Obnovit stránku

Chytrá domácnost

IFTTT

If This Then That, tedy „Pokud toto, pak tamto“, je bezplatná webová platforma a zároveň aplikace pro iOS nebo Android, která dokáže propojit jinak nespolupracující aplikace a webové služby pomocí řetězců jednoduchých akcí (appletů). Tento řetězec pak aktivuje definovaná událost (trigger). Řetězce lze volně vytvářet nebo vybírat z nabídky již hotových appletů. Význam IFTTT roste také spolu s nástupem internetu věcí a spotřebičů ovladatelných z chytrého telefonu.

DLNA

DLNA (Digital Living Network Alliance – podle zakládající aliance) je služba, která dokáže jednoduše propojit více zařízení ve vaší domácnosti – například počítač, televizi, NAS server atd. Všechna zařízení s podporou DLNA pak mohou vzájemně sdílet soubory nebo jedno do druhého streamovat audiovizuální obsah. Základní podmínkou je pak připojení všech zařízení ke stejné WiFi síti.

Internet věcí

Z anglického Internet of Things (zkráceně IoT). S nástupem vysokorychlostního internetu geometricky roste počet zařízení každodenní potřeby, která se k internetu připojují, aby komunikovala se svými uživateli a odesílala data o provozu jiným zařízením nebo do cloudových služeb. Může se jednat o chytré hodinky, bezpečnostní kamery, ale také třeba automobily nebo dokonce ledničky a pračky. Tato zařízení může uživatel díky unikátní identifikaci vzdáleně ovládat a získávat informace o jejich funkci.

ZigBee

Otevřený protokol bezdrátové komunikace ZigBee propojuje jednotlivé přístroje v chytré domácnosti a hraje zásadní roli ve světě Internetu věcí (Internet Of Things - IoT). V rámci šifrované komunikace dokáže propojit zařízení různých výrobců při zachování jejich vzájemné kompatibility a pohodlného ovládání.

Z-Wave

Otevřený protokol Z-Wave je dokonalým nástrojem pro automatizované řízení přístrojů chytré domácnosti a hraje dominantní roli ve světě Internetu věcí (Internet Of Things - IoT). Jeho klíčovým benefitem je možnost využití zařízení různých výrobců při zachování jejich vzájemné kompatibility a jednoduchého ovládání. 

Apple HomeKit

Apple HomeKit je otevřený protokol pro bezdrátovou komunikaci zařízení v chytré domácnosti. Tato technologie umožňuje ovládat přístroje různých výrobců z jediné aplikace Domácnost (Home) pro iOS zařízení a vytvářet scénáře automatizovaných akcí na základě definovaných podmínek. Podmínkou kompatibility je certifikace Works with Apple HomeKit. Příjemný bonus představuje i hlasové ovládání díky integraci chytré asistentky Siri.

WEB8