Obnovit stránku

Reproduktory

Frekvenční rozsah reproduktoru (reprosoustavy)

Ač se to může zdát těžko uvěřitelné, parametr frekvenčního rozsahu nevypovídá u většiny běžně dostupných reproduktorů téměř o ničem. Abyste pochopili, proč tomu tak je, budete muset „přežvýkat“ trochu teorie.

Aktivní nebo pasivní reproduktory?

Aktivní reproduktor má v těle vestavěný zesilovač. Pasivní naopak vyžaduje ještě externí zesilovač nebo receiver.

Co je to reprosoustava?

Reprosoustava je fakticky jakákoli bedýnka (ozvučnice), ve které je osazen více než jeden reproduktor (elektroakustický měnič). Teoreticky bychom tak měli téměř veškeré reproduktory pojmenovávat spíše slovem „reprosoustavy“. Výjimku tvoří jen koaxiální reproduktory do auta, některé přenosné repro k mobilu a širokopásmové Hi-Fi reproduktory, které využívají pouze jediný elektroakustický měnič.

Dynamický rozsah hudby

Dynamický rozsah v hudbě udává podíl extrémních hlasitostí v určité hudební skladbě. Jedná se o poměr nejhlasitějšího zvuku k nejslabšímu. Pokud například posloucháte hudbu, a v určitých fázích se až leknete, jak intenzivně tóny zazní, pak má skladba pravděpodobně vysoký dynamický rozsah.

Impedance reproduktorů (reprosoustav)

impedance je zjednodušeně odpor. Pokud tedy použijete reprosoustavy s impedancí 4 ohmy, zesilovač do nich bude schopen dodat vyšší výkon, než do 8ohmových.

Citlivost reprosoustav SPL [dB/W/m]

Parametr citlivosti vám říká, jaké hlasitosti (akustického tlaku) v dB dosáhnou reprosoustavy ve vzdálenosti jednoho metru při vybuzení výkonem 1 W. 

Akustický tlak (akustický výkon)

Akustický tlak je měřítkem zvukové energie (hlasitosti) vyzařované zdrojem zvuku (např. reprosoustavami). Nejčastěji se udává v dB. Abyste mohli odhadnout, jaké hlasitosti budete s určitými reprosoustavami schopni dosáhnout, je důležité sledovat parametr citlivosti (SPL [dB/W/m]).

Pásma reproduktoru (reprosoustavy)

Reproduktorová pásma značí, na kolik částí rozděluje (filtruje) reproduktorová výhybka signál zesilovače, než jej přivede k jednotlivým reproduktorům (měničům). Počet pásem však nemusí nutně korespondovat s počtem reproduktorů (např. dvoupásmové soustavy obsahují běžně i tři reproduktory). V obecné rovině rovněž nelze říci, že by třípásmový systém reproduktorů musel hrát lépe než dvoupásmový, a někdy tomu bývá dokonce naopak.

Maximální dlouhodobý příkon reproduktoru (RMS)

Maximální dlouhodobý příkon reproduktoru se nejčastěji ukrývá pod zkratkou RMS, AES nebo nominal power. Jedná se o maximální příkon, který dokáže reproduktor dlouhodobě zpracovávat, aniž by hrozilo riziko jeho poškození. Obecně nijak nevadí, pokud bude mít váš zesilovač vyšší výkon RMS, než je maximální dlouhodobý příkon reproduktorů. Výkonová rezerva se naopak může hodit pro vykrytí dynamických špiček. Jakmile však reproduktory začnou zkreslovat, dávají vám najevo, že byste měli ubrat hlasitost. 

Membrána reproduktoru

Membránu reproduktoru uvidíte jako první, pokud z reproduktoru (reproduktorové soustavy) sejmete krycí mřížku. U středových a basových reproduktorů má zpravidla tvar kuželu, u výškových pak kopule. Membrána je ta část reproduktoru, která rozechvívá vzduch a vytváří tak akustické vlnění (zvuk).

Elektroakustický měnič

Elektroakustický měnič je článek akustického řetězu, který aktivně přeměňuje elektrický signál na akustické vlnění (samostatný reproduktor bez kabinetu), nebo naopak akustické vlnění na elektrický signál (mikrofon, snímač apod.)

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB17