Refresh the page

Nejlepší grafické karty GeForce RTX 4070 Ti

Nejlepší grafické karty
GeForce RTX 4070 Ti

Líbí se vám výkon grafických karet GeForce RTX 4070 Ti a rádi byste si také jednu takovou pořídili do svého herního počítače, jen nevíte, která pro vás bude tou nejlepší volbou? Pak vězte, že jste zde správně, protože my se dnes na Alza.cz znovu podíváme právě na tyto grafické karty a opět si je mezi sebou pěkně srovnáme. Do našeho seznamu prověřených karet jsme totiž nově zařadili další dotestovanou grafickou kartu Gainward RTX 4070 TI PHANTOM GS 12G, a tak jsme samozřejmě náš článek museli bleskurychle aktualizovat. Jak tedy tento nový přírůstek zamíchal naším dosavadním pořadím nejlepších grafických karet GeForce RTX 4070 Ti? Však uvidíte, a navíc vám dáme k dobru také nějaké užitečné tipy, které by se vám při výběru grafických karet GeForce RTX 4070 Ti mohly hodit.


Autor: Pavel Šantrůček • Článek


Nejlepší grafické karty GeForce RTX 4070 Ti – OBSAH

  1. Představení GeForce RTX 4070 Ti
  2. Pro koho jsou GeForce RTX 4070 Ti určeny
  3. Edice grafických karet a jakou vybrat
  4. Jak hodnotíme grafické karty
  5. Porovnání GeForce RTX 4070 Ti podle výkonu
  6. Porovnání GeForce RTX 4070 Ti podle provozních vlastností
  7. Porovnání GeForce RTX 4070 Ti podle výbavy
  8. Porovnání GeForce RTX 4070 Ti podle rozměrů, napájení a spotřeby
  9. Porovnání GeForce RTX 4070 Ti podle pořizovací ceny
  10. Vyhlášení nejlepší grafické karty GeForce RTX 4070 Ti
  11. Pár slov na závěr

Představení GeForce RTX 4070 Ti

Grafické karty GeForce RTX 4070 Ti jsou nástupci grafických karet GeForce RTX 3070 Ti z předchozí generace Ampere společnosti NVIDIA. Jsou postaveny na nejnovějším grafickém čipu generace Ada Lovelace AD104 (AD104-400-A1) společnosti NVIDIA v plné konfiguraci, na který jsou pomocí 192bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6X o kapacitě 12 GB.

Grafické karty GeForce RTX 4070 Ti; AD102-300-A1

Specifikace GeForce RTX 4070 Ti

Výrobce čipu NVIDIA Označení čipu AD104
Varianta čipu AD104-400-A1 Architektura ADA LOVELACE
Stream processors 7680 TMUs 240
Ray-tracing cores 60 Tensor cores 240
ROPs 80 TDP 285 W
VRAM bus 192bit VRAM GDDR6X
Plocha čipu 295 mm2 Počet tranzistorů 35,8 mil.
Výrobní proces 4nm (TSMC) Interface PCIe 4.0 x16

Jedná se o grafické karty s plnou podporou nejnovějšího grafického rozhraní Vulkan a DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a proprietární technologie DLSS (Deep Learning Super Sampling), včetně nejnovější verze DLSS 3 (Frame generation). Svým výkonem jsou pak grafické karty GeForce RTX 4070 Ti zacíleny do segmentu grafických karet vysokého výkonu, kde zaujímají střední patra výkonnostního žebříčku.


Pro koho jsou grafické karty GeForce RTX 4070 Ti určeny

Abychom pochopili, pro koho jsou grafické karty GeForce RTX 4070 Ti primárně určeny, musíme se nejdříve podívat na jejich výkon v počítačových hrách v rozličných rozlišeních.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Výkon grafických karet při využití ray-tracingu byl testován pomocí nástroje 3DMark Port Royal. Jedná se o specializovaný, a hlavně na výrobci grafických karet zcela nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, který využívá podpory rozhraní Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Jak můžete z grafu vyčíst, grafické karty GeForce RTX 4070 Ti společnosti NVIDIA jsou svým výkonem určeny zejména všem náročnějším hráčům počítačových her, kteří při hraní her využívají zejména rozlišení 2 560 × 1 140p (WQHD) včetně raytracingu, a valnou většinu počítačových her zvládnou i ve vyšším rozlišení 3 840 x 2160p (4K UHD).


Edice grafických karet a jakou vybrat

Dříve než se pustíme do hodnocení jednotlivých grafických karet GeForce RTX 4070 Ti, je třeba si něco říci také o edicích. Grafické karty GeForce RTX 4070 Ti totiž můžete najít v nabídkách téměř všech výrobců hned v několika řadách (edicích), které se mezi sebou liší kvalitou, zpracováním, výbavou a samozřejmě také pořizovací cenou. Edice všech grafických karet lze obecně rozdělit do tří základních skupin: 

Top edice (špičkové edice)

Grafické karty zařazené do této edice se mohou pyšnit především velmi dobře zpracovaným a výkonným systémem chlazení, který je většinou svým chladicím výkonem pro potřeby uchlazení daného grafického čipu naddimenzován. To se pak kladně projevuje nejen na výkonu, kdy si výrobce může u grafické karty dovolit nastavit vyšší boost frekvenci či TDP, ale také na provozních vlastnostech těchto grafických karet, zejména na nižších teplotách grafického čipu a pamětí, nižších otáčkách ventilátorů chlazení, a tedy i na celkově nižší hlučnosti grafické karty. Grafické karty z Top edice pak většinou disponují také bohatší výbavou, jako je například podpora Dual BIOS, efektní a nastavitelné RGB LED osvětlení, více obrazových výstupů a podobně. Nevýhoda těchto grafických karet pak spočívá v jejich vyšší pořizovací ceně.

i

Grafické karty z té nejvyšší Top edice jsou tedy vhodné především pro ty, kdo si nechtějí/neumí nastavit grafickou kartu podle svých potřeb sami a u grafické karty vyžadují tu nejlepší výbavu. Prostě nechtějí nic řešit, grafickou kartu si jen zakoupí, nainstalují do počítače a hrají. O vysoký výkon a dobré provozní vlastnosti se již postará grafická karta sama.

Middle class (střední třída)

Grafické karty zařazené do střední třídy disponují většinou také dobře technicky zpracovaným systémem chlazení, který je dimenzován přesně pro potřeby uchlazení konkrétního grafického čipu či s menší rezervou. Výkon a provozní vlastnosti těchto grafických karet tak bývají většinou o něco málo horší než u grafických karet v té nejluxusnější Top edici, nicméně pro běžného uživatele stále velmi dobré. Výbava grafických karet střední třídy bývá pochopitelně také o něco málo chudší, ale většinou jen v těch méně důležitých věcech. Například chudší RGB LED osvětlení či nemožnost jeho nastavení nebo absence Dual BIOS atd. Semi-pasivní chlazení bývá v této střední třídě prakticky standardem. To, co u grafických karet střední třídy oproti top modelům schází, bývá na druhou stranu kompenzováno jejich nižší pořizovací cenou, a vy se tak můžete dostat ke slušné grafické kartě za pěkné peníze.

i

Grafické karty střední třídy jsou tedy vhodné prakticky pro každého. Za poměrně slušné peníze se totiž dostanete většinou ke slušné grafické kartě, kterou si navíc můžete (není to ale podmínkou) vyladit k obrazu svému tak, že se její výkon i provozní vlastnosti velmi přiblíží těm luxusnějším edicím grafických karet. Stačí jen trocha práce a k tomu trocha zkušeností s technikami, jako je přetaktování (OC), podvoltování (UV) či nastavení vlastní křivky závislosti otáček ventilátorů na teplotě. Pokud si na to sami netroufáte, nevadí, stále vám zůstane velmi slušně nastavená grafická karta.

Economy (ekonomická edice / lidovka)

Grafické karty ekonomické třídy jsou vyráběny především s ohledem na dosažení co nejnižších výrobních nákladů, a tedy i co nejnižší pořizovací ceny. Často se tak stává, že systémy chlazení jsou po technické i výrobní stránce velmi jednoduché a jejich případný slabší chladicí výkon je výrobcem kompenzován vyššími otáčkami ventilátorů, snížením boost frekvence grafického čipu či snížením TDP grafické karty (méně odpadního tepla, a tedy i menší potřeba chladit). Také výbava těchto grafických karet bývá většinou spartánská, a vy budete muset počítat jen s tím nejnutnějším, i když výjimky se samozřejmě najdou. Výhodou těchto grafických karet je pak jejich příznivá pořizovací cena.

i

Grafické karty GeForce RTX 4070 Ti v ekonomické třídě jsou tedy vhodné zejména pro ty, kteří mají na pořízení omezený rozpočet. Finančně jistě ušetří, musí se však smířit s lehce nižším výkonem ve hrách a horšími provozními vlastnostmi, jako je například vyšší hlučnost grafické karty. Vyšší hlučnost však lze při hraní eliminovat například nasazenými herními sluchátky. Také u těchto grafických karet platí, že ten, kdo se vyzná, si může jak výkon, tak i provozní vlastnosti těchto grafických karet notně vylepšit pomocí technik přetaktování, podvoltování či úpravou křivky otáček ventilátorů.

Následující tabulka ukazuje zařazení vzduchem chlazených grafických karet nejznámějších výrobců do jednotlivých skupin:

NÁZVY A ZAŘAZENÍ EDICÍ GRAFICKÝCH KARET PODLE VÝROBCŮ
Výrobce/Edice TOP Middle Economy
ASUS ROG STRIX TUF DUAL, PHOENIX, TURBO
EVGA FTW GAMING XC GAMING GAMING
GAINWARD PHANTOM PHOENIX GHOST, PEGASUS
GIGABYTE AORUS GAMING, VISION WINDFORCE, TURBO, EAGLE
INNO3D iCHILL TWIN
MSI SUPRIM GAMING, TRIO VENTUS, ARMOR, AERO
SAPPHIRE NITRO, TOXIC PULSE
XFX MERC QICK SWFT


Každá edice grafických karet cílí na trochu jiné obecenstvo, a tedy ne úplně každá edice může být právě pro vás tou nejvhodnější. Pokud máte například na nákup grafické karty omezený rozpočet, docela jistě nebudete grafickou kartu vybírat z nějaké cenově hůře dostupné Top edice. Naopak, pokud na peníze nehledíte a chcete mít ve svém počítači to nejlepší, pak byste měli novou grafickou kartu vybírat výhradně z těchto špičkových edicí.


Jak hodnotíme grafické karty

Abychom mohli grafické karty GeForce RTX 4070 Ti mezi sebou nějak porovnat a ve finále mezi nimi vybrat tu absolutně nejlepší, musíme si zvolit nějaká hodnoticí kritéria. A jaká to tedy jsou?

Výkon

Tím nejdůležitějším parametrem hodnocení grafické karty by měl být samozřejmě její výkon ve hrách. Na druhou stranu, pokud porovnáváme výkon grafických karet identického typu, v našem případě tedy výkon GeForce RTX 4070 Ti, pak věřte, že rozdíly jsou opravdu minimální, a do popředí se tak dostávají spíše ostatní hodnoticí parametry, jako jsou provozní vlastnosti, výbava, pořizovací cena atd.

Provozní vlastnosti

Z provozních vlastností je snad tím nejdůležitějším hodnoticím parametrem hlučnost grafické karty. Jste-li příznivcem tichých počítačů, budete u grafické karty při jejím pořízení preferovat především nízkou hlučnost. Naproti tomu teploty grafického čipu a pamětí, pokud nepřesáhnou určitou kritickou hraniční mez, kdy grafická karta na svou ochranu začne uměle snižovat svůj výkon, nejsou parametrem zas až tak veledůležitým. Teploty by měli brát v úvahu především ti, kteří mají hůře větranou počítačovou skříň, a u grafické karty tak hrozí atakování právě oněch kritických teplot.

Výbava

K výbavě moderní grafické karty by měla patřit zejména podpora semi-pasivního chlazení, LED osvětlení a u těch lepších edicí možná i Dual BIOS či vyšší počet obrazových výstupů. Čím bohatší výbava grafické karty, tím lépe. Nezapomeňte ale, že z té bohaté výbavy ne vždy vše využijete, a můžete si tak zbytečně připlácet za něco, co vám bude naprosto k ničemu. Vlastníte-li například uzavřenou počítačovou skříň, pak pro vás vlastně jakékoliv LED osvětlení na grafické kartě ztrácí smysl.

Rozměry a spotřeba

Ne každý disponuje velkou počítačovou skříní s dostatečně výkonným zdrojem napájení (PSU), a tak rozměry grafické karty a její spotřeba jsou pro její výběr docela klíčové. Současné grafické karty mohou na délku měřit i výrazně více než 300 mm, a pokud by se vám taková karta nevešla do skříně, budete muset řešit také pořízení nové a větší počítačové skříně, včetně „stěhování“ všech komponent. To samé platí také pro zdroj napájení, pokud grafická karta klade na PSU vyšší nároky, nežli je vám schopen dodat ten váš současný, pořízení nového a výkonnějšího zdroje se stane nutností.

Pořizovací cena

Pokud máte na pořízení grafické karty omezený rozpočet, je pro vás samozřejmě její pořizovací cena naprosto klíčovým ukazatelem. Pokud žádný budget nemáte, tím lépe pro vás, protože si budete moci vybírat z mnohem širší nabídky grafických karet.

!

Testy výkonu a provozních vlastností grafických karet jsou prováděny za pomoci nástroje 3DMark Time Spy Extreme stress test v otevřené počítačové skříni při ambientní teplotě místnosti 24 °C. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon, a zahřeje se tak na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Výkon, který je přímo úměrný frekvenci grafického čipu, je počítán jako průměrná hodnota frekvence z posledních tří průchodů testu.

Do celkového hodnocení každé grafické karty jsou všechna tato kritéria započtena, snad jen s výjimkou pořizovací ceny, která se v průběhu času velmi rychle mění, což by výsledky neustále ovlivňovalo. Grafická karta, která všechna kritéria splní nejlépe, získá také hodnocení nejvyšší, a stane se tak nejlepší grafickou kartou GeForce RTX 4070 Ti.

A jaké grafické karty GeForce RTX 4070 Ti jsme na Alza.cz a GPUreport.cz otestovali? Ze kterých tedy budeme tu nejlepší vybírat?

i

Pokud vám přijde seznam námi testovaných grafických karet GeForce RTX 4070 Ti poněkud krátký, věřte, že jakmile dotestujeme nějakou další grafickou kartu GeForce RTX 4070 Ti, ihned ji sem doplníme a článek zaktualizujeme. Zůstaňte tedy naladěni, možná se zde objeví i grafická karta GeForce RTX 4070 Ti, kterou máte v hledáčku právě vy. V každém případě, pokud víme, co a jak budeme hodnotit, můžeme se do toho směle pustit.


Porovnání GeForce RTX 4070 Ti podle výkonu


Frekvence grafických karet


Výkon grafických karet je přímo úměrný frekvenci grafického čipu. Čím vyšší je frekvence grafického čipu, tím vyšší snímkovou frekvenci můžeme také ve hrách očekávat. V případě grafických karet GeForce RTX 4070 Ti, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz testovali, se nejlépe umístily grafické karty společnosti GAINWARD, tedy Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS a také nově přidaná grafická karta Gainward RTX 4070 Ti PHANTOM GS. Na druhém konci spektra pak skončila grafická karta Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G.  Ovšem ty rozdíly ve frekvenci byly u testovaných grafických karet poměrně malé, takže se o nějakém zcela jasném vítězi příliš mluvit nedá. Rozdíl mezi první a poslední grafickou kartou GeForce RTX 4070 Ti činil nějakých 105 MHz (7 binů), což v počítačových hrách představuje lehce více než 2 % výkonu.


Porovnání GeForce RTX 4070 Ti podle provozních vlastností


Frekvence grafických karet

Co se týká hlučnosti grafických karet, tak nejtišší grafickou kartou se v našich testech stala Asus STRIX RTX 4070 Ti O12G Gaming v režimu Quiet, těsně následovaná grafickou kartou MSI RTX 4070 Ti SUPRIM X v režimu Silent a Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming v režimu Quiet. S hlučností na tom byly dobře prakticky všechny námi testované grafické karty (včetně nově otestované Gainward RTX 4070 Ti PHANTOM GS), snad jen s výjimkou grafických karet Gigabyte RTX 4070 Ti GAMING OC v režimu OC a Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G, které svou hlučností překročily hranici 40 dBA, tedy jakousi námi nastavenou hranici mezi tichými a hlučnějšími grafickými kartami. Na rozdíl od Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G však grafickou kartu Gigabyte RTX 4070 Ti GAMING OC můžete přepnout do režimu Silent, který vám zajistí hlučnost bezpečně pod hranicí 40 dBA.


Frekvence grafických karet

Nejnižších teplot v testu dosáhla grafická karta Gigabyte RTX 4070 Ti GAMING OC v režimu OC, avšak velmi dobré teploty do 70 °C si držely i všechny ostatní grafické karty. Rozhodně žádná z testovaných grafických karet GeForce RTX 4070 Ti nedosahovala tak vysokých teplot, které by ji měly nějak omezovat.


Porovnání GeForce RTX 4070 Ti podle výbavy


GPU/Výbava Dual BIOS LED Fan stop Fan header Výstupy
Asus STRIX RTX 4070 Ti O12G Gaming 2× HDMI + 3× DP
Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming 2× HDMI + 3× DP
Gigabyte RTX 4070 Ti GAMING OC 12G 1× HDMI + 3× DP
MSI RTX 4070 Ti SUPRIM X 12G 1× HDMI + 3× DP
MSI RTX 4070 Ti GAMING X TRIO 12G 1× HDMI + 3× DP
Gainward RTX 4070 Ti PHANTOM GS 12G 1× HDMI + 3× DP
Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G 1× HDMI + 3× DP
Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G 1× HDMI + 3× DP


Výbava všech námi testovaných grafických karet GeForce RTX 4070 Ti byla prakticky stejná, nebo přinejmenším velmi podobná. S výjimkou Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX a Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G, které jako jediné nepodporují Dual BIOS, všechny ostatní grafické karty disponují Dual BIOS, LED osvětlením i semi-pasivním chlazením. U grafické karty Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G je pak navíc LED osvětlení pouze statické, takže jeho barvy a efekty si nijak upravit nemůžete.

Jediná grafická karta Asus STRIX RTX 4070 Ti O12G Gaming nabízí navíc také dva Fan konektory, díky kterým si můžete nechat řídit otáčky systémových ventilátorů podle teplot grafické karty, a nikoliv podle procesoru (jak je to běžné). Obě grafické karty z dílny společnosti ASUS pak nabízejí nadstandardní počet obrazových výstupů v kombinaci 2x HDMI a 3x DP. Sice se to netýká přímo výbavy, ale za zmínku také stojí, že grafická karta Gigabyte RTX 4070 Ti GAMING OC nabízí navíc také prodlouženou záruku na 4 roky, což rozhodně není k zahození.


Porovnání GeForce RTX 4070 Ti podle rozměrů, napájení a spotřeby


GPU / Rozměry a napájení Délka Výška TDP Napájení Zdroj
Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G 297 mm 2 slot 285 W (max 285 W) 1× 16pin 700 W
Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming 305 mm 3,25 slot 285 W (max 314 W) 1× 16pin 750 W
Gainward RTX 4070 Ti PHANTOM GS 12G 329 mm 3,12 slot 285 W (max 330 W) 1× 16pin 750 W
Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G 329 mm 3 slot 285 W (max 300 W) 1× 16pin 750 W
Gigabyte RTX 4070 Ti GAMING OC 12G 336 mm 2,8 slot 285 W (max 340 W) 1× 16pin 750 W
Asus STRIX RTX 4070 Ti O12G Gaming 336 mm 3,15 slot 285 W (max 366 W) 1× 16pin 750 W
MSI RTX 4070 Ti GAMING X TRIO 12G 337 mm 3,10 slot 285 W (max 305 W) 1× 16pin 700 W
MSI RTX 4070 Ti SUPRIM X 12G 338 mm 3,65 slot 285 W (max 365 W) 1× 16pin 750 W


Nejmenší rozměry nabízí grafická karta Inno3D RTX 400 Ti X3 12G, která jako jediná nabízí délku pod 300 mm, a tedy i vyšší šanci, že se vám vejde i do těch menších počítačových skříní. Ostatní grafické karty nabízejí délku přesahující 300 mm, a vy si tak budete muset pečlivě změřit svou počítačovou skříň, jestli se vám tam vůbec vejdou. Inno3D nabízí také nejmenší výšku a jako jediná grafická karta ze všech vám na základní desce obsadí jen dva rozšiřující sloty. U všech ostatních grafických karet GeForce RTX 4070 Ti pak budete muset počítat s obsazením tří, nebo dokonce až čtyř slotů PCI Express.

Všechny grafické karty GeForce RTX 4070 Ti jsou vybaveny 16pinovým konektorem 12VHPWR pomocného napájení (podle standardu PCIE GEN 5) a jejich výchozí limit spotřeby je nastaven na referenčních 285 W. Rozdíly jsou pouze v maximálně povoleném limitu spotřeby (pro lepší OC). Nejvyšší limit spotřeby 366/365 W, a tedy i teoreticky nejlepší možnosti přetaktování, nabízejí grafické karty Asus STRIX RTX 4070 Ti O12G Gaming a MSI RTX 4070 Ti SUPRIM X. Naopak, bez jakékoli možnosti navýšení limitu spotřeby zůstala osamocená pouze grafická karta Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G. Pokud tedy grafické karty rádi taktujete, asi byste se měli této Inno3D vyhnout.

S výjimkou grafických karet Inno3D RTX 4070 Ti X3 a MSI RTX 4070 Ti GAMING X TRIO, pro které výrobce doporučuje zdroj napájení 700 W, všichni ostatní výrobci pro své grafické karty doporučují zdroj napájení o minimálním výkonu 750 W, nejlépe pak s podporou PCIE GEN 5, tedy s konektorem 12VHPWR. Skutečnou spotřebu námi testovaných grafických karet GeForce RTX 4070 Ti pak můžete vidět v následujícím grafu.


Frekvence grafických karet

Skutečně naměřená spotřeba v běžné zátěži se u námi testovaných grafických karet pohybuje od 268 W (Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G) až po 290 W u Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming, tedy rozdíl nějakých 22 W. Samozřejmě, zvednete-li u grafických karet limit spotřeby, jejich spotřeba poletí vzhůru, a to až k 350 W.

i

Pozor na zapojení

Pokud budete grafickou kartu GeForce RTX 4070 Ti připojovat ke staršímu zdroji napájení pomocí přibalené redukce 16pin/2x 8pin nebo 3× 8pin, vždy zapojte všechny 8pinové konektory na redukci. Pokud tak neučiníte a jeden vynecháte, grafická karta fungovat nebude.

Doporučené zapojení

Také si dejte dobrý pozor na to, abyste kabely redukce, které vedou k 8pinovým konektorům, neohýbali příliš blízko u jejího těla (třeba z důvodu nedostatku místa a jejich opření o bočnici skříně). Hrozí totiž uvolnění napájecích pinů, což vede k vyššímu přechodovému odporu, a tedy i většímu zahřívání konektoru. V krajním případě může dojít dokonce i k jeho vyhoření! Také si pečlivě zkontrolujte, zda je 16pinový konektor 12VHPWR do konektoru grafické karty zastrčen až úplně nadoraz.


Porovnání GeForce RTX 4070 Ti podle ceny

Následující tabulka ukazuje pořizovací ceny grafických karet GeForce RTX 4070 Ti, které prošly náročnými testy na Alza.cz a GPUreport.cz. Pokud se u některé grafické karty její pořizovací cena v tabulce nezobrazuje, znamená to, že nebyla doposud stanovena, produkt je dlouhodobě nedostupný nebo již není v prodeji (kliknutím na odkaz v názvu grafické karty se dozvíte více).

Grafická karta Pořizovací cena
Asus STRIX RTX 4070 Ti O12G Gaming
Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming
Gainward RTX 4070 Ti PHANTOM GS 12G
Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G
Gigabyte RTX 4070 Ti GAMING OC 12G
Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G
MSI RTX 4070 Ti GAMING X TRIO 12G
MSI RTX 4070 Ti SUPRIM X 12G


Vyhlášení nejlepší grafické karty GeForce RTX 4070 Ti

Veškerá porovnání grafických karet GeForce RTX 4070 Ti máme za sebou, pojďme se tedy podívat, jak námi testované grafické karty ve finále dopadly. Grafické karty jsem seřadil sestupně od té absolutně nejlepší až po tu nejméně povedenou, a to bez ohledu na jejich pořizovací ceny (o těch si ale ještě něco řekneme v úplném závěru).


1. místo – Asus ROG STRIX RTX 4070 Ti O12G Gaming

Asus TUF RTX 4090 O24G Gaming

1. místo obsadila, a tedy nejlepší GeForce RTX 4070 Ti se dle našich testů stala grafická karta Asus ROG STRIX RTX 4070 Ti O12G Gaming. Přesvědčily nás hlavně její skvělé provozní vlastnosti, výbava i možnosti přetaktování. Díky výkonnému systému chlazení můžete s touto kartou počítat s nízkými teplotami i hlučností. V její výbavě pak nechybí takové věci, jako Dual BIOS, velmi pěkné ARGB LED osvětlení, podpora semi-pasivního chlazení či vícero obrazových výstupů. Na této STRIX pak naleznete také dvojici 4pinových FAN konektorů, díky kterým si můžete nechat řídit systémové ventilátory podle teploty grafické karty. Kdo grafické karty rád taktuje, ten přivítá i možnost posunutí jejího limitu spotřeby až k 366 W. Jasnou nevýhodou této grafické karty je pak zejména její vysoká pořizovací cena.


2. místo – MSI RTX 4070 Ti SUPRIM X 12G

2. místo si odnáší grafická karta MSI RTX 4070 Ti SUPRIM X 12G, která oproti vítězné Asus STRIX RTX 4070 Ti O12G Gaming postrádá snad jen zmíněné FAN konektory pro řízení systémových ventilátorů a k tomu také jeden obrazový výstup. Pochlubit se naopak může celokovovým provedením, včetně předního krytu u ventilátorů. Provozní vlastnosti i možnosti přetaktování jsou u této SUPRIM víceméně obdobné jako u vítězné STRIX. Co se týká rozměrů, tak ani zde není rozdíl příliš velký, a vy si tak před jejím pořízením budete muset dobře přeměřit vnitřní rozměry své počítačové skříně, aby se vám tam vůbec vešla. To ostatně platí pro všechny grafické karty s délkou větší než 300 mm.


3. místo – Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming

3. místo jsme nakonec přisoudili grafické kartě Asus TUF RTX 4070 Ti O12G Gaming, která v o něco menších rozměrech nabízí téměř to samé jako vyspělejší STRIX. Oproti STRIX však ve výbavě této grafické karty nenajdete žádný konektor pro řízení systémových ventilátorů a také ARGB LED osvětlení je zde poněkud skromnější, což ovšem pro někoho může být naopak výhoda. Provozní vlastností této TUFky jsou víceméně stejné, jako u dnešního vítěze, tedy vynikající. S maximálním možným limitem spotřeby až 314 W se však vyspělejší edici STRIX (366 W) a SUPRIM (365 W) rovnat nemůže. Kdo ale grafické karty netaktuje, tomu to může být ostatně úplně jedno.


4. místo – Gainward RTX 4070 Ti PHANTOM GS 12G

4. místo patří nově přidané grafické kartě Gainward RTX 4070 Ti PHANTOM GS 12G, která společně se sesterskou PHOENIX nabízí v základu nejvyšší frekvence (a tedy i výkon), výkonný systém chlazení i bohatou výbavu. Díky možnosti navýšení jejího limitu spotřeby až na 330 W by pak měla tato PHANTOM nabízet dokonce i o něco lepší možnosti přetaktování, nežli nabízí TUFka na třetím místě. Grafická karta ASUS TUF však disponuje přeci jen o něco lepšími provozními vlastnostmi, zejména pak nižší hlučností, což je také důvod, proč jsem ji umístil o pozici výše. Výbava obou těchto konkurenčních grafických karet je totiž víceméně stejná.


5. místo – MSI RTX 4070 Ti GAMING X TRIO 12G

5. místo si odnáší grafická karta MSI RTX 4070 Ti GAMING X TRIO 12G, která nabízí vesměs podobné provozní vlastnosti i výbavu jako vyspělejší edice SUPRIM, svým výkonem za ní však lehce zaostává. Výrobce u ní totiž nastavil frekvence více konzervativněji, a ani maximální limit spotřeby (305 W) u ní nemůžete nastavit tak vysoko jako v případě SUPRIM (365 W) nebo STRIX (366 W). Musíte tak počítat s o něco horšími možnostmi přetaktování. Pokud se však do taktování grafické karty pouštět nehodláte, vyšší limit spotřeby grafické karty potřebovat samozřejmě nebudete.


6. místo – Gigabyte RTX 4070 Ti GAMING OC 12G

Na šestém místě se umístila grafická karta Gigabyte RTX 4070 GAMING OC 12G, která toho nabízí opravdu hodně. Díky skutečně výkonnému systému chlazení s výparníkovou komorou a maximálnímu limitu spotřeby až 340 W je to ideální karta pro každého, kdo chce z grafické karty vytáhnout i ten poslední kousek výkonu. V její výbavě najdete Dual BIOS (s režimy OC a Silent) a jedno z vůbec nejhezčích osvětlení, které osvěcuje lemy kolem ventilátorů, a tvoří tak světelné efekty, které vám bude kdekdo závidět. Započítat musíme také prodlouženou záruku na 4 roky, což u grafických karet zas až tak běžné není. Její jedinou slabinou je pak zbytečně vysoká hlučnost v režimu OC, kterou však můžete lehce eliminovat přepnutím grafické karty do režimu Silent. Tato GAMING bude ideální volbou pro každého "ladiče" grafických karet a musím také přiznat, že nehledě na její celkové umístění, je to mezi všemi otestovanými grafickými kartami GeForce RTX 4070 Ti zároveň také můj "černý kůň". 


7. místo – Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS 12G

7. místo jsme nakonec přisoudili grafické kartě Gainward RTX 4070 Ti PHOENIX GS. Ta sice ve výchozím nastavení nabízí asi vůbec nejvyšší frekvence grafického čipu, slušnou výbavu a možná až přebujelé ARGB LED osvětlení, na druhou stranu však v její výbavě nenajdete podporu Dual BIOS. Také limit spotřeby, který u této PHOENIX můžete maximálně nastavit, je pouhých 300 W, a tak s nějakým velkým taktováním s touto grafickou kartou příliš nepočítejte. Kdo však netaktuje, a navíc by mu nevadila ani absence Dual BIOS, určitě by se prostřednictvím této PHOENIX GS dostal k jedné z nejvýkonnějších grafických karet GeForce RTX 4070 Ti.


8. místo – Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G

8. místo, a tedy pomyslný „černý Petr“ zůstal u grafické karty Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G. Tato grafická karta totiž nabízí nejnižší frekvence ze všech a prakticky jen základní výbavu. V té sice naleznete podporu semi-pasivního chlazení a LED osvětlení, to je však pouze statické, bez možnosti jeho nastavení. Také Dual BIOS v ní budete hledat marně, a pokud grafické karty rádi taktujete, jistě vás nepotěší ani nemožnost navýšení limitu spotřeby. Na druhou stranu, tato Inno3D je vyvedena ve fortelném celokovovém provedení, kdy plastové jsou snad jen ventilátory chlazení. Její hlavní předností jsou pak především menší rozměry s délkou 297 mm a výškou zabírající pouze dva sloty. To ocení především všichni ti, kteří mají doma menší počítačovou skříň s prostorem pro VGA do 300 mm. V takovém případě jde vše stranou, a grafická karta Inno3D RTX 4070 Ti X3 12G se tak rázem může stát vaším hlavním favoritem.


Pár slov na závěr

Takto tedy vypadá pořadí námi testovaných grafických karet GeForce RTX 4070 Ti bez ohledu na jejich pořizovací ceny. Samozřejmě, ne každý disponuje neomezeným rozpočtem a v případě nějakého pevně stanoveného nižšího budgetu si bude moci jen velmi těžko dovolit svou novou grafickou kartu GeForce RTX 4070 Ti vybírat ze špičkové edice. To ale neznamená, že si nějakou GeForce RTX 4070 Ti, která bude tou nejlepší volbou právě pro vás, nemůžete vybrat i v jiných, méně prestižních edicích.

Alzák

Při výběru té pro vás ideální grafické karty GeForce RTX 4070 Ti musíte vzít v úvahu nejen své finanční možnosti a preference, ale také své zkušenosti a dovednosti. Například jste-li příznivcem tichých počítačů, budete u grafické karty při jejím pořízení preferovat především nízkou hlučnost. Jste-li však i schopným „ladičem“ grafických karet, na hlučnost továrně nastavené grafické karty již tak moc hledět nemusíte, protože si ji umíte snížit sami. Máte-li doma prosklenou počítačovou skříň a rádi byste, aby v ní nová grafická karta pěkně vynikla, jistě se poohlédnete po nějaké, která disponuje pěkným RGB LED osvětlením. Máte-li však počítačovou skříň naopak zcela uzavřenou, může vám být prakticky úplně jedno, zda nová grafická karta nějakým RGB LED disponuje, či nikoliv. Pro někoho jsou také svazující rozměry grafické karty, protože vlastní menší počítačovou skříň atd.

Prostě to berte tak, že výběr grafické karty je vysoce subjektivní záležitostí. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat právě vám, a to ani grafická karta GeForce RTX 4070 Ti, kterou jsme dnes vyhodnotili jako nejlepší. Každá grafická karta si svého kupce najde a jde jen o to, abyste si z nich vybrali tu nejvhodnější právě pro vás.


Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

My name is Pavel Šantrůček, and I have been working professionally with graphics cards for more than 5 years. I've been mostly focused on structure reviews and graphics cards testing for the last two years, which has become an integral part of my working life at GPUreport.cz. As a programmer, I am also the author of several graphics cards frame-rate analysis tools. One of the most widely known is the Frame Latency Analytics Tool (FLAT), and it is widely used around the world.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB19