Dry Wines
Dry Wines – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.
Continue
All from 448
Lenz Moser Chardonnay of the Knights of Malta, 0,75 l, 13 % vol.
435,-
580 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, Chardonnay, the Weinviertel region, Austria, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Vinařství Hulata Tramín 2023 - quality, dry, 0,75 l, 14 % vol.
180,-
240 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Red Traminer, Quality varieties, Moravia region, Hulata Winery, Czech Republic, Year 2023, volume 0,75 l, an alcohol content of 14 % vol. Products...
DIAMANDES Syrah 2017 0,75l
499,-
665 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Syrah, dry, red, DiamAndes, area Mendoza, Argentina, 2017 - 665 Kč/1 l
Bodega Cicchitti Primmo Malbec 0,75 l, 13,5 % vol.
213,-
284 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Malbec, Argentina, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 284 Kč/1 l
San Donaci Tenuta Boncore Salice Salentino DOP Riserva 0,75 l, 14 % vol.
285,-
380 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Malvasia, Malvasia and Negroamaro, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 14 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Corterosso Supremo Primitivo di Manduria DOC Riserva 0,75 l 15 % vol.
429,-
572 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Primitivo, Italy, volume 0,75 l, an alcoholic strength of 15 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 572 Kč/1 l
Chateau Beychevelle 2007 Saint Julien 0,75 l, 13 % vol.
4,358,-
5,811 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Cabernet Franc, France, Class of 2007, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18...
Vinařství Hulata Savilon 2023 - VZH, dry, 0,75 l, 15 % vol.
180,-
240 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Savilon, Selection of grapes, Moravia region, Hulata Winery, Czech Republic, Year 2023, volume 0,75 l, an alcoholic strength of 15 % vol. Products...
Chateau Beychevelle 2011 Saint Julien 0,75 l, 13 % vol.
4,313,-
5,751 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Cabernet Franc, France, Class of 2011, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18...
Chateau Leoville Barton 2011 Saint Julien 0,75 l, 13 % vol.
3,249,-
4,332 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Cabernet Franc, France, Class of 2011, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18...
Masseria Trajone Primitivo di Manduria DOP 0,75 l, 14 % vol.
250,-
333 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Primitivo, France, volume 0,75 l, an alcohol content of 14 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 333 Kč/1 l
SPERI Amarone "Vigneto Monte Sant' Urbano" DOCG 0,75l
1,499,-
1,999 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - Corvinella, dry, red, Speri, area Benátsko, Italy, 2015 - 1,999 Kč/1 l
CHATEAU BOURDIEU 2016 0,75l
299,-
399 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Cuvée, dry, red, Chateau Bourdieu, area Bordeaux, France, 2016 - 399 Kč/1 l
San Marzano Collezione Cinquanta Vino rosso d'Italia Magnum 1,5 l, 14,5 % vol.
1,737,-
1,158 Kč/l
In stock 3 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Primitivo and Negroamaro, Italy, Class of 2012, volume 1,5 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Barolo DOCG 0,75 l 14,5 % vol.
1,045,-
1,393 Kč/l
In stock 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Nebbiolo, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 1,393 Kč/1 l
San Marzano Sessantanni 60 Primitivo di Manduria DOP Magnum 1,5 l, 14,5 % vol.
1,924,-
1,283 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Primitivo, Italy, volume 1,5 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 1,283 Kč/1 l
SPERI Valpolicella Ripasso Classico Superiore DOC 0,75l
499,-
665 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Corvina Veronesse, dry, red, Speri, area Benátsko, Italy, 2019 - 665 Kč/1 l
Terre Nardin Venti 2 Prosecco frizzante DOC 0,75 l, 11 % vol.
259,-
345 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Glera, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 11 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 345 Kč/1 l
B\V vinařství, Riesling, 2020, 0,75 l, 12,5 % vol.
240,-
320 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Riesling, Czech Republic, Class of 2020, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
ZD Němčičky Bag in Box Frankovka, 3 l, 12,5 % vol.
379,-
126 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - 126 Kč/1 l
Bodega Cicchitti Esteoeste Malbec 0,75 l, 13,5 % vol.
142,-
189 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Malbec, Argentina, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 189 Kč/1 l
Martue Gran Vino 2018 dry red 0,75 l 15 %
695,-
927 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Malbec, Petit Verdot and Syrah, Spain, volume 0,75 l, an alcoholic strength of 15 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
In the category Dry Wines on Alza.cz, we currently have a total of 448 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue