Obnovit stránku

Jak na chytrou domácnost s Aqara?

Zvažujete posunout ovládání vaší domácnosti do 21. století? Vyzkoušejte komplexní systém od společnosti Aqara, který kromě různých senzorů zahrnuje i kamery, termostaty nebo ovladače žaluzií. A výsledek? Celou domácnost budete ovládat prostřednictvím mobilu, a rozhodně snížíte náklady na vytápění nebo poplatky za energie. V našem článku se sami přesvědčíte o šíři nabídky Aqara.

Chytrá domácnost Aqara

Ušetřete s chytrou domácností od značky Aqara – OBSAH

Výhody systému chytré domácnosti Aqara

Chytrá domácnost je oblastí, kterou řeší čím dál větší množství uživatelů. V dnešní době máte na výběr z několika řešení, přičemž značka Aqara je jedním z těch vůbec nejznámějších. Vedle jednoduché instalace a snadné bezdrátové rozšiřitelnosti pomocí celé řady senzorů přináší uživatelům celou řadu výhod:

 1. Jednoduchá instalace
  Aqara zařízení lze snadno nainstalovat a propojit s ostatními zařízeními v síti pomocí bezdrátového protokolu Zigbee.
 2. Široká škála zařízení
  Aqara nabízí širokou škálu zařízení, včetně senzorů, spínačů, kamery a dalších zařízení, která vám umožní monitorovat a ovládat různé části vaší domácnosti.
 3. Vysoké zabezpečení a ochrana soukromí
  Používání Aqara zařízení zvyšuje bezpečnost vaší domácnosti. Například senzory pohybu mohou okamžitě detekovat neoprávněný vstup a informovat vás o něm, zatímco kamera může poskytnout živé video, abyste viděli, co se děje. Veškerá komunikace probíhá navíc šifrovaně.
 4. Vzdálené ovládání domácnosti
  Aqara zařízení vám umožňují ovládat vaši domácnost pomocí mobilní aplikace. Klidně i cestou z práce. Můžete například vzdáleně zapnout světla, ovládat teplotu nebo zapnout zabezpečovací systém.
 5. Snížení spotřeby energie
  Aqara zařízení mohou pomoci snížit spotřebu energie vaší domácnosti. Například chytrá termostatická hlavice může regulovat teplotu v místnosti na základě přítomnosti osob a časových harmonogramů, což může pomoci snížit náklady na topení.
 6. Kompatibilita
  Aqara zařízení lze jednoduše integrovat s dalšími chytrými zařízeními pomocí standardního protokolu Zigbee, což vám umožní ovládat všechna zařízení v domácnosti z jediné aplikace. V některých případech se však může stát, že i přes podporu Zigbee protokolu bude nutné na ovládání používat aplikaci přímo od výrobce.
Centrální jednotka Aqara

Centrální jednotky Aqara

 • Srdce celého systému
 • Automatické aktualizace řídicího softwaru
 • Podpora protokolu Zigbee

Centrální jednotka je nedílnou součástí každé chytré domácnosti. Typicky jde o krabičku, která se připojí k napájení a internetu, díky čemuž má své stabilní místo. A právě taková centrální jednotka zajišťuje propojení jednotlivých senzorů a prvků chytré domácnosti. Kromě klasického jednoúčelového zařízení (např. Aqara Hub M2 EU) se však lze setkat i s nápaditějším provedením. A právě takové nabízí Aqara v podobě Smart Home Hub E1. Jde o centrální jednotku s připojením do USB. Aqara Hub E1 je vybaven zabudovaným portem USB–A. Lze jej napájet z libovolného zařízení s daným rozhraním. Například jde o powerbanku, USB zásuvku, počítač nebo již zmíněný router. Flexibilitu navíc zvyšuje pohyblivý kloub v rozmezí 210°. Nastavíte si ji tak do polohy, jaká vám bude vyhovovat. Centrální jednotka pak propojí komunikaci dalších zařízení, jako jsou termostatické hlavice, vypínače, zásuvky, osvětlení, senzory, nebo třeba zámky. Můžete si tak snadno postavit chytrou domácnost, kterou si můžete navíc plně zautomatizovat. Možnosti jsou takřka neomezené a jsou závislé pouze na tom, kolik zařízení máte a jak chytře je dokážete využít.

IP kamery Aqara

IP kamery Aqara

 • K dispozici pro využití v interiérech
 • Automatické ukládání záznamu na microSD kartu
 • Noční vidění
 • Podpora Apple HomeKit

Součástí každého systému chytré domácnosti jsou i dohledové kamery. Zaujala nás IP kamera Aqara Camera Hub G3, která má nejen vysoké 2K rozlišení (2 304 × 1 296 px), ale je navíc i otočná a umí se i naklánět, díky tomu pokryje celou oblast v rozsahu 360°. Zároveň se nemusíte bát o soukromí, protože kamera má fyzickou krytku. V noci kamera neruší nepříjemným rozsvěcením viditelných LED a využívá infračervené neviditelné světlo (940 nm). Pokud potřebujete obraz sledovat na velkém displeji, potěší vás i integrované USB-C s podporou videovýstupu.

Kamera Aqara Camera Hub G3 však současně funguje i jako centrální jednotka, což je skvělá vychytávka. Nemusíte tak pořizovat samostatnou centrální jednotku, ale rovnou IP kameru, která stejně bude doma stát na pevném místě.

Chytré zabezpečení domu

Chytré zabezpečení domu

 • Široká škála zabezpečení senzorů
 • Snadné spárování s centrální jednotkou

Bezdrátové senzory jsou mimořádně důležitou součástí systému chytré domácnosti. Ty od společnosti Aqara pokrývají široké pole možností. Od obligátních, jako jsou dveřní a okenní senzory, přes PIR senzory indikující pohyb, které ale ignorují pohyb zvířat, ale i senzor úniku vody, který umístíte např. pod pračku.

Zajímavostí je Aqara G4 Video Doorbell, který funguje jako chytrý videozvonek. Skládá se ze dvou částí: venkovního zvonku (a kamery) a vnitřního opakovače. Když na vás někdo zazvoní, potuluje se před vašimi dveřmi nebo (nedej bože) poškozuje zvonek samotný, začne vše automaticky nahrávat a současně odešle notifikace k vám do telefonu prostřednictvím aplikace. Lákadlem je pak využití umělé inteligence, resp. schopnost softwaru rozpoznat obličeje a z toho vyplývající personalizace. Například možnost aktivace dalších prvků chytré domácnosti: při vstupu určité osoby spustit její oblíbenou hudbu, rozsvítit (nebo spustit poplach).

Inteligentní elektroinstalace

Inteligentní elektroinstalace

 • Atraktivní ovládací prvky
 • V některých případech instalace přímo do zdi (do zásuvkové krabice)

Pokud provádíte rekonstrukci nebo holdujete ve vyšší míře kutilství, tak lze využít i chytrou elektroinstalaci Aqara. Jde například o reléový řídící modul, který umožní bezdrátové ovládání světel, ventilátorů a do budoucna plánuje výrobce podporovat i ovládání žaluzií.

Měřiče spotřeby

Měřiče spotřeby

 • Dálkové řízení spotřebičů v domácnosti
 • V podobě 230V zásuvky
 • Vše je pohodlně v aplikaci

Systém chytré domácnosti Aqara můžete využít i pro vzdálené řízení „hloupých“ spotřebičů. Stačí si totiž pořídit chytré 230V zásuvky a přidat je do systému a následně přes ně zapojit již zmíněný hloupý spotřebič. Na dálku tak budete moci řídit zapínání i vypínání připojeného zařízení, např. osvětlení, topení apod. K dispozici je i možnost časovače, a navíc dostanete i možnost sledovat spotřebu včetně poměrně detailních statistik v tabulkách a grafech.

Nejčastější otázky k systému chytré domácnosti Aqara

Komunikační rozhraní Zigbee 3.0

Otevřený protokol bezdrátové komunikace ZigBee propojuje jednotlivé přístroje v chytré domácnosti a hraje klíčovou roli ve světě Internetu věcí (Internet Of Things — IoT). Funguje až do vzdálenosti 20 metrů (v budově) a prostřednictvím šifrované komunikace dokáže propojit zařízení různých výrobců při zachování jejich vzájemné kompatibility a pohodlného ovládání.

Podporuje Aqara ovládání hlasem?

Určitě ano. Lze využít hlasové asistenty Siri, Amazon Alexa nebo Google Assistant.

Aplikace Aqara Home

Aplikace Aqara Home (pro Android a iOS) se stane vaším průvodcem světem chytré domácnosti. Uživatelské prostředí působí moderně, ale přitom vzdušně. Na domovské stránce najdete užitečné widgety s počasím či informacemi o stavu chytré domácnosti. Na kartě Accessories pak vidíte vaše zařízení a na kartě Automation si můžete vytvořit již zmíněné automatizace. Můžete však využít také Google Home, Apple HomeKit (se kterým funguje kamera velmi dobře), IFTTT, či Amazon Alexa.

Postup přidání nového prvku chytré domácnosti Aqara

Samotné propojení opakovače s mobilní aplikací je hračka. Níže najdete obrázkový návod celého postupu.

Stáhněte a spusťte aplikaci Aqara Home.
Stáhněte a spusťte aplikaci Aqara Home. Na domovské stránce klikněte na „+“ v pravém horním rohu domovské stránky.
Aqara Alarm systém
Vyberte možnost „Smart Video Doorbell G4“.
Aqara Alarm systém
Pracujte podle pokynů v aplikaci. Důkladně si pročtěte „Zásady ochrany osobních údajů“ (autor těchto řádků to přeskočil – nebuďte jako autor).
Aktivovaný Alarm.
Dalším krokem je spárování opakovače s aplikací. Venkovní jednotka je s opakovačem spárována z výroby.
Aqara Alarm systém
Pro spárování stisknete tlačítko na opakovači a držte jej 10 sekund, tak dlouho, dokud nezačne blikat oranžová dioda.
Aqara Alarm systém
A to je vše. Nyní stačí počkat, opakovač se spáruje s telefonem a vy se dostanete na domovskou stránku aplikace.

Obrázky převzaty z videonávodu. Zdroj: aqara.com

Aqara je jednoduše rozšiřitelný inteligentní systém chytré domácnosti, který díky nižší pořizovací ceně budí velkou pozornost. Bonusem je skvělá kompatibilita i celkově pohodlné ovládání.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB14