Obnovit stránku

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Jak vyčistit notebook? (NÁVOD)

Aktualizováno

Tak jako každý stroj, i váš notebook potřebuje čas od času údržbu. Kromě té softwarové máme na mysli hlavně mechanickou – čištění a kontrolu jeho chladicího systému. Podíváme se ale i na to, jaký software vám pomůže vyčistit notebook od nežádoucích programů. Proč byste měli svůj počítač vyčistit? Co dokáže zanedbaná údržba? Jaké nářadí budete na takovéto čištění potřebovat? A jak postupovat?

Jak vyčistit notebook od prachu - Titulka

Čištění notebooku – OBSAH

 1. Jak vyčistit notebook od prachu – Proč čistit
 2. Jak vyčistit notebook od prachu – Na co si dát pozor
 3. Jak vyčistit notebook od prachu – Co budeme potřebovat
 4. Jak vyčisti notebook od prachu – Postup
 5. Jak vyčistit notebook od prachu – Výsledek a měření
 6. Čištění displeje notebooku
 7. Jak vyčistit klávesnici notebooku
 8. Nejlepší antivirové programy: Notebook je potřeba vyčistit i od virů
 9. Antiviry zdarma
 10. Jak zrychlit notebook

Jak vyčistit notebook od prachu – Proč čistit

Chladicí systém notebooku funguje na principu tepelné trubice, která přenáší teplo vyzářené procesorem a grafickým adaptérem do radiátorového výměníku s jemným žebrováním. Ten je vybaven radiálním ventilátorem, který saje chladný vzduch přes nasávací otvory zařízení a následně jej tlačí přes výměník, čímž ho ochlazuje. Pravidelným používáním notebooku se prach přítomný ve vzduchu usazuje na žebrování chladiče, a tím snižuje jeho účinnost. To má mnoho negativních dopadů, o kterých si povíme níže.

Zanášení chlazení
Přehřívání začíná jemnými nánosy na žebrování výměníku.

V první fázi vytvoří prach na žebrech chladiče vrstvu jemného nánosu, která funguje jako izolant. Ochlazování komponent je tak méně účinné a teploty procesoru či grafické karty stoupají. Notebook na to reaguje zvýšenými otáčkami ventilátoru. Zvýšené otáčky znamenají větší množství vzduchu protlačeného přes úzké žebrování, které je nyní ještě více zúžené nánosem prachu. Množství usazenin tedy začíná stoupat rychleji, čímž opět klesá funkčnost výměníku. Ventilátor pracuje na plné otáčky a kromě nepříjemného hluku se také nadměrně opotřebuje jeho ložisko. Když už chladicí systém není schopen udržet teploty v bezpečných pásmech, nastupuje tzv. „thermal throttling“.

Zvětšování nánosů
Nánosy na výměníku se zvýšenými otáčkami ventilátoru dále zvětšují.

To označuje jev, kdy se procesor nebo grafický adaptér ve snaze snížit svou teplotu podtaktuje. Sníží se tak množství vyzařovaného tepla, aby se teploty opět dostaly na bezpečnou úroveň. To však s sebou přináší náhlé snížení výkonu, zpomalení počítače, prudké pády FPS a podobně. V této fázi je již přehřívání nebezpečné, protože kromě poškození ventilátoru hrozí při dlouhodobě neřešeném problému poškození grafického čipu, jenž je na přehřívání citlivý. Jeho výměna je pak častokrát velmi nákladná či nemožná.

Ucpání chladiče
Nakonec dojde k úplnému ucpání výměníku prachem, čímž chlazení ztratí svou funkci.

Pokud se přehřívání stále neřeší, dojde k úplnému ucpání výměníku nečistotami. Notebook již není schopen se uchladit, a to ani pomocí omezení výkonu. V rámci sebezáchovy tak sáhne po krajním řešení, kdy přeruší napájení komponent, a následuje nouzové vypnutí. Notebook se pak častokrát během dochlazování (které trvá většinou pár minut) nedá zapnout. Opakované kritické přehřátí časem způsobí trvalé poškození grafického adaptéru či procesoru. Tomu se samozřejmě snažíme zabránit, proto při prvních známkách přehřívání je nutno notebook vyčistit nebo předat do rukou odbornému servisu.

Čistý výměník
Ideální stav – ventilátor i výměník jsou čisté a pracují s maximální efektivitou.

To platí dvojnásob, pokud notebook pracuje ve zhoršených podmínkách, prašném prostředí, kuchyni, vlhkém ovzduší či místnosti, kde se kouří. V krajních případech se může chladič notebooku zcela ucpat v rámci pár měsíců, a znemožnit vám tak práci. Shrňme si tedy, co získáme pravidelným čištěním notebooku:

 • Snížení hlučnosti chladicího systému,
 • snížení provozních teplot zařízení,
 • zlepšení, resp. zachování plného výkonu,
 • prodloužení životnosti celého zařízení,
 • prevenci poškození ventilátoru.
Teplovodivá pasta
Teplovodivá pasta stárnutím tvrdne a ztrácí tepelnou vodivost.

Při čištění se také zpravidla mění i teplovodivá pasta. Ta slouží k vyplnění mikroskopických nerovností, tedy vzduchu mezi procesorem a kontaktní plochou chladiče. V ideálním stavu je její konzistence podobná zubní pastě, věkem však tvrdne a ztrácí teplovodivé vlastnosti. Nepřispívá tomu ani fakt, že pasta, kterou používají výrobci, je častokrát nekvalitní a je hrubě nanesena. Proto při její výměně aplikujeme novou, kvalitnější pastu s vyšší tepelnou vodivostí a delší trvanlivostí. Čištění a přepastování má však i svá úskalí a komplikace, o kterých si řekneme v další kapitole.

Jak vyčistit notebook od prachu – Na co si dát pozor

Přestože se v notebooku nenachází napětí, které by vám mohlo ublížit, stále se jedná o komplikované elektrotechnické zařízení. Jinak řečeno, čištění notebooku není raketová věda, ale je zde mnoho věcí, které lze poškodit, pokud nevíme, co děláme. Proto pokud se na to necítíte, není žádná ostuda svěřit svůj počítač do péče odborného servisu. Pokud se do čištění chcete pustit sami, je vhodné znát a řídit se pár základními pravidly, která vám pomohou provést údržbu bez újmy.

Zadní kryt
Některé notebooky mají chlazení snadno přístupné přes spodní kryt.

Při demontáži postupujete opatrně a trpělivě. Dávejte pozor na skryté šrouby pod nálepkami či gumovými nožičkami. Jelikož každý model notebooku má jiný způsob demontáže, univerzální návod na otevření neexistuje. Pokud tedy nemáme předešlé zkušenosti, je maximálně vhodné zhlédnout na YouTube způsob demontáže daného zařízení, případně vyhledat servisní manuál. Je to pohodlnější než později litovat poškození plastů či utrženého páskového vodiče.

Jednoduchá rozborka
Na většině je však demontáž základové desky nutností.

Před samotným čištěním notebooku si připravte vhodné nářadí. Je třeba používat správné velikosti a typy šroubováků. Šrouby s TORX hlavičkami nepovolujte plochým šroubovákem. Na otevírání plastových šasi používejte výhradně plastové nástroje. Při zpětné montáži šrouby utahujte s citem. Matice jsou lisovány do plastu a při násilném utažení se vytrhnou. Násilné otevírání většinou vede k prasklinám, zlomeninám či zničení elektronických dílů.

Složitá rozborka
Existují však i extrémy, jejichž údržba vyžaduje specifický postup a značný čas.

Notebook vždy otevírejte bez napájení. Pokud to je možné, baterii vyjmete. U zařízení s vestavěnou baterií ji odpojte okamžitě po odstrojení krytu. Práce na zařízení pod napětím může způsobit trvalé poškození notebooku. Při manipulaci s páskovými vodiči postupujte s maximální opatrností, dávejte pozor na plastové pojistky a západky. Konektory neodpojujte taháním za kabel. Nebojte se pomoci si pinzetou či jinými jemnými nástroji. Tolik z teorie, pojďme na praxi.

Jak vyčistit notebook od prachu – Co budeme potřebovat

Potřebné nářadí se bude lišit v závislosti na typu notebooku. Existují zařízení, na něž stačí šroubovák, jinde zase potřebujete vybavení, za které by se nestyděl ani hodinář. Soupis nutné výbavy by však vypadal přibližně takto:

 • Sada jemných šroubováků typu Philips případně TORX,
 • plastové páčidlo, hrubé trsátko nebo kreditní karta,
 • pinzeta nebo jemné kleště,
 • isopropylalkohol nebo technický líh,
 • teplovodivá pasta,
 • papírové ubrousky,
 • sprej se stlačeným vzduchem,
 • jemný štětec.
Nářadí
Kromě šroubováků budeme potřebovat také čisticí chemii a teplovodivou pastu.

Pokud máte vše připraveno, dostatek času a vhodný pracovní stůl (ideálně tvrdé dřevo), můžeme se pustit do samotné demontáže notebooku.

Jak vyčisti notebook od prachu – Postup

Naším dnešním pacientem bude herní laptop HP Omen 15. Na servis sice přišel z důvodu polití klávesnice vínem, ale vedle toho je plánovaná také údržba chlazení.

Spodní kryt a šrouby Hlavička šroubu Rozmístění šroubů

Obrázek 1: Začneme spodním krytem, z něhož odstraníme všechny šrouby. Obrázek 2: Použijeme vhodný šroubovák, v tomto případě je to křížový PH1. Správnou velikost (PH0/1/2) poznáme, když hlavička šroubováku sedí ve šroubu bez vůle. Použitím menšího šroubováku zbytečně dochází k opotřebení hlavičky šroubu. Obrázek 3: Abychom si lépe zapamatovali pozici šroubů při zpětné montáži, ukládáme si je ve tvaru jejich rozmístění na spodním krytu. Délky použitých šroubů se mohou lišit, proto je zachování jejich rozmístění důležité.

Otvírání notebooku 1 Otvírání notebooku 2 Spodní kryt

Obrázek 1: Po odstranění všech šroubů pokračujeme demontáží spodního plastového krytu. Použijeme plastové páčidlo, případně kytarové trsátko. Obrázek 2: Plasty oddělujeme pomalu, po obvodu celého notebooku. Kolem konektorů, kde je plast jemnější a náchylný k prasknutí, obzvlášť opatrně. Obrázek 3: Nyní je možné spodní kryt jednoduše demontovat vyklopením. Kryt je stále fixován k tělu plastovými západkami na zadní straně, proto jej vyklápíme s citem.

Elektronika notebooku Konektor baterie Konektor ventilátoru

Obrázek 1: Pod krytem se nám odhalí celá elektronika notebooku. Kromě samotného čištění můžeme podle potřeby provést také výměnu baterie, upgrade RAM či pevného disku. Obrázek 2: Před jakoukoliv manipulací uvnitř zařízení provedeme odpojení baterie. V našem případě se konektor nachází v pravém dolním rohu základní desky. Tlakem na oba jeho rohy současně dojde k vysunutí. Obrázek 3: Následuje odpojení ventilátorů z konektorů na desce. Téměř vždy používají 4pinový konektor, fixovaný v plastové objímce na dvou západkách.

Demontáž antén Demontáž ventilátorů Špinavý výměník

Obrázek 1: V cestě nám ještě stojí kabely WiFi/BT antén. Nesnažíme se je odpojovat rukama, jednodušší a bezpečnější je to pinzetou. Úchopem za lisovanou část je odpojíme tahem nahoru. Obrázek 2: Všech překážek jsme se zbavili, můžeme tak pokračovat odstraněním šroubů, které drží ventilátory na místě. Obrázek 3: Ventilátory z notebooku opatrně vyjmeme a odložíme. Odkrytý výměník bude vypadat přibližně takto, případně hůře.

Šrouby heatsinku Demontáž heatsinku Stará pasta

Obrázek 1: Výměník je k základní desce připevněn šesti šrouby v okolí procesoru a grafického adaptéru. Ty je pro další postup nutné odstranit. Obrázek 2: Častokrát se stane, že kontaktní plochy čipů a výměníku jsou tvrdou pastou doslova přilepené. Uvolníme je jemným vykýváním do stran. Výměník nikdy netaháme od desky silou. Obrázek 3: Pod ním se nachází procesor a grafický adaptér, oba pokryty tlustou vrstvou tvrdé teplovodivé pasty, kterou bude nutné odstranit.

Odstranění pasty Čistá GPU Čištění heatsinku

Obrázek 1: Pokud na sobě procesor nemá SMD kondenzátory, můžeme starou pastu jemně seškrábat plastovým trsátkem. V opačném případě použijeme tvrdší kartáček. Obrázek 2: Postup opakujeme u GPU. Pastu odstraňujeme jemně a důkladně. Po hrubém očištění následuje chemické čištění s isopropyl alkoholem. Ten můžeme aplikovat například vatovou tyčinkou. Čipy následně otřeme papírovým ubrouskem, taktéž navlhčeným v isopropylu. Obrázek 3: Stejným způsobem pastu odstraníme z dosedacích ploch výměníku a vyčistíme je isopropylem. Jemné změny barvy mědi nejsou závadou.

Heatsink bez prachu Čištění ventilátoru Čištění štětcem

Obrázek 1: Výměník také zbavíme prachu. K tomu můžeme použít vysavač nebo stlačený vzduch ve spreji. Obrázek 2: Štětcem a stlačeným vzduchem vyčistíme i ventilátor. Na lopatky netlačíme, jsou křehké a mohly by se poškodit, případně by došlo k vyosení ložiska. Obrázek 3: Mechanické části notebooku můžeme také očistit štětcem, na elektroniku použijeme stlačený vzduch. Odsávat můžeme vysavačem, nepřibližujeme se však k elektronické části zařízení.

Nanášení pasty Montáž heatsinku Montáž ventilátorů

Obrázek 1: Pokud máme vše vyčištěno a připraveno, aplikujeme na procesor a grafický čip teplovodivou pastu. Množství závisí na velikosti čipu, ale v 99 % případů postačí dávka o velikosti kuličky pepře. Způsobů aplikace je mnoho, já u notebooků preferuji rozetření pasty po čipu starou kreditní kartou. Rozetření musí být rovnoměrné a bez bublin. Neplatí, že čím více, tím lépe, právě naopak. Tato vrstva je absolutně dostatečná. Obrázek 2: Na CPU a GPU s nanesenou pastou vrátíme výměník a upevníme jej šrouby. V případě, že jsou u otvorů pro šrouby vyražena čísla, postupujeme podle jejich pořadí. Obrázek 3: Nyní vrátíme ventilátory na původní místo a zapojíme všechny odpojené konektory. Jemným otočením středu ventilátorů se přesvědčíme, zda se točí bez překážek.

Jak vyčistit notebook od prachu – Výsledek a měření

Notebook máme vyčištěný a složený. Pro potřeby tohoto článku jsme provedli před čištěním výkonové a teplotní měření, které jsme po čištění opakovali. Kromě toho nebylo do zařízení žádným způsobem softwarově ani hardwarově zasahováno. Pojďme se tedy podívat, co jsme vlastně získali čištěním a přepastováním.

Teplota CPU Teplota GPU CPU Throttle Time

Obrázek 1: Teplota procesoru v maximální zátěži klesla o 5 °C. Nutno poznamenat, že se jedná o syntetický zátěžový test, na jehož úroveň se notebook při hraní nikdy nedostane.. Obrázek 2: Grafická karta v plné zátěži nyní pracuje při téměř o 10 °C nižší teplotě, což už je solidní skok. Níže uvidíme, jak se to projeví na výkonu počítače. Obrázek 3: Throttle time (čas do omezení výkonu procesoru) se po čištění prodloužil na 38 sekund, a to při maximální zátěži. Při hrách bude rozdíl značně větší.

GPU Throttle Time 3DMARK: Sky Diver 3DMARK

Obrázek 1: U grafické karty se omezování výkonu podařilo dokonce úplně odstranit. Před čištěním docházelo při dosažení vysokých teplot (> 82 °C) k pádům frekvence jádra o 150–400 MHz. Obrázek 2 + 3: Můžeme vidět, že v obou grafických testech došlo k významnému nárůstu skóre. Podobně se změna projeví i při hraní her – FPS budou vyšší a nebude docházet k náhlým propadům či sekání vlivem thermal throttlingu.

Čištění displeje notebooku

Proces čištění displeje notebooku je mnohem přímočařejší než výše uvedené vnitřní čištění notebooku. Do jisté míry se bude podobat standardnímu čištění oken s výjimkou použití jiného vybavení.

Čištění notebooku – displej
K čištění displeje notebooku používejte nejlépe utěrku z mikrovlákna, je jemná a nezanechává chlupy.

Co k vyčištění displeje notebooku potřebujeme?

Stejně jako k čištění všech ostatních ploch, i při čištění displeje notebooku využijeme tkaninu a speciální tekutý přípravek. Sice lze použít běžnou utěrku a někdy i univerzální čistící prostředek, důrazně ale doporučujeme využití utěrky z mikrovlákna, která je jemná a nezanechává chlupy. K tomu je nejlepší specializovaný čisticí roztok, jenž neobsahuje alkohol a v žádném případě tak nemůže poškodit povrch obrazovky.

i Posloužit může i stlačený vzduch nebo bezolejový kompresor. Displej jím lze při čištění notebooku zbavit nejsilnějších nánosů prachu, což nám uleví při očišťování utěrky.

Jak vyčistit displej notebooku

Již výše jsme zmínili, že čištění displeje notebook je velmi jednoduché, musíme si však dávat pozor, aby použitý roztok nezatekl do spár pod displejem, kde se nachází elektronika. V takovém případě není poškození zaručeno, dojit by k němu však mohlo. Pro předejití zatékání lze čištění provést dvěma způsoby:

 1. Naklopit displej notebooku do co nejvodorovnější polohy, nastříkat roztok do jeho horní části a dříve než steče dolů, všechen ho rozetřít.
 2. Nanést čistící roztok přímo na utěrku z mikrovlákna a následně jí displej notebooku vyčistit.

Jak vyčistit klávesnici notebooku

K úspěšnému vyčištění klávesnice notebooku nám bude opět stačit jakýkoliv čistý štětec a stlačený vzduch nebo bezolejový kompresor. Pokud máme všechno po ruce, můžeme začít smetením povrchových nečistot. Potom vezmeme stlačený vzduch a klávesnici důkladně profoukáme. Nejlepší je postupovat systematicky od jednoho rohu klávesnice k druhému, abychom si prach nefoukali na již vyčištěnou oblast.

Čištění notebooku – klávesnice
Při čištění notebooku uvnitř i zvenku vám pomůže jakýkoliv čistý štětec, nejlepší jsou však ty s jemnějším vlasem. Pomohou také čisticí hmoty.

Když je prach venku, můžeme klávesnici ještě jednou přemést štětcem. Nepřehlédnutelnými pomocníky při čištění notebooku jsou určitě také čisticí hmoty. Jejich použití je velmi snadné, hmotu stačí vyjmout z balení a přitisknout na klávesnici. Díky své konzistenci se dostane i do malých spár, z nichž spolehlivě dostane i velké částice nečistot. Určitě nemusíme připomínat, že nejlepší je klávesnici čistit, když je notebook vypnutý, abychom omylem nestiskli nějaké klávesy.

Nejlepší antivirové programy: Notebook je potřeba vyčistit i od virů

Vyčištění notebooku však vždy vše nespasí, protože někdy je nutná prevence. Stejně jako může váš počítač zpomalit zahlcené chlazení a následné přehřívání, dobře mu nedělají ani počítačové viry – zejména tzv. malware. Před tím vás ochrání, nebo se alespoň bude snažit, každý legitimní antivirus. A protože zadarmo ani kuře nehrabe, ty nejlepší z nich jsou placené. V této kapitole najdete výběr nejlepších placených antivirových programů.

Čištění notebooku – antivirus
Kvalitní antivirový software vás ochrání před celou řadou závažných hrozeb.

Prvním na seznamu je ESET, v jehož případě lze koupit ESET Family Security Pack, který stojí 1590 Kč pro 3 počítače (antivirus, antispyware, firewall, antispam) a tři mobily. To pak vyjde na 530 Kč pro jednoho za kompletní ochranu PC i mobilu.

Kaspersky má také výhodnou nabídku. Nyní lze v akci pořídit multi-device verzi pro čtyři zařízení za pouhých 699 Kč – nabídne kompletní ochranu pro počítač, tablet i mobil.

Symantec prodává svůj antivirus Norton v několika edicích. Nejnižší je Basic, kterou lze sice pořídit za skutečně nízkou cenu, v nabídce této verze však není několik zásadních placených funkcí, jako například ochrana v reálném čase. Pro plnohodnotnou antivirovou ochranu doporučujeme sáhnout alespoň po edici Standard, která vyjde ročně na 799 Kč, případně po o něco dražší verzi Deluxe.

Antivirus Aktuální cena standardní verze na 12 měsíců
ESET 1 209 Kč
Kaspersky 539 Kč
Symantec 799 Kč
AVG 599 Kč
Avast! 549 Kč

Standardní ochranu od AVG získáte zakoupením AVG Internet Security – nyní na 12 měsíců za 599 Kč. AVG nabízí také edici Ultimate, v níž jsou obsaženy všechny softwarové nástroje AVG pro ladění a čištění notebooku, počítače i mobilu.

A nakonec Avast. Ten vám zajistí kompletní ochranu s Avast! Internet Security za 549 Kč.

*všechny uvedené ceny jsou platné k datu 19. 7. 2018

Antiviry zdarma

Ne každý ale potřebuje tu nejvyšší ochranu s náloží pokročilých funkcí. Pro osobní užití, při kterém neoperujeme s cennými daty, často stačí zkombinovat obezřetné chování na internetu s některým ze zdarma dostupných antivirových programů.

Čištění notebooku – antivirus zdarma
Za základní antivirovou ochranu nemusíte zaplatit ani korunu, nelze ale očekávat, že poskytne stejnou úroveň zabezpečení jako placená řešení.

Windows Defender

Nejlepší antivirus je ten, který máte nainstalovaný, a pokud jste žádný neinstalovali, máte nainstalovaný Windows Defender. „Plná“ verze tohoto antivirového software je zabudovaná v každém systému Windows, což znamená, že poskytuje základní ochranu bez nutnosti instalace jakéhokoliv dalšího programu.

Mezi další antivirové programy, které jsou zdarma, nabízejí ale ochranu zpravidla lepší než Windows Defender, patří Malwarebytes a Bitdefender. Ty jsou v základní verzi zcela zdarma, výrobci však nabízejí i placený upgrade na vyšší verze. Podobně fungují i antivirové programy Avast!, AVG a Kaspersky které jsou sice placené, poskytují ale i odlehčené edice zdarma, které jsou volně ke stažení u jednotlivých výrobců.

Čištění notebooku – Windows Defender
Takto vypadá grafické rozhraní integrovaného antiviru Windows Defender.

Trochu odlišně pak fungují bezplatné edice společností u Symantec a ESET. Ty lze sice získat zdarma a dokonce se všemi dostupnými funkcemi, jsou to však zkušební verze na 30 dnů, jež po této době vyzvou k zakoupení plné verze, které když neučiníte, přestanou fungovat.

Jak zrychlit notebook?

Jestliže teď přemýšlíte nad tím, zda by nebylo dobré vyčistit notebook, asi zažíváte nějaké zpomalení systému. Než začnete notebook rozebírat, zkontrolujte, zda je vše v pořádku na straně software. Nejsnazší zrychlení systému mohou zajistit následující opatření:

Čištění notebooku – zrychlení
Ke zrychlení notebooku, které ihned pocítíte, stačí údržba disku a zkrocení nechtěných aplikací.

Kontrola aplikací po spuštění

Prvním krokem čištění notebooku, který byste měli po jeho znatelném zpomalení učinit, je kontrola aplikací po spuštění. Díky ní zjistíte, jaké aplikace se spouštějí společně se systémem Windows. Pro dosažení optimální svižnosti systému se snažíme mít aplikací spuštěných co nejméně, nicméně některé, jako třeba synchronizaci cloudového úložiště, je přece jen vhodné spouštět přímo s Microsoft Windows.

i Také by vás mohlo zajímat:

Abyste zamezili nechtěnému spouštění aplikací, postupujte následovně:

 1. Stiskněte klávesovou zkratku Ctrl + Shift + Esc – otevře se vám správce úloh.
 2. V horní části okna klikněte na záložku "Po spuštění".
 3. Prohlédněte si položky ve vypsaném seznamu.
 4. Vybráním položky a kliknutím na „Zakázat“ v pravém dolním rohu okna zakážte spouštění aplikace po spuštění systému Windows. Jaký vliv na výkon každá aplikace má, vám napoví sloupec „Dopad při spuštění“.

i

Možná budete během softwarového čištění notebooku vytvořit i snímek obrazovky. Na systémech s Windows je to jednoduché, ale z našeho článku Print screen na Macu se dozvíte, jak zachytit screenshot obrazovky nebo některého okna na systému macOS.

Defragmentace a vyčištění disku

Tento krok se týká zejména těch, kteří používají HDD jako systémový disk. Pevné disky, které data zapisují na rotující plotny, mohou být výrazně zrychleny, pokud na nich data seřadíme. Tomuto procesu se říká defragmentace a společně s vyčištěním disku se jedná o jednoduchý proces čištění notebooku, který může mít znatelný dopad na svižnost celého systému. O obou zmíněných úkonech pojednává náš podrobný návod Defragmentace a čištění disku.

Čištění notebooku – disk.
Než začnete notebook čistit štětcem a stlačeným vzduchem, zkuste zatočit s přebytečnými daty na disku.

Odinstalace nadbytečných programů

Zatímco některé aplikace běžně využíváme a můžeme chtít pouze zakázat jejich spuštění po načtení systému Windows, jiné je vhodné přímo odinstalovat a být o krok blíže ke zrychlení notebooku. Bavíme se zejména o těch programech, které vůbec nevyužíváme a které jen zbytečně zabírají místo na disku.

Následuje postup pro odinstalování aplikaci ve Windows.

 1. Stiskněte klávesu Windows a do vyhledávání napište "Ovládací panely" – na zobrazenou položku klikněte.
 2. Z ovládacích panelů přejděte do modulu "Programy" a dále na "Programy a funkce".
 3. V seznamu vyberte aplikaci, kterou chcete odinstalovat.
 4. V levém horním rohu aktuálního okna klikněte na „Odinstalovat“.

Pravidelné čištění notebooku je důležité nejen pro udržení jeho rychlého chodu, ale také pro zlepšení provozních vlastností. Zanesené ventilátory mohou vyústit ve vysoké teploty a hluk, dochází k tomu ale velmi pomalu. Pokud zaznamenáváte zpomalení systému, zkuste pročistit pevný disk či spustit scan antivirového programu, který by mohl odhalit nějaký škodlivý software.

P-DC1-WEB23