Dry Wines
Dry Wines – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.
Continue
All from 448
Melini Vino Nobile di Montepulciano DOCG 0,75 l, 14 % vol.
439,-
585 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Sanviovese, Italy, Year 2021, volume 0,75 l, an alcohol content of 14 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Curious Kiwi Marlborough Sauvignon Blanc 0,75 l, 12,5 % vol.
224,-
299 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Sauvignon Blanc, New Zealand, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 299 Kč/1 l
Leitz Eins-Zwei-Drei Rheingau Riesling Trocken 0,75 l, 12,5 % vol.
280,-
373 Kč/l
In stock 3 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Riesling, Germany, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 373 Kč/1 l
Lenz Moser Veltliner Green Hundschupfen of the Order of the Knights of Malta, 0,75 l, 13 % vol.
349,-
465 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, Grüner Veltliner, the Weinviertel region, Austria, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Ara Single Estate Pinot Noir 2020 red dry 0,75 l 13 %
395,-
527 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Pinot Noir, New Zealand, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
TASCA D ALMERITA Catarratto "Antisa" DOC 0,75l
449,-
599 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - dry, white, Tasca d'Almerita, area Siílie, Italy, 2019 - 599 Kč/1 l
UMANI RONCHI Rosso Conero "Serrano" DOC 0,75l
219,-
292 Kč/l
In stock 1 pcs at the supplier's
Wine - Sangiovese, dry, red, Umani Ronchi, area Marche, Italy, 2019 - 292 Kč/1 l
Vinařství Hulata Svatovavřinecké 2024 - MZV, dry, 0,75 l, 12 % vol.
150,-
200 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - 200 Kč/1 l
Vinařství Hulata Veltlínské zelené 2024 - MZV, dry, 0,75 l , 12,5 % vol.
150,-
200 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Veltliner green, Earth, Moravia region, Hulata Winery, Czech Republic, Year 2024, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for...
Vinařství HUlata Pálava 2024 - MZV, dry, 0,75 l, 13,5 % vol.
169,-
225 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Pálava, Earth, Moravia region, Hulata Winery, Czech Republic, Year 2024, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons...
Chateau Beaumont 2017 Haut Medoc 0,75 l, 13,5 % vol.
643,-
857 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Petit Verdot, France, Class of 2017, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18...
Vinné Sklepy Kutná Hora Ryzlink Rýnský 2021 Biodynamic wine box 6 × 0,75 l 11,5 % vol.
2,539,-
564 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Riesling, Earth, winery Vinné sklepy Kutná Hora, Czech Republic, Year 2021, Bio, volume 4,5 l, an alcohol content of 11,5 % vol. Products intended for...
Filip Mlýnek Saphira 2024, Zbavce, late harvest 0,75 l, 13,5 % vol.
278,-
371 Kč/l
In stock 1 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Riesling, Late harvest, Moravia region, winery Filip Mlýnek, Czech Republic, Year 2024, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products...
Dolia Cannonau di Sardegna DOC 1,5 l 13,5 % vol.
435,-
290 Kč/l
In stock 4 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Sardinia area, Italy, volume 1,5 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 290 Kč/1 l
Podere Montepulciano d' Abruzzo DOC 0,75 l 13 % vol.
208,-
277 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Montepulciano, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 277 Kč/1 l
Amarone della Valpolicella "Antonio Castagnedi" DOCG 0,75 l 15 % vol.
1,084,-
1,445 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Corvina Veronesse and Rondinella, Italy, Class of 2018, volume 0,75 l, an alcoholic strength of 15 % vol. Products intended for persons over 18 years of...
Boland Cellar Cappuccino Pinotage 0,75 l, 14,13 % vol.
228,-
304 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Pinotage, South Africa, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 304 Kč/1 l
Masca Del Tacco Zinfandel IGP Puglia 0,75 l, 16% vol.
490,-
653 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Primitivo, Italy, volume 0,75 l, an alcoholic strength of 16 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 653 Kč/1 l
Fattoria Monticino Rosso Blanc de Blancs 36 Albana Vino Spumante 36 Mesi Sur Lie Pas dose' 12 % vol.
834,-
1,112 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Sparkling Wine - dry, Albana, Emilia-Romagna region, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 12 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Plansel Dorina Lindemann Limited Edition 2019 red dry 0,75 l 15 %
995,-
1,327 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Touriga Nacional, Portugal, volume 0,75 l, an alcoholic strength of 15 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Chateau Dauzac 2019 D de Dauzac 0,75 l, 14,5 % vol.
359,-
479 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Cuvée, dry, red, Chateau Dauzac, area Bordeaux, France, 2019 - 479 Kč/1 l
UMANI RONCHI Marche Rosso "Pelago" IGT 0,75l
860,-
1,147 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - Cabernet Sauvignon, dry, red, Umani Ronchi, area Marche, Italy, 2017 - 1,147 Kč/1 l
Cantina Lavis Sauvignon Trentino DOC 0,75 l, 12 % vol.
368,-
491 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - 491 Kč/1 l
Vinné Sklepy Kutná Hora Cabernet Blanc 2023 Biodynamic wine box 6 × 0,75 l 12,5 % vol.
2,329,-
518 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Cabernet Blanc, Earth, winery Vinné sklepy Kutná Hora, Czech Republic, Year 2023, Bio, volume 4,5 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended...
In the category Dry Wines on Alza.cz, we currently have a total of 448 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue