Dry Wines
Dry Wines – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.
Continue
All from 448
Leone de Castris Cantina Di Montalcino Rosso Di Montalcino DOC 0,75 l, 13,5 % vol.
516,-
688 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Sangiovese, Italy, Vintage 2022, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Chateau Pedesclaux 2014 Pauillac 0,75 l, 13,9 % vol.
1,540,-
2,053 Kč/l
In stock 1 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Cabernet Franc, France, Class of 2014, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,9 % vol. Products intended for persons over...
Lamole di Lamole Duelame Chianti Classico DOCG 0,75 l, 14 % vol.
527,-
703 Kč/l
In stock 4 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Malvasia, Malvasia and Sauvignon, Italy, Year 2019, volume 0,75 l, an alcohol content of 14 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Terre Nardin Venti 2 Prosecco doc Treviso legato 0,75 l, 11 % vol.
263,-
351 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Glera, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 11 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 351 Kč/1 l
Azienda Agricola Conti Zecca - Quattro Conti Otto Lune Primitivo Puglia 0,75 l, 14,5 % vol.
358,-
477 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Primitivo, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 477 Kč/1 l
THAYA Sauvignon Blanc VOC, 0,75 l, 12,5 % vol.
296,-
395 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - 395 Kč/1 l
Plansel Touriga Nacional "Vinhas Novas" 2020 red dry 0,75 l 14,5 %
295,-
393 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Touriga Nacional, Portugal, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Orc de Rac ODR Shiraz 2018 red dry 0,75 l 14,5 %
295,-
393 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Shiraz, South Africa, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
WEINGUT FEILER-ARTINGER Zweigeltrebe 0,75l
290,-
387 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - Zweigeltrebe, dry, red, Weingut Feiler-Artinger, area Burgenland, Austria, 2018 - 387 Kč/1 l
Chateau La Dominique 2006 Saint Emilion 0,75 l, 14 % vol.
2,128,-
2,837 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon and Merlot, France, year 2006, volume 0,75 l, an alcohol content of 14 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Marchese Luca Spinola Gavi Del Comune Di Gavi BIO Carlo, 0,75 l, 13 % vol.
396,-
528 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Cortese, Italy, volume 0,75 l, alcohol content 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 528 Kč/1 l
Umani Ronchi Plenio Riserva Superiore Verdicchio Castelli Jesi Classico 0,75 l, 13 % vol.
516,-
688 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Verdicchio, Italy, Year 2021, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
WALDBERG Chardonnay - U sv. Urbana 2021 p. s. dry, 0,75 l, 13 % vol.
194,-
259 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - dry, Chardonnay, Moravia region, Czech Republic, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
LA TUNELLA "L'Arcione" Rosso delle Venezie IGT 0,75l
670,-
893 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - Pignolo, dry, red, La Tunella, area Friuli, Italy, 2017 - 893 Kč/1 l
UMANI RONCHI Rosso Conero "San Lorenzo" DOC 0,75l
263,-
351 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Montepulciano, dry, red, Umani Ronchi, area Marche, Italy, 2019 - 351 Kč/1 l
Menicucci Chianti DOCG Riserva 0,75 l, 13 % vol.
352,-
469 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - 469 Kč/1 l
Winery Hulata Saint Laurent 2024 - blanc de noir, dry, 0,75 l, 13 % vol.
150,-
200 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, St. Lawrence, Earth, Moravia region, Hulata Winery, Czech Republic, Year 2024, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for...
Chateau du Glana 2018 Saint Julien 0,75 l, 14,5 % vol.
1,288,-
1,717 Kč/l
In stock 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Cabernet Franc, France, Class of 2018, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over...
Chateau Bellegrave 2016 Pauillac 0,75 l, 13 % vol.
1,081,-
1,441 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon and Merlot, France, Class of 2016, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
24 Carati Bianco 0,75 l 12,5 % vol.
505,-
673 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Pecorino, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 673 Kč/1 l
WALDBERG Pinot Gris - Lampelberg 2020 v. h., 0,75 l, 13 % vol.
194,-
259 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - dry, Pinot Gris, Moravia region, Czech Republic, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
B\V vinařství, Hibernal, 2022, 0,75 l, 13,5 %
225,-
300 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - 300 Kč/1 l
In the category Dry Wines on Alza.cz, we currently have a total of 448 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue