Obnovit stránku

Xiaomi Mi Watch (PREVIEW) – čistokrevná kopie Apple Watch?

Aktualizováno 

Společnost Xiaomi právě představila své historicky první chytré hodinky s názvem Mi Watch. Ty však jako by z oka vypadly konkurenčním Apple Watch, a tak se vynořila otázka, zda jsou Mi Watch svébytným produktem, či pouhopouhou kopií. Odpověď nabízí následující řádky.

xiaomi; mi watch; chytre hodinky; smartwatch; wearables; nositelná elektronika; miui

Xiaomi Mi Watch – OBSAH

  1. Kde se vzaly Xiaomi Mi Watch
  2. Konstrukce jako kopie Apple Watch?
  3. Famózní displej ani výkon nezůstávají pozadu
  4. Xiaomi Mi Watch pro zdraví i sport
  5. Přichází zbrusu nový systém MIUI for Watch
  6. Xiaomi Mi Watch – parametry, specifikace a cena

Kde se vzaly Xiaomi Mi Watch

Xiaomi je na poli chytrých hodinek již poměrně známou firmou. Až doposud však hodinky vyráběl Amazfit nebo Huami, zatímco společnost Xiaomi měla na starosti především prodej. V tomto ohledu znamenají Xiaomi Mi Watch zásadní změnu – jsou totiž produktem Xiaomi od A až do Z.

Xiaomi se přitom nebojí odvážných inovací a typicky výborným poměrem cena/výkon vytváří také silný tlak na konkurenci. Vstup Xiaomi na trh chytrých hodinek tak může celý segment posunout vpřed.

Konstrukce jako kopie Apple Watch?

Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch nejen nápadně připomínají konkurenční model Apple Watch, ale skutečně vypadají téměř stejně. Může za to obdobný design hranatého těla s podobně zaobleným displejem, stejně tak i ovládací korunka umístěná na totožném místě. S rozměry 44,69 × 36,92 mm lze Mi Watch připodobnit ke 44mm variantě Apple Watch 5, tedy k větší ze dvou dostupných verzí. Xiaomi Mi Watch však nabízí pouze jedinou velikost, což může být problém zejména u žen, kterým větší rozměr hodinek nemusí plně vyhovovat.

Rozdíl lze najít také v tloušťce. Xiaomi Mi Watch disponují tloušťkou 12,28 mm, což je stále velmi slušná hodnota, avšak Apple Watch 5 jsou s pouhými 10,7 mm přece jen citelně tenčí. Za větší velikost Mi Watch zřejmě do značné míry může baterie s mimořádnou kapacitou 570 mAh, která vydrží až 36 hodin, zatímco Apple Watch 5 zvládnou hodin jen 16. Pro úplnost také zmiňme, že Mi Watch nabízí pohodlné magnetické nabíjení skrze 4 piny.

xiaomi; mi watch; chytre hodinky; smartwatch; wearables; nositelna elektronika; miui
Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch budou dostupné v černé a stříbrné barevné variantě.

Famózní displej ani výkon nezůstávají pozadu

Stylový design celých hodinek rozhodně nepokazí ani displej. Ba naopak – AMOLED panel na 1,78 palce zobrazí pestré barvy, věrnou černou a problémem nejsou ani paprsky slunce. To vše při parádním rozlišení 368 × 448 pixelů znamená velmi jemný obraz a dohromady vysoce nadprůměrný displej, který s více než stovkou dostupných ciferníků využijeme opravdu naplno.

O plynulý chod se pak stará moderní a stále rozšířenější čtyřjádrový procesor Snapdragon Wear 3100, jenž kromě výkonu vyniká také nízkou spotřebou energie. Větším překvapením je ale obdivuhodná velikost RAM s kapacitou 1 GB. Neobvykle štědré je také vnitřní úložiště, které čítá více než 8 GB.

Xiaomi Mi Watch pro zdraví i sport

Xiaomi Mi Watch, stejně jako většina jiných chytrých hodinek, zvládají monitorovat sportovní aktivity. Konkrétně si lze vybrat z deseti různých módů, kde najdeme třeba chůzi, běh venku, běžecký pás, cyklistiku, rotoped nebo plavání. Proto vás jistě nepřekvapí, že jsou hodinky vodotěsné a sprše, plavání i mytí rukou snadno odolají. Bohužel zatím nebyl uveden konkrétní standard, a tak není jisté, do jaké hloubky je možné hodinky bezpečně ponořit.

S hodinkami Mi Watch na zápěstí zjistíme také řadu zajímavých údajů o vlastním těle. K dispozici je monitorování spánku, upozornění na dlouhou neaktivitu, měření stresu i zbývající energie. Zejména při sportu pak využijeme měření srdečního tepu, stejně jako VO2max ukazujícího na určitou zdatnost. Na rozdíl od Apple Watch 5 zde ale chybí EKG, což je však velmi pokročilá funkce, kterou dnes najdeme málokde.

xiaomi; mi watch; chytre hodinky; smartwatch; wearables; nositelna elektronika; miui
Pohled z různých stran na standardní edici Xiaomi Mi Watch.

Přichází zbrusu nový systém MIUI for Watch

Google, který se už několik let snaží rozšířit svůj systém Wear OS, může být částečně potěšen. Společnost Xiaomi totiž pro svůj první model Mi Watch vytvořila zbrusu nový operační systém MIUI for Watch, který je právě na Wear OS postaven. Místo aplikací Googlu však využívá vlastní programy, ať už jde třeba o úkoly, rekordér, poznámky, nebo předpověď počasí. Samozřejmě je otázkou, zda se nové aplikace vyrovnají těm, které ostatní systémy ladí již mnoho let, ale to se teprve uvidí. Další programy je pak možné do Mi Watch stáhnout pomocí online obchodu určeného přímo pro MIUI for Watch. MIUI je na chytrých telefonech jednou z vůbec nejoblíbenějších nadstaveb – sami jsme tak zvědaví, jak to dopadne v případě chytrých hodinek.

Vedle polohovacích systémů, jako jsou GPS, GLONASS a BEIDOU, hodinky Mi Watch nabídnou také kompas, barometr, WiFi a Bluetooth, byť verze 4.2 není úplně nejnovější. Pomocí hodinek lze navíc ovládat chytrá zařízení v domácnosti a těšit se můžeme také na NFC nebo eSIM, takže skrze vestavěný mikrofon/reproduktor budeme moci telefonovat i bez připojení k telefonu.

xiaomi; mi watch; chytre hodinky; smartwatch; wearables; nositelna elektronika; miui
MIUI for Watch je na trhu úplnou novinkou.

Xiaomi Mi Watch – parametry, specifikace a cena

Představeny byly hned dvě edice Xiaomi Mi Watch, které se liší materiálem i cenou. Standardní edice má hliníkové tělo, gumový pásek a ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. generace. K dispozici je v černé a stříbrné variantě za cenu 185 dolarů (cca 4 400 Kč). Prémiová edice má oproti tomu tělo i pásek z nerezové oceli, zatímco displej místo ochranného sklíčka chrání rovnou safír, známý svou mimořádnou tvrdostí. Za prémiovou edici si pochopitelně připlatíme a finální cena je tak 285 dolarů (cca 6 700 Kč).

Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch jsou prozatím dostupné pouze v Číně, kde se standardní edice objeví během pár dní, zatímco prémiová verze dorazí v prosinci 2019. Zatím není zřejmé, zda a případně kdy se chytrých hodinek dočká i zbytek světa. V tomto ohledu nám nezbývá nic jiného než čekat na nové informace.

i Mohlo by vás zajímat

Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch nás i přes kontroverzní podobnost s Apple Watch příjemně překvapily. Stylový design je opatřen výborným displejem a pozadu nezůstává ani výkon. Mi Watch se zároveň chlubí zbrusu novým systémem MIUI for Watch, atraktivní cenovkou i eSIM. Nezbývá než doufat, že Mi Watch dorazí také do České republiky. 

Napsali jsme dříve: Xiaomi Mi Watch (NOVINKA)

S blížícím se plánovaným představením chytrých telefonů Mi CC9 Pro a Mi Note 10 se začaly objevovat také oficiální informace o nových chytrých hodinkách s hranatým displejem. Právě ty budou po boku zmíněné dvojice smartphonů představeny už 5. listopadu. Podívejte se, co o Xiaomi Mi Watch víme již nyní.

Xiaomi Mi Watch – první model úspěšné značky

Ačkoliv na trhu najdeme celou řadu chytrých hodinek s názvem Xiaomi, modely reálně vyrábí partneři Huami nebo Amazfit, zatímco Xiaomi vystupuje v roli (pouhého) prodejce. To ale připravované Xiaomi Mi Watch mají jednou provždy změnit. Tyhle chytré hodinky jsou totiž v režii Xiaomi od začátku až do konce, a v mnoha ohledech tak mohou být zcela výjimečné.

Společnost Xiaomi je zároveň známá svou schopností nabízet velmi kvalitní produkty za zlomek ceny konkurence. Ať už jde o elektrické koloběžky, mobilní telefony nebo právě chytré hodinky, z hlediska poměru cena/výkon Xiaomi často patří mezi úplnou špičku. Otázkou tedy zůstává – zachovají takový trend i chytré hodinky Xiaomi Mi Watch?

xiaomi; mi watch; chytre hodinky; smartwatch; wearables; nositelna elektronika
Bližší pohled na chystané hodinky Xiaomi Mi Watch.

Do této chvíle bylo zveřejněno hned několik fotografií, stejně jako video, na které se můžete podívat níže. Videoukázka odhaluje seznam aplikací a přehrávání videa, které tak bude na hodinkách možné, byť se na nich zrovna videa příliš neprohlíží. Pokud lze usuzovat ze zobrazených aplikací na obrázku, pak Xiaomi Mi Watch nabídnou celodenní měření srdečního tepu, předpověď počasí, ale třeba i podporu pohybových aktivit. To vše bude navíc k dispozici v kompletně novém operačním systému MIUI upraveném pro hodinky. Právě MIUI přitom na telefonech patří mezi nejpovedenější systémy a bude zajímavé sledovat, jak se systému povede na mnohem menším zařízení.

xiaomi; mi watch; chytre hodinky; smartwatch; wearables; nositelna elektronika
Xiaomi Mi Watch nabídnou volání a pravděpodobně i upravený systém MIUI.

Přehledný seznam aplikací je v MIUI složen z mřížky ikon v rozložení zhruba 3 × 4. Zřetelné je také černé pozadí, které stejně jako výše přiložený obrázek napovídá, že se dočkáme tmavého režimu. O tom se hodně mluví zejména v poslední době a vedle příjemnějšího pohledu ve večerních hodinách nabízí také úsporu baterie. Neoficiální zdroje pak slibují procesor Snapdragon Wear 3100 SoC, GPS, NFC, WiFi, Bluetooth, a dokonce i eSIM. Umožní tedy Xiaomi Mi Watch autonomní telefonování? To teprve uvidíme.

xiaomi; mi watch; chytre hodinky; smartwatch; wearables; nositelna elektronika
Xiaomi Mi Watch budou pravděpodobně k dispozici v černé a bílé variantě.

Xiaomi Mi Watch jako kopie Apple Watch?

O určité podobnosti s chytrými hodinkami Apple Watch se veřejně mluvilo již u modelu Xiaomi Amazfit GTS. Teprve s příchodem Xiaomi Mi Watch však podobnost bije přímo do očí. Vedle obdobného názvu a hranatého displeje jde zejména o jediný ovládací prvek – korunku. Ta je navíc umístěna na prakticky totožném místě a Apple Watch připomíná i jejím ovládáním. Na přiloženém videu zhlédněte listování v seznamu aplikací a posuďte sami.

První reálná ukázka chytrých hodinek Xiaomi Mi Watch.

Xiaomi Mi Watch – parametry, specifikace a cena

Přestože byly v posledních dnech zveřejněny některé základní informace, fotografie i video, drtivá většina parametrů zůstává utajena. Otazník stále visí také nad cenou, byť ta je oproti Apple Watch očekávána výrazně nižší. Na bližší specifikaci chytrých hodinek Xiaomi Mi Watch si budeme muset počkat do oficiálního představení, které se odehraje již uvedeného 5. listopadu. Veškeré nové informace následně najdete na této aktualizované stránce. Zůstaňte tedy na příjmu.

xiaomi; mi watch; chytre hodinky; smartwatch; wearables; nositelna elektronika
Nejnovější zveřejněné fotografie ukazují tři barvy pásků.
i Mohlo by vás zajímat

S blížícím se plánovaným představením chytrých telefonů Mi CC9 Pro a Mi Note 10 se objevily také oficiální informace o nových chytrých hodinkách s hranatým displejem. Na první pohled nápadně připomínají Apple Watch. Odlišuje je však cena a operační systém. Více se o nich dozvíme snad již 5. listopadu.

P-DC1-WEB24