Dry Wines
Dry Wines – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.
Continue
All from 449
Post House Merry Widow Shiraz 2020 Post House Red Dry 0,75 l 14,5 %
475,-
633 Kč/l
In stock 4 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Shiraz, South Africa, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Plansel Dorina Lindemann Limited Edition 2019 red dry 0,75 l 15 %
995,-
1,327 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Touriga Nacional, Portugal, volume 0,75 l, an alcoholic strength of 15 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Chateau Dauzac 2019 D de Dauzac 0,75 l, 14,5 % vol.
359,-
479 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Cuvée, dry, red, Chateau Dauzac, area Bordeaux, France, 2019 - 479 Kč/1 l
Cantina Lavis Sauvignon Trentino DOC 0,75 l, 12 % vol.
368,-
491 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - 491 Kč/1 l
B\V vinařství, Rulandské bílé, 2022, 0,75 l, 13,5 % vol.
230,-
307 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Pinot Blanc, Czech Republic, Vintage 2022, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Melini Vigneti Granaio, Chianti Classico DOCG 0,75 l, 14,5 % vol.
429,-
572 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Sanviovese, Italy, Year 2021, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Costa Regale Ripasso Valpolicella Classico DOC Superiore 0,75 l 14,5 % vol.
494,-
659 Kč/l
In stock 4 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Corvina Veronesse, Rondinella and Molinara, Italy, Year 2021, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years...
Ara Single Estate Pinot Noir 2020 red dry 0,75 l 13 %
395,-
527 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Pinot Noir, New Zealand, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
TASCA D ALMERITA Catarratto "Antisa" DOC 0,75l
449,-
599 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - dry, white, Tasca d'Almerita, area Siílie, Italy, 2019 - 599 Kč/1 l
UMANI RONCHI Rosso Conero "Serrano" DOC 0,75l
219,-
292 Kč/l
In stock 1 pcs at the supplier's
Wine - Sangiovese, dry, red, Umani Ronchi, area Marche, Italy, 2019 - 292 Kč/1 l
UMANI RONCHI Marche Rosso "Pelago" IGT 0,75l
860,-
1,147 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - Cabernet Sauvignon, dry, red, Umani Ronchi, area Marche, Italy, 2017 - 1,147 Kč/1 l
Vinné Sklepy Kutná Hora Ryzlink Rýnský 2021 Biodynamic wine box 6 × 0,75 l 11,5 % vol.
2,539,-
564 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Riesling, Earth, winery Vinné sklepy Kutná Hora, Czech Republic, Year 2021, Bio, volume 4,5 l, an alcohol content of 11,5 % vol. Products intended for...
Dolia Cannonau di Sardegna DOC 1,5 l 13,5 % vol.
435,-
290 Kč/l
In stock 4 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Sardinia area, Italy, volume 1,5 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 290 Kč/1 l
Podere Montepulciano d' Abruzzo DOC 0,75 l 13 % vol.
208,-
277 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Montepulciano, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 277 Kč/1 l
LAHOFER Tramín raudý - U Hájku 2023 v. b., 0,75 l, 12 % vol.
278,-
371 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - dry, Red Traminer, Moravia region, Czech Republic, volume 0,75 l, an alcohol content of 12 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Curious Kiwi Marlborough Sauvignon Blanc 0,75 l, 12,5 % vol.
224,-
299 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Sauvignon Blanc, New Zealand, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 299 Kč/1 l
Lenz Moser Veltliner Green Hundschupfen of the Order of the Knights of Malta, 0,75 l, 13 % vol.
349,-
465 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, Grüner Veltliner, the Weinviertel region, Austria, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
WEINGUT R&A PFAFFL Austrian Cherry Zweigelt 2024 0,75 l 13, %
Discounted -10 %
198,-
223,-
264 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Blauer Zweigelt, dry, red, Pfaffl, area Weinland, Austria, 2020 - 264 Kč/1 l
CODICE CITRA Linea Bisanzio Montepulciano d'Abruzzo DOP 2022 0,75 l 12%
183,-
244 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Montepulciano, dry, red, Codice Citra, area Abruzzo, Italy, 2019 - 244 Kč/1 l
Vinné Sklepy Kutná Hora Cabernet Blanc 2023 Biodynamic wine box 6 × 0,75 l 12,5 % vol.
2,329,-
518 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Cabernet Blanc, Earth, winery Vinné sklepy Kutná Hora, Czech Republic, Year 2023, Bio, volume 4,5 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended...
B\V vinařství, Ryzlink vlašský, 2020, 0,75 l, 12,5 % vol.
230,-
307 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Riesling, Czech Republic, Class of 2020, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Koncho & Co ALEXANDROULI QVEVRI 750 ml, 13,5 % vol.
711,-
948 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Alexandrouli, Georgia, volume 0,75 l, an alcohol content of 0,135 % vol. Conversion - 948 Kč/1 l
In the category Dry Wines on Alza.cz, we currently have a total of 449 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue