Obnovit stránku

Jak a kdy přezout na letní pneumatiky?

Aktualizováno

Návštěvnost pneuservisů vždy se začátkem jarního období vzroste o desítky procent. Pokud jste se neobjednali a ve všech servisech poblíž už mají plno, nezbývá než si vystát frontu nebo se spolehnout na vlastní zručnost a pneumatiky si vyměnit vlastními silami. Pár stovek, které byste nechali v pneuservisu, můžete využít například k pořízení výbavy pro svého plechového miláčka.

Čas na výměnu pneumatik je tady

Přezutí na letní pneumatiky – OBSAH

 1. Kdy přezout na letní pneumatiky v roce 2022?
 2. Povinná hloubka dezénu letních pneumatik
 3. Je možné používat zimní pneumatiky i v létě?
 4. Máte pneumatiky na samostatných discích?
 5. Jak přezout na letní pneumatiky – NÁVOD
 6. Pozor na směrové pneumatiky
 7. S přezutím pneumatiky to nekončí
 8. Jak přezout letní pneumatiky – Tipy na závěr

Kdy přezout na letní pneumatiky v roce 2022?

Kdy přezout na letní pneu? Pokud chcete stručnou odpověď, pak dle zákona je povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. Pokud chcete mít jistotu, přezujte na letní pneu začátkem dubna 2022.

Zákon ale umožňuje přezutí na letní pneu i dříve. Povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky totiž platí v případě, kdy:

 • se nachází na komunikacích sníh, led nebo námraza,
 • lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat sníh, led nebo námrazu na vozovce,
 • nebo tak přikazuje dopravní značka C15a „povinná zimní výbava“.

Jak zákon chápat? Pokud nemrzne a dle předpovědi počasí nelze předpokládat, že bude mrznout nebo sněžit, můžete mít na vozidle letní pneumatiky již před 31. březnem.

Povinná zimní výbava: Dopravní značkaNa dopravní značku „povinná zimní výbava“ však pozor. Nebyl by to totiž český zákonodárce, aby se nepokusil řidiče nachytat. Tam, kde je tato dopravní značka přítomna, je povinné mít zimní pneumatiky vždy, a to dokonce i po 31. březnu – ledaže je značka doplněna dodatkovou tabulí upravující dobu její platnosti.

Povinná hloubka dezénu letních pneumatik

Nové letní pneumatiky mají hloubku dezénu 8 milimetrů, což v praxi znamená až o 50 % kratší brzdnou vzdálenost oproti sjetým pneumatikám. Zákonem stanovené minimum pro hloubku dezénu letních pneumatik je 1,6 milimetru, ale to už je opravdový hazard se životem, svým i všech ostatních účastníků silničního provozu.


K měření hloubky dezénu lze typicky použít například multifunkční měřič tlaku COMPASS Pneuměřič 2in1. Ten je nezbytným pomocníkem každého motoristy. Díky němu jednoduchým a rychlým způsobem změříte hodnotu tlaku vzduchu v pneumatikách i hloubku dezénu až do 16 milimetrů.

Pneumatiky

Je možné používat zimní pneumatiky i v létě?

Jízdu na zimních pneumatikách ani po posledním březnu zákon přímo nezakazuje, ale musíte vzít v potaz celou řadu nevýhod. Zimní a letní pneumatiky se totiž výrazně liší ve složení směsi, z níž jsou vyrobeny. Zimní musí zajistit dobrou ovladatelnost automobilu za drsného mrazivého počasí, ale teploty vyšší než +7 °C jim vůbec nesvědčí.

Projevuje se to zhoršenou ovladatelností vozidla, vyšší hlučností, zvýšeným opotřebením dezénu a samozřejmě i vyšší spotřebou paliva.

Máte pneumatiky na samostatných discích?

Od 1. dubna již opět můžeme jezdit na všech úsecích na letních pneumatikách. Máte-li druhou sadu gum na samostatných discích, nemusíte zajíždět do specializovaného servisu. Pokud ji však nemáte, její pořízení se vyplatí. Jednorázová investice několika tisíc korun vám v budoucnu ušetří fronty v pneuservisech.

 1. Základní pomůckou pro výměnu pneumatik je hever. A jaký hever vlastně vybrat? Běžně používané jsou hydraulické nebo nůžkové zvedáky. Stabilitu vozu zdviženého heverem je pak dobré zajistit ještě pomocí podpěry.
 2. Najděte si vhodné místo na rovině, kde budete mít klid. Vyhněte se rušným parkovištím nebo užším jednosměrkám.  
 3. V klidu si připravte všechno potřebné nářadí. Ideálně tak, abyste na ně při výměně kol dobře dosáhli.
 4. Nyní připravte samotný automobil. Zatáhněte ruční brzdu a zařaďte jedničku nebo zpátečku. Tím zabráníte nechtěnému pohybu auta. Máte-li vůz s automatickou převodovkou, je správnou polohou P.
 5. Správné místo, kam pod auto umístit hever, zjistíte podle značek na bočním prahu auta.
 6. Dokud je auto ještě na zemi, povolte šrouby o půl otáčky, po nadzdvižení je to již obtížnější.
 7. Zasuňte hever na správné místo a vůz mírně zvedněte tak, aby bylo kolo ve vzduchu.
 8. Vyšroubujte šrouby (šrouby povolujte do kříže, a to ideálně po dvou, maximálně třech otáčkách) a kolo sundejte.
  i Zde je namístě použít aku vrtačku nebo nárazový šroubovák na kola s napájením ze zapalovače či teleskopické klíče na kola. Každá možnost vám ušetří námahu a celou manipulaci se šrouby usnadní.
 9. Sundejte kolo a položte je pod auto, tím zajistíte, že při nečekaném pádu z heveru vůz nedopadne až na tvrdou zem.
 10. Nasaďte kolo, přičemž dejte pozor na směrové pneumatiky. Ty se nasazují tak, aby šipka vyobrazená na dezénu mířila po směru jízdy.
 11. Kolo správně nasaďte a šrouby utáhněte tak, aby se neviklalo.
 12. Nyní již můžete zimní kolo umístěné pod autem uklidit.
 13. Spusťte vozidlo na zem a ještě šrouby pevně dotáhněte.
 14. Postup bodů 6 až 13 opakujte u zbylých tří kol vašeho automobilu.
 15. Ukliďte nářadí a veškeré pomůcky. Na uložení pneumatik, které nebudete půl roku potřebovat, použijte obaly a stojany.
 16. Vhodné je co nejdříve zkontrolovat tlak v pneumatikách. Učiňte tak přenosným měřičem tlaku nebo přímo kompresorem. Pokud jej nevlastníte, doporučujeme dojet na nejbližší čerpací stanici, kde je výkonný kompresor s měřičem vždy k dispozici.

Pozor na směrové pneumatiky

Některé pneumatiky jsou směrové. Nasazují se tak, aby šipka vyobrazená na dezénu mířila po směru jízdy. Správně kolo nasaďte a šrouby utáhněte tak, aby se neviklalo. Po spuštění na zem šrouby utáhněte, nejlépe křížem. Ten je velmi oblíbený, utahování a povolování matic kol vám s ním půjde mnohem snadněji. Hodí se i teleskopický klíč ve tvaru L, případně další z klíčů na kola. Právě jste ve čtvrtině práce, nepropadejte však frustraci. Stejný postup vás samozřejmě čeká u zbývajících čtyř kol, tudíž vám to již téměř jistě půjde od ruky.

i

Na uložení pneumatik, které nebudete půl roku potřebovat, použijte obaly a stojany

Přezutí pneumatiky

S přezutím pneumatiky to nekončí

Pokud si myslíte, že výměnou pneumatik vše skončilo, raději čtěte dál. Po výměně hned zajeďte k nejbližší čerpací stanici a kola dofoukněte podle předepsaného tlaku. Ani poté je ještě zcela nepouštějte z hlavy. Při jízdě sledujte jejich chování a případné vibrace, divné zvuky od kol či mírné otřesy v řízení neberte na lehkou váhu. S největší pravděpodobností to znamená nedostatečné vyvážení ráfku. A jelikož doma nejspíše nemáte profesionální vyvažovačku, zajeďte do servisu na vyvážení, kde vám kromě toho odhalí i případné závady na podvozku. Preventivně byste do servisu měli zavítat zhruba jednou za dva roky.

Měření tlaku pneumatiky

Jak přezout letní pneumatiky – Tipy na závěr

 • Využijte toho, že máte sundaná kola, a zkontrolujte stav opotřebení brzdového obložení a dalších dílů, na které vidíte.
 • Aby se vám šrouby za půl roku dobře povolovaly, postříkejte je mazivem.
 • Tlak v pneumatikách pravidelně kontrolujte. Přenosný měřič tlaku s sebou můžete vozit v kufru nebo v přihrádce.
 • Jednou za čas pneuservis navštivte. Převáží vám tam pneumatiky a odhalí případné závady na podvozku.
 • Z důvodu rovnoměrného opotřebení je potřeba pravidelně prohazovat přední pneumatiky za zadní. Popisujte si, která pneumatika kam patří.
 • Ochranu kol před jejich nedovolenou demontáží běžným nářadím a odcizením zajistíte použitím bezpečnostních matic.
 • Vyzdobte si auto novými poklicemi. Vyzkoušejte změnu, s novým designem poklic váš miláček prokoukne. K dispozici jsou různé designy ve stříbrných, šedých i černých provedeních.

Přezutí na letní pneumatiky snadno zvládnete v domácím prostředí a nemusíte zbytečně čekat v přeplněných pneuservisech. Navíc velkou část potřebné výbavy již určitě máte k dispozici nebo si u nás snadno dokoupíte. Ono se to na první pohled nezdá, ale pravidelným přezouváním pneumatik ve vlastní režii ušetříte i několik tisícovek.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB22