Dry Wines
Dry Wines – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.
Continue
All from 449
Orc de Rac ODR Shiraz 2018 red dry 0,75 l 14,5 %
295,-
393 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Shiraz, South Africa, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Koncho & Co Georgian wine KISI QVEVRI 750ml
560,-
747 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - dry, white, Koncho & Co, area provincie Kacheti, Gruzie, Georgia, - 747 Kč/1 l
Menicucci Chianti DOCG Riserva 0,75 l, 13 % vol.
352,-
469 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - 469 Kč/1 l
KERMIT Pecorino Abruzzo DOC 13,5 % vol.
472,-
629 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Pecorino, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 629 Kč/1 l
Cantina Santa Maria La Palma Timbenia, Cannonau di Sardegna DOC 0,75 l, 13,5 % vol.
329,-
439 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 439 Kč/1 l
LAHOFER Syrah - 2019 varietal, 0,75 l, 15 % vol.
1,077,-
1,436 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - dry, Syrah, Czech Republic, volume 0,75 l, an alcoholic strength of 15 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 1,436 Kč/1 l
Bretz Silvaner Réserve dry white 2020 0,75 l 12,5 %
295,-
393 Kč/l
In stock 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Sylvan Green, Germany, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Castelfeder Burgum Novum Lagrein Riserva Alto Adige DOC 2018 red dry 0,75 l 13,5 %
850,-
1,133 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Lagrein, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 1,133 Kč/1 l
B\V vinařství, Hibernal, 2022, 0,75 l, 13,5 %
225,-
300 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - 300 Kč/1 l
Chateau Pedesclaux 2014 Pauillac 0,75 l, 13,9 % vol.
1,540,-
2,053 Kč/l
In stock 1 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Cabernet Franc, France, Class of 2014, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,9 % vol. Products intended for persons over...
Chateau Bellegrave 2011 Pauillac 0,75 l, 13 % vol.
1,012,-
1,349 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon and Merlot, France, Class of 2011, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Leone de Castris Villa Santera Primitivo di Manduria DOC 0,75 l, 14,5 % vol.
539,-
719 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Primitivo, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 719 Kč/1 l
Principi Sani Passione di Corterosso Negroamaro Appassimento 100% vol. 0,75 l, 14 % vol.
274,-
365 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Negroamaro, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 14 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 365 Kč/1 l
Ake`nta Cuve´e 71 Vermentino di Sardegna DOC 0,75 l 13 % vol.
384,-
512 Kč/l
In stock 3 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Vermentino, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 512 Kč/1 l
WALDBERG Pinot Gris - Lampelberg 2020 v. h., 0,75 l, 13 % vol.
194,-
259 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - dry, Pinot Gris, Moravia region, Czech Republic, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
WALDBERG Pinot meunier - Šác 2021 p. s., 0,75 l, 12 % vol.
194,-
259 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - dry, Pinot Meunier, Moravia region, Czech Republic, volume 0,75 l, an alcohol content of 12 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
LAHOFER Rouge France 2023 varietal, 0,75 l, 15% vol.
218,-
291 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - dry, Cuvée, Czech Republic, volume 0,75 l, an alcoholic strength of 15 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 291 Kč/1 l
Lenz Moser Zweigelt Prestige award-winning, 0,75 l, 13 % vol.
327,-
436 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red and zweigeltrebe, Blauer Zweigelt, Burgenland region, Austria, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Lenz Moser Veltliner Green Selection, 0,75 l, 12,5 % vol.
295,-
393 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, Grüner Veltliner, Austria, volume 0,75 l, an alcohol content of 12,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Plansel Touriga Nacional "Vinhas Novas" 2020 red dry 0,75 l 14,5 %
295,-
393 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Touriga Nacional, Portugal, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
WEINGUT FEILER-ARTINGER Zweigeltrebe 0,75l
290,-
387 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - Zweigeltrebe, dry, red, Weingut Feiler-Artinger, area Burgenland, Austria, 2018 - 387 Kč/1 l
IONIS Nini Susumaniello 2020 0,75l
375,-
500 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Susumaniello, dry, red, Ionis, area Puglia, Italy, 2020 - 500 Kč/1 l
In the category Dry Wines on Alza.cz, we currently have a total of 449 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue