Obnovit stránku

Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Canon EOS R7 & R10 (PRVNÍ DOJMY)

Aktualizováno • Autor: Michal Kupsa

Novinek ve světě fototechniky už zdaleka není tolik. Fyzikální zákony jsou neprostné a nové modely zpravidla nabízí drobná vylepšení. Canon EOS R7 a R10 ovšem dokázal nemožné: překvapil mě jako už dlouho nic jiného. Jednak tím, že Canon dokázal držet pod pokličkou vše zásadní do poslední chvíle. A pak: Canon EOS R7 a R10 jsou (téměř) dokonalé. Oba fotoaparáty jsem několik dní testoval a jsem si téměř jist, že svět digitální fotografie má svého nového šampiona.

i

Pokud si Canon EOS R10, respektive Canon EOS R7 předobjednáte, obdržíte adaptér EF-EOS R zdarma. Pozor: nabídka platí pouze pro předobjednávky, a to navíc do vyprodání zásob.

Canon EOS R10 a Canon EOS R7: srovnání

Canon EOS R7 & R10 (PRVNÍ DOJMY) – OBSAH

 1. Canon EOS R7 | R10: bajonet Canon RF a nová koncepce
 2. Design, mechanické provedení a ovládání
 3. Obrazová kvalita a automatické ostření
 4. Srovnání: Canon EOS R7 a Canon EOS R10 – v čem se liší?
 5. Nové základní objektivy: Canon RF-S 18-45mm a Canon RF-S 18-150mm
 6. Canon EOS R7 | R10: evoluce, nebo revoluce?

Canon EOS R7 | R10: bajonet Canon RF a nová koncepce

Současný největší výrobce fotoaparátů, společnost Canon, má ve svém portfoliu dva různé typy bajonetů pro své bezzrcadlovky. Bajonet RF je pro přístroje s větším full-frame čipem a EF-M pro menší čip formátu APS-C. To se postupem času ukazuje jako velmi nepraktické, a hlavně neekonomické i pro takto velkého výrobce a bylo proto jen otázkou času, než bude nutno tuto situaci nějak řešit a nabídku zjednoduší a zpřehlední.

Tento okamžik nastal právě dnes, kdy přichází logický krok v podobě představení dvojice nových fotoaparátů Canon EOS R7 a Canon EOS R10, které jsou oba vybaveny snímacím čipem formátu APS-C, ale přitom již zaběhnutým bajonetem RF.

Canon EOS R10: fotoaparát Canon EOS R10: fotoaparát

Přístroje s dosavadním bajonetem EF-M sice podle oficiálního prohlášení zůstanou nadále v prodeji, nicméně už asi nelze očekávat nějaké další rozšiřování tohoto systému. Naopak, všechny ostatní bezzrcadlovky Canon už budou fungovat na jediném bajonetu RF a to bez ohledu na formát čipu.

Objektivy, které budou určeny pouze pro menší čip APS-C budou označeny jako RF-S. Právě dva takové nové objektivy byly uvedeny na trh současně s oběma fotoaparáty. Prvním z nich je Canon RF-S 18-45mm f/4,5-6,3 IS STM, druhým pak Canon RF-S 18-150mm f/3,5-6,3 IS STM.

Design, mechanické provedení a ovládání

Oba nové fotoaparáty jsou si sice velmi podobné, stejné však rozhodně nejsou. Již na první pohled je u obou zřejmé, že design a celková ergonomie i logika ovládání se drží koncepce dříve uvedených firemních bezzrcadlovek s bajonetem RF, kterým jsou velmi podobné.

Kdo již někdy nějakou bezzrcadlovku Canon držel v ruce, tak mu novinky budou na první dobrou připadat jako dobře známé. To je samozřejmě dobře, protože design a logika ovládání jedné značky napříč modelovými řadami je velmi důležitá zejména z dlouhodobého hlediska pro bezproblémové přechody či upgrady mezi jednotlivými modely fotoaparátů.

Jinak také asi skončily časy různobarevných provedení fotoaparátů a oba nové modely se drží jednotného konzervativního černého, ale na pohled hezkého provedení.

Canon EOS R10: displej a menu

Canon EOS R7 je větší a těžší, i menší R10 se ale drží výborně

Pokročilejší model Canon EOS R7 je však o poznání větší i těžší, jak levnější model Canon EOS R10, ale rozložení ovládacích prvků je téměř shodné. Tak jako tak oba dva fotoaparáty vynikají naprosto skvělou ergonomií. Já sám mám opravdu hodně velké ruce, a přitom i menší Canon EOS R10 se mi držel opravdu výborně a hlavně bezpečně.

Tělo fotoaparátů: protiskluzová úprava a LCD na otočném kloubu

Pokud jde o samotné tělo fotoaparátů, tak je asi plastové a z velké části pogumované s protiskluznou úpravou, což dále přispívá ke kvalitě držení. Oceňuji také fakt, že výrobce oba fotoaparáty vybavil LCD monitorem na otočném kloubu, což se mi jeví asi jako nejlepší volba ze všech zatím možných známých provedení.

Canon EOS R10: displej

Ovládací menu EOS R7 | R10 se drží zajetých kolejí

Také samotné ovládací menu se drží léta zaběhlé koncepce, takže kdo byl zvyklý na menu Canonu ze starších fotoaparátů, tak nebude mít nejmenší problém se zorientovat i u těchto zbrusu nových. Vyslovenou novinkou je pouze ovládání AF pomocí nového typu ovladače v podobě kombinace multifunkčního voliče a kolečka u modelu Canon EOS R7, který považuji za přínosnou inovaci, na kterou jsem si sice musel chvilku zvyknout, ale v praxi se mi velmi osvědčila. Celkově bych mechanické provedení, design i ovládání hodnotil jako sice možná dost konzervativní, ale tradičně vynikající a dokonale funkční.

Provedení hlavního vypínače? Stále to není ono

Co se mi naopak nelíbí, tak je tradičně (tato moje výtka k fotoaparátům Canon trvá již přes 20 let) provedení hlavního vypínače. Výrobce si toho je asi vědom, protože provedení i umístění vypínače se v průběhu času někdy více, jindy méně mění, ale prostě nikdy to není ono. Nemohu si pomoct, ale hlavní vypínač na spoušti, jako to známe od Nikonu, Sony nebo Pentaxu je prostě nepřekonatelné.

Vestavěný blesk? Jen EOS R10

Další drobnost, která mi přijde na škodu je fakt, že vyšší model Canon EOS R7 není vybaven vestavěným bleskem. Někomu také může připadat, že oba fotoaparáty jsou maličko těžší, než by se vzhledem k rozměrům mohlo na první pohled zdát – ale opravdu spíše jen nepatrně.

Canon EOS R10 a R7: základní objektivy

Obrazová kvalita a automatické ostření

Základem každého dnešního fotoaparátu je samozřejmě jeho snímací čip a ani v tomto ohledu nejsou tyto dvě novinky stejné. Oba mají čip formátu APS-C s poměrem stran 3:2 a duálními pixely, ale:

 • Vyšší model Canon EOS R7 disponuje čipem s vyšším rozlišením 32 Mpix, tedy s reálnou maximální velikostí snímků 6960×4640 pixelů. 
 • Menší model Canon EOS R10 pak má čip s nižším rozlišením 24 Mpix a reálnou maximální velikostí snímků 6000×4000 pixelů.

Kvalita fotografií? Překvapení, jaké jsme už dlouho neměli

Pro oba však platí, že ve své kategorii fotoaparátů s čipem formátu APS-C doslova posouvají kvalitu fotografií na novou úroveň. Rozdíl oproti starším fotoaparátů sice není nijak drastický, přesto je však znatelný, a to jak s ohledem na barevné podání, tak i dynamický rozsah fotografií, a hlavně kvalitu snímků na vyšší citlivosti ISO.

Při praktickém fotografování se tak v případě potřeby opravdu nemusíte bát sáhnout i k vysokým hodnotám citlivosti ISO, případně se můžete spolehnout i na dobře fungující automatické nastavení citlivosti ISO.

CANON EOS R10: ISO 1250 CANON EOS R7: test fotografie psa. ISO 1600.

Automatické zaostřování: umělá inteligence zaostří v mžiku za vás

Snad ještě lepší je ale systém automatického zaostřování, který je výrobcem označovaný jako „Automatické ostření s hloubkovým učením“ (něco jako umělá inteligence) a technologií zdvojených bodů Dual Pixel CMOS AF II. 

Při praktickém fotografování v terénu jsem použil jako zkušební objekt svoji fenku německého ovčáka Busy. Využil jsem tak i možnost detailního nastavení ostření na oko, kdy si v menu můžete zvolit, zda je fotografovaným objektem člověk nebo zvíře (systém ale umí automaticky detekovat i jiné objekty). Nastavil jsem tedy volbu zvíře (tuto detailní volbu mají v menu oba nové fotoaparáty) a oba přístroje bez problémů, a hlavně velmi rychle skutečně ostřily na oči mého psa. Tato detekce přitom funguje na 100% plochy snímku, a to někdy až neskutečně rychle. 

CANON EOS R10: makro. ISO 2000

Problém pak nebyl ani při akčnějším focení a rychlejším pohybu. Stejně dobře a rychle systém hlavní objekt vyhodnotil i když byl pes hodně daleko a zabíral z celkové plochy snímku jen malou plochu – hranici, kdy ho systém detekuje bych za dobrých podmínek odhadl zhruba někde kolem 5% z plochy snímku (podle vzdálenosti se systém automaticky přepíná z ostření na oko, na ostření na obličej nebo prostě na hlavu).

Velmi ale samozřejmě záleží na situaci, světle, kontrastu oproti pozadí, postavení a dalších detailech. Stejně dobře si samozřejmě poradí i v případě fotografování osob. Nemluvě pak o tom, že tyto vlastnosti dobře využijete i v případě natáčení videa, které oba fotoaparáty zvládají v rozlišení 4K/60p, nebo Full-HD až 120p.

CANON EOS R10. ISO 500. CANON EOS R10. ISO 3200.

Srovnání: Canon EOS R7 a Canon EOS R10 – v čem se liší?

Případní zájemci o některý z nových fotoaparátů si jistě budou klást otázku, zda si raději připlatit na vyšší model Canon EOS R7, nebo zda si vystačí s levnějším přístrojem Canon EOS R10. Pokud bych to měl nějak přehledně shrnout, tak obě varianty mají své výhody a je už asi na každém uživateli, aby si sám vyhodnotil, které parametry jsou pro něj nejpodstatnější.

Vlastnosti Canon EOS R7 Canon EOS R10
Rozlišení čipu 32 Mpix 24 Mpix
Rychlost snímání 15 / 30 fps 15 / 23 fps
Video 4K / 60p 4K / 60p (s ořezem)
Citlivost AF -5 EV -4 EV
Stabilizace čipu Ano (až o 8 EV) Ne
Nejkratší expozice 1/8000 s 1/4000 s
Velikost hledáčku 1,15x 0,95x
LCD monitor 1,62 Mpix 1,04 Mpix
Vestavěný blesk
Baterie LP-E6 (2130 mAh) LP-E17 (1040 mAh)
Slot pro SD kartu
USB 3.2 2.0
Rozměry ? ?
Hmotnost 559 gramů 429 gramů
Dostupnost* Léto 2022 Léto 2022
Cena 37.690 Kč 24.590 Kč

* Odhad, může se změnit.

CANON EOS R10 a R7: srovnání rozměrů

Proč Canon EOS R10?

Jasnou výhodou nižšího modelu Canon EOS R10 je fakt, že je o poznání menší, lehčí a samozřejmě i levnější. Kdo tedy hodně cestuje, nebo prostě často nosí fotoaparát s sebou v brašně, tak může být toto naprosto zásadní. To platí zejména v případě, že k fotoaparátu zvolí menší z dvojice nových základních objektivů (viz v další kapitole), kdy takto snadno docílí opravdu malé, kompaktní a velmi pohotové kombinace.

To vše navíc, i přes malé rozměry, při zachování celkově vynikající ergonomie. Pro někoho pak může být výhodou i fakt, že je vybaven vestavěným bleskem. O jeho užitečnosti se sice vedou nekonečné debaty, ale podle mého osobního názoru je i malý vestavěný blesk velmi užitečným nástrojem, pokud se jej naučíte využívat vhodným způsobem – je mnohem pohotovější, může vám usnadnit projasnění stínů a podobně.

CANON EOS R10. ISO 6400.

Proč Canon EOS R7?

Pokud si připlatíte na pokročilejší Canon EOS R7, získáte větší, ergonomicky ještě lepší tělo s odolností proti povětrnostním vlivům. Snímací čip s o třetinu vyšším rozlišením, ale také se dvěma sloty na paměťové karty (SD/SDHC/SDXC) a také výrazně výkonnější baterií (dvojnásobná kapacita).

Za zmínku rozhodně stojí také o 1EV citlivější automatické zaostřování, rychlejší sériové snímání s elektronickou závěrkou, ale také video 4K/60p bez ořezu. To ale ještě zdaleka není vše, lepší (a dražší) z dvojice fotoaparátů disponuje také závěrkou s kratším expozičním časem 1/8000 s (s elektronickou závěrkou dokonce 1/16000 s), nebo kabelovou konektivitou USB 3.2.

To nejlepší ale nakonec, přímo na čipu má velmi výkonnou stabilizaci s účinností až 8EV, má výrazně větší hledáček a také vyšší rozlišení LCD monitoru.

CANON EOS R7. ISO 800.

Dvojice nových základních objektivů

Nové fotoaparáty Canon EOS R7 a Canon EOS R10 dostaly do vínku hned dvojici nových objektivů, přičemž oba lze zařadit do kategorie základních zoomů, zásadně se však liší rozsahem a tím samozřejmě i rozměry. Oba jsou pak navrženy pro snímací čip formátu APS-C a jsou tedy označeny jako RF-S.

Objektiv Canon RF-S 18-45mm f/4,5-6,3 IS STM

Menším z této dvojice je Canon RF-S 18-45mm f/4,5-6,3 IS STM, po přepočtu na kinofilm tedy odpovídající rozsahu ohniska 29-72mm. Tento objektiv je velmi kompaktní, a to především díky tomu, že v neaktivním stavu je část tubusu zasunutá dovnitř. Před aktivací je tedy nutné tubus vysunout pootočením zoomovacího prstence, ale na to si člověk velmi rychle zvykne a je to jen malá daň za skutečně hodně malé rozměry v transportním stavu. Je tak ideální volbou v případě, že právě rozměry jsou pro uživatele klíčové. Objektiv je navíc vybaven optickou stabilizací s velmi slušným výkonem až 6,5 EV.

CANON EOS R10 a R7: srovnání základních objektivů

Objektiv Canon RF-S 18-150mm f/3,5-6,3 IS STM

Pokud však potřebujete univerzálnější, a tedy i větší rozsah ohniska, například pro pohotovou cestovatelskou fotografii, pak můžete sáhnout po druhé novince, kterou je objektiv Canon RF-S 18-150mm f/3,5-6,3 IS STM, což odpovídá kinofilmovému ekvivalentu 29-240mm. Tento objektiv již nevyžaduje vysunutí z transportní polohy, ale je díky tomu (a samozřejmě i díky výrazně delšímu ohnisku) rozměrově cca dvakrát tak dlouhý než jeho menší sourozenec. Nicméně vzhledem k velkému rozsahu ohniska se i tak jedná o mimořádně skladný a kompaktní objektiv. Ani u něj pak nechybí výkonná optická stabilizace umožňující fotografovat časy delšími až o 7EV, což je opravdu skvělá hodnota.

CANON EOS R7: test makro fotografie. ISO 100. CANON EOS R10. ISO 400.

Objektivy v testu: jaké jsou mé první dojmy?

Při praktickém fotografování v terénu se mi oba objektivy velmi dobře osvědčily. Ostření pomocí krokového motoru STM je tradičně velmi rychlé, tiché i přesné a skvěle se osvědčuje nejen při fotografování, ale samozřejmě i při natáčení videa. Stejně tak optická stabilizace, která je stále výkonnější a v kombinaci s vysokou kvalitou fotografií při vysokých citlivostech ISO umožňuje fotografovat z ruky i za skutečně hodně špatných světelných podmínek.

Výborné jsou i samotné optické vlastnosti obou objektivů, a to po všech stránkách. S mnohem dražšími profesionálními modely se sice samozřejmě měřit nemohou, ale v dané kategorii si vedou doslova skvěle a k novým fotoaparátům jsou jako základní zoom vskutku ideální volbou.

Pro jistotu jsem však na obou fotoaparátech vyzkoušel i oblíbený základní objektiv s pevným ohniskem Canon RF 50mm f/1,8 STM, se stejným bajonetem, který je ale určen i pro plnoformátové bezzrcadlovky Canon. I tento objektiv fungoval na obou tělech naprosto bez problémů, takže oba nové fotoaparáty vstupují do již poměrně početné rodiny objektivů s bajonetem Canon RF, což lze brát jako jednu z dalších výhod.

CANON EOS R7. Architektura. ISO 1600. CANON EOS R7: test interiér. ISO 6400.

Canon EOS R7 | R10: evoluce, nebo revoluce?

Novinek ve světě fototechniky už zdaleka není tolik, jako tomu bylo před lety a možná vylepšení novinek už nejsou tak razantní, jako dřív, protože se už často naráží na fyzikální možnosti. Přesto, nebo možná právě proto na mě tyto novinky z dílen Canonu udělaly opravdu velký dojem, jako už dlouho nic jiného. Vstup fotoaparátů Canon s čipem APS-C do rodiny přístrojů s bajonetem Canon RF je naprosto logický a tyto první novinky se podle mě vydařily doslova na první dobrou.

Velkým plusem pak je i to, že celý systém postavený na bajonetu Canon RF je již dobře zaběhnutý z fotoaparátů s full-frame čipem a na trhu je doslova hromada příslušenství. V prvé řadě jde ale samozřejmě o objektivy, a to jak originální, tak i od alternativních výrobců.

Ale nejen to, k novým fotoaparátům bude k dispozici i redukční kroužek, umožňující využití objektivů s bajonetem Canon EF z klasických zrcadlovek, čímž se usnadní přechod i těm, kteří zatím s výměnou zrcadlovky za bezzrcadlovku váhali. Naopak pro modernější využití v kombinaci s mobilními zařízeními nechybí kompletní bezdrátová konektivita jak pomocí rozhraní Wi-Fi, tak i Bluetooth.

CANON EOS R7 a R10

Canon EOS R7 & R10

Digitální fotoaparáty

Canon EOS R7 a R10 na mě udělal dojem jako už dlouho nic jiného. Vstup fotoaparátů Canon s čipem APS-C do rodiny přístrojů s bajonetem Canon RF je naprosto logický a tyto první novinky se podle mě vydařily doslova na první dobrou. Velkým plusem pak je i to, že celý systém postavený na bajonetu Canon RF je již dobře zaběhnutý z fotoaparátů s full-frame čipem a na trhu je doslova hromada příslušenství.

Klady

 • Špičková kvalita fotografií
 • Vynikající AF
 • Velké množství funkcí
 • Skvělá ergonomie
 • Tradiční a jednoduché ovládání
 • Velká nabídka objektivů
 • Množství příslušenství
 • Výkonná interní stabilizace u modelu Canon EOS R7
 • Slušná výdrž baterie
 • Konektivita Wi-Fi i Bluetooth

Zápory

 • Provedení hlavního vypínače
 • Relativně vyšší hmotnost
 • Absence vestavěného blesku u modelu Canon EOS R7

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18