Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Co je IP adresa?

Aktualizováno

Víte, co je IP adresa, k čemu slouží a jaký je vlastně rozdíl mezi IPv4 a IPv6? Máme pro vás článek, který i naprostému počítačovému laikovi přehledně vysvětlí, jak IP adresy fungují. Začněme jednoduchou zkušební otázkou. Co znamená zkratka IP? No přeci internetový protokol!

Co je IP adresa – obsah článku

 1. Co je IP adresa?
 2. Standardy IP adres – IPv4 vs IPv6
 3. Přechod na standard IPv6
 4. Dynamická vs statická IP adresa
 5. Jak zjistit IP adresu PC a routeru?
 6. K čemu je třeba znát IP adresu?
 7. Jak zjistit veřejnou IP adresu cizího počítače?
 8. Změna IP adresy
 9. Lokace IP adresy a maska sítě

Co je IP adresa?

IP adresa je unikátní číslo, které je přiděleno počítači komunikujícímu prostřednictvím internetového protokolu (IP). Při každém přenosu dat je nutné znát IP adresu odesílatele a příjemce. O adresování a směrování datových paketů se pak starají směrovače (routery), které mají svoji vlastní IP adresu. Tohle informační číslo může mít různé podoby. Vždy záleží na typu protokolu.

Standardy IP adres – IPv4 vs IPv6

Je až s podivem, že původní standard IP adres pochází už z roku 1984. Ano, hovoříme o dobře známém standardu IPv4. Starší verze 4 (IPv4) je v současné době stále nejrozšířenější. Používá 32bitové IP adresy, které jsou zapisovány po osmi bitech oddělených tečkou. Častěji je však uvidíte v převedeném tvaru čtyř čísel od 0 do 255. Původní matematický model se jevil jako výrazně naddimenzovaný a počítal s maximálním využitím cca 4 miliard IP adres. Z pohledu aktuální doby je jasné, že IP adres standardu IPv4 je nedostatek, a posledních pár let jsou dokonce nedostatkovým zbožím.

Jak zaznělo výše, IPv4 nabízí omezený počet IP adres, proto došlo zhruba v roce 2008 k pozvolnému nástupu nového standardu IPv6. Ten je založený na 128bitových adresách v hexadecimálním zápisu a disponuje cca 340 sextilióny (nepředstavitelné číslo, za kterým je 38 nul) IP adres. IPv6 je budoucnost a svoji IP adresu časem získá i vaše moderní lednička nebo robotický vysavač.

iHexadecimální zápis
je v informatice často používán díky snadnému převodu na binární kód i šestnáctkovou soustavu. Využívá číslic 0-9 a písmen a-f, kde písmena značí hodnoty 10-15.

Přechod na standard IPv6

Koncová zařízení dnes stále potřebují přístup k IPv4, protože řada služeb není ještě stále s jiným protokolem dostupná. Pokud chcete mít i IPv6 adresu, je možné nabídnout oba protokoly zároveň (dual stack). Dnešní operační systémy se šestkou už počítají, stejně jako směrovače a aktivní prvky. Vše tedy záleží na poskytovateli vašeho internetového připojení. Všichni velcí operátoři jsou na IPv6 připraveni.

Dynamická vs statická IP adresa

Poskytovatelé internetového připojení nabízejí různé typy IP adres. Tou základní je statická IP adresa, která je však prakticky vždy za výrazný příplatek. Váš počítač (router) vždy dostane přidělenou jednu a tu samou IP adresu. Oproti tomu dynamická IP adresa se mění v pravidelných intervalech. Při každém dalším připojení k internetu vám může být teoreticky přidělena jiná. Sice bývá obvyklé, že uživatelé mají na dlouhou dobu přidělenu tutéž IP adresu, ale u dynamického přidělování vám to nikdo negarantuje. U statické IP adresy ano.

Jak zjistit IP adresu PC a routeru?

V operačním systému Windows naleznete IP adresu v Ovládacích panelech v sekci Centrum síťových připojení a sdílení. Zde naleznete položku Změnit nastavení adaptéru, po jejímž otevření se vám zobrazí připojení k síti. Kliknutím pravého tlačítka myši na aktuální připojení k síti rozbalíte nabídku. V ní je zvýrazněná kolonka Stav. Po otevření dialogového okna zobrazte podrobnosti. Ve výpisu naleznete informace o IP adrese zařízení i routeru, masku podsítě a další informace o připojení.

iLokální (neveřejná) a veřejná IP adresa
Jedná se o poměrně důležité rozdělení IP adres. Pro vnitřní sítě (jednoduše řečeno u vás doma v bytě) se používají adresy v rozsahu 10.*.*.*, dále 172.16-31.*.* nebo 192.168.*.*. Všechny ostatní IP adresy jsou veřejné. Například Alza.cz funguje na veřejné IP adrese 185.181.176.19.

Neveřejné IP adresy jsou celkově bezpečnější, protože nad nimi v lokální síti bdí několik dalších bezpečnostních vrstev. Jejich správné nastavení vás ochrání před přímými útoky hackerů. Tato zvýšená bezpečnost ale znamená, že například nemusí být možné provozovat vlastní FTP server, resp. že tento server není přístupný ostatním uživatelům internetu.

K čemu je třeba znát IP adresu?

 • Pro připojení ke vzdálenému PC
 • Pokud propojujete počítače při hře (multiplayer)

Jak zjistit veřejnou IP adresu cizího počítače?

IP adresu vzdáleného počítače lze zjistit mnoha způsoby, ale ty záškodnické si určitě popisovat nebudeme. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit veřejné IP adresy, je navštívit webové stránky ip.iol.cz, na kterých vám bude zobrazena kompletní veřejná IP adresa.

IP adresa

Zjistit svoji veřejnou IP adresu není vůbec těžké.

Změna IP adresy

Změnou IP adresy můžete například anonymně prohlížet webové stránky. Ke změně stačí využít přihlášení do sítě skrze různé proxy servery. Tento krok nastavíte v internetovém prohlížeči v nastavení připojení. Zvolíte možnost ruční konfigurace proxy serverů, do pole HTTP proxy zadáte libovolnou IP adresu ze seznamu na freeproxylist.net a do kolonky port vepíšete číslo portu dané IP adresy z tabulky.

Lokace IP adresy a maska sítě

Struktura IP adresy je dána tak, aby bylo možné lokalizovat IP adresu kdekoliv na světě. Obsahuje číslo sítě, podsítě i číslo síťového rozhraní (WiFi, Ethernet, virtuální zařízení apod.). Tzv. maska sítě vám určí, kterou částí je vyjádřena síť včetně podsítě a kde naleznete konkrétní síťové rozhraní. Zapisuje se jako počet bitů s hodnotou 1 za lomítko IP adresy.

P-DC1-WEB14