Trh chytrých lokalizátorů není tak velký jako třeba trh mobilních telefonů. To však neznamená, že byste výběru toho správného neměli přikládat velkou váhu. My se v této recenzi podíváme na chytrý Apple AirTag, jeho schopnosti a reálné využití v praxi. Stojí za to si ho pořídit i do vaší domácnosti?
Čip je opravdu kompaktní. Jeho průměr činí pouze 3,2 cm a váží 11 gramů. Poměrně znatelná je ovšem tloušťka 8 mm. Bílá vypouklá strana se od té zadní odlišuje použitím plastu, zadní strana z nerezové oceli se bohužel nechá poměrně snadno poškrábat. Výrobce myslel i na možnost vniku vody a prachu. Voděodolnost IP67 zajišťuje výdrž AirTagu do 1 metru pod hladinou po dobu 30 minut, prachuvzdorný je pak kompletně.
Apple AirTag si lze pořídit v balení po 1 či po 4 kusech. Finančně vychází lépe větší varianta, pokud tedy více lokalizátorů využijete, bude lepší volba koupit 4 kusy najednou. Bílé balení AirTagu neobsahuje zbytečnosti. V malé čtvercové krabičce najdete pouze pár informačních materiálů a samotný čip. Baterie je součástí balení, konkrétně je již vložena do AirTagu. Před prvním použitím je třeba vytáhnout plastovou pojistku, která baterii brání v kontaktu. Tím je hotovo, lokalizátor je připraven na párování.
AirTag lze použít pouze s mobilními telefony Apple iPhone a přehrávači Apple iPod touch s minimálně iOS 14.5 nebo iPady s verzí iPadOS 14.5 a novějším. Na zařízení stačí mít zapnuté Bluetooth, přiblížit ho k AirTagu a na displeji vyskočí okénko pro snadné spárování. V jeho průběhu stačí pro své potřeby zvolit, k jakému předmětu bude čip připevněn, a můžete jej i pro přehlednost dále pojmenovat (třeba klíče od domu, klíče od auta apod.) a doplnit emotikonem.
Podle požadovaného účelu u AirTagu musíte řešit jeho uchycení. V dnešní době již existuje speciální příslušenství, které má vyhrazený prostor pro nacvaknutí tagu, například speciální peněženky FIXED. Pro připevnění ke klíčům zřejmě nejlépe poslouží poutka a klíčenky. Následně jej připevníte k batohu, fotoaparátu, kabelce, klíčům, kufru apod. Do auta stačí AirTag vložit tak, jak je.
Detekce předmětu probíhá dvěma způsoby. Je buď vizuální, nebo hlasová. Samozřejmě můžete obě možnosti kombinovat. Každá se pak hodí na jiný účel a jinou situaci. Pro představu:
V druhé situaci je využita funkce přesného hledání. To funguje skrze technologii UWB, o které jsme více psali v článku UWB je bezdrátová technologie budoucnosti. Jde o velmi užitečnou funkci, která hledání nejen ztraceného AirTagu ještě více zpřesní. Bohužel není dostupná všem iPhonům, využít ji lze na iPhonu 11 a novějších generacích.
Když jsme se snažili spustit funkci hledat místně v hůře osvětleném místě, bylo zapotřebí zapnout svítilnu. iPhone toto sám nabídne, k detekci totiž potřebuje zjišťovat i obraz z fotoaparátu. Pokud se AirTag pohybuje, může být přesné hledání omezeno, příp. jej nepůjde vůbec využít. AirTag totiž svou polohu směrem k iPhonu nevysílá neustále, ale v určitých intervalech, kdy se přemístí a pozice se ustálí.
Jak Apple myslel na detekci svého AirTagu v době, kdy jste od něj vzdáleni? Můžete být klidně na druhé straně planety, přesto jeho polohu máte šanci s velkou pravděpodobností detekovat. Čip se totiž dokáže spojit s kterýmkoli iPhonem v jeho okolí, který je v dosahu Bluetooth a připojený k internetu. Zcela anonymně tak AirTag přes dané zařízení pošle údaje o své poloze vám do aplikace Najít.
Apple musel u vývoje AirTagu myslet i na jeho případné zneužití. Pokud je tedy AirTag detekován delší dobu v přítomnosti cizího iPhonu a zároveň bez spojení s jeho spárovaným telefonem, upozorní na sebe. Tato funkce má být prevencí proti využití AirTagu ke sledování osob. Situace je však komplikovanější pro ty, kdo si lokalizátorem chrání svůj majetek. Třeba při odcizení batohu může být zloděj po nějaké době zvukově upozorněn, že se AirTag v batohu nachází.
Může se stát, že naleznete ztracený batoh, klíče, peněženku a díky oblibě AirTagu bude k takovému předmětu skutečně jeden připevněn. Můžete se pokusit zjistit, zda se z něj o majiteli nedozvíte více. Pokud je tento AirTag označen majitelem jako ztracený, již samotnou lokalizací svým iPhonem mu dáte zprávu o nalezení jeho předmětu. Lepší však bude spojit se s ním přímo.
Zapněte tedy aplikaci Najít, zvolte Předměty a zcela dole je možnost Identifikovat nalezený předmět. Nyní postačí nalezený AirTag podržet poblíž horní hrany iPhonu a po chvíli by se měla načíst webová stránka s informacemi, pokud je majitel zadal. Majitel může nastavit svůj e-mail či telefon, a to přímo v aplikaci Najít. O tom více v následující kapitole.
Veškerá správa AirTagu probíhá přes aplikaci Najít od Applu. Ta není složitá, používá se intuitivně a nabízí několik možností nastavení.
Všechny své AirTagy vidíte v aplikaci v záložce Předměty zakresleny do mapy podle jejich poslední známé polohy. Po vybrání konkrétního z nich vidíte kapacitu jeho baterie, sériové číslo a verzi firmware. Lze na něm přehrát zvuk, pokud u něj jste, příp. se k němu tento pokyn dostane z jiného blízkého iPhonu se zapnutým Bluetooth a internetovým připojením. K AirTagu se můžete nechat navigovat, při kratší vzdálenosti a s novějším iPhonem pak lze i přesně vyhledat.
Dále si lze zapnout funkci Upozornit na zapomenutí. Necháte si třeba klíče v práci a odejdete. iPhone vás po chvíli informuje, že jste se od klíčů vzdálili. Jsou však místa, kde nechceme být neustále upozorňováni o vzdálení se od daného předmětu. Typicky doma. Proto je možné si v této části navolit polohu, na které bude AirTag takové odchody od předmětu ignorovat.
Jakmile přehled nad svým AirTagem ztratíte, aktivujte funkci Ztraceno. Takový AirTag se pak chová trochu jinak. Pokud si jej nějaké zařízení všimne, ihned se na vašem iPhonu, iPodu či iPadu objeví oznámení. Před aktivací režimu Ztraceno je potřeba nastavit telefonní číslo či e-mail a textovou zprávu, což se případnému nálezci zobrazí.
i
Baterie má dle Applu v AirTagu bez potíží vydržet více než rok. Provoz je totiž řešen přes velice úsporné Bluetooth LE. AirTag pohání knoflíková baterie CR2032. Třebaže je kapacita i po mnoha měsících stále plná, zkusili jsme si její výměnu. Ta je velmi rychlá, trvá v řádu vteřin.
Kdo má produkty Applu, bude s integrací AirTagu do ekosystému plně spokojen. Samozřejmě to však není jediný dostupný lokalizátor. Svůj vlastní tag vydal třeba Samsung pod názvem Samsung Galaxy SmartTag+. Společně s AirTagem i tento pracuje na nízkoenergetickém Bluetooth LE a podporuje přesnou lokalizaci přes UWB. Podporuje pouze mobily s OS Android. Body ztrácí v odolnosti, ta zde zůstává na IP53. Přináší však výhodu v podobě možnosti ovládat s ním chytrá zařízení v domácnosti. Třeba osvětlení. Samsung prodává i původní model Galaxy SmartTag bez pluska, který ale postrádá přesnou lokalizaci přes UWB.
Mezi dalšími můžeme jmenovat třeba populární FIXED Smile. Kromě tohoto tagu má firma ve svém portfoliu i další verze včetně například peněženky s již integrovaným lokalizátorem. Oproti AirTagu je FIXED kompatibilní jak s iOS, tak Androidem a není ani třeba mít zařízení s nejnovějšími verzemi systému. Na čipu je i tlačítko, které naopak po stisku prozvoní váš telefon. Dle uživatelů však lokalizace ne vždy spolehlivě funguje.
Chipolo One je malý lokalizátor s otvorem na uchycení. Oproti AirTagu je ještě o 2 mm tenčí, můžete vybírat ze 6 barevných variant a materiál není tak náchylný na opotřebení. K detekci blízkých předmětů je tento čip vhodnou volbou. Potěší i rozumná cena. AirTag však samozřejmě zvládne více, a to zejména lokalizaci napojenou na veškeré další iPhony po celém světě. Není tedy třeba spoléhat na technologii Bluetooth jako v případě Chipola.
Apple AirTag
MobilyLokalizátor Apple AirTag má ambice být ještě chytřejší, než doposud je. Toho může docílit díky softwarovým aktualizacím. Jeho velkou zbraní je možnost vyhledat jej klidně na druhém konci světa díky obrovské síti telefonů iPhone. To může za to, že AirTag patří mezi nejspolehlivější lokalizátory. Navíc je vybaven UWB pro skutečně přesné vyhledávání v prostoru. Cenovku nastavil výrobce příjemně nízko, nic tedy nebrání si jej pořídit a vyzkoušet.
Klady
Zápory
Malý Apple AirTag za vyzkoušení rozhodně stojí, protože ho oproti konkurenci máte šanci vyhledat téměř z jakékoliv pozice na Zemi. K tomu si přičtěte množství příslušenství, příslib možných aktualizací a sympatickou cenu. Apple AirTag se mezi chytrými lokalizátory rozhodně neztratí a pro jablečné uživatele jeho pořízení rozhodně doporučujeme.
Apple dnes po dlouhém čekání na své keynote představil chytrý lokalizační přívěsek a nazval jej, jak jsme očekávali, AirTag. Jedná se o příslušenství o velikosti 50koruny, které nám chce pomáhat s každodenním hledáním našich běžných věcí, jako jsou klíče, batoh, peněženka apod. Sází přitom na několik zajímavých funkcí. Jak tento zcela nový produkt v portfoliu cupertinského výrobce vypadá a jak se používá?
Hravým a zábavným minipříběhem o muži hledajícím své klíče v útrobách sedačky uvedl Apple své první letošní zařízení. Nebyl by to Apple, kdyby zcela nový produkt neuvedl s důrazem na důležité aspekty. Těch je v případě chytrého lokátoru AirTag hned několik. Třebaže jde o čistě praktickou věc, v případě výrobků firmy Apple je vždy kladen velký důraz na design. K tomu si připočtěte příjemnou mobilní aplikaci, dlouhou výdrž na baterii či chytré vzdálené lokalizování.
Apple AirTag je skutečně kompaktní zařízení. To je vzhledem k jeho použití rozhodně dobrá zpráva. Nechá se snadno schovat tam, kam potřebujeme. Lokalizátor je menší i tenčí než Apple Watch a na první pohled připomíná třeba knoflík. Vrchní stranu s čistě bílou barvou si můžete personalizovat textem či výběrem z 31 emoji. Své logo společnost umístila na spodní leštěnou stranu, která je kovová.
Apple AirTag si snadno vložíte do své peněženky, batohu či připnete ke klíčům, sluchátkům apod. pomocí příslušenství. Aktuální pozici lokalizátoru, tedy i dané věci, vidíte pohodlně na svém iPhonu či iPadu v aplikaci Najít (Find My). Baterie lokalizátoru vydrží přes rok. Pro její výměnu stačí odkrýt vrchní kryt a vyměnit ji. Jde o klasickou knoflíkovou baterii. AirTag má v sobě zabudovaný i reproduktor, takže o sobě dává vědět zvukem.
Pro lokalizaci používá AirTag čip U1. Ten zajistí skutečně velmi přesnou detekci. Na displeji iPhone 11 a novějších modelů se k danému AirTagu zobrazí nejen zbývající vzdálenost, ale také směr. To vše je možné díky akcelerometru, gyroskopu i kameře. Veškerá data o poloze jsou samozřejmě chráněná a nedostanou se do nesprávných rukou. Již samotné prvotní párování je snadné. Podobně jako sluchátka AirPods stačí AirTag přiblížit k iPhonu a spáruje se s ním.
A jak vlastně lokalizace funguje z pohledu uživatele? Přes aplikaci Najít vidíte, kde se AirTag nachází či kde byl naposledy lokalizován. Pokud jste v dosahu Bluetooth, lze přes aplikaci přehrát zvukové upozornění nebo o to požádat Siri. Co se však děje, pokud jste mimo dosah? Zcela anonymně a na pozadí o sobě dá AirTag vědět skrze jiné Apple zařízení ve své blízkosti, a to na libovolnou vzdálenost.
AirTag s daným předmětem lze také nahlásit jako ztracený. Pokud jej někdo objeví svým iPhonem či jiným NFC zařízením, nálezci se zobrazí webová stránka s kontaktem na vás. Nemusíte se bát ani o to, zda vás někdo může skrze AirTag sledovat. Apple myslel i na to. iPhone vás upozorní, pokud je ve vašem dosahu delší dobu neznámý AirTag. Pokud nemáte iPhone, AirTag na sebe po delší době zvukově upozorní.
Chytrý lokalizátor Apple AirTag je také kompletně voděodolný pod normou IP67. Pokud vám tedy klíče spadnou do kaluže, nic se neděje. Spojení funguje s telefony iPhone SE nebo 6s a novějšími či iPadem Pro, iPadem Air 2 a novějšími. Přesnou lokalizaci v prostoru si pak vychutnáte až s modely iPhone 11 a iPhone 12.
Nastavená cenovka 29 amerických dolarů, u nás 890 Kč, je velmi sympatická. Je možné zakoupit i sadu čtyř lokalizátorů AirTag za 2 990 Kč. Každý si pak snadno pojmenujete dle potřeby. Jeho funkce a skvělá integrace do portfolia jablečných produktů vypadají lákavě. Apple AirTag se začne prodávat 30. dubna a pro snadnější spojení s vašimi cennostmi má Apple v nabídce pěkné příslušenství. Třeba koženou klíčenku a poutko.
Po dlouhých měsících čekání se Apple AirTag konečně dostal ke slovu a jako každý nový produkt v portfoliu tak zásadního výrobce si uživatele nejprve bude muset získat. Obzvlášť když se na něj tak dlouho čekalo. Má k tomu však všechny potřebné předpoklady.