Obnovit stránku

Chytré detektory a senzory – jak zabezpečit chytrou domácnost?

Aktualizováno

Dokonalý přehled o své domácnosti můžete mít, aniž byste ji měli neustále na očích. Nejrůznější chytré detektory a senzory mají za úkol odhalit narušení bezpečnosti nebo jiné nežádoucí situace ve vašem domě či bytě a ihned vás o konkrétním problému informovat prostřednictvím notifikací. Takto velice snadno předejdete nenadálým katastrofám, které by vás jinak mohly přijít opravdu draho. Co všechno dokážou chytré detektory zaznamenat?

Jak zabezpečit chytrou domácnost – OBSAH

  1. Chytré detektory a zabezpečení – kompatibilita na prvním místě
  2. Chytré detektory pohybu a vibrací
  3. Chytré detektory kouře a plynu
  4. Kontrola vody s chytrými detektory zaplavení

Chytré detektory a zabezpečení – kompatibilita na prvním místě

Zapojení a instalace chytrých detektorů či senzorů bývá zásluhou bezdrátové komunikace zpravidla velice jednoduchá a nevyžaduje složitější zásahy. Při výběru však vždy myslete na to, aby byly zakoupené detektory kompatibilní právě s vaším řešením smart home.

i

Chytré kamery a bezdrátové videozvonky

Nechcete spoléhat při zabezpečení smart home jen na chytré senzory? Propracovaný systém chytrého zabezpečení začíná již u přístupu – zkontrolujte, kdo stojí před dveřmi, a odemkněte z pohodlí svého obýváku díky chytrým zámkům a bezdrátovým zvonkům s kamerou. Celý domov i zahradu pak můžete mít neustále na očích s chytrými kamerami, které zvládají ukládat nahrávaný záznam, automaticky detekovat neobvyklý pohyb, nebo dokonce komunikovat s dalšími bezpečnostními prvky SMART domácnosti.

Některé zabezpečovací prvky totiž komunikují prostřednictvím rádiových vln (nejčastěji protokoly ZigBee, Z-Wave) a pro správné fungování vyžadují přítomnost centrální jednotky neboli bridge. Jiné detektory a senzory naopak zvládají fungovat zcela samostatně – spojí se prostřednictvím vaší WiFi sítě s routerem a následně skrze internet i s vaším chytrým telefonem (popřípadě prostřednictvím technologie Bluetooth s Apple HomeKit).

Chytré detektory pohybu a vibrací chrání před nezvanými hosty

Chcete mít přehled o všem, co se u vás doma šustne? Díky chytrým detektorům a senzorům pohybu máte pod palcem nejen pohyb v místnostech, ale například také všechny dveře či okna. Stačí jednoduše nainstalovat detektory na ta správná místa v domě/bytě a následně je propojit s mobilní aplikací ve vašem chytrém telefonu nebo tabletu. V případě, že nejste doma a některý z chytrých detektorů pohybu zaznamená podezřelou aktivitu, okamžitě vás o tom bude informovat prostřednictvím notifikace v aplikaci nebo pomocí SMS. Pokud jsou detektory navíc propojeny i s domácím alarmem, bude samozřejmě také automaticky aktivován.

chytrá domácnost; chytré zabezpečení; smart home; chytré detektory a senzory
Zapojení a instalace chytrých detektorů pohybu je mimořádně snadná.

Mezi velké výhody chytrých detektorů vibrací a pohybu patří jejich nenápadnost a kompaktnost. Většina výrobců se snaží své produkty designovat tak, aby zapadly do moderních interiérů. Samozřejmostí je rovněž bezdrátové fungování těchto detektorů – nejčastěji jsou vybaveny baterií s dlouhou životností, a proto není problém umístit je prakticky kdekoliv. Vaše chytrá domácnost může být dobře zabezpečena a nemusí vypadat jako nedobytná pevnost s vševidoucí kamerou v každém rohu. Další plus chytrých detektorů pohybu tvoří fakt, že je lze využít i jiným způsobem než za účelem zabezpečení. V prostředí smart home fungují některé typy detektorů i jako spouštěče pro navazující akce (např. spuštění hudby nebo světel).

i

Chytré senzory na dveře a okna

Jak již bylo řečeno, chytře zabezpečit lze také okna a dveře. V kategorii Senzory na dveře a okna naleznete modely, které jsou speciálně přizpůsobeny pro přesnou detekci otevření dveří, oken nebo také garážových vrat. Typicky se jedná o magnetické, snadno připevnitelné senzory.

Chytré detektory kouře a plynu upozorní na oheň či jedovatý CO

Chytré detektory kouře a plynu jsou tady proto, abyste mohli předcházet mnohem větším katastrofám než jen „pouhému“ vykradení domácnosti. Konkrétně chytré detektory kouře vás spolehlivě upozorní na propukající požár vašeho domu, bytu, garáže nebo třeba chaty, a to i když zrovna nejste přítomni. Nebezpečí ohlašuje detektor hlasitým pípáním, optickým signálem a také notifikací v mobilní aplikaci nebo skrze informační SMS.

chytrá domácnost; chytré zabezpečení; smart home; chytré detektory a senzory
Chytrý detektor kouře vás na nebezpečí upozorní hlasitým pípáním, notifikací v mobilní aplikaci nebo pomocí SMS zprávy.

Dalším typem chytrých detektorů jsou detektory plynů. Typicky se jedná o bezdrátové detektory oxidu uhelnatého, který je ne nadarmo označován jako tzv. tichý zabiják. Jedná se totiž o bezbarvý, nedráždivý, silně jedovatý plyn bez zápachu, vznikající nedokonalým spalováním paliv fosilního původu u plynových kotlů, karmy, tepelných kamen apod. Chytré detektory plynu nabízí opět provázanost s mobilní aplikací a v případě zaznamenání vyšší hladiny nebezpečného plynu ve vzduchu vás ihned upozorní mimořádně hlasitým zvukovým signálem a notifikací.

i

Chytré detektory starající se o zdraví vaše i vašich blízkých disponují kontrolním systémem životnosti. V případě, že zaznamenají pokles výkonu, nedostatečně nabitou baterii nebo jinou formu narušení jejich fungování, budete o tom včas vědět!

Kam umístit detektor oxidu uhelnatého?

Pokud již máte vybráno, jaký detektor oxidu uhelnatého bude součástí vašeho smart home systému, přichází na řadu důležitá otázka. Kam jej umístit? V ideálním případě by měl být detektor CO umístěn přímo v každé místnosti (nebo alespoň blízko), kde se nachází spotřebič spalující palivo, jako např. plynový kotel.

Kontrola vody s chytrými detektory zaplavení

V předešlých kapitolách tohoto článku jsme již zabezpečili smart home před nezvanými návštěvníky, požárem a únikem plynu. Nyní se proto zaměříme na další prvek, který může bez důkladné kontroly napáchat v domácnosti nemalé škody – vodu. Chytré detektory zaplavení vás dokážou včas upozornit na únik či havárii vody a jiných kapalin. Bezprostředně po detekci budete informováni skrze notifikaci v chytrém telefonu, ať už se nacházíte kdekoliv. Současně mohou záplavové detektory při správné provázanosti komunikovat také s chytrými zásuvkami nebo chytrými nástavci na kontrolu vody.

chytrá domácnost; chytré zabezpečení; smart home; chytré detektory a senzory
Chytrý detektor zaplavení můžete umístit do koupelny, kuchyně nebo třeba do technické místnosti s pračkou.
i Mohlo by vás zajímat

Chytrý detektor či senzor je zpravidla velice nenápadným doplňkem, který je však schopen vás spolehlivě upozornit na všechny nejběžnější druhy nebezpečí v domácnosti (odkudkoliv a kdykoliv). Proto neotálejte a co nejdříve chytře zabezpečte váš dům, byt, garáž nebo chatu!


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08