Dry Wines
Dry Wines – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.
Continue
All from 449
Cantina di Dolianova Prendas Vermentino di Sardegna DOC 0,75 l, 13 % vol.
362,-
483 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Vermentino, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 483 Kč/1 l
Leitz Eins-Zwei-Drei Rheingau Riesling Trocken 0,75 l, 12,5 % vol.
280,-
373 Kč/l
In stock 3 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Riesling, Germany, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 373 Kč/1 l
Damianitza JSCo Ormano Red 2017 dry red 0,75 l 13 %
190,-
253 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Bulgaria, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Bretz Dornfelder "Barrique" dry red 2018 0,75 l 13,5 %
310,-
413 Kč/l
In stock 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Dornfelder, Germany, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 413 Kč/1 l
Mooiplaas Le Chocolat, merlot red dry 2021 0,75 l 13,5 %
275,-
367 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Merlot, South Africa, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
XAVIER VIGNON Cairanne 2016 0,75l
420,-
560 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Cinsault, dry, red, Xavier Vignon, area Jižní Rhona, France, 2016 - 560 Kč/1 l
Chateau Dauzac 2019 Haut-Médoc de Dauzac 0,75 l, 14 % vol.
650,-
867 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - Cabernet Sauvignon, dry, red, Chateau Dauzac, area Bordeaux, France, 2019 - 867 Kč/1 l
Vinařství Hulata Veltlínské zelené 2024 - MZV, dry, 0,75 l , 12,5 % vol.
150,-
200 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Veltliner green, Earth, Moravia region, Hulata Winery, Czech Republic, Year 2024, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for...
Vinařství HUlata Pálava 2024 - MZV, dry, 0,75 l, 13,5 % vol.
169,-
225 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Pálava, Earth, Moravia region, Hulata Winery, Czech Republic, Year 2024, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons...
Boland Cellar Cappuccino Pinotage 0,75 l, 14,13 % vol.
228,-
304 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Pinotage, South Africa, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 304 Kč/1 l
Masca Del Tacco Zinfandel IGP Puglia 0,75 l, 16% vol.
490,-
653 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Primitivo, Italy, volume 0,75 l, an alcoholic strength of 16 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 653 Kč/1 l
Fattoria Monticino Rosso Blanc de Blancs 36 Albana Vino Spumante 36 Mesi Sur Lie Pas dose' 12 % vol.
834,-
1,112 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Sparkling Wine - dry, Albana, Emilia-Romagna region, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 12 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Fattoria Monticino Rosso Codronchio Romagna Albana DOCG 14 % vol.
840,-
1,120 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Emilia-Romagna region, Italy, Bio, volume 0,75 l, an alcohol content of 14 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion...
Sutto Pinot Grigio DOC Venezia 2020 0,75 l 13%
239,-
319 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Pinot Gris, Italy, Class of 2020, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion...
LA TUNELLA "Valmasia" Friuli Colli Orientali DOC 0,75l
449,-
599 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Malvasia Istria, dry, white, La Tunella, area Friuli, Italy, 2018 - 599 Kč/1 l
"Lam'Oro" Toscana IGT 0,75 l 14,5 % vol.
2,085,-
2,780 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon and Sangiovese, Italy, Class of 2016, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of...
Sutto Merlot IGT Trevenezie 2020 0,75 l 13%
229,-
305 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Merlot, Italy, Class of 2020, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
XAVIER VIGNON Ventoux 2017 0,75l
270,-
360 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Grenache, dry, red, Xavier Vignon, area Jižní Rhona, France, 2017 - 360 Kč/1 l
FATTORIA ZERBINA Sangiovese di Romagna Superiore "Ceregio" DOC 0,75l
329,-
439 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Sangiovese, dry, red, Fattoria Zerbina, area Emilia - Romagna, Italy, 2019 - 439 Kč/1 l
PETER ZEMMER Alto Adige Sauvignon DOC 0,75l
459,-
612 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - Sauvignon Blanc, dry, white, Peter Zemmer, area Jižní Tyrolsko, Italy, 2019 - 612 Kč/1 l
Crémant l'Oncle Hansi Brut 0,75 l 12 % vol.
350,-
466,667 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Pinot Noir, Czech Republic, volume 0,00 l, an alcohol content of 12 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Chateau du Glana 2015 Saint Julien 0,75 l, 13 % vol.
1,139,-
1,519 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon and Merlot, France, Class of 2015, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Chateau Vrai Canon Bouche 2014 Canon Fronsac 0,75 l, 14,5 % vol.
860,-
1,147 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Merlot and Cabernet Franc, France, Class of 2014, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Cantina Santa Maria La Palma Le Bombarde, Cannonau di Sardegna DOC 0,75 l, 13 % vol.
303,-
404 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Garnacha, Sardinia area, winery Cantina Santa Maria La Palma, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18...
In the category Dry Wines on Alza.cz, we currently have a total of 449 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue