomi 12X spoléhá na systém Android 11 s MIUI 13. S modelem Xiaomi 12 sdílí dále také foto výbavu v čele s 50Mpx hlavním foťákem. Dále nechybí objektivy širokoúhlý a telemakro. Spolehnout se můžeme na schopnost příjmu 5G sítí. I Xiaomi 12X se dostává mezi nejrychleji se nabíjející telefony. Podporuje 67W rychlé nabíjení, ovšem bez podpory toho bezdrátového. Poslední změnou je fakt, že Xiaomi u modelu 12X nepřislíbilo 3 roky systémových a 4 roky bezpečnostních aktualizací.

Telefony Xiaomi 12 – cena a dostupnost v ČR

Navzdory skvělé výbavě jsou české ceny Xiaomi 12 příznivé. Nejprve byly ceny specifikovány pro domovskou Čínu, poté je Xiaomi odhalilo v amerických dolarech pro globální uvedení na trh. My zde konečně máme oficiální české ceny a start předobjednávek. Telefony se do prodeje dostanou 14. dubna.

Parametry/ Model Xiaomi 12X Xiaomi 12 Xiaomi 12 Pro
Displej 6,28" (20 : 9) 6,28" (20 : 9) 6,73" (20 : 9)
2 400 × 1 080 px, 419 ppi 2 400 × 1 080 px, 419 ppi 3 200 × 1 440 px, 521 ppi
AMOLED, 120 Hz AMOLED, 120 Hz AMOLED, 120 Hz
Zadní fotoaparáty hlavní: 50 Mpx, f/1,9, 8K video s 24 fps
hlavní: 50 Mpx, f/1,9, 8K video s 24 fps
hlavní: 50 Mpx, f/1,9, 8K video s 24 fps
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,4, 123°
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,4, 123°
širokoúhlý: 50 Mpx, f/2,2, 115°
telemakro: 5 Mpx
telemakro: 5 Mpx
teleobjektiv: 50 Mpx, f/1,9
Přední fotoaparát 32 Mpx, Full HD video s 60 fps
32 Mpx, Full HD video s 60 fps
32 Mpx, Full HD video s 60 fps
Čipset Qualcomm Snapdragon 870, 8jádrový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, 8jádrový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, 8jádrový
GPU Adreno 650 Adreno 730 Adreno 730
RAM 8 GB 8/12 GB 8/12 GB
Interní úložiště 128/256 GB 128/256 GB 128/256 GB
Operační systém Android 11, MIUI 13 Android 12, MIUI 13 Android 12, MIUI 13
Podpora sítí 5G
Akumulátor 4 500 mAh 4 500 mAh 4 600 mAh
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 67 W / - rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 67 W / 50 W rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 120 W / 50 W
USB-C
3,5mm jack
Stupeň krytí
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozměry 152,7 × 69,9 × 8,2 mm 152,7 × 69,9 × 8,2 mm 163,6 × 74,6 × 8,2 mm
Hmotnost 176 g 179 g 204 g
Cena od 15 995 Kč* od 19 999 Kč* od 27 999 Kč*
*Ceny jsou platné k 2. 4. 2022.
i Mohlo by vás zajímat

Ve stylovém designu zabalené modely Xiaomi 12 a Xiaomi 12 Pro se pyšní kvalitními displeji s rychlou obnovovací frekvencí a vysokým rozlišením. K tomu přidávají slibně vypadající fotoaparáty, kvalitní novou softwarovou nadstavbu MIUI 13 a velmi rychlé nabíjení. Xiaomi 12X pak nijak zásadně nezaostává a bude velmi zajímavou volbou ve hře o nejlepší telefony v poměru cena výkon.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12