Refresh the page

RAGE 2 (TESTY) – výkony grafických karet AMD i NVIDIA

Aktualizováno

Počítačová hra RAGE 2 je tu a podobně jako její předchůdce z roku 2010 se odehrává v post-apokalyptickém světě po pádu meteoritu, ve kterém se přeživší obyvatelé pokoušejí obnovit civilizaci, seč mohou. Vaším úkolem, jako posledního přeživšího Rangera, je vypořádat se s robotickým generálem Crossem a jeho organizací The Authority, která napadla vaši domovinu Vineland a pozabíjela většinu obyvatel. A že to nebude práce jednoduchá, tomu věřte. Svět, ve kterém se budete pohybovat, je totiž nejen otevřený, ale hlavně také pěkně rozlehlý. My se však dnes žádnému robogenerálovi mstít nebudeme, naším dnešním úkolem totiž bude zjistit, s jakou grafickou kartou AMD či NVIDIA si tuto akční střílečku zahrajete nejlépe, nebo které grafické kartě byste se měli v těle Rangera Walkera vyhnout.

RAGE 2 testy

RAGE 2 (TESTY) – OBSAH ČLÁNKU

  1. RAGE 2 – představení
  2. Jak budeme RAGE 2 testovat
  3. Výkony grafických karet v RAGE 2
  4. RAGE 2 – plynulé hraní, nebo sekání?
  5. Jak výkonný potřebujeme procesor?
  6. Kolik grafické paměti vyžaduje RAGE 2?
  7. Kolik jader CPU v RAGE 2 využijete?
  8. Závěrečné hodnocení grafických karet v RAGE 2

RAGE 2 – představení

Za počítačovou hrou RAGE 2 stojí švédští vývojáři ze studia Avalanche Studios, kteří své síly spojili s ID Software, a její vydání si pak vzala pod svá křídla Bethesda Softworks. Samotná počítačová hra je postavena na herním engine Apex Engine, který tentokrát využívá výhradně služeb nejnovějšího vykreslovacího rozhraní VULKAN. Ve hře bychom se tak mohli dočkat vysoké snímkové frekvence, a to i v tak rozlehlém a otevřeném světě, jakým během hraní RAGE 2 procházíte. Nepředbíhejme však a pojďme se nejdříve podívat na hardwarové požadavky na hraní RAGE 2.

i

Více o samotných kvalitách hry v naší podrobné recenzi Rage 2.

Oficiální požadavky na hardware pro PC verzi RAGE 2


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8.1/10 64-bit
Windows 7/8.1/10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3570 / AMD Ryzen 3 1300X
Intel Core i7-4770 / AMD Ryzen 5 1600X
Grafická karta NVIDIA GTX 780 3GB / AMD R9 280 3GB
NVIDIA GTX 1070 8GB / AMD Vega 56 8GB
3D API VULKAN VULKAN
Operační paměť 8 GB 8GB
Pevný disk 50 GB 50 GB

Jak budeme RAGE 2 testovat

Hlavním úkolem dnešního článku je porovnání výkonů grafických karet v počítačové hře RAGE 2. Protože výkony grafických karet v počítačových hrách jsou ovlivněny nejen výkonem samotného grafického čipu, ale také mnoha dalšími faktory, zejména pak výkonem procesoru či kapacitou grafické paměti, pokusíme se ve hře odhalit i tyto závislosti.

Pro testování grafických karet počítačová hra RAGE 2 žádný vestavěný benchmark nenabízí, a tak jsem si musel vytvořit testovací scénu vlastní. Při procházení hry jsem jako nejlepší nakonec vyhodnotil testovací scénu na mapě Sekreto Wetlands (Kvasirk’s Laboratory), která vytěžuje grafické karty mnohem více nežli v běžných lokacích hry, a pro grafické karty tedy bude znamenat spíše scénář nejhorší. Pokud totiž s grafickou kartou projdete tuto scénu s dostatečnou snímkovou frekvencí, zbytek hry již pro ni nebude představovat žádný větší problém. Testovací scéna trvá celkem 53 sekund a my v ní u grafických karet nebudeme měřit pouze průměrnou snímkovou frekvenci, ale u každé karty budeme zaznamenávat také jednotlivé časy snímků (Frame times), které velmi dobře popisují plynulost pohybu ve hře, dále pak také využití grafické paměti, využití GPU, CPU a další důležité veličiny.

Pro zaznamenávání dosažených časů snímků, z nichž se následně počítá také výsledná průměrná snímková frekvence, budeme využívat speciální nástroj OCAT, který jako jediný umí pracovat pod grafickým rozhraním VULKAN. Pro ostatní monitoring chování grafických karet i celého testovacího systému jsem pak využil služeb nástroje MSI Afterburner.

RAGE 2; nastavení 1 RAGE 2; nastavení 2 RAGE 2; nastavení 2

Počítačová hra RAGE 2 využívá celkem čtyř přednastavených grafických profilů (Low, Medium, High a Ultra), které můžete využít v závislosti na výkonu vaší grafické karty. Hra RAGE 2 je poměrně dobře optimalizována, i když, jak ještě uvidíte, rezervy se jistě najdou, a tak jsem v dnešních testech využil nastavení nejvyšší (Ultra) pro testování grafických karet jak výkonu vysokého, tak také středního.

Testovací sestava

S jakými grafickými kartami jsme RAGE 2 testovali

Víme-li tedy jak a co budeme testovat, pojďme si na závěr této kapitoly ještě představit grafické karty, které se zúčastní dnešních testů.

Grafické karty vysokého výkonu (high-end)




Zotac Gaming RTX 2080 Ti Triple Fan v testech Gainward RTX 2080 Phoenix GS 8G v testech Gigabyte Aorus RTX 2070 Xtreme v testech Gainward GTX 1080 Ti Phoenix GS v testech
Zotac Gaming RTX 2080 Ti Triple Fan Gainward RTX 2080 Phoenix GS 8G Gigabyte Aorus RTX 2070 Xtreme Gainward GTX 1080 Ti Phoenix GS
Sapphire Radeon VII 16G HBM2 v testech Sapphire Nitro+ RX Vega64 8G HBM2 v testech Asus Strix RX Vega56 O8G Gaming v testech
Sapphire Radeon VII 16G HBM2 Sapphire Nitro+ RX Vega64 8G HBM2 Asus Strix RX Vega56 O8G Gaming
Grafické karty středního výkonu (mainstream)




Gigabyte RTX 2060 OC 6G v testech Gainward GTX 1660 Ti Pegasus v testech Inno3D GTX 1660 Twin X2 v testech Asus Strix GTX 1650 O4G Gaming v testech
Gigabyte RTX 2060 OC 6G Gainward GTX 1660 Ti Pegasus Inno3D GTX 1660 Twin X2 Asus Strix GTX 1650 O4G Gaming
Gigabyte GTX 1060 Windforce OC 6G v testech Gigabyte GTX 1060 Windforce OC 3G v testech

Gigabyte GTX 1060 Windforce OC 6G
Gigabyte GTX 1060 Windforce OC 3G


Sapphine Nitro+ RX 590 8GD5 SE v testech Asus Strix RX 580 O8G Gaming v testech Sapphine Nitro+ RX 570 4GD5 v testech
Sapphire Nitro+ RX 590 8GD5 SE Asus Strix RX 580 O8G Gaming Sapphire Nitro+ RX 570 4GD5





Jak můžete vidět, do dnešních testů byly zařazeny grafické karty tak, aby v nich byl přítomen vždy jeden zástupce konkrétního grafického čipu od společnosti AMD i NVIDIA.

Výkony grafických karet v RAGE 2

Tím nejdůležitějším ukazatelem výkonu grafických karet je pro nás průměrná snímková frekvence. Čím vyšších hodnot snímkové frekvence karta v testech dosáhla, tím lépe, a její výkon můžeme pokládat za vyšší.

Následující grafy ukazují, jak si v testech počítačové hry RAGE 2 vedly jednotlivé grafické karty v různých rozlišeních. V rozlišení 3 840 × 2 160p (4K UHD) však byly testovány pouze grafické karty ze segmentu vysokého výkonu. Méně výkonné grafické karty totiž ani nejsou na toto vysoké rozlišení svým výkonem stavěné.

RAGE 2 – FPS

RAGE 2; výsledky testů

Pro opravdu kvalitní hraní počítačové hry RAGE 2 budete potřebovat vysokou snímkovou frekvenci a čím vyšší, tím také lépe. RAGE 2 je totiž akční střílečka z pohledu první osoby (při řízení vozidel pak z pohledu třetí osoby), která se odehrává povětšinou v otevřeném světě, takže času na rychlé otočky a míření mnoho mít nebudete. Snímková frekvence by tedy v RAGE 2 měla být svižná a rozhodně by se neměla dostat pod hranici 60 FPS. Protože jsem však pro dnešní testy zvolil scénu, která je pro grafické karty v této hře asi jednou z nejnáročnějších, bude pro nás dnes dostatečnou snímkovou frekvencí hranice 50 FPS. Pokud totiž v testované scéně dosáhnete alespoň této hranice, dá se pak předpokládat, že v ostatních lokacích hry vám snímková frekvence naroste ještě výše, určitě však přes 60 FPS. Jak si tedy vedly jednotlivé grafické karty v různých rozlišeních?

RAGE 2 v rozlišení 3 840 × 2 160p (4K UHD)

Nejvyšší rozlišení 3 840 × 2 160 není v počítačové hře RAGE 2 v nastavení ULTRA prakticky hratelné na žádné grafické kartě. Snad jen s tou nejvýkonnější GeForce RTX 2080 Ti byste se v tomto rozlišení mohli dostat k hranici 60 FPS. Vlastníci všech ostatních grafických karet však již mají smůlu a budou se muset smířit s hraním v rozlišení nižším (nebo zásadním způsobem snížit grafické nastavení ve hře).

RAGE 2 v rozlišení 2 560 × 1 440p (WQHD)

V rozlišení 2 560 × 1 440p je situace už mnohem veselejší, v něm si totiž RAGE 2 zahrajete poměrně kvalitně na libovolné high-endové grafické kartě. Nejlépe pak samozřejmě na grafické kartě GeForce RTX 2080 Ti, se kterou byste se mohli dostat v RAGE 2 přes vysokých 100 FPS. Krom grafické karty GeForce RTX 2060, s níž se v tomto rozlišení ještě počítat dá, všichni vlastníci ostatních mainstreamových karet pak mají smůlu a budou si muset ve hře nastavit rozlišení ještě nižší.

RAGE 2 v rozlišení 1 920 × 1 080p (Full HD)

V rozlišení 1 920 × 1 080p je pak RAGE 2 v nastavení na ULTRA hratelná na naprosté většině grafických karet obou výkonnostních segmentů i výrobců. Jedinými výjimkami však jsou grafické karty GeForce GTX 1060 se 3 GB grafické paměti a pak také nová GeForce GTX 1650, se kterými na hraní RAGE 2 v nastavení na ULTRA zapomeňte.

Ukázky z testů RAGE 2: Souboj GeForce RTX 2080 a Radeon VII vyzněl mnohem lépe pro GeForce.

RAGE 2 – plynulé hraní, nebo sekání?

Průměrná snímková frekvence grafických karet je sice spolehlivým ukazatelem jejich výkonu, nic nám ale nepoví o celkové plynulosti renderingu, který je rozhodujícím faktorem zdání plynulého pohybu na monitoru počítače. Velmi často se totiž stává, že jednotlivé snímky nejsou grafickou kartou na monitor vykreslovány v pravidelných intervalech a sem tam dojde k nějakému zdržení. Toto občasné zdržení se pak ve hře projeví tak, že se při jinak plynulém pohybu obraz na monitoru na okamžik jakoby zasekne (stutter). Stuttering je tedy nepříjemnou vadou plynulosti pohybu ve hrách, která může být způsobena nejen enginem samotné počítačové hry, ale například také celým systémem nebo nevyladěnými ovladači grafických karet.

Jak tedy stuttering či jinou vadu plynulosti renderingu ve hrách odhalit? Jednou z možností jsou vypočtené hodnoty ukazatelů 99. percentile (1% Low FPS) a 99,9. percentile (0,1% Low FPS), které v případě velkých odstupů (rozdílů) od hodnoty průměrné snímkové frekvence naznačují problémy s plynulostí vykreslování snímků, a tedy i nebezpečí trhavého pohybu ve hře. Při posuzování míry stutteringu ve hře pomocí percentilu je však dobré mít na paměti, že tato metoda posouzení častokrát není stoprocentně spolehlivá, někdy nám totiž percentily „lžou“, a je proto dobré stuttering posuzovat i podle dalších ukazatelů.
Jinou a zcela bezpečnou možností, jak tento nepříjemný stuttering ve hře odhalit, je graf, do nějž jsou vyneseny časy potřebné na vykreslení všech snímků grafickou kartou. V těchto grafech pak odhalíte prakticky jakoukoliv časovou anomálii v renderingu. Pojďme se na to podívat.

Testy RAGE 2 – časy snímků

RAGE 2; časy snímků

Z grafů časů jednotlivých snímků je patrné, že jsou tyto snímky distribuovány v poměrně pravidelných intervalech, bez nějakého výraznějšího stutteringu. Sem tam se sice nějaká abnormalita v časování objeví, myslím ale, že to není nic tak závažného, aby vám to dojem plynulého pohybu ve hře RAGE 2 výrazně pokazilo. Grafické karty AMD jsou na tom s plynulostí malinko lépe, ale není to nic, co by stálo za dlouhé povídání.


Ukázky z testů RAGE 2: V souboji GeForce RTX 2080 a GeForce GTX 1080 Ti to bylo téměř o prsa.

Jak výkonný potřebujeme procesor?

Asi nejčastějším důvodem nižší snímkové frekvence ve hrách bývá nedostatečně výkonný procesor. Jak to ale poznat? Ačkoliv se to někomu z vás bude zdát podivné, nedostatečný výkon CPU poznáme podle ukazatele vytížení GPU. Hodnota tohoto ukazatele nám totiž během testů ukazuje, jestli a jak je počítačová hra závislá na výkonu procesoru. Aby grafická karta pracovala na plný výkon, musí ji procesor (CPU + RAM) stíhat „krmit“ potřebnými daty, která GPU nutně potřebuje pro vlastní rendering snímku. Pokud je procesor příliš slabý a potřebná data nedodá včas, grafická karta přeruší rendering a musí na ně počkat. Vytížení grafické karty tak klesá a stejně tak jde dolů i snímková frekvence ve hře. Tato situace velmi často nastává u výkonných grafických karet při hraní v nízkých rozlišeních 1 920 × 1 080p. Pojďme se tedy podívat, jaká situace panuje v RAGE 2. Do následujících grafů jsem zanesl pouze grafické karty GeForce RTX 2080 Ti, GeForce RTX 2080 a Radeon VII, u kterých se dají očekávat problémy největší.

Vytížení GPU

RAGE 2; vytížení GPU

Jak můžete vidět, vytížení těch nejvýkonnějších grafických karet se pohybuje velmi vysoko, téměř na 100 %, což je dobře a takto to má u moderního grafického rozhraní, jakým je právě Vulkan, být. Za povšimnutí však stojí chování Radeon VII, u kterého vytížení se vzrůstajícím rozlišením postupně klesá. Tak by tomu být samozřejmě nemělo a vypadá to, že výkon Radeon VII je brzděn něčím jiným nežli jen samotným výkonem procesoru. Na vině může být například ovladač grafické karty či přímo ve hře nějaký hůře optimalizovaný kód (shadery) pro Radeon VII.

Ukázky z testů RAGE 2: Radeon RX 580 na tom byl přeci jen lépe nežli GeForce GTX 1060.

Kolik grafické paměti vyžaduje RAGE 2?

Jednou z dalších věcí, která ovlivňuje výkon grafických karet v počítačových hrách, jsou požadavky na kapacitu grafické paměti.
Aby grafická karta vykreslovala snímky co nejvyšší rychlostí, je nutné, aby byla data nezbytně potřebná pro rendering (Working set) umístěna v rychlé grafické paměti (VRAM) přímo u grafického čipu. Pokud je kapacita VRAM příliš malá na to, aby se do ní Working set vešel, musejí být tato data dodatečně a průběžně přenášena z operační paměti (RAM) pomocí pomalé sběrnice PCI Express. Samozřejmě, pokud tato situace nastane a GPU musí na data čekat, snímková frekvence jde dolů. Je tedy velmi důležité, aby kapacita grafické paměti byla i s malou rezervou pro požadavky dané hry dostatečně veliká. A jak je na tom RAGE 2?

Do následujících grafů jsem zařadil jednak grafické karty RTX 2080 Ti a Radeon VII, které disponují obrovskou kapacitou grafické paměti. Dále pak GeForce GTX 1060 se 6GB VRAM a nakonec také grafickou kartu GeForce GTX 1060 s jen 3 GB VRAM.

První graf „Využití VRAM“ nám ukazuje, kolik MB dat si grafické karty během testů obsadily ve svých VRAM. Druhý graf „Vytížení PCI Express“ nám ukazuje intenzitu přenosů dat mezi GPU a RAM. Pokud je tato intenzita příliš vysoká, signalizuje to nízkou kapacitu VRAM a dodatečné dotahování dat z operační paměti.

Využití grafické paměti GPU

RAGE 2; využití grafické paměti GPU

Zatímco grafické karty Radeon VII a GeForce RTX 2080 Ti si během testu obsadily zhruba 30 % kapacity své grafické paměti, u GeForce GTX 1060 6GB to bylo nějakých 50 % a u GTX 1060 3GB pak už více než 80 % kapacity.

Pokud se následně podíváme na graf vytížení sběrnice PCI Express, je celkem patrné, že u grafické karty GeForce RTX 1060 3GB nebylo vytížení sběrnice nijak výrazněji vyšší nežli u ostatních grafických karet. Můžeme tak konstatovat, že u počítačové hry RAGE 2 není u grafických karet VRAM o kapacitě 3 GB nějakou velkou brzdou snímkové frekvence.

Ukázky z testů RAGE 2: Grafická paměť o kapacitě jen 3 GB není velkou brzdou výkonu.

Kolik jader CPU v RAGE 2 využijete?

Cílem těchto testů je zjistit, jak je engine počítačové hry RAGE 2 optimalizovaný pro využití více procesorových jader, tedy jestli a jak je schopen své úlohy provádět paralelně. V tomto testu jsem v BIOSu základní desky postupně vypínal vždy dvojici jader procesoru i HTT (Hyper-Threading Technology) na Intel CORE i7-8700K. S grafickou kartou GeForce RTX 2080 Ti jsem pak následně měřil výkon (snímkovou frekvenci) v rozlišení 1 920 × 1 080p, kde je, jak už víme, potřeba výkonu CPU nejvíce. Pokud bude v testech výkon škálovat společně s počtem aktivních procesorových jader, můžeme pak říci, že engine počítačové hry RAGE 2 je pro více jader optimalizován dobře, čehož pak samozřejmě mohou nejvíc využít vlastníci vícejádrových procesorů.

Škálování jader CPU

RAGE 2; škálování jader CPU

Počítačová hra RAGE 2 je pro více jader procesoru i HTT optimalizována velmi špatně. Pokud se podíváme na výsledky měření, je prakticky úplně jedno, kolik jader využijete či jestli máte v procesoru HTT vypnutý, nebo zapnutý. To samozřejmě platí jen pro čtyř a vícejádrové procesory, při pouze dvou aktivních jádrech se mi totiž hru nepodařilo spustit vůbec.

Máte-li tedy ve svém počítači nějaké vysoko taktované čtyřjádro, zahrajete si s ním počítačovou hru RAGE 2 stejně dobře jako váš kolega, který si pořídil dražší procesor se šesti či osmi jádry. To ostatně potvrzuje i druhý graf, který ukazuje, že čtyřjádrový procesor vám vytíží grafickou kartu GeForce RTX 2080 Ti stejně dobře jako šestijádrový procesor se zapnutým HTT.

Ukázky z testů RAGE 2: Radeon RX 570 je oproti GeForce GTX 1650 jasným lídrem.

Závěrečné hodnocení výkonů grafických karet v RAGE 2

Možná, že počítačová hra RAGE 2 nenabízí úplně nejpokročilejší grafiku, nicméně její hratelnost je vysoká, a pokud vás RAGE 2 chytne, čeká na vás přehršel rozličných přestřelek v rozlehlém otevřeném světě, a vy se tak budete muset dost ohánět, abyste ji prošli až do samého konce.

Samotné souboje jsou leckdy poměrně divoké a vy k jejich úspěšnému zvládnutí budete krom vlastních schopností potřebovat také svižnou snímkovou frekvenci, kterou vám zajistí dostatečně výkonná grafická karta. Nejlépe si tuto počítačovou hru zahrajete na grafické kartě GeForce RTX 2080 Ti, což žádným překvapením jistě není, protože se jedná o dnes vůbec nejvýkonnější grafickou kartu (nepočítaje Titan RTX). 

Abyste si RAGE 2 dobře zahráli, nemusíte mít jen to nejvýkonnější. Také ostatní high-endové grafické karty vám nabídnou výkon více než dostatečný. Ba co víc, s dobrou snímkovou frekvencí můžete počítat i u některých mainstreamových grafických karet jako GeForce RTX 2060, RTX 1660/Ti a neztratí se zde ani staří dobří harcovníci jako Radeon RX 590/580/570 či GeForce GTX 1060 6GB.

O poznání hůře na tom jsou grafické karty GeForce 1650 či GeForce GTX 1060 3GB, pro které je nastavení Ultra v této hře již nad jejich síly, a je jasné, že jejich majitelé budou muset sáhnout do nastavení hry a „zaříznout“ některé grafické detaily.

S jakým herním PC na RAGE 2?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

alza-gamebox-gtx1060

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX 1660

Alza GameBox Ryzen 5 Far Cry 5 edice

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2070 PLAYzone BYOC

Alza GameBox GTX1080Ti

Nejvyšší nastavení detailů:

Alza BattleBox RTX2080Ti Ninja

O výkon vašeho stávajícího procesoru se příliš bát nemusíte, o to se postarali již vývojáři, kteří do hry implementovali nové vykreslovací rozhraní Vulkan. Stačit vám tak bude nějaký výše taktovaný čtyřjádrový procesor, se kterým v této hře „nakrmíte“ klidně i tu nejvýkonnější grafickou kartu.

Pokud však budete chtít hrát RAGE 2 ve vyšším rozlišení nežli 1 920 × 1 080 (Full HD), budete si muset pořídit nějakou výkonnější grafickou kartu, na hraní ve vysokém rozlišení 4K UHD pak prakticky úplně zapomeňte.

i Mohlo by vás zajímat

Suma sumárum, ačkoliv to na první pohled příliš nevypadá, v případě počítačové hry RAGE 2 se jedná o graficky poměrně náročnou hru, která vaši grafickou kartu rozhodně nijak šetřit nebude. To však neznamená, že si majitelé slabších grafických karet nemohou RAGE 2 také naplno užít. Samozřejmě že mohou, jen se budou muset uskromnit a poněkud snížit grafické detaily v nastavení hry.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB07