Obnovit stránku

Bitcoin Konfa 2024

Aktualizováno • Autoři: Jan Jílek, Tomáš Bureš

Kdo promeškal poslední ChainCamp v Ostravě, dostal další šanci. V Praze na Malé Straně v prostorách Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se 16. 11. 2024 konala Bitcoin Konfa. Mnoho bitcoinových nadšenců se znovu sešlo na celodenní konferenci, kde se kromě jiného dozvěděli, jaké dopady bude mít regulace MiCA nebo co je nového v daních. Dostatek času zbyl i na workshopy, na kterých vystoupili řečníci z Braiins, Firefish a SatoshiLabs. My jsme byli u toho a tato reportáž vám náš zážitek a obsah prezentací zprostředkuje. V neposlední řadě pro vás máme krátký rozhovor s organizátorem akce.

Bitcoinový maximalisti

Trezor KONFA – OBSAH

  1. Úvod
  2. Organizace Konfy
  3. Přednášky
  4. Networking a afterparty
  5. Závěr
  6. Rozhovor s Byllem

Úvod

Bitcoin Konfa je konference menšího formátu než jaký znáte např. z BTC Prague nebo ChainCampu. Je zaměřená na pokročilé zájemce o problematiku bitcoinu a témat s ním souvisejících. Menší počet účastníků umožnil detailní diskuzi nad vybranými tématy, včetně odpovědí na konkrétní otázky položené naživo. 

Organizace Konfy

Hlavní organizátor Byll využil prostory Matematicko-fyzikální fakulty UK, která je ideálně umístěná v centru hlavního města a poskytuje výborné zázemí pro akce tohoto typu. Součástí konference byla možnost zakoupit drobné občerstvení a knihy o bitcoinu, přičemž platby probíhaly rychle a pohodlně prostřednictvím Lightning Network (LN).

Přednášky

Schvalování MiCA, časového a hodnotového testu v ČR.

Aktuální daňová situace a souvisejí regulace

Tématem první přednášky byly mezi bitcoinery nepříliš oblíbené daně. V podání Jurana Kirilla, který má s daněním kryptoaktiv bohaté zkušenosti, byla přednáška poutavá a leckdy došlo i na smích, což u tak vážného tématu nebývá časté.

Účastníci se dozvěděli, jaký je aktuální stav legislativy a někteří možná poprvé zjistili, že jakákoliv směna krypta za jiné krypto je daňová událost. Samozřejmě jako ve všem existují výjimky – např. půjčka nebo konsolidace. Kirill prokládal přednášku zajímavými příklady, se kterými se při své praxi setkal, což jsme velmi ocenili. Dozvěděli jsme se, jak probíhá v praxi kontrola z finančního úřadu a jak člověk musí počítat s tím, že kontrolující neboli úředník často nemá dostatečné povědomí o tom, co krypto vlastně je. Snadno se tak člověk dostane do situace, kdy se uzavření kontroly může protáhnout na dlouhé měsíce nebo i roky, zejména pokud jste používali zahraniční burzy nebo jiné složité procesy pro nákup nebo prodej.

Dostali jsme také řadu tipů, na co si člověk má dávat pozor při evidenci nákupů a prodejů kryptoměn nebo jaké metody uplatňování nákladů je vhodné použít pro daňovou optimalizaci. Nastínil i úskalí využití aplikace jako je Vexl pro nákup bitcoinu anonymně z daňového hlediska.


Schvalování MiCA v ČR.

Nešlo vynechat ani blížící se hlasování o implementaci MiCA do českého právního řádu nebo rozhodování zákonodárců o časovém a hodnotovém testu na kryptoaktiva. Proběhla zajímavá debata, co by to pro celý kryptotrh vlastně znamenalo. Vrátili jsme se také ke kontroverzním výrokům několika státních institucí, které se vyjadřovaly a podávaly svá stanoviska ke schválení daňového a hodnotového testu. Přednášející nám řekl svůj pohled na to, jak se bude posuzovat držení kryptoměn, aby mohlo být osvobozeno od daně. Dostatečný prostor byl také pro individuální dotazy.

Kryptodědictví

Přednáškou na téma kryptodědictví provázeli Honza Jílek (právní část) a Honza “Gorrdy” Dvořák (technická část). Dědictví bitcoinu vyžaduje pečlivé plánování. Příkladem může být mladý muž, který tragicky zemřel a těžil během života kryptoměny. Po tragické smrti většina jeho kryptoměn ale byla nenávratně ztracena, protože rodině chyběla většina přístupů na burzy, přístup na těžební pool apod.

Jan Gorrdy Dvořák a Jan Jílek

Proč tedy nastavení dědických záležitostí řešit? Protože pouze ti, kdo mají možnost se po vaší smrti dostat k seedu (nebo jeho části), případně mohou získat přístupové údaje např. od vašeho účtu na krypto burzách, mohou skutečně získat váš bitcoin, až přijde čas. Správné nastavení takzvaných právních titulů (závěť, dědická smlouva) navíc minimalizuje spory. Dědictví jako takové navíc zajišťuje (dle aktuálních právních poměrů) výhodné daňové podmínky pro dědice.

Základem technického nastavení bývá self-custody, ideální je multi-share, aby zde nebyl jeden centrální bod selhání (jen jediná seed fráze u zemřelého). Důležité je také pravidelné zálohování, resp. kontrola vašeho nastavení.

Zníčená záloha seed

Jednoduše řečeno, během života je vhodné se rozhodnout: co, komu a jak bude předáno. A svou vůli formálně zachytit, a to ideálně v závěti sepsané notářem. Dokumenty lze uložit do advokátní či notářské úschovy a plán dědictví pravidelně aktualizovat.

Pro představu posluchačů, co se děje po smrti bitcoinera, to Honza ve své přednášce v krátkosti představil. V České republice je vždy povolán notář, který zjistí stav vašeho majetku a zda máte sepsanou závěť. Na základě závěti, popř. dědické smlouvy nebo v poslední řadě dle zákona poté notář rozdělí majetek mezi dědice.

Důležitou roli hrají nepominutelní dědici, jejichž podíl musí být vždy zohledněn. Závěť sepsaná notářem poskytuje nejvyšší právní jistotu, zatímco vlastnoručně sepsaná závěť musí být správně podepsána a hlavně o ní musí vědět dědici. Pokud o ni nikdo neví, může zapadnout mezi jinými dokumenty bez žádaného efektu.

Závěrem přednášející zopakovali a vyzvali účastníky, aby svůj bitcoin měli zajištěný jak technicky, tak i právně. A aby zavčasu informovali své blízké. Dále platí, že je třeba ukládat zálohy a klíče na bezpečných místech a pravidelně kontrolovat, zda je plán vašeho kryptodědictví stále aktuální.

Coinmate tipy

Odpolední přednášku nazvanou "Coinmate tipy" si přišli poslechnout hlavně účastníci se zájmem o pokročilé funkce český kryptoburzy Coinmate. Lukáš Elčkner pojal přednášku od základů a zaměřil se na obchodování na burze. Posluchači tak dostali ucelený přehled. V úvodu jsme se dozvěděli, jaký je rozdíl mezi směnárnou a burzou. Pro většinu nebylo překvapením, že často používaný reklamní tah "nákup bez poplatku" neznamená automaticky nejvýhodnější směnu fiatu za krypto. Je to totiž vykoupeno vysokým spreadem.

Burza vs. směnárna

Postupně jsme se dostávali k pokročilejším funkcím burzy Coinmate a Lukáš nám vysvětlil, jak si nastavit automatické příkazy pro stále populárnější způsob nakupování známá pod názvem DCA (Dollar Cost Averaging) neboli postupné dokupování. Dále jsme si ukázali, jak se podívat na aktuální stav nabídky a poptávky daného měnového páru, jak si založit podúčty nebo jak důležitá je také likvidita měnového páru. Na menších burzách s nízkou likviditou častěji hrozí propad ceny kvůli nedostatečnému objemu obchodů.

Nastavování přístupu přes API

SLIP 39

Tarabys, aktivní člen ostravské komunity Jednadvacet, navázal v příspěvku o SLIP 39 na svůj workshop z ChainCampu 2024.

Tarabys a jeho přednáška

Na úvod jsme si představili stručný glosář vybraných slov, aby nebylo nutné je v každém slidu znovu definovat. Například co znamenají jednotlivé BIPs, například BIP 32 nebo BIP 39, nebo v jakém smyslu se bude používat pojem “peněženka”. Je dobré si i nad rámec této přednášky uvědomit, že se pojem používá jednak k označení veřejné adresy, ale i peněženky ve smyslu HW nebo SW.

Pro bitcoinery je zabezpečení seed fráze klíčové. Klasická 12slovná nebo 24slovná fráze je zabezpečena dostatečně díky vysoké entropii, ale stále může představovat takzvaný jeden bod selhání (single point of failure). Nový standard SLIP-39 přináší flexibilní a robustní řešení pro ochranu vašich soukromých klíčů.

Možné schéma nastavení Super Shamir

SLIP 39, známý také jako multishare, je aktuálně nejmodernější způsob uchování seed fráze, která je rozdělena na více částí (shares). Ty je možné upravovat podle potřeb uživatele. Standard využívá princip Shamir's Secret Sharing Scheme, kde si uživatel může nastavit počet skupin a práh pro obnovení peněženky, například 3 z 5, 5 ze 7 atd.

Jednou z hlavních výhod je flexibilita. Pokud teprve začínáte, je možné začít single seed frází (obnova 1 z 1) a až později můžete přejít na vícedílnou zálohu. Dále tento způsob uchování privátních klíčů do značné míry eliminuje problém zvaný single point of failure. Pokud jedna část zálohy selže, systém záliohy (jako celek) je stále funkční. Díky tazvanému Super Shamiru můžete nastavit také různé “úrovně” jednotlivých sharů. Například váš první “domácí” share bude jednodílný (1 z 1), u několika kamarádů uložíte share, pro jehož obnovu potřebujete 3 z 5 a v neposlední řadě u rodiny uložíte share 2 ze 3. Celkově bude třeba například obnovit dva ze tří skupin sharů - např. váš (1 z 1) a ten od rodiny (2 ze 3).

Podpora SLIP 39 u známých peněženek

Jaká je podpora SLIP 39 napříč jednotlivými peněženkami? Vzhledem k tomu, že standard pochází z dílny SatoshiLabs, nepřekvapí, že jej podporují modely Trezor T, Trezor Safe 3 a 5. Od konkurence je to například HW peněženka Keystone Pro. Populární softwarové peněženky, například Sparrow Wallet, Electrum a BlueWallet, jsou rovněž kompatibilní. Naopak některé peněženky jako je Rabby, zatím tento standard vůbec nepodporují, resp. nepodporují bitcoin. Do budoucna se očekává podpora i u dalších výrobců SW a HW peněženek. Aktuálně je implementace přislíbena například od Wasabi Wallet.

Jako zajímavost na závěr přednášky uvedl Tarabys “stručnou historii” toho, proč má Trezor One 24 slov seed fráze, nikoli jen 12. Vyšší počet sloužil jako ochrana proti útokům typu keylogger nebo screen capture. Slova zadávají na obrazovce, a to v náhodném pořadí, což útočníkům komplikovalo odhalení správné kombinace. A logicky platilo (a stále platí) - čím více slov, tím více kombinací a 24 slov mělo útočníkům značně ztížit “lov”. Dnes už lze obnovu provádět bezpečně přímo na zařízení pomocí tlačítek.

Oznámení od komunity Jednadvacet

Dále bylo na programu oznámení týkající se bitcoinové komunity 21. Na začátek nejprve Peťa, aktivní člen olomoucké Jednadvacítky, který oznámení prezentoval, krátce představil celou komunitu a popsal všem účastníků, co Jednadvacítka dělá.

Vzhledem ke složení účastníků Konfy předpokládáme, že by se našlo jen několik málo lidí, kteří buď přímo nejsou členy komunity nebo o ní alespoň jednou dříve neslyšeli.

Poté došlo na samotné oznámení. V příštím roce se uskuteční setkání leaderů lokálních skupin Jednadvacet. Všichni zájemci mohou získat více informací zejména prostřednictvím Signal skupin. Věřím, že půjde o velmi zajímavé setkání, které pomůže další spolupráci mezi jednotlivými komunitami napříč republikou.

Firefish novinky

Oficiální část Bitcoin Konfa byla zakončena Gorrdyho přednáškou o novinkách na platformě Firefish, kterou podle krátké ankety již všichni účastníci znali a někteří z nich dokonce již využili jejích služeb. Gorrdy proto nemusel začít vysvětlovat vše od úplného základu. Mohl se pustit do poukazování na příklady takzvaně "ze života".

Příklad využití zástavy akcií Tesly Elonem Muskem

Ti bohatší z nás zpravidla nemají větší částku svého majetku ve fiatu, ale v aktivech jako jsou nemovitosti, akcie apod. Lidé, když potřebují fiat peníze, zpravidla svá aktiva zastaví a vůči nim si půjčí. Nechtějí se jich ve výsledku zbavovat, protože si drží hodnotu vůči inflaci. Veřejně známý příklad, který Gorrdy ukázal, byl nákup Twitteru za 44 miliard dolarů Elonem Muskem, který využil mimo jiné úvěr krytý akciemi své další společnosti Tesla.

Zabrousili jsme i do historie a připomněli si, proč firmy jako Celsius, BlockFi a další nemohly uspět a v čem je protokol Firefish jiný. Nejzajímavější částí bylo, když jsme si podrobně a srozumitelně vysvětlili, jak přesně (technicky) funguje. Prošli jsme si takzvanou prefundovanou transakci, která shromažďuje a potvrzuje UTXO, které dlužník poskytne jako zajištění pro smlouvu escrow.

Detailní schéma protokolu Firefish

Escrow na Firefish je bezpečný kontrakt, který slouží k zajištění a správě prostředků (kolaterálu) během půjčky mezi dvěma stranami, obvykle dlužníkem a věřitelem. Escrow kontrakt na platformě Firefish využívá Bitcoinové vlastnosti, jako je multisignature a časové zámky, aby eliminoval riziko a potřebu vzájemné důvěry. Pomocí escrow tedy předpřipraví všechny možné scénáře, které mohou při půjčce nastat.

Gorrdy si nechal dostatek prostoru na dotazy, kterých bylo mnoho. Diskutovala se témata jako nastavování poplatků, kdy nikdo neví, jaké budou v době splacení půjčky, dále otázka coinů s ne zcela čistou (jasnou) historií (někdo je může označovat jako “špinavé”) nebo doplňování kolaterálu při poklesu ceny.

Přednášející Gorrdy odpovídá na dotazy

Závěrem přednášky jsme se dozvěděli, co nového si pro své uživatele Firefish připravil. Hlavní novinkou jsou instantní půjčky. Firefish podepsal smlouvy s investory, kteří mají předem připravené prostředky. Zájemce o fiat tak získá finance ještě rychleji než dříve, kdy hrozilo, že si investor po několika dnech transakci rozmyslí a fiat nakonec nepošle.

Do budoucna bude možné snížit výši zástavy v případě výrazného růstu ceny BTC. Firefish také plánuje expanzi mimo Evropu, i když konkrétní destinace zatím nejsou známé. Pro zájemce je také k dispozici referral program, který umožňuje získat část poplatků z první půjčky uživatele, které využije váš promo kód.

Pohledem přednášejícího

Spoluautor tohoto článku, Honza Jílek, měl možnost vystoupit na Bitcoin Konfě jako přednášející. Předchozích komorních konferencí Trezor Konfa a LN Konfa se Honza zúčastnil jako “řadový” účastník. Tak jako předchozí Konfy byla i tato pražská akce skvěle zorganizovaná. Zpětně viděno, vše probíhalo hladce – od registrace účastníků i přednášejících, kteří dostali různě barevné pásky na ruku, až po poslední přednášku.

Zasloužený oběd pro přednášející

Pro přednášející byl zajištěn oběd. Zřejmě po vzoru večeře s Michaelem Saylorem, akorát u stolu neseděl Michael ani třeba Kicom. Snad příště. Což byl ale asi jediný rozdíl. Posuďte sami.

Oceňujeme smysl organizátorů pro detail. A zejména pro humor. Bez něj to nejde v životě, ani na bitcoinových konferencích.

V průběhu konference jsem měl šanci potkat spoustu lidí, kteří se do Bitcoinu ponořili opravdu do hloubky. Byla to skvělá příležitost pro výměnu názorů, navázání nových kontaktů a zjištění, jaké otázky dnes lidi v souvislosti s Bitcoinem zajímají.

Závěr

Bitcoin Konfa oficiálně skončila okolo 17 hodin. Kdo obětoval to nejcennější, co člověk má, tedy svůj volný čas, dostal se k přednáškám nabitým informacemi a workshopům od zkušených bitcoinerů takříkajíc z oboru.

Po konferenci došlo na networking a následně proběhla after party ve Skautském institutu přímo v srdci Prahy na Staroměstském náměstí, kde bylo mimo jiné možné se zcela neformálně a napřímo pobavit s jednotlivými přednášejícími. A to nejen o tématech jejich přednášek nebo bitcoinu, ale také o čemkoli jiném.

I když se ne všichni účastníci akce navzájem znali, bylo vidět, že je spojují hodnoty, které bitcoin představuje. A řeč skutečně nestála.

Rozhovor s Byllem, hlavním organizátorem Konfa.cz

  1. V Česku se již pořádají bitcoinové konference jako jsou BTC Prague nebo ChainCamp. Co tě motivovalo k uspořádání další bitcoinové akce? Jaké jsou hlavní rozdíly mezi vámi pořádanými akcemi a velkými konferencemi?
  2.  

    Trochu mi chyběl obsah pro více pokročilé bitcoinery z komunity. Většina přednášek na akcích byla pro začátečníky nebo pro mírně pokročilé. A protože mám dlouholeté zkušenosti s pořádáním různých víkendovek, silvestrů a dalších událostí pro kamarády, napadlo mě, že uspořádám komunitní konferenci sám, resp. jen s pomocí kamarádů bez jakéhokoli investora nebo mecenáše. Hlavní rozdíl je ve velikosti, kdy naše Konfa je menší akce pro desítky účastníků.

       

    Hlavní organizátor Bitcoin Konfa Byll
  3. Jak často, jak pravidelně a kde se konference Konfa konají?
  4.  

    Konfa se koná nepravidelně zejména během podzimu a zimy, kdy není tolik jiných akcí. Nechceme, aby si to konkurovalo, ale naopak jde o doplněk mimo hlavní sezónu konferencí.

  5. Jak velký je realizační tým Konfy? Kolik bývá obvykle organizátorů?
  6.  

    Mám štěstí, že mám okolo sebe spoustu dalších bitcoinerů, kterým nedělá problém zapojit se do pomocí s realizací. Tedy jsou dobrovolníci. Bez nich bych akci vůbec nemohl pořádat, v jedné osobě by to bylo nereálné. V tuto chvíli je nás v týmu 8 organizátorů. A teď přímo na akci se ozvali další nadšenci z komunity, že příště rádi pomohou například s přípravou nebo u občerstvení.

  7. Jaká je obvyklá kapacita vašich konferencí? Uvažovali jste o jejím rozšíření do budoucna?
  8.  

    Byli jsme několikrát mimo Prahu, na skautské základně a v domě dětí a mládeže, kdy kapacita největší místnosti, a tím i celé události, byla 35 lidí. Teď se nám povedlo přes jednoho člena komunity domluvit prostory Univerzity Karlovy v centru Prahy na Malostranském náměstí, kde největší učebna má přibližně 100 míst. Pokud se domluvíme na pokračování v této krásné budově, tak toto číslo bude náš limit na prodej vstupenek.

    Větší akce stejně neplánujeme, protože pak už by se nejednalo o komunitní setkání, kdy se zná takřka každý s každým, ale o téměř běžnou konferenci. A od toho jsou tu jiné eventy, tímto směrem nepůjdeme. Například počet whale pasů (VIP vstupenek) máme vždy 5, jelikož jejich součástí je i společný oběd s řečníky. Pokud bychom akci zvětšili a whale pasů měli například 20 nebo 50, nebude už tento oběd mít přidanou hodnotu, kterou chceme.

  9. Jsou Konfy vhodné také pro úplné bitcoinové začátečníky?
  10.  

    Pro úplné začátečníky spíše ne, neprobíráme základy. Mírně pokročilí mohou přijít a také přichází, vždy se najde někdo z pokročilých, kdo například pomůže vyměnit koruny za LN bitcoin a vysvětlí, jak s tím zaplatit u stánku s občerstvením či pořídit lístek do tomboly.

  11. Je každá Konfa jedinečná? Neopakují se například přednášky?
  12.  

    Snažíme se vycházet z toho, co si komunita přeje. Tato Konfa má aktuální témata, která nyní všichni řešíme, zejména daňovou úpravu, která se teď schvaluje v Poslanecké sněmovně. A zda se nebudou přednášky opakovat? Je to možné, ovšem na bitcoin ekosystému je toho tolik k prozkoumání, že bychom mohli dělat akce 20 let a pořád bychom měli nová témata.

  13. Byly přednášky na Konfě nahrávané? Pokud ano, budou zveřejněny a volně k dispozici např. na YouTube?
  14.  

    Nahrávali jsme hlavní sál. Z workshopové učebny záznam záměrně neděláme, aby měli účastníci možnost položit i dotazy citlivější povahy. Zveřejnění máme domluvené s Bitperií, která od nás videa převezme a dá je zdarma k dispozici komunitě na svém YouTube kanálu.

  15. 8. Kde se mohou zájemci dozvědět o plánovaných termínech dalších konferencí Konfa?
  16.  

    Je třeba sledovat náš web konfa.cz, snažíme se také každou blížící se akci zveřejnit v kalendáři Jednadvacet a zmínit na platformě X (Twitter). V současné době uvažujeme ještě o jedná akci do jara, zřejmě na konci února, nejspíše zaměřena na hardware.

  17. 9. Jaké další nápady bys rád realizoval? Jaké máte plány do budoucna?
  18.  

    V současné době se více bavíme o spolupráci s lidmi z iniciativy Jednadvacet, část týmu Konfa je stejně i v týmu Jednadvacet. Proto možná více spojíme síly a některé projekty budou společné.

    BTC Prague je akce světového formátu, na které můžeme naplno využít potenciál, který nám bitcoin nabízí a materializovat ho v něco, co je udržitelné a zanechá opravdovou stopu ve vývoji bitcoinu. Taková akce si žádá plnohodnotný tým lidí po celý rok, spoustu cestování, obrovské množství hodin věnovaných výzkumu, mitigace rizik a taky nemalé peníze na pokrytí fixních celoročních nákladů.

  19. Je něco, co bys chtěl vzkázat čtenářům?
  20.  

    Nepřestávejte se v bitcoinu vzdělávat, mnoho věcí se neustále vyvíjí a je dobré mít aktuální přehled.

Závěrem

Bitcoin Konfa oficiálně skončila okolo 17 hodin. Kdo obětoval to nejcennější, co člověk má, tedy svůj volný čas, dostal se k přednáškám nabitým informacemi a workshopům od zkušených bitcoinerů takříkajíc z oboru.

Po konferenci došlo na networking a následně proběhla after party ve Skautském institutu přímo v srdci Prahy na Staroměstském náměstí, kde bylo mimo jiné možné se zcela neformálně a napřímo pobavit s jednotlivými přednášejícími. A to nejen o tématech jejich přednášek nebo bitcoinu, ale také o čemkoli jiném.

I když se ne všichni účastníci akce navzájem znali, bylo vidět, že je spojují hodnoty, které bitcoin představuje. A řeč skutečně nestála.

Bitcoin Konfa 2024 (Reportáž) : Autoři článku

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB23