Refresh the page

Asus ROG Strix GL553VE (RECENZE)

Aktualizováno

Pod značkou Republic of Gamers (ROG) můžeme v nabídce společnosti ASUS najít celou řadu herního příslušenství, komponent a také notebooků. Pro tento rok si ASUS řekl, že se červené notebooky na světě již nebezpečně přemnožily, a rozhodl se svou novinku zbarvit odlišně. Nejen výrazný design však dělá herní notebook. ASUS do nového ROG Strix GL553VE dosadil procesor Intel Core i7-7700HQ a grafickou kartu GTX 1050 Ti. Nejsvětější trojici doplňuje 16 GB RAM. Jak si společně vedou nejen v herních testech, se dozvíte v naší recenzi.

Asus ROG GL553VE recenze

Recenze herního notebooku Asus ROG Strix GL553VE – obsah

  1. Parametry Asus ROG Strix GL553VE
  2. Zpracování Asus ROG Strix GL553VE
  3. Design Asus ROG Strix GL553VE
  4. Klávesnice Asus ROG Strix GL553VE
  5. Displej, výdrž a repro Asus ROG Strix GL553VE
  6. Chlazení Asus ROG Strix GL553VE
  7. Software notebooku Asus ROG Strix GL553VE
  8. Herní testy Asus ROG Strix GL553VE
  9. Závěrečné hodnocení Asus ROG Strix GL553VE

Parametry ROG Strix GL553VE

Výkonnostně se notebook řadí díky grafické kartě NVIDIA GTX 1050 Ti do střední třídy, přestože procesor Intel Core i7-7700HQ je stejně jako 16 GB DDR4 RAM schopen dostatečně obsloužit i karty třídy vyšší. Kromě samotného hraní by měl být tedy procesor schopen držet krok také při editaci multimediálního obsahu, náročném multitaskingu nebo v případě streamování. O úschovu dat se stará 128GB SATA SSD a 1TB HDD rotující rychlostí 7 200 ot./min. Zatímco rychlost HDD je pozitivním bonusem, menší kapacita SSD a jeho zapojení na pomalejší sběrnici SATA se v této cenové kategorii nepříjemně vyjímá.

Asus ROG GL553VEAsus ROG GL553VE

Velmi prakticky jsou řešeny konektory. Na levé straně, kde nepřekáží pohybům myši, můžeme najít ethernetový konektor, HDMI, 2× USB 3.0, vstupně-výstupní audio konektor a port USB-C, který však nenabyl kompatibility s rozhraním Thunderbolt 3. Na pravé straně se vyskytuje pouze jeden USB 3.0 port a nečekaně také optická mechanika, jejíž absence je u notebooků čím dál častější. Zda takový kus periferie potřebujete, považte sami. My bychom mechaniku raději obětovali větší baterii nebo mohutnějšímu chlazení.

ParametrAsus ROG Strix GL553VE
ProcesorIntel® Core™ i7-7700HQ (2,8–3,8 GHz, 6 MB cache, 4 jádra / 8 vláken)
Grafická kartaNVIDIA® GeForce® GTX 1050 Ti 4 GB GDDR5
Displej15,6" Full HD IPS (1 920 × 1 080), antireflexní, 60 Hz
ChipsetIntel HM175
Operační paměť16 GB (2× 8 GB) DDR4 2 400
Úložiště128GB SATA III SSD + 1TB HDD 7 200 ot./min
KonektivitaWiFi Intel® 802.11ac + Gigabit Ethernet LAN +  Bluetooth® 4.0
Porty1× USB 3.1 Type-C, 2× USB 3.0, 1× USB 2.0, 1× USB 2.0, SD slot, HDMI, audio jack, LAN
Vstupní zařízeníPodsvícená klávesnice s numerickým blokem, touchpad s podporou gest
BaterieLi-ion, 4článková, 48 Wh
Rozměry 38,3 × 25,5 × 3 cm
Váha3,35 kg
Operační systémWindows 10 Home 64bit

Zpracování ROG Strix GL553VE

Až na výjimku v podobě hliníkového víka je celé tělo Asus ROG Strix GL553VE plastové, což však nemusí nutně znamenat nízkou kvalitu zpracování. Nabízí se zde dva úhly hodnocení. Prvním z nich je hodnocení použitých materiálů, doléhání plastů a vrzání. Vše z toho je na velmi dobré úrovni, použité plasty působí kvalitně, spoje jsou těsné a bez vůle, s vrzáním se nesetkáme. Druhým úhlem hodnocení je celková pevnost notebooku, která není už tak jednoznačná. Šasi se místy znatelně prohýbá a například v oblasti klávesnice není třeba velkého úsilí, aby došlo k pružné deformaci. Při tvrdším psaní se v důsledku toho klávesnice mírně klepe a lehce pruží, po zvýšeném tlaku na klávesy lze zapříčinit prohnutí takového formátu, že ho můžeme pozorovat i na spodní straně těla, kde se dno notebooku přiblíží k desce stolu.

Asus ROG Strix GL553VEAsus ROG Strix GL553VE

Úroveň zpracování víka je podobně rozpolcená. V otevřeném stavu se hliník nezapře, k deformaci dochází jen těžko a displej je klouby podpořen stabilně. Pokud je však víko zavřené, stačí k jeho prohnutí nevelká síla. Obáváme se, co displej udělá v případě dlouhodobého tlaku, například při každodenním nošení v zaplněném batohu, který k notebooku Asus zdarma přibaluje. Pokud pro vás batoh není definicí ideálního řešení, můžete si vybrat některou z brašen na notebook.

Design ROG Strix GL553VE

Vizuálně se Asus ROG Strix GL553VE nesnaží bourat zaběhnuté profily herních notebooků a pokračuje v trendu agresivních křivek, přesto si však zachovává notnou dávku střízlivosti. Agresivní, v tomto případě oranžová barva, se promítla jen do detailních prvků. Díky podsvíceným oranžovým pruhům a znaku ROG na zadní straně bude již z dálky jasné, že jste vlastníkem herního notebooku. Vrchní plát těla zdobí kromě podsvícené klávesnice a oranžových detailů také jakýsi designový řez, který stroji dodává nádech jedinečnosti.

Asus ROG Strix GL553VEAsus ROG Strix GL553VE

Klávesnice ROG Strix GL553VE

Klávesnice jako taková stojí v případě Asus ROG Strix GL553VE za velkou pochvalu. Při běžném psaní není zmíněné klepání či prohýbání nijak výrazné, a pokud se objeví, není těžké ho ignorovat. Hlavním předmětem pochvaly je velmi intuitivní rozložení kláves a jejich zpracování, které je na velmi dobré úrovni. Zdvih kláves je 2,5 mm, což lze považovat za výrazný nadprůměr v segmentu notebookových klávesnic. I když může být výsledný pocit z klávesnice vysoce subjektivní, nelze popřít, že Asus vložil do návrhu velké úsilí.

Zajímavě řešeny jsou rozměry jednotlivých kláves. Zatímco ty v základním bloku jsou velikostně celkem běžné, numerický blok obsahuje klávesy šířkou zhruba dvoutřetinové. Je to takřka geniální řešení, protože tím došlo k celkovému zmenšení numerického bloku, a to bez jakýchkoliv kompromisů v dosažitelnosti kláves. Díky tomu se uvolnilo také místo pro směrové klávesy, které jsou v tomto případě dostatečně oddělené a pohodlně velké. Stejně pohodlný je dvouřádkový enter a podlouhlý backspace. Pro někoho by nevýhodou mohl být levý shift, který sice nedosahuje plnohodnotné šířky, zato se však dá velikostně srovnat s nedalekou klávesou control, jež žádnou rozměrovou redukcí oproti standardu neprošla.

Když už se zdá všechno perfektní, musí zákonitě dojít k nějakému nevlídnému překvapení. Zde je jím zcela postradatelný výstupek na klávese „w“. Šlechetným cílem bylo pravděpodobně usnadnění hmatové orientace na klávesnici, což výstupek splňuje, avšak pro mnohé uživatele může být jeho přítomnost obtěžující.

Zeleně podsvícená Asus ROG Strix GL553VE klávesniceModře podsvícená Asus ROG Strix GL553VE klávesnice

Celá klávesnice disponuje RGB podsvícením, které je rozděleno do čtyř zón. Pro každou lze nastavit odlišná barva prostřednictvím předinstalovaného software ROG Gaming Center. K dispozici jsou také různé proměnlivé efekty a úrovně jasu, které lze kontrolovat pomocí funkčních kláves. S výjimkou čtveřice WSAD neobsahují klávesy boční prosvícení, čož je velká škoda, protože RGB diody jsou dostatečně jasné, ale podléhají tlumení způsobenému nízkou světelnou propustností klávesových vršků.

Dobrou ergonomii má také touchpad, který je pokryt kvalitním materiálem s nízkým odporem a práce na něm je mnohem méně bolestivá, než jak je to u notebooků zvykem.

Displej, výdrž a repro Asus ROG Strix GL553VE

V notebooku je osazen 15,6" antireflexní displej technologie IPS, která zajišťuje skutečně dobré pozorovací úhly a měla by teoreticky zajistit také věrné barvy. Vůči tomu však máme výhrady: hned po zapnutí se obraz zdál poměrně zažloutlý. Naštěstí lze nedostatek zmírnit nastavením v aplikaci Asus Splendid, ale ani po takové úpravě není bílá zcela bílá. Žlutý nádech může mít své výhody, především ve vztahu k únavě očí. Pokud ale pracujete s dalšími monitory, které bílou reprodukují věrohodněji, čeká vás jejich kalibrace nebo pro oči nepříjemný přechod mezi dvěma zobrazeními bílé. Vzhledem k povaze zbytku barevné škály se na ní lehké žluté zbarvení tolik neprojevuje a barvy působí hluboce, včetně černé. V kombinaci s Full HD rozlišením na relativně malém displeji vypadají hry skvěle, a to i při snížené úrovni detailů.

Displej Asus ROG Strix GL553VE bohužel u našeho testovaného kusu vykazuje průsvity podsvícení. Konkrétně se dvě taková místa nachází v blízkosti horního okraje a dvě nedaleko pravého spodního rohu. Průsvity nejsou za dne viditelné, horší je to za tmy, kdy jsou již pozorovatelné, obzvlášťe pak ve spojení s tmavším obrazem.

Asus ROG Strix GL553VEAsus ROG Strix GL553VE

Pokud je vaším snem notebook s vysokou výdrží, pravděpodobně vám v tomto ohledu Asus ROG Strix GL553VE mnoho uspokojení nepřinese. Již z parametrického hlediska je kapacita baterie 48 Wh spíše podprůměrnou hodnotou a pokud ji zkombinujeme s výkonným hardware, při velmi lehkém zatížení se výdrž může dostat až k hranici čtyř hodin. Pokud však hardware silněji utilizujete, při hraní vám notebook vydrží necelou hodinu.

Asus ROG Strix GL553VE má reproduktory umístěny na přední straně, což není zcela konvenční pozice. Umístění je to však praktické a reproduktory mají celkem dobrou šanci se projevit. I přes jejich zcela průměrný zvuk jsou tak například při sledování filmů dostatečně výrazné. U notebooků se však již počítá, že jako primární audio výstup vám budou sloužit nějaká externí sluchátka, jejich používání silně doporučujeme i v tomto případě.

Chlazení

Chlazení je u herních notebooků jedním ze stěžejních mechanismů ovlivňujících výkon, ale i další aspekty použitelnosti celého zařízení. V případě ROG Strix GL553VE spoléhá Asus na jediný ventilátor po vzoru tradičního chlazení neherních notebooků, kdy nasávání probíhá v dolní části a výfuk pak na levé straně. Osobně jsme se obávali nedostatečnosti takového řešení, proto jsme chlazení pořádně prověřili.

Začali jsme s prostým testem ve hře Zaklínač 3: Divoký hon, který posloužil jako zkouška reálného herního zatížení. Naše obavy, že je výkon komponent omezován teplotními maximy, se nepotvrdil. Obě hlavní komponenty své průměrné teploty držely zhruba na 85 °C, přičemž jádro GTX 1050 Ti dosahovalo frekvence 1 670 MHz, což je dokonce více než referenční hodnota. Všechna jádra procesoru si držela průměrný kmitočet kolem 3 400 MHz odpovídající specifikacím Turbo Boost při zatížení všech čtyř jader.

Frekvence Asus ROG Strix GL553VE při hře Witcher 3

Nástrojem dalšího testu byl populární benchmark Cinebench r15, ve kterém jsme nejprve otestovali zatížení všech čtyř jader. Tento test potvrdil výsledky zkoušky ze hry Zaklínač 3: Divoký hon a i při nehraničních teplotách se frekvence zastavila těsně pod 3 400 MHz.

Frekvence Asus ROG Strix GL553VE ve vícejádrovém Cinebench

Po vícejádrovém testu se nabízí Cinebench testující maximální vytížení pouze jednoho jádra. Core i7-7700HQ by měl v tomto scénáři dosáhnout frekvence Turbo Boost 3,8 GHz. Výsledek měření to potvrdil. Nejvytíženější jádro se maximálnímu kmitočtu výrazně blížilo a k žádnému teplotnímu omezení v tomto případě také nedošlo.

Frekvence Asus ROG Strix GL553VE v singlecore Cinebench

Jako poslední přichází intenzivní kombinace CPU a GPU stress testů Prime95 a FurMark, které měly za úkol ozkoušet hardware v extrémních podmínkách. Teploty obou hlavních komponent se vyšplhaly k 85 °C, kde své hodnoty držely. Frekvence procesoru však začala klesat, pravděpodobně aby udržela tento teplotní limit. Kmitočet se nakonec ustálil kolem 1 800 MHz, což je na jednu stranu málo, na druhou si ale jádra všechny dosažené frekvence držela a k žádným výraznějším propadům způsobeným throttlingem nedošlo. FurMark byl schopen z grafické karty v těchto podmínkách vymáčknout 1630 MHz, což je sice méně než při herním testu, ale stále to překonává referenční hodnoty.

Test Asus ROG Strix GL553VE ve Furmark a Prime95

Po celkovém testu můžeme s klidným srdcem tvrdit, že až na výjimky drží chlazení Asus ROG Strix GL553VE frekvence procesoru stabilní a dle specifikací. Termální limit 85 °C byl pravděpodobně výrobcem nastaven jako maximum, aby se teploty výrazně nepřibližovaly mezním hodnotám.

V zátěži se bohužel pravá strana značně zahřívá a vyfukovaný vzduch dokáže být při neopatrném pozicování ruky nepříjemný. Chlazení je také velmi hlučné. Sečteme-li tuto skutečnost s průměrně výraznými reproduktory, vyjde nám ve výsledku nutnost používat při hraní sluchátka. Asus k notebooku přibalil svůj headset Cerberus, takže ani když doma headset nemáte, nový kupovat nemusíte.

Software Asus ROG Strix GL553VE

Výrobce do notebooku Asus ROG Strix GL553VE předinstaloval konfigurační a monitorovací utilitku ROG Gaming Center. Přestože tak vizuálně nepůsobí, je aplikace poměrně jednoduchá. Kromě tradičního spuštění do ní lze přistoupit také stiskem ROG tlačítka, které je k tomu nad numerickým blokem klávesnice vyhrazeno. Hned na úvodní obrazovce aplikace nabízí výpis parametrů notebooku, základní sledování prostředků, výběr herních profilů, deaktivaci rizikových kláves a také přístup k nastavením a spuštění spřátelených aplikací. Jednou z nich je například ROG Aura Core, kde můžete nastavovat právě RGB podsvícení klávesnice.

Asus ROG Gaming CenterAsus ROG Aura Core

Herní testy Asus ROG Strix GL553VE

Kombinace Intel Core i7-7700HQ a GTX 1050 Ti slibuje solidní herní výkon. Asus ROG Strix GL553VE by si tak měl poradit i s novými hrami ve Full HD. Zda se to notebooku povedlo, jsme otestovali ve čtyřech náročných hrách.

PC hra Crysis 3

Crysis 3

Crysis 3 je hra z roku 2013, která i přes svůj věk stále nabízí jedno nejlepších grafických zpracování a od svého vydání se považuje za jakýsi ukazatel při měření výkonu herních systémů. Výkonnostní test byl prováděn v jednom z koridorů v úvodní části hry.

Test Crysis 3
PC hra GTA V

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V je jednou z nejprodávanějších her historie. Svůj debut na PC zažila v roce 2015 jako vylepšená verze hry pro konzole staré generace z roku 2013. Nabízí rozsáhlý otevřený svět a ohromující vizuál. Testy byly prováděny na poslední sekvenci předpřipraveného benchmarku.

Test GTA V
PC hra Watch Dogs 2

Watch Dogs 2

Watch Dogs 2 je titul z konce roku 2016, a přestože jsou k mání hry s lepším grafickým zpracováním, tato nabídne některé ohromující scenérie a především vysoké systémové požadavky. Jako benchmark posloužila trasa z herního Oaklandu do San Francisca přes Silicon Valley.

Test Watch Dogs 2
PC hra Witcher 3

Zaklínač 3: Divoký hon

Zaklínač 3: Divoký hon od polského studia CD Project RED je považován za jedno z nejlepších RPG všech dob. Kromě žánrových kvalit je hra také zahalena v nádherném kabátu a vzhledem k její celosvětové popularitě je to ta nejvhodnější hra pro otestování herního výkonu. Testovací trasou byla cesta skrze Oxenfurt a část přírody za městem. 

Test hry Zaklínač 3: Divoký hon

Výsledky vypovídají o cenovém zařazení Asus ROG Strix GL553VE. Ve valné většině her se průměrná snímková frekvence blížila šedesátkovému horizontu pouze při středních či vyšších úrovních nastavení. Pokud si chcete dopřát Full HD herní zážitek s maximálními detaily, budete si muset pravděpodobně ještě něco připlatit nebo sáhnout po desktopu.

i Dobrou volbou pro nekompromisní hraní ve Full HD by mohl být notebook Omen 17 s grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1070. Přesvědčte se o tom v naší recenzi HP Omen 17.

Závěrečné hodnocení Asus ROG Strix GL553VE

Pokud brouzdáte skrze notebooky střední třídy, Asus ROG Strix GL553VE určitě zaslouží vaši pozornost. Jedná se o nejlevnější herní notebook v této konfiguraci s uspokojivým chlazením. Pomineme-li prohýbání těla a displeje, notebook je zpracován solidně a v kombinaci s výbavou, kterou za svou cenu nabízí, není zpracování důvodem k přehlížení. Diskutabilním prvkem je přítomnost DVD mechaniky, kterou bychom raději nahradili masivnějším chlazením, nicméně pro některé uživatele to naopak může být vítaný přídavek. Přes drobné výhrady je však Asus ROG Strix GL553VE pravděpodobně to nejlepší, co můžete za své peníze dostat. Zahrajete si na něm všechny nejnovější pecky, pokud se spokojíte se středním nastavením detailů. Díky výkonnému procesoru bude notebook také dobrou volbou pro streamery nebo jiné hráče, kteří vytvářejí a upravují multimediální obsah.

Hodnocení 82% Alza.cz
Hlavní parametry: Poměr cena/výkon
90%
Design a ergonomie
85%
Kvalita zpracování
70%

Klady

  • Dobrý poměr cena/výkon
  • Ergonomická RGB klávesnice
  • Umístění konektorů
  • Headset, batoh a myš v balení

Zápory

  • Šasi i víko displeje má přílišnou flexi
  • Hlučné chlazení

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB09