Druhá polovina letošního roku bude stát opravdu za to. Modrý tým vytasí svou 13. generaci procesorů Intel Raptor Lake v návaznosti na aktuálně nejvýkonnější herní procesory 12. generace Intel Alder Lake. Červený tým odpoví zbrusu novou 5nm architekturou Zen 4 a na ní postavenými procesory AMD Ryzen 7000. A tedy i zbrusu novou platformou AM5 s novou paticí, PCIe 5.0 a operačními pamětmi DDR5. A teď se podržte, podle všeho by měly tyto procesory zvládat 5 GHz na všech jádrech! Více v dnešním článku!
Lisa Su na letošním CESu nepoodhalila pouze Ryzen 5800X3D s V-CACHE, který je jako další na řadě. Opatrně naťukla i Zen 4, a nepřímo tedy i nadcházející generaci desktopových Ryzen 7000 procesorů. Žádné zásadní informace, z kterých bychom mohli něco vyvozovat, ale neprozradila. A proto je příliš brzy mluvit o výkonu či orientačním datu vydání. Pár věcí ale přeci jen víme, a tak si pojďme probrat, na co se můžeme těšit.
Tou nejzásadnější změnou od stávající generace Ryzen procesorů je 5nm výrobní proces, který bude zajišťovat TSMC. Převratnou novinkou je i změna typu patice na LGA (Land Grid Array), kterou používá například konkurenční Intel. Konkrétně půjde o socket LGA1718 a procesory budou mít tedy 1 718 kontaktů, což je o 18 více, než mají stávající Alder Lake procesory 12. generace od Intelu. Samosebou bude nová i platforma AM5, a tedy i nové základní desky.
Těšit se můžeme i na PCIe 5.0 a DDR5, které jako první koncem loňského roku adaptoval Intel. Počkat se ale očividně AMD vyplatí, jelikož DDR5 RAM aktuálně trpí vážným nedostatkem a nijak závratně rychlé moduly s dobrým časováním také na trhu zatím nejsou. I ohledně SSD disků s PCIe 5.0 rozhraním jsme teprve na začátku. V druhé polovině až koncem roku bude situace snad o něco lepší a platforma s DDR5 a PCIe 5.0 bude dávat větší smysl než v tento moment.
Na výkon je ještě opravdu brzy, ale z toho, co se zatím ví o 5nm procesu, by mohlo jít o slušný posun ve výkonu i efektivitě oproti předchozí generaci. Je tedy velmi reálné, že mezi AMD Ryzen 5000 a AMD Ryzen 7000 bude minimálně stejný výkonnostní skok, jako byl mezi AMD Ryzen 3000 a AMD Ryzen 5000. Zní to sice trochu optimisticky, ale vzhledem k tomu, že Lisa Su prozradila i něco o taktech, které zvládají aktuální vzorky Zen 4, si myslím, že nejde o nereálný odhad.
Šéfka AMD totiž prozradila jednu zásadní věc. Všechna jádra aktuálních vzorků Zen 4 zvládají 5 GHz. Nejenže jde o pomyslnou magickou bariéru, kterou konkurenční Intel zvládá už roky, ale jde především o aktuální výkon AMD Ryzen 5000, kterým disponují i při nižších taktech na většině jader s výjimkou dvou nejlepších. Pokud bychom k tomu všemu zohlednili možnost, že AMD zkraje jara otestuje trh s Ryzenem 5800X3D s V-CACHE a uspěje, mohl by se tento upgrade co do trojnásobné L3 Cache objevit i v Ryzenech 7000. V této kombinaci a tou dobou, doufejme, již v odladěné a dostupné DDR5 paměti by mohlo jít o velmi zajímavé herní procesory, na které by se mohlo vyplatit počkat.
Vybíráte mezi AMD a NVIDIÍ a těžko se vám rozhoduje? Náš článek vám to usnadní. Co je lepší? Čtěte zde.
Velkou roli v celé věci bude samozřejmě hrát i Intel Raptor Lake, který by měl vyjít odhadem v cca stejnou dobu. Stávající Alder Lake procesory 12. generace mají velmi solidní výkon a minimálně do jara, než se objeví Ryzen 5800X3D s V-CACHE, drží žezlo krále herních procesorů. Osobně ale tipuji, že AMD svými Ryzeny 7000 převezme tento titul zpět a to nejméně do doby, než Intel vydá 14. generaci Meteor Lake, založené opět na nových architekturách Redwood Cove a Crestmont.
Nové AMD Ryzen 7000 procesory se budou především hodit náročným hráčům, a to obzvlášť pokud koncem roku 2022 vyjde nová generace GeForce RTX karet řady 4000 založená na architektuře Lovelace. Pokud bychom mohli počítat se stejným či vyšším výkonnostním nárůstem, jaký jsme viděli mezi GeForce RTX 2000 a GeForce RTX 3000, můžeme se jen modlit, abychom měli tato monstra čím krmit. Ani pro současné výkonné grafické karty od NVIDIA a AMD neexistují dostatečně výkonné procesory.
Výkonnější procesory se ale hodí samozřejmě vždy a všem. Kreativcům, content creatorům, vědcům a v podstatě každému, kdo potřebuje nějaký výpočetní výkon. Na launchích nového hardwaru mě osobně nejvíce fascinuje představa, kam se jako lidstvo díky novému výpočetnímu výkonu posuneme. Proto ať už si budete nové procesory pořizovat, nebo ne, věřím tomu, že se jejich výkon bude ať už přímo, či nepřímo hodit každému z nás. A krom toho, pořádná konkurence se hodí vždy, jelikož bez té neexistují incentivy posouvat technologie vpřed.
Nadcházející Ryzen 7000 procesory podrobíme pořádným testům nejen oproti předchozím generacím, abyste měli představu, zda má cenu měnit celou platformu, ale také oproti stávající konkurenci. Bude jen otázkou, kdo stihne launch nové generace dříve. Intel se svými Raptor Lake procesory, nebo AMD se svými Ryzeny 7000? A úplně ideální by bylo, aby to dobou už byly venku zmíněné NVIDIA Geforce RTX 4000 karty, abychom měli možnost dát procesorům co proto. Osobně tipuji, že první launchne AMD Ryzen 7000.
Na jednu stranu se tentokrát na testy těším jako malý kluk, na druhou se už teď děsím té hromady práce, kterou bude testování koncem roku představovat. Všechny modely procesorů totiž při té příležitosti poctivě přeměřuji, abyste měli přehled o aktuálním, ale hlavně srovnatelném výkonu a mohli si sami vybrat, kterou cestou půjdete.
Jak už jsem zmínil, bude především záležet, pro jaké účely budete svůj CPU využívat. Budete krmit tu nejnáročnější či jednu z nejvýkonnějších karet, která bude v tu chvíli na trhu? Pak budete potřebovat i ten nejvýkonnější procesor. Pokud nebudeme brát v potaz velkou neznámou ohledně ceny a hlavně dostupnosti v momentě launche nových Ryzenů 7000, řekl bych, že stojí za to si už počkat. Jaro je za rohem a nevím, jak vy, ale já osobně plánuji strávit tu teplou polovinu roku venku na čerstvém vzduchu a ne u obrazovky, i když, jasně, i tak budou vycházet herní tituly, na které se setsakramentsky těším.
Tak jako tak nás čeká velmi chaotický rok, co se nových launchů týče, a myslím, že bude rozumné si počkat na reálné porovnání výkonu nejnovějších procesorů v zápřahu s nejnovějšími grafickými kartami. Mezitím se snad na trh dostanou pořádné DDR5 paměti za slušnou cenu. V tom samé doufejme, i co se týče DDR5 platformy jako celku, jelikož aktuální DDR5 základní desky nejsou ohledně pořizovací ceny nic pěkného.
Zásadní bude ovšem pořizovací cena a reálná dostupnost. Křemíková krize vesele pokračuje a ještě pár pěkných let může trvat. Pro AMD Ryzen 7000 půjde o první produkty na 5nm výrobním procesu a bude tomu pravděpodobně odpovídat i cena. Krom toho retailové desktopové procesory nejsou tím jediným, co AMD vyrábí. Pokud by například do hry vstoupily nové herní konzole, je možné, že to s reálným pořízením nových procesorů tak růžové nebude.
AMD Ryzen 7000 vypadá už teď velmi slibně. Computex 2022 by měl přinést více informací, po kterých budeme zase o něco moudřejší. Tento článek budeme pravidelně aktualizovat, abyste měli přehled o tom, na co se můžete těšit.