Označení P-OLED (či POLED) najdeme na mobilních OLED displejích vyrobených společností LG. P-OLED je totiž její ochranná známka. Samotná zkratka má ale svůj vlastní význam – P na jejím začátku totiž znamená „plastic“ a odkazuje na plastový substrát OLED displeje. Díky němu mohou být moderní OLED displeje tenčí a lehčí, ale například také ohebné. Není proto divu, že plast dnes tvoří základ mnoha z nich. Jak to, že tedy označení P-OLED používá pouze LG? A jak se P-OLED liší od technologií označených jako OLED či AMOLED? To vše se v následujícím článku dozvíte.
P-OLED je varianta zobrazovací technologie OLED (zkratka Organic Light-Emitting Diode). Ta využívá takzvané organické diody, které přináší řadu výhod – hlavní z nich je možnost individuálního ovládání jasu každého pixelu, jakou klasické LED displeje dosud nenabízejí. OLED displeje proto mají vynikající kontrast a dokážou zobrazit perfektní černou i v nejjemnějších detailech. Nevýhodou je ale obecně o něco nižší maximální jas a také teoretické riziko vypalování pixelů, pokud zůstává některá z částí obrazu dlouhou dobu beze změny.
Stejné výhody a nevýhody s sebou nese i P-OLED, i když zrovna vypalování pixelů je problém, který je téměř minulostí, a to díky technologickému pokroku a různým chytrým řešením. P-OLED displeje mají perfektní černou, vysoký kontrast a díky možnosti úplně vypnout černé pixely také nižší spotřebu v případě použití tmavého režimu, což přijde vhod hlavně u mobilních telefonů.
P ve zkratce P-OLED nám říká, že jsou vrstvy displeje položeny na plastovém podkladu. V tom tkví hlavní rozdíl vůči klasickým OLED displejům, jejichž tradičním podkladem je sklo. Plast je ohebný a lehčí než sklo, ohebné a lehké proto mohou být i displeje. Možná si teď představujete nejmodernější skládací chytré telefony, které mají displej opravdu pravověrně ohebný. Jenže není ani potřeba zacházet do takových extrémů. I tradiční chytré telefony mohou mít displej ve skutečnosti ohnutý. Ohebnost substrátu umožňuje zmenšit okraje displeje, či displej dokonce vyvést až do boků telefonu.
Také jsme si ale řekli, že P-OLED je název používaný pro displeje vyrobené společností LG. Znamená to, že LG je jediný výrobce, který používá pro displeje plastové substráty? Nikoliv. Je to spíš právní a marketingová záležitost. Plastové substráty používají i ostatní výrobci, avšak pouze LG může své displeje označovat jako P-OLED. Samsung to dělá podobně se svými AMOLED displeji – písmena AM označují, že displej používá aktivní matici. Tu ale používají prakticky všechny moderní OLED displeje, pouze Samsung však může používat název AMOLED, protože jde o jeho ochrannou známku.
P-OLED displeje jsou jen jednou z variant OLED displejů, mají tedy výborný kontrast, dokážou zobrazit absolutní černou a mohou být ohebné. Jsou určené především pro mobilní telefony a vyrábí je LG. Pokud ale nemáte možnost přímého srovnání, rozdíl oproti OLED displejům od jiných výrobců pravděpodobně nepoznáte.