Obnovit stránku

Routery

Co je WiFi 6?

Domácí WiFi sítě zažívají v posledních měsících nebývalý nápor. A proto je nutné zajistit stabilní a rychlé připojení v každém koutě vašeho bytu. Zcela klíčovým krokem je přechod na bezdrátový standard WiFi 6, který nabízí dostatečně široké přenosové pásmo pro větší počet zařízení.

Technologie MU-MIMO

Technologie MU-MIMO dokáže mnohonásobně urychlit provoz v rámci WiFi sítě, a tak je nedílnou součástí špičkových routerů, zejména těch herních. Jak technologie funguje a kdy je vhodné po síťovém prvku, který ji podporuje, sáhnout?

Beamforming

Jedná se o mimořádně inteligentní technologii, která slouží k výraznému zlepšení WiFi signálu. Dnes je obsažena ve většině routerů podporující přenosový standard 802.11ac.

QoS

Technologie QoS (Quality of Service) slouží k řízení šířky pásma pro jednotlivé aplikace nebo celá zařízení (počítače, tablety, VoIP telefony apod.). V dnešní době umí tuto technologii používat většina nabízených routerů.

Squid

Squid je http cachující proxy, která dokáže v rámci vašeho internetového připojení ušetřit mnoho přenesených dat. Funguje pouze v rámci routeru Turris Omnia.

Majordomo

Majordomo je speciální aplikace, která sleduje komunikaci vašich zařízení s internetem. Funguje pouze v rámci routeru Turris Omnia.

ADSL/VDSL modemy

Zařízení, která poskytují připojení k internetu. VDSL oproti ADSL zajišťují výrazně vyšší rychlosti připojení k internetu i pro odesílání dat. Cenově se přitom liší jen málo. U VDSL navíc prostor pro budoucí zvýšení rychlosti, což u ADSL není z technického hlediska možné.

SSID

SSID (Service Set Identifier) je jedinečný název, neboli identifikátor WiFi sítě. Každá WLAN síť má zvolené SSID, pomocí kterého jsou rozlišovány.

FTP server

Funkce, která umožňuje plnohodnotný přístup na paměťové zařízení (externí pevný disk, flashdisk) připojené k routeru z počítače v místní síti. Vhodná například pro sdílení dat mezi počítači.

WLAN

WLAN (Wireless Local Area Network), někdy také Wireless LAN je označení pro bezdrátovou místní síť, kterou typicky najdeme doma, v kanceláři nebo ve škole. Většina moderních sítí WLAN je založena na standardech IEEE 802.11, které jsou uváděny pod značkou WiFi.

Modem

Úlohou modemu je realizace internetového připojení. Bez pomocí dalších zařízení nedokáže vytvořit počítačovou síť. Modem lze k routeru připojit pomocí portu WAN.

WiFi karta

WiFi karta slouží k připojení notebooku nebo počítače k WiFi síti. V noteboocích, mobilních telefonech a dalších zařízeních jsou WiFi moduly předinstalovány.

Anténa

Anténa má zásadní vliv na kvalitu přijímaného signálu.

Bridge

Režim pro propojení dvou počítačových sítí.

Klient

Režim pro připojení ethernetového zařízení do WiFi sítě v případě přístupových bodů.

Access point

Access point (AP - přístupový bod), neboli přístupový bod, je zařízení nebo režim, které umožní bezdrátovou komunikaci mezi jednotlivými klienty vybavenými bezdrátovou kartou / adaptérem a Access Pointem. Jedná se o stěžejní prvek pro síť WLAN a ve výbavě je má většina routerů.

Repeater

Repeater, neboli opakovač, je zařízení, které se strká do elektrické zásuvky. Slouží k rozšíření pokrytí WiFi sítě a funguje tak, že přijímá WiFi signál a na stejném kanálu jej posílá dál. K označení tohoto zařízení se používá někdy název extender, který funguje stejným způsobem.

Router

Router je zařízení, které slouží k vytvoření počítačové sítě. Propojuje tedy mezi sebou počítače, aniž by musel poskytovat přístup k internetu. Router může mít integrovaný modem, čímž získáte jedno zařízení, které umožní připojení k internetu i vytvoření počítačové sítě.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13