Obnovit stránku

Co je WiFi 6?

Článek

Aktualizováno

WiFi sítě zažívají díky rozmachu homeoffice nebývalý nápor. A proto je nutné zajistit stabilní a rychlé připojení v každém koutě vašeho bytu. Klíčovým krokem je přechod na bezdrátový standard WiFi 6, který nabízí dostatečně široké přenosové pásmo pro větší počet zařízení. Co k tomu budete potřebovat?

WiFi 6

WiFi 6 – OBSAH

  1. Bez WiFi 6 se neobejde žádná moderní domácnost
  2. Poslední trendy v oblasti WiFi připojení v domácnosti
  3. Proč potřebujete WiFi 6 v kombinaci s Mesh systémem?
  4. Zrychlujeme na WiFi 6E

Bez WiFi 6 se neobejde žádná moderní domácnost

Zkuste si jen krátce v duchu spočítat, kolik máte aktuálně doma zařízení připojených k internetu. Pravděpodobně půjde o notebook z práce, domácí počítač nebo tablety pro děti, samozřejmě mobilní telefony, herní konzole či chytré televize. A pokud tohle všechno připojíte staršímu WiFi routeru, který typicky vysílá v zahlceném 2,4GHz pásmu, ani rychlá přípojka od poskytovatele internetu vám nepomůže. Jak z toho ven?

Nastavení WiFi

Nutným krokem je pořízení nového WiFi routeru s podporou 5GHz i staršího 2,4GHz pásma. Jde tedy o tzv. Dual-Band router, ideálně s označením WiFi 6. Takový router totiž masivně využívá 5GHz pásmo symbolizované vylepšeným pokrytím, vyšší rychlostí a především širokým frekvenčním pásmem. Díky tomu se nebudete v rámci bytového domu navzájem rušit se sousedy. Oproti tomu starší 2,4GHz pásmo trpí na nižší přenosové rychlosti a na celkové přetížení omezeného frekvenčního prostoru.

Novým Dual-Band WiFi routerem si však citelně polepšíte. Novější notebooky, tablety a telefony se automaticky připojí do 5GHz WiFi. A pro ty starší se díky tomu uvolní dostatek místa pro stabilnější konektivitu k internetu. 

i

Netroufnete si nový WiFi router sami doma nastavit? Při jeho nákupu zvolte službu Nastavení routeru a máte po problémech. Naši specialisté stáhnou nejnovější firmware, nastaví firewall, zavedou doporučená bezpečnostní opatření a nastaví přístupová hesla. Doma jen WiFi router připojíte kabelem k internetu a můžete začít surfovat na internetu ze svého PC, tabletu či smartphonu.

WiFi v pásmu 2,4 GHz pro starší zařízení

Za poslední roky se WiFi standard poměrně rychle rozvíjel. Přesně tak, jak stoupaly požadavky na více připojených zařízení současně s vysokou přenosovou rychlostí. I z toho důvodu se staršími standardy, jako jsou 802.11a, 802.11b a 802.11g, už nemá smysl vůbec zabývat. Jsou zastaralé a z dnešního pohledu zcela nevyhovující.

Na druhou stranu je však jasné, že obratem nevyměníte všechna domácí zařízení využívající starší typ WiFi. Právě proto jsou všechny moderní WiFi routery vybavené nejen 5GHz pásmem, ale zároveň podporují i 2,4GHz frekvence. Nicméně při nákupu nového zařízení již zahrňte rychlou WiFi do funkcí, bez kterých se v žádném případě neobejdete. Získáte mnohem rychlejší WiFi připojení se značně efektivnějším využitím bezdrátového pásma, a hlavně s podporou bezpečného šifrování WPA2 nebo WPA3.

Výhody domácí WiFi v 5GHz pásmu

5GHz WiFi pásmo má v Evropě k dispozici celkem 19 vzájemně se nepřekrývajících kanálů (oproti jen 3 v pásmu 2,4 GHz). To je celkem dostatečný prostor pro spolehlivé nasazení klidně i v typickém bytovém domě, kde se mezi sebou WiFi sítě výrazně překrývají.

i Že nevíte, jaký doma používáte přenosový kanál? Stáhněte si například aplikaci WiFiman, která vám v přehledném rozhraní ukáže současný stav. V ideálním případě se jednotlivé WiFi sítě nepřekrývají a vše funguje, jak má. Pokud tomu tak není, bude nutné se přihlásit do rozhraní WiFi routeru a změnit kanál na některý z nejméně používaných nebo na úplně volný.

Tipy pro okamžité zvýšení rychlosti a stability WiFi sítě

Nabízíme vám první pomoc s pomalou WiFi sítí ještě předtím, než si pořídíte úplně nový router.

  • Umístěte router nejlépe doprostřed bytu.
  • Zároveň nesmí být WiFi router ukrytý někde za ledničkou nebo mikrovlnnou troubou.
  • Zkontrolujte, jaký používáte přenosový kanál, a případně v nastavení routeru vyberte jiný (co nejméně obsazený).
  • Zkuste od WiFi odpojit méně důležitá zařízení.
  • Aktualizujte WiFi router na nejnovější firmware – postup najdete na webu výrobce.
  • Pokud je k dispozici funkce QoS (Quality of Service), nastavte si vyšší prioritu pro nejčastěji používané zařízení.

Přehled WiFi standardů

Na sklonku roku 2018 došlo k přepracování názvosloví WiFi standardů. Pro běžné uživatele jsou tak kódy jako 802.11a/b/g/n/ac docela nesrozumitelné, byť se dá logicky předpokládat, že písmenka dále v abecedě znamenají lepší standard. WiFi Alliance tomu učinila přítrž a přichází s novým pojmenováním WiFi sítí. Ty tak budou mít jednoduše jen jednu číslovku vyjadřující jejich generaci.

Aktuálně hodně rozšířený standard 802.11n – WiFi 4 může komunikovat v obou pásmech (2,4 i 5 GHz) a díky technologii MU-MIMO (vícecestné šíření signálu) přináší solidní reálné rychlosti do každé domácnosti. Zde je důležitá právě technologie MU-MIMO, díky níž dokáže WiFi router komunikovat vysokou rychlostí s více zařízeními současně.

Pro náročnější domácnosti je však vhodnější standard 802.11ac – WiFi 5. Toto pásmo má k dispozici hned devatenáct kanálů se šířkou 20 MHz, které se navzájem nepřekrývají, což je důležitý fakt. Díky tomu se navzájem neruší s ostatními zařízeními, a může tak nabídnout vysokorychlostní přenosy dat. Pokud si u operátora platíte rychlý internet, ale v domácí WiFi se seká každé video, přechod na WiFi 5 je naprostá nutnost.

Pokud však doma máte hráče on-line her nebo připojený větší počet zařízení, budete donuceni pořídit si router s podporou WiFi 6 (802.11ax). Takový router současně využívá i 2,4GHz pásmo, přičemž si samozřejmě zachovává zpětnou kompatibilitu s 802.11n a 802.11ac. Bonusem nejnovějšího standardu WiFi 6 jsou pochopitelně ohromné přenosové rychlosti i stabilita signálu. Výrobci se také chlubí dokonce až čtyřnásobným zlepšením průměrné propustnosti na každého připojeného uživatele.

Standard Označení Pásmo Max. rychlost
IEEE 802.11a WiFi 1 5 11 Mbit/s
IEEE 802.11b WiFi 2 2,4 54 Mbit/s
IEEE 802.11g WiFi 3 2,4 54 Mbit/s
IEEE 802.11n WiFi 4 2,4 nebo 5 150
IEEE 802.11ac WiFi 5 2,4 nebo 5 6,9 GB/s
IEEE 802.11ax WiFi 6 2,4 nebo 5 9.6 GB/s
IEEE 802.11be WiFi 7 2.4, 5, 6 GHz 46 GB/s

Poslední trendy v oblasti WiFi připojení

Ještě před pár lety se ke zvýšení dosahu bezdrátové sítě používalo zařízení zvané WiFi opakovač (extender). Jeho principem je připojení ke stávající WiFi síti a následné posílení jejího dosahu. Některé modely mají navíc volný LAN port, čímž zajistíte kabelové připojení i bez jinak nutného vrtání ve zdech. Nicméně jde z našeho pohledu o spíše nouzové řešení, protože v koncových místech už přece jen citelně klesá přenosová rychlost a stabilita sítě. Proto postupem času došlo ke skvělé náhradě, kterou představují tzv. Mesh WiFi, typicky složené z jedné hlavní jednotky a dvou satelitů.

WiFi, extender

Do velkého domu přidejte k WiFi routeru například další jednotku v podobě extenderu.

i

Powerline adaptéry jsou zajímavou alternativou pro domácí připojení k internetu. A to nejen v případech, kdy běžné WiFi síti dojde dech. V posledních letech došlo k zásadnímu zdokonalení technologie, takže po elektrických kabelech se dá teoreticky dosáhnout až na gigabitový Ethernet. Jaké jsou klíčové výhody powerline adaptérů a je nutné na jejich zapojení volat elektrikáře?

Proč potřebujete WiFi 6 v kombinaci s Mesh systémem?

Princip WiFi Mesh systémů je geniálně jednoduchý a v praxi navíc skvěle funkční. Místo jednoho centrálního WiFi routeru, jenž musí obsloužit všechna zařízení po celém domě a často signálem nedosáhne tam, kam má, budete mít doma například tři jednotky podporující WiFi 6. Tyto jednotky pak mezi sebou vzájemně komunikují, snadno tak pokryjí celý dům či velký byt a zcela nahradí funkce klasického WiFi routeru.

Hlavní úsilí výrobců WiFi routerů totiž v posledních letech směřovalo ke zvyšování rychlosti přenosu dat. Ale i přes časté doplňování dalších antén se zkrátka z jednoho přípojného bodu nedá členitý byt nebo dům bez problémů obsloužit. Navíc v místech se slabým signálem je používání internetových služeb doslova za trest. Poznáte to například při neustálém zasekávání přehrávaného videa.

Satelity WiFi MESH Obyčejný WiFi router; dosah WiFi

Na levé straně je dům pokrytý systémem WiFi 6 Mesh. Dosah signálu je citelně větší, než má obyčejný WiFi router doplněný o extender (obrázek na pravé straně).

Zrychlujeme na WiFi 6E

Možná jste si mysleli, že po WiFi 6 dorazí WiFi 7, ale zatím tomu tak není. Místo toho nám výrobci nachystali nová síťová zařízení využívající standard označený jako WiFi 6E. Jde o takový půlkrok vpřed, protože WiFi 6E je v zásadě stejné jako WiFi 6, ale přidává nové frekvenční pásmo v rozsahu od 5,925 GHz do 6,425 GHz, které rozšiřuje dostupné spektrum o celých 500 MHz. Na rozdíl od stávajících pásem, na kterých jsou kanály vměstnány do omezeného spektra, pásmo na frekvenci 6 GHz netrpí překrýváním ani vzájemným rušením kanálů. Frekvence 6 GHz proto nabízí větší šířku pásma, vyšší rychlost při nižší latenci. To znamená, že nabízí přenosové zdroje pro budoucí inovace. Mezi ty řadíme například rozšířenou/virtuální realitu (AR/VR), streamování v rozlišení 8K a mnohé další. Díky bezlicenčnímu využívání pásma 6 GHz mohou zařízení podporující standard WiFi 6E dosahovat multigigabitových rychlostí v širších kanálech při relativně nízké ceně za nasazení.

WiFi 6E; konektivita; rychlá síť; WiFi;
Než byl představen standard WiFi 6E, dřívější generace WiFi používaly pouze pásma 2,4 a 5 GHz. Oproti nim WiFi 6E rozšiřuje domácí sítě do spektra 6 GHz.

Asi nejzajímavější na WiFi 6E je fakt, že je vyhrazena pouze zařízením podporujícím dané frekvenční pásmo. Starší zařízení postavená na některém ze standardů předcházejících WiFi 6E jsou z tohoto nového pásma vyloučena. Když vaše zařízení bude pracovat v pásmu 6 GHz, nemusíte se vůbec obávat soupeření o přenosovou šířku s žádným jiným starším zařízením. Nově představené funkce jako OFDMA budou fungovat mnohem efektivněji bez starších zařízení, čímž se naplno využije potenciál WiFi 6E. Celkové zvýšení výkonu tak bude naprosto revoluční.

Na druhou stranu WiFi v pásmu 6 GHz může mít kratší dosah. Fyzika totiž jasně říká, že vysílání bezdrátových signálů na vyšších frekvencích se rychleji zeslabuje v jejich dráze šíření, zejména když narazí na překážky. V důsledku toho standard WiFi 6E vyhovuje aplikacím vysílajícím v krátkém dosahu a vyžadujícím vysokou propustnost a nízkou latenci.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Moderní WiFi router již musí být nedílnou součástí každé domácnosti. Abyste měli rezervu i do budoucna, rozhodně chtějte WiFi router s podporou standardu WiFi 6.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB01