Obnovit stránku

Co je analogový výstup?

Aktualizováno

Čím se liší analogový a digitální výstup? V našem článku shrneme, jak analogový výstup funguje. Podíváme se rovněž na to, jaké jsou typy analogových výstupů u grafických karet, jak je to se stíněním VGA kabelu či jaké jsou výhody a nevýhody analogového rozhraní.

Konektory

Co je analogový výstup?

Analogový výstup je v počítačovém světě reprezentován rozhraním typu VGA, které lze najít na starších grafických kartách nebo na nejlevnějších projektorech, monitorech a noteboocích. Dříve se rovněž často využíval jako televizní výstup pro přenos analogových signálů typu CVBS či S-Video.

VGA konektor

Pro VGA konektor se modré zabarvení používá jako průmyslový standard.

Jak analogový VGA výstup funguje?

Je až s podivem, že VGA se objevilo už někdy v roce 1987 na legendárních počítačích IBM PS/2. Princip fungování je poměrně jednoduchý a výsledný obraz vzniká měřením napětí na jednotlivých vodičích. Po nich se přenáší informace o barevných složkách (modrá, červená a zelená). Výslednou barevnou přesnost má na svědomí digitálně-analogový převodník (DAC). Ten produkovala řada výrobců, přičemž jednotlivé modely se zásadně lišily kvalitou výstupu a cenou. Ani ten nejlepší DAC převodník ale nedokázal kvalitně vykreslit vysoké rozlišení. Limity ležely již u rozlišení 1 680 × 1050 pixelů.

iJak vybrat moderní grafickou kartu?
Máte starou grafickou kartu jen s analogovým výstupem a chcete si pořídit moderní monitor s velkou úhlopříčkou? Pomůžeme vám, jak vybrat grafickou kartu, která bude vhodná právě pro vaše potřeby.

Typy analogových výstupů u grafických karet

Již jsme zmínili, že největšího rozšíření se analogový obrazový výstup dočkal s nástupem grafických karet.

  • VGA jako zkratka Video Graphics Array je jeden z nejstarších a doposud využívaných analogových grafických výstupů. VGA měl omezení na maximální možné rozlišení 2 048 × 1 536 pixelů. Aktuálně je dost zastaralý a u nových grafických karet se již nevyužívá.
  • Component Video je analogový výstup, který je v rámci svých 3 RCA konektorů určen především pro DVD, TV a některé projektory.
  • Composite Video je další analogový výstup s velmi malým rozlišením, který má RCA konektor.
  • S-Video je analogový videosignál k přenosu obrazu v rozlišení SD, a to v režimu s prokládanými řádky. Používá se na analogových, ale i některých digitálních videozařízeních, přičemž je dnes považován za již zastaralý.
  • B13W3 patří k posledním z analogových výstupů, jež jsou využity v některých systémech, jako jsou kupříkladu SSGI, IBM a Sun Microsystems.
  • DVI-A je obdobou digitálního DVI přenosu, ale je to analogový výstup, nikoli digitální. Díky svému netradičnímu pojetí se dočkal zcela minimálního rozšíření.
Srovnání: DVI vs VGA

Srovnání: DVI (černý) vs VGA (modrý).

Stínění VGA kabelu

Jednotlivé vodiče VGA mají svojí vlastní izolaci (zpravidla PVC), následně jsou krouceny a celý svazek je poté obalen jednou nebo dvěma vrstvami hliníkové folie. Kromě toho jsou na většině VGA kabelů ještě feritové prstence proti rušení. Obalové folie jsou zpravidla spojeny s konektorovou hlavou pouze na jedné straně, aby se zabránilo „tvorbě antény“. Proto je vždy dobré pečlivě utáhnout šroubky na hlavě konektoru, aby se stínění mělo kam uzemnit. Kvalitní stíněný VGA kabel pořídíte již za pár stokorun.

Analogové rozhraní: výhody a nevýhody

  • V dřívějších dobách perfektní kompatibilita s celou řadou zařízení (např. TV nebo projektory)
  • V případě nekvalitního kabelu často málo ostrý obraz
  • Kabely jsou náchylné na fyzické poškození
  • Nepřenáší audio kanál

Analogové výstupy jsou v dnešní době překonané digitálními, které přináší citelné zlepšení po stránce obrazové kvality a rozlišení.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB02