Dry Wines
Dry Wines – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.
Continue
All from 449
Martue Gran Vino 2018 dry red 0,75 l 15 %
695,-
927 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Malbec, Petit Verdot and Syrah, Spain, volume 0,75 l, an alcoholic strength of 15 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Brut Marylin Monroe Limited edition Piper Heidsieck 0,75 l 12% vol.
1,295,-
1,727 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Champagne - Chardonnay, Pinot Noir and Pinot Meunier, alcohol content 12 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 1,727 Kč/1 l
B\V vinařství, Frankovka, 2018, 0,75 l, 13,5 % vol.
230,-
307 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Frankincense, Czech Republic, Class of 2018, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
San Marzano Collezione Cinquanta Vino rosso d'Italia 0,75 l, 14,5 % vol.
604,-
805 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Primitivo and Negroamaro, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Amarone della Valpolicella Classico DOCG 0,75 l 15,5 % vol.
1,001,-
1,335 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon and Tempranillo, Italy, Class of 2017, volume 0,75 l, an alcohol content of 15,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of...
Anzenas Cannonau di Sardegna DOC 0,75 l 14,5 % vol.
329,-
439 Kč/l
In stock 3 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Carignan and Montepulciano, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion...
IONIS Iulius IGT Salento Negroamaro 2024 0,75 l 13,5 %
315,-
420 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - Negroamaro, dry, red, Ionis, area Puglia, Italy, 2020 - 420 Kč/1 l
Chateau Pichon Longueville Comtesse de Lalande 2009 Pauillac 0,75 l, 13 % vol.
8,049,-
10,732 Kč/l
In stock 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Petit Verdot, France, Year 2009, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years...
Chateau Lynch-Bages 2009 Pauillac 0,75 l, 13,5 % vol.
7,418,-
9,891 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Cabernet Franc, France, Year 2009, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18...
Chateau Lynch-Bages 2005 Pauillac 0,75 l, 13 % vol.
7,809,-
10,412 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Cabernet Franc, France, year 2005, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18...
Saronsberg Seismic 2019 Saronsberg red dry 0,75 l 14,5 %
795,-
1,060 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Cabernet Franc, South Africa, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years...
Mooiplaas Grano de Café, coffee pinotage red dry 2020 0,75 l 14,5 %
275,-
367 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Pinotage, South Africa, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
CHATEAU BOURDIEU L'Absolu 2016 0,75l
499,-
665 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Cabernet Sauvignon, dry, red, Chateau Bourdieu, area Bordeaux, France, 2016 - 665 Kč/1 l
PETER ZEMMER Alto Adige Lagrein DOC 0,75l
380,-
507 Kč/l
In stock 3 pcs at the supplier's
Wine - Lagrein, dry, red, Peter Zemmer, area Jižní Tyrolsko, Italy, 2019 - 507 Kč/1 l
Vinařství Hulata Pinot Gris 2024 - VZH, dry, 0, 75 l., 13 % vol.
180,-
240 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Pinot Gris, Selection of grapes, Moravia region, Hulata Winery, Czech Republic, Year 2024, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products...
CANTINE DUE PALME Chardonnay "Santa Caterina" Salento IGP 0,75l
229,-
305 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Chardonnay, dry, white, Cantine due Palme, area Apulie, Italy, 2020 - 305 Kč/1 l
Vinařství Hulata Merlot - dry, 0,75 l, 13 % vol.
110,-
147 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Merlot, Moravia region, Hulata Winery, Czech Republic, Vintage 2022, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18...
Teruzzi Isola Bianca Vernaccia di San Gimignano 0,75 l, 12,5 % vol.
307,-
409 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Italy, Year 2023, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 409 Kč/1 l
Anniversario 62 Primitivo di Manduria DOP Riserva 0,75 l 14% vol.
835,-
1,113 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Primitivo, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 14 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 1,113 Kč/1 l
CHATEAU BOURDIEU N°1 2016 0,75l
399,-
532 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Cabernet Sauvignon, dry, red, Chateau Bourdieu, area Bordeaux, France, 2016 - 532 Kč/1 l
LA TUNELLA Pinot Grigio Friuli Colli Orientali DOC 0,75l
449,-
599 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Pinot Grigio, dry, white, La Tunella, area Friuli, Italy, 2019 - 599 Kč/1 l
Winery Hulata Zweigeltrebe - MZV, dry, 0,75 l, 12 % vol.
169,-
225 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Zweigeltrebe, Earth, Moravia region, Hulata Winery, Czech Republic, Vintage 2022, volume 0,75 l, an alcohol content of 12 % vol. Products intended for...
In the category Dry Wines on Alza.cz, we currently have a total of 449 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue