Obnovit stránku
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-1 den 0-1 den 1-3 dny 0-1 den 2-3 dny 2-3 dny

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Pásma reproduktoru (reprosoustavy)

Reproduktory do automobilu

Reproduktory do automobilu jsou specifické v tom, že se prodávají samostatně bez ozvučnice (kabinetu). Tu jim tvoří následně až karoserie auta, nejčastěji přední dveře, palubní deska, kufr apod.

Koaxiální

Až na výjimky se jedná o dvoupásmový nebo třípásmový systém reproduktorů, u kterého je výškový a eventuálně i „středovýškový“ měnič uchycen uprostřed středobasového v jedné ose (odtud označení koaxiální – souosý). Celý systém obsahuje zpravidla jen jeden pár přívodních konektorů, ze kterých vedou samostatné kablíky ke středobasovému měniči a výškám.

Před výškovým a „středovýškovým“ měničem jsou minimálně kondenzátory, které je chrání před hlubokými frekvencemi (filtrují je). Odpory pro srovnání citlivosti, ani tlumivky (cívky) pro odstínění vysokých frekvencí od středobasového měniče se u běžných koaxiálních reproduktorů nepoužívají. Naleznete je pouze výjimečně u prémiových modelů. Současně nelze říci, že by „3/4pásový“ koaxiální reproduktor musel být nutně lepší, než špičkový dvoupásmový model s jedinou kvalitní výškou.

Třípásmový koaxiální reproduktor Pioneer TS-A1333iDvoupasmovy-koaxialni-reproduktor-Pioneer-TS-E1302i

Komponentní

Jednotlivé reproduktory (měniče) jsou samostatné a mají tedy vlastní nezávislé přívody. U nejjednodušších systémů bývá opět výhybka tvořena pouze jedním kondenzátorem před výškou. Většina systémů střední třídy se ale dodává se samostatnou výhybkou s tlumivkami (civkami) a odpory, díky nimž je zajištěno ještě lepší svázání všech reproduktorů a někdy i možnost korekce hlasitosti výšek. Do výhybky vede jeden pár výkonových reprokabelů z autorádia nebo zesilovače a z výhybky pak už samostatné vývody pro jednotlivé reproduktory.

Komponentní sada reproduktorů Pioneer TS-E130Ci se samostatnou výhybkou a nastavitelnými korekcemi výšek +- 3 dB

Reprosoustavy pro domácí poslech (Hi-Fi)

Výhybky reprosoustav pro domácí poslech se podobají těm v komponentních systémech. Ani zde však více pásem nemusí nutně znamenat více muziky. Máte-li jen velmi omezený rozpočet (do cca 10 000 Kč) a reprosoustavy hledáte primárně k poslechu hudby, pravděpodobně vám dokonce lépe poslouží (dvoupásmové) regálové reprosoustavy. Přijdete sice o nejspodnější basy, ale na oplátku získáte mnohem spojitější a lépe kontrolovaný přednes, takže vás hudba bude opravdu bavit.

Dvoupásmové sloupové repro Klipsch Reference R28F se třemi měničiDvoupásmové regálové repro Magnat Quantum 673 se dvěma měniči

Projděte si

P-DC1-WEB24