Dry Wines
Dry Wines – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.
Continue
All from 448
Cantina di Dolianova Prendas Vermentino di Sardegna DOC 0,75 l, 13 % vol.
362,-
483 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Vermentino, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 483 Kč/1 l
WEINBERGOF FRITSCH Zweigeltrebe 0,75l
249,-
332 Kč/l
In stock 1 pcs at the supplier's
Wine - Zweigeltrebe, dry, red, Weinberghof Fritsch, area Wagram, Austria, 2018 - 332 Kč/1 l
B\V vinařství, Frankovka, 2018, 0,75 l, 13,5 %
215,-
287 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - 287 Kč/1 l
Château Valandraud Crémant de Bordeaux Bad Girl, Thunevin 0,75 l, 12 % vol.
633,-
844 Kč/l
In stock 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Muscadelle, Cabernet Franc and Sémillon, France, volume 0,75 l, an alcohol content of 12 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Chateau Bellegrave 2017 Pauillac 0,75 l, 13 % vol.
1,029,-
1,372 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon and Merlot, France, Class of 2017, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Cantina del Rimedio Vermentino di Gallura 'Ugone III' 0,75 l, 14,5 % vol.
406,-
541 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Vermentino, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 541 Kč/1 l
Sutto Merlot IGT Trevenezie 2020 0,75 l 13%
229,-
305 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Merlot, Italy, Class of 2020, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Koncho & Co Georgian wine KISI QVEVRI 750ml
560,-
747 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - dry, white, Koncho & Co, area provincie Kacheti, Gruzie, Georgia, - 747 Kč/1 l
PRINICIPE DI CORLEONE Cabernet Sauvignon 2016 0,75l
391,-
521 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - Cabernet Sauvignon, dry, red, PRINCIPE DI CORLEONE, area Sicílie, Italy, 2016 - 521 Kč/1 l
Vinařství Hulata Hibernal 2024 - MZV, dry, 0,75 l, 12 % vol.
160,-
213 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Hibernal, Earth, Moravia region, Hulata Winery, Czech Republic, Year 2024, volume 0,75 l, an alcohol content of 12 % vol. Products intended for persons...
ZD Němčičky Rýzlink vlašský 2025, dry, 0,75 l, 12,5 % vol.
209,-
279 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - 279 Kč/1 l
KERMIT Pecorino Abruzzo DOC 13,5 % vol.
472,-
629 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Pecorino, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 629 Kč/1 l
Cantina Santa Maria La Palma Le Bombarde, Cannonau di Sardegna DOC 0,75 l, 13 % vol.
303,-
404 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Garnacha, Sardinia area, winery Cantina Santa Maria La Palma, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18...
Melini Le Grillaie, Vernaccia di S. Gimignano DOCG 0,75 l, 13,5 % vol.
281,-
375 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Italy, Year 2019, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 375 Kč/1 l
Tenuta Rapitala Le Maioliche Nero d'Avola Sicilia rosso IGT 0,75 l, 13 % vol.
208,-
277 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Nero d'Avola, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 277 Kč/1 l
"Lam'Oro" Toscana IGT 0,75 l 14,5 % vol.
2,085,-
2,780 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon and Sangiovese, Italy, Class of 2016, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of...
HANZEL Veltliner Green - Leskoun 2022 VOC, 0,75 l, 12 % vol.
182,-
243 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - dry, Veltliner green, Moravia region, Czech Republic, volume 0,75 l, an alcohol content of 12 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Fattoria Monticino Rosso Le Morine Romagna Sangiovese Superiore DOC Riserva 14,5 % vol.
656,-
875 Kč/l
In stock 3 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Sangiovese, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 875 Kč/1 l
Lenz Moser Zweigelt Prestige award-winning, 0,75 l, 13 % vol.
327,-
436 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red and zweigeltrebe, Blauer Zweigelt, Burgenland region, Austria, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Lenz Moser Veltliner Green Selection, 0,75 l, 12,5 % vol.
295,-
393 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, Grüner Veltliner, Austria, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Bretz Silvaner Réserve dry white 2020 0,75 l 12,5 %
295,-
393 Kč/l
In stock 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Sylvan Green, Germany, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Castelfeder Burgum Novum Lagrein Riserva Alto Adige DOC 2018 red dry 0,75 l 13,5 %
850,-
1,133 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Lagrein, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 1,133 Kč/1 l
In the category Dry Wines on Alza.cz, we currently have a total of 448 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue