Obnovit stránku

Apple Watch SE 2022 (PREVIEW) – Minimální cena, maximální výbava

Aktualizováno • Autor: Daniel Hlas

Letošní konference Apple Event věnovala chytrým hodinkám až překvapivě velký prostor. Důvodem bylo představení hned tří samostatných modelů, které se snaží oslovit rozdílné skupiny zákazníků. Zatímco Apple Watch Ultra chtějí být ideální volbou outdoorových nadšenců, nová vlajková loď Apple Watch 8 pro změnu míří na zákazníky, kterým nevadí připlatit si za ten nejlepší produkt. Dost možná největší část uživatelů však ráda ušetří a sáhne raději po nové generaci Apple Watch SE (2022), která nabízí všechny důležité prvky za podstatně nižší cenu. Podívejme se nyní na Apple Watch SE o něco podrobněji…

Apple Watch SE 2022

Apple Watch SE (2022) – OBSAH

  1. Nová vstupenka do světa Apple Watch
  2. Limitované sledování zdraví a detekce nehody
  3. Nový čip, původní výbava
  4. Apple Watch SE – varianty, dostupnost a cena

Nová vstupenka do světa Apple Watch

Letošní Apple Watch SE nahrazují dva roky starý model se stejným označením. V minulých letech nicméně zůstávaly v nabídce také Apple Watch 3, které měly být cenově nejdostupnějším modelem, zatímco Apple Watch SE cílily na střední třídu. To se však nyní mění, a zatímco Apple Watch 3 v oficiálním prodeji končí, nové Apple Watch SE (2022) zaujímají pozici vstupního modelu.

Konstrukčně Apple Watch SE (2022) odpovídají první generaci tohoto modelu. Oproti Apple Watch Series 7 a letošním Apple Watch Series 8 tak mají o 20 % menší displej a o to tlustší rámečky. I tentokrát rovněž schází funkce stále zapnutého displeje (Always-on), což je zřejmý záměr výrobce, neboť tuto funkci běžně najdeme i u nejlevnějších konkurenčních zařízení. Samozřejmostí je pak velký výběr překrásných ciferníků, v jejichž designu Apple nemá konkurenci.

xiaomi mi band 4; recenze; fitness náramek
Apple Watch SE (2022) dorazí ve třech barevných variantách.

Změněna naopak byla zadní strana, která nově odpovídá barvě samotného pouzdra. Důvod tohoto kroku je především ekologický, neboť nový výrobní postup snižuje emise oxidu uhličitého o více než 80 %. Apple ostatně dlouhodobě dbá na životní prostředí a celkově se snaží o využití maxima recyklovatelných materiálů.

I tentokrát se dočkáme možnosti vybrat si z rozměrů 40 a 44 mm, přičemž očekávat lze rovněž tradiční precizní zpracování, díky kterému Apple Watch působí vskutku prémiovým dojmem. Samozřejmostí je vodotěsnost do 50 metrů, díky kterému není problémem ani plavání v bazénu či moři, zatímco hlubšímu potápění a sportům s rychle se pohybující vodou se dle výrobce máme raději vyhnout.

xiaomi mi band 4; recenze; fitness náramek
Apple Watch SE (2022) nabízí nejen dostatek funkcí, ale i jeden z nejlepších operačních systémů na trhu.

Limitované sledování zdraví a detekce nehody

Apple Watch dlouhodobě patří k chytrým hodinkám s nejpodrobnějším sledováním zdravotního stavu na trhu. Tomu do značné míry odpovídá i nová generace Apple Watch SE, která nabízí monitoring hluku či srdečního tepu, u kterého jsme upozorněni také na nepravidelný rytmus. Na rozdíl od Apple Watch Series 8 jsme se však nedočkali EKG, analýzy okysličení krve ani nového teplotního čidla, které lze využít například pro podrobnější dohled nad menstruačním cyklem.

Apple Watch SE se nicméně chlubí jinou letošní novinkou, a to detekcí autonehody. S využitím celé řady senzorů včetně zbrusu nového akcelerometru je případná nehoda automaticky rozpoznána, na což naváže 10vteřinové odpočítávání. To pokud nepřerušíme, vytočí se tísňová linka, a to dokonce i ve vybraných zahraničních zemích. Apple Watch SE zároveň předají informaci o naší aktuální poloze a informují i naše nouzové kontakty. Samozřejmostí dále je automatická detekce pádu a možnost manuálního spuštění SOS, což opět vede k přivolání příslušné pomoci.

Bezpečnostní funkce: Apple Watch SE, Apple Watch 8 a Apple Watch Ultra

Parametr Apple Watch SE (2022) Apple Watch Series 8 Apple Watch Ultra
Tísňové SOS volání
Mezinárodní tísňové volání
Detekce pádu
Detekce autonehody
Akcelerometr snímající vysoké tíhové zrychlení
Gyroskop
Kompas s funkcí Návrat
Siréna na přivolání pomoci
Vylepšená aplikace Kompas

Apple Watch SE

Zobrazit srovnání letošních generací


Apple Watch SE Apple Watch 8 Apple Watch Ultra
Rozměry 40 mm a 44 mm 41 mm a 45 mm 49 mm
Certifikace MIL-STD 810H18
Always-on
Maximální svítivost 1 000 nitů 1 000 nitů 2 000 nitů
EKG
Měření okysličení krve
Snímání teploty
Cena od 7 690 Kč od 12 490 Kč od 24 990 Kč

Nový čip, původní výbava

Chytré hodinky tohoto výrobce se dlouhodobě chlubí jedním z nejlepších operačních systémů na trhu a Apple Watch SE (2022) v tomto ohledu jistě nebudou výjimkou. Počítat proto můžeme s moderním, intuitivním a designově takřka bezkonkurenčním systémem, který nabízí například bezkontaktní platby Apple Pay. Neméně podstatný je přístup k obchodu App Store, ve kterém na nás čekají desetitisíce aplikací nejrůznějšího zaměření. K dispozici pochopitelně máme také dlouhou řadu nejrůznějších funkcí včetně budíku, kalendáře nebo kompasu, který je díky nové verzi systému navíc lepší než když dříve.

Důležitou novinkou je pak přítomnost nejnovějšího čipu S8 SiP, který najdeme také v již zmíněných Appple Watch 8 a Apple Watch Ultra. V předchozím modelu SE byl přitom k dispozici S5 SiP, tedy rovnou o tři generace starší čip, přičemž mezigenerační zrychlení je dle výrobce solidních 20 %. Pro úplnost připomeňme i limitovanou kompatibilitu, v rámci které Apple Watch podporují jen chytré telefony vlastní značky.

Mnohými diskutovaná výdrž baterie se žádných změn naopak nedočkala. I tentokrát na nás čeká 18hodinový chod, byť reálně hodinky často vydrží více než den. S příchodem nové verze operačního systému nicméně Apple Watch SE získají zbrusu nový úsporný režim, který chod prodlouží až na slušných 36 hodin. Ani druhá generace Apple Watch Se se však nedočkala rychlonabíjení a s magnetickou nabíječkou tak budeme nabíjet stále o něco déle.

xiaomi mi band 4; recenze; fitness náramek
Souhrn hlavních charakteristik chytrých hodinek Apple Watch Se.

Apple Watch SE – varianty, dostupnost a cena

Nová generace chytrých hodinek Apple Watch SE dorazí v rozměrech 40 a 44 mm, přičemž vybírat můžeme z barevné varianty stříbrné, hvězdně bílé a temně inkoustové. Spokojit se zároveň musíme s hliníkovým pouzdrem, neboť modely z nerezové oceli jsou dostupné jen v případě Apple Watch 8. Připlatit si je možné také za verzi Cellular, která zpřístupňuje mobilní síť, a tedy i volání, SMS či připojení k mobilnímu internetu.

Pořizovací cena pochopitelně závisí na vybraném modelu, navzdory inflaci však cenovka začíná níže, než jak tomu bylo u předchozích Apple Watch SE. Novou generaci Apple Watch SE (2022) tak pořídíme již od 7 690,- Kč, přičemž předobjednávat je možné již nyní. Prvních kusů se pak zákazníci dočkají během několika dní, konkrétně 16. září.

i Mohlo by vás zajímat

Pořizovací cena pochopitelně závisí na vybraném modelu, navzdory inflaci však cenovka začíná níže, než jak tomu bylo u předchozích Apple Watch SE. Novou generaci Apple Watch SE (2022) díky tomu pořídíme již od 7 690,- Kč, přičemž předobjednávat je možné již nyní. Prvních kusů se pak zákazníci dočkají již 16. září.

Zobrazit dříve napsaný článek

Apple se rozhodl neusnout na vavřínech a vedle nových telefonů iPhone 14 uvedl rovněž Apple Watch Series 8. A dal si záležet, aby si na své přišel každý. Vedle Apple Watch 8 a Ultra jsme se tak dočkali také krále v poměru cena/výkon: 2. generace Apple Watch SE. Nabízí řadu nových funkcí: např. detekci pádu či režim vybití baterie. Předobjednávky jsou již v plném proudu. Co dalšího nového Apple Watch SE (2022) umí? Jaká je cena? To a mnohem více v článku.

Apple Watch SE (2022): nové funkce a přívětivá cena – OBSAH

  1. Apple Watch SE stojí za to, a přitom nestojí tolik
  2. Apple Watch SE: vaše srdce na prvním místě
  3. Apple Watch SE: bezpečnostní funkce
  4. Nové Apple Watch SE vás budou motivovat ke cvičení i hlídat spánek
  5. Apple Watch SE vydrží až 18 hodin bez nabíjení

Apple Event (VIDEO): záznam konference

Apple Watch (VIDEO): hodinky, které zachraňují reálné životy

Život dokáže psát neuvěřitelné příběhy. Apple se během Apple Event pochlubil příběhy, kdy hodinky Apple Watch zachránily svému majiteli život. Video začíná mužem z New Hampshire (USA), který je zachráněn poté, co při bruslení spadne do zamrzlé řeky. V dalším příběhu středoškolák unikne návštěvě medvěda. A vše končí lékařem, jenž zachrání život svému příteli – to vše s pomocí hodinek Apple Watch. Síla videa spočívá navíc v tom, že příběhy vám čtou právě ti, kterým hodinky Apple Watch navždy ovlivnily život.

Apple Watch Series 8 (VIDEO): představení nové řady

Detekce nárazu automobilu. Teplotní senzor pro hlubší přehled o zdraví žen. Vylepšená aplikace Cvičení s pokročilými metrikami. Sledování fází spánku, které ti ukáže, kolik času strávíš v REM, základním a hlubokém spánku. Nová řada Apple Watch 8 nabízí vylepšení ve všech ohledech.

Apple Watch SE stojí za to, a přitom nestojí tolik

Apple Watch SE jsou k dostání ve třech stylových barvách. Cena 2. generace Apple Watch SE zůstává přívětivá a startuje od 7 690 Kč. Navzdory sympatické ceně hodinky disponují vyspělými snímači na monitorování zdraví a kondice, novými bezpečnostními funkcemi (včetně detekce autonehody) i vyšším výkonem.

Apple Watch SE (2022) jsou k dispozici v řadě barevných variant.

Samozřejmostí je široká nabídka pestrobarevných řemínků. Ty jsou navíc navrženy tak, aby se daly snadno a rychle vyměnit.

Jaké jsou hlavní rozdíly Apple Watch SE vůči dražším variantám? Překvapivě jich není tolik, kolik by rozdíl v ceně naznačoval. Kupříkladu procesor S8 SiP sdílí Apple Watch SE (2022) s dražšími Apple Watch Series 8, díky čemuž jsou hodinky o 20 % rychlejší než 1. generace Apple Watch SE (2020).

Parametr Apple Watch SE (2022) Apple Watch Series 8 Apple Watch Ultra
Velikost displeje 44mm nebo 40mm pouzdro 45mm nebo 41mm pouzdro 49mm pouzdro
Displej od okraje k okraji
Rozlišení displeje 396 × 484 px 368 × 448 px 410 × 502 px
Materiál hliník hliník a nerezová ocel titan
Jas displeje 1 000 nitů 1 000 nitů až 2 000 nitů
Displej stále zapnutý
Voděodolnost 50 metrů 50 metrů 100 metrů
GPS
Cena Od 7 690 Kč Od 12 490 Kč 24 990 Kč
Ceny jsou platné k 8. 9. 2022

i

Apple Watch SE (2022) myslí na planetu. Zadní strana hodinek je vyrobena s využitím nových postupů, díky nimž se podařilo snížit množství vyprodukovaného oxidu uhličitého o více než 80 %. Pouzdro je pak vyrobeno dokonce ze 100% recyklovaného hliníku.

Apple Watch SE: vaše srdce na prvním místě

S aplikací Srdeční tep si můžete kdykoliv změřit tepovou frekvenci. Aplikace dokonce umožňuje nastavit, aby vám hodinky daly vědět v případě neobvykle pomalého nebo naopak rychlého srdečního rytmu. Mezi uživateli velmi ceněnou funkcí je upozornění o nepravidelném rytmu. Hodinky budou v pravidelných intervalech kontrolovat tlukot vašeho srdce ve snaze odhalit nepravidelný srdeční rytmus.

Proč představuje nepravidelný srdeční rytmus takové riziko? Může totiž naznačit fibrilaci srdečních síní, která, pokud není léčena, může vést k selhání srdce nebo krevním sraženinám, a tím i mrtvici. Nemoc lze při včasné diagnóze léčit, nicméně někteří lidé s fibrilací nemají žádné příznaky, a tak necítí potřebu vyhledat lékaře.

Apple Watch SE 2022: zdravotní funkce Apple Watch SE 2022: zdravotní funkce
Zdravotní a bezpečnostní funkce Apple Watch SE (2022) jsou bezkonkurenční. Existují pouze dva modely, které je překonávají, a to Apple Watch Series 8 a Apple Watch Ultra, odlišností je ovšem méně, než byste při pohledu na rozdíl v ceně čekali.

i

Apple Watch SE nejsou od toho, aby nahradily lékaře

Je potřeba pamatovat, že Apple Watch SE nejsou a ani nemohou být náhradou lékaře. Hodinky rovněž neslouží k rozpoznání bezprostředně hrozícího infarktu, dokáží „jen“ odhalit anomálie, a tím dát podnět ke včasnému vyhledání specializovaného pracoviště. Jakkoliv jsou Apple Watch SE úžasným pomocníkem, pokud jejich schopnosti přeceníte, mohou vám poskytnout falešný pocit bezpečí.

Zajímavou novinkou, kterou ocení spíše ženy, je funkce Sledování cyklů. O co se jedná? Apple Watch SE dokážou vést podrobné statistiky o menstruačním cyklu, do aplikace lze navíc zapisovat příznaky (stav pleti, bolesti v bedrech, křeče a další), a tím určit přibližný začátek a konec plodného období. Dražší varianty Apple Watch Series 8 a Ultra navíc dovedou zpětně odhadnout období ovulace. Apple nicméně upozorňuje, že aplikace Sledování cyklu poskytuje odhady zatížené určitou nepřesností, a proto není určena jako forma antikoncepce.

Srovnání zdravotních funkcí a senzorů: Apple Watch SE | Series 8 | Ultra

Parametr Apple Watch SE (2022) Apple Watch Series 8 Apple Watch Ultra
Oznámení o kardiovaskulární kondici
Oznámení o nepravidelném srdečním rytmu
Oznámení o rychlém a pomalém srdečním tepu
Aplikace EKG
Aplikace Saturace kyslíkem
Snímání teploty
Sledování cyklu včetně zpětného odhadu doby ovulace včetně zpětného odhadu doby ovulace

Apple Watch SE (2022) a Apple Watch Series 8.

Apple Watch SE: bezpečnostní funkce

Bezpečnostní funkce jsou druhým významným okruhem funkcí, kde se Apple snažil dosáhnout dokonalosti. A bez potřeby přehánět se mu to podařilo. I nejlevnější Apple Watch SE hledají vyzyvatele v nabídce konkurence jen obtížně. Výčet výše podporovaných funkcí najdete v roletce níže. My zmíníme jen ty nejzajímavější.

Apple Watch SE 2022: zdravotní funkce

Mezi ně bezpochyby patří funkce Detekce autonehody. Hodinky Apple Watch SE dokážou rozpoznat, že jste měli vážnou autonehodu, a neprodleně na vaši pozici přivolají záchranáře a současně upozorní vaše nouzové kontakty.

Jak mohou hodinky něco takového rozpoznat? Pomocí vylepšeného tříosého gyroskopu a nového akcelerometru, který snímá vysoké zrychlení s nebývalou přesností a dynamickým rozsahem. Aby se zabránilo falešným poplachům, využívají hodinky navíc mikrofon, barometr a GPS. Pokročilý algoritmus, který se učil z milionu hodin záznamů reálných dopravních nehod, pak data integruje a určí, zda se vážně jedná o dopravní nehodu, nebo planý poplach.

i

Apple Watch SE nabízí i řadu nenápadných, a přesto užitečných funkcí. Mezi ty opomíjené patří sledování hluku. Pokud se nacházíte v prostředí, kde hlučnost přesahuje bezpečnou úroveň a mohlo by dojít k poškození sluchu, upozorní vás.

Apple Watch SE 2022 Apple Watch SE 2022 Apple Watch SE 2022
Apple Watch SE (2022) bodují řadou funkcí, které jsou dotáhnuty k dokonalosti. Výše vidíte aplikaci Mindfulness pro relaxaci a aplikace ke sledování spánku a tréninku.

Nové Apple Watch SE vás budou motivovat ke cvičení i hlídat spánek

Apple Watch SE jsou skvělým společníkem nejen do společnosti, ale i při cvičení. Díky pokročilým ukazatelům, jako jsou zóny tepové frekvence, budete moci efektivněji hubnout, případně nabírat svalovou hmotu. Při chůzi (nebo běhu) vám pak přijdou vhod ukazatele jako délka kroku, doba kontaktu se zemí nebo vertikální oscilace.

Hodinky jsou voděodolné, takže s nimi můžete bez obav i plavat. Jen pozor: pokud máte v plánu vzít hodinky do větší hloubky, doporučujeme sáhnout po modelu Apple Watch Ultra.

Apple Watch SE (2022) jsou skvělé hodinky pro zapálené sportovce, a to nejen díky přesným senzorům na měření (nejen) tepu, ale také zásluhou propracované aplikace.

Apple rovněž doladil k dokonalosti aplikaci Spánek. Po připojení ke svému iPhonu získáte přehled o kvalitě spánku, zejména kolik času připadá na REM, základní a hluboký spánek. Bude rovněž hlídat, kdy jste se během noci probudili. Aplikace vám pomůže vytvořit pro zdraví tolik důležitý pravidelný spánkový režim. Svůj pokrok budete moci sledovat v přehledných dlouhodobých grafech.

i

Maličkosti, díky nimž si Apple Watch zamilujete

Apple Watch můžete používat jako hledáček svého iPhonu. Pokud jej například umístíte na stativ a namíříte na sebe, můžete si prostřednictvím displeje hodinek zkontrolovat kompozici. A jakmile budete spokojeni, aktivujete s pomocí hodinek samospoušť nebo fotku přímo vyfotíte.

Stres je bohužel součástí dnešního životního stylu. S Mindfulness ho však dostanete pod kontrolu. Aplikace s vámi provede krátké dechové cvičení a pomůže uklidnit myšlenky a naplno se soustředit na přítomnost. Aby se relaxace stala stálou součástí vašeho dne, můžete si v aplikaci nastavit připomínky. Je úžasné, jak několik minut klidu na přemýšlení může pomoci vyřešit otázky a problémy, které by se jinak zdály neřešitelnými.

Apple Watch SE vydrží až 18 hodin bez nabíjení

Apple Watch SE vás udrží v obraze a spojí se vším, na čem vám záleží. V případě mobilního připojení platí, že není přítomno u všech variant, ale pouze u modelů Apple Watch SE (GPS + Cellular).

Parametr Apple Watch SE (2022) Apple Watch Series 8 Apple Watch Ultra
Mobilní připojení možnost mobilního připojení možnost mobilního připojení mobilní připojení
Baterie až 18 hodin až 18 hodin až 36 hodin
Rychlé nabíjení

Apple Watch SE (2022) jsou ideálními chytrými hodinkami pro každého, kdo hledá nadstandardní výbavu za přijatelnou cenu. Vzhledem k nejnovějšímu čipu a přítomnosti většiny podstatných funkcí se Apple Watch SE mohou stát pro mnohé zákazníky lákavější volbou než citelně dražší, byť lépe vybavené Apple Watch Series 8.


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13