Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Ovladač Bcon: Zapojte do PC hraní i nohy

Aktualizováno

Více než 50 000 € přispěli nadšení uživatelé Kickstarteru na vývoj revolučního ovladače, který do hry zapojí i nohy. Nazývá se Bcon Gaming Wearable, připevňuje se k nártu a skrze jeho pohyby umožní nahradit 24 různých, plně přizpůsobitelných tlačítek. Ke komunikaci s počítačem využívá Bluetooth a je kompatibilní se všemi hrami, které podporují klávesnici a myš. Výrobce slibuje velmi nízkou latenci a nic menšího než výraznou výhodu v kompetitivních hrách a prohloubení zážitku v těch singleplayerových. Své využití ale najde i při práci. Více v článku.

Bcon: Zapojte do PC hraní i nohy – OBSAH

  1. Co je to Bcon?
  2. Jak se Bcon ovládá?
  3. Michal Mikle: Bcon z pohledu zdravotně postiženého
  4. Bcon v e-sportu: nízká latence a vysoká přesnost

Co je to Bcon?

Bcon je zcela nový typ počítačového ovladače, který vyvinula skupina nadšených hráčů a odborníků z Německa a kterému se dostalo štědré podpory na platformě Kickstarter. Nenahrazuje klávesnici a myš tak jako gamepad, nýbrž je doplňuje a umožňuje provádět zvolené herní úkony snáze a rychleji. Ruce se tak mohou soustředit na ovládání pohybu a míření, zatímco o další akce se postará Bcon na vašem nártu.

i

Bcon si můžete připevnit nejen na nohu
Ačkoliv v článku počítáme s upevněním ovladače na noze, nejedná se o nutnou podmínku. Bcon reaguje na pohyb, můžete si jej tedy připevnit klidně na zápěstí či loket. Překvapivě dobře funguje Bcon ale na hlavě – přesvědčit se můžete v níže přiloženém videu „Games Gonna Game“.

Podívejte se, jak Bcon funguje.

Prostým pohybem nohy můžete přebít zbraň, vyklonit se zpoza překážky, sprintovat, zvolit schopnost, provést kombo nebo cokoliv jiného, na co si vzpomenete a čemu Bcon přizpůsobíte. Zařízení dokáže nahradit až 24 tlačítek nebo 4 klávesové sekvence/zkratky. Místo zběsilého hledání správných tlačítek či lámání prstů na klávesových zkratkách můžete s Bcon zůstat v klidu, zamezit chybám a získat soutěžní výhodu.

Bcon Bcon Bcon
Bcon je kompaktní, lehký, pohodlný a na CES 2019 získal cenu za inovace.

Jak se Bcon ovládá?

Bcon jednoduše připevníte na botu či bosou nohu pro zvýšení přesnosti ovládání, v přidruženém softwaru si zvolíte klávesy či zkratky, které byste rádi ovládali, a jdete na věc. Ovládání Bcon probíhá nakláněním nártu do čtyř směrů – dopředu, dozadu, doprava, doleva, a to v různé intenzitě. Podle toho, jak moc nohu daným směrem nakloníte, můžete aktivovat několik různých tlačítek. Pro zvýšení přehlednosti ovládání poskytuje Bcon zpětnou vazbu vibracemi.

Jakým způsobem může Bcon pomoci hendikepovaným?

Přestože byl Bcon vyvinut primárně jako herní ovladač, uplatnit jej lze také například v kreativním software (Adobe, Autodesk atd.) pro rychlejší volbu nástrojů. Výrazný benefit ale představuje zejména pro osoby s hendikepem. Protože může být připevněn například i na hlavě, otevírá ochrnutým osobám dveře nejen ke hraní, ale i k ovládání chytrých zařízení při každodenních činnostech. Bcon lze totiž připojit kromě počítače též k mobilnímu telefonu nebo smart TV.

i Díky spolupráci Bcon a Berlínského týmu Penta vznikl první profesionální e-sport tým pro hendikepované hráče nazvaný Penta Bcon.
Bcon - ovládní
Možnost zapojit do hraní her i nohy je zdánlivě banální nápad, přesto je prvním ovladačem svého druhu. I proto se Bcon právem pyšní označením „revoluční“ a má ambici stát se povinným příslušenstvím kompetitivních hráčů. 

i

Michal Mikle: Bcon z pohledu zdravotně postiženého

Život mě bohužel obdařil progresivní periférní neuropatií Charcot-Marrie-Tooth. Ve zkratce jde o postižení, při kterém odumírají periférní nervy, tzv. axony. Následkem jsou slabé končetiny a omezený pohyb, který se týká především jemné motoriky. Při hraní her pro mě bývají největší překážkou nejen složité kombinace kláves, ale i situace ve hrách, které vyžadují částé a velmi rychlé akce na klávesnici. Po chvíli se mi ruce unaví a leckdy se mi kvůli tomu ve hrách moc nedaří.

Bcon mi dovoluje přenést zátěž z rukou jinam, a tak nemusím řešit pro mě velmi náročné kombinace stisků kláves – ať už jde o CTRL či SHIFT při používání kláves WSAD, které zdravému člověku bez postižení přijdou jako triviální záležitost. Ačkoliv bych zvládl prozatím hrát i bez pomocníka, jako je Bcon, představuje pro mě velkou pomoc. Zároveň si dovedu představit, jaké možnosti a jak velkou úlevu může Bcon přinést lidem s těžším zdravotním postižením, než mám já. Bcon je dle mého názoru něco, co rozhodně stojí za zkoušku, ať už jste zdraví, nebo ne. A pokud něco stojí opravdu za zmínku, tak je to pocitově nulový input lag.

Bcon v e-sportu: nízká latence a vysoká přesnost

Aby Bcon naplňoval potřeby i těch nejnáročnějších hráčů, byl vyvinut jako zařízení hodné uplatnění v e-sportu. Vývojáři měli všechna kritéria na paměti, a Bcon proto měří pohyby tisíckrát za sekundu, čemuž se přizpůsobuje i rychlost putování signálu, a výsledkem je zařízení s nízkým input lagem a vysokou přesností snímání.

Bcon - ovládní
Bcon rozlišuje několik úrovní náklonu.

U ovladače připevněného k noze musí být samozřejmě ošetřeno, aby nebyl aktivován omylem. Proto je Bcon vybaven ochrannou zónou v rozmezí −5 až 5 úhlových stupňů na obou osách. Extra neposední hráči si mohou ochrannou zónu za tuto hranici ještě rozšířit. Nulový bod neboli výchozí pozici lze navíc kdykoliv snadno resetovat a používat Bcon v jakékoliv poloze, klidně s nohama na stole či v tureckém sedu. V případě, že si potřebujete odskočit, můžete Bcon též kdykoliv pozastavit klávesovou zkratkou.

Bcon - ohlasy v médiích
Jak Bcon hodnotí odborná veřejnost?
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Bcon přináší svým uživatelům kompetitivní výhody, lepší požitek ze hry a v případě hendikepovaných hráčů vůbec možnost počítačové hry hrát. Uvidíme, třeba se Bcon v důsledku obliby rozšíří i do standardních e-sportových soutěží.

P-DC1-WEB29