Obnovit stránku

Během svátku 28. 9. mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejen Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

Co je P-OLED displej?

Článek

Aktualizováno

Označení P-OLED (či POLED) najdeme na mobilních OLED displejích vyrobených společností LG. P-OLED je totiž její ochranná známka. Samotná zkratka má ale svůj vlastní význam – P na jejím začátku totiž znamená „plastic“ a odkazuje na plastový substrát OLED displeje. Díky němu mohou být moderní OLED displeje tenčí a lehčí, ale například také ohebné. Není proto divu, že plast dnes tvoří základ mnoha z nich. Jak to, že tedy označení P-OLED používá pouze LG? A jak se P-OLED liší od technologií označených jako OLED či AMOLED? To vše se v následujícím článku dozvíte.

OLED displej telefonu iPhone X

Co je P-OLED displej – OBSAH

  1. Jak funguje OLED?
  2. P-OLED vs. OLED vs. AMOLED – kde jsou rozdíly?

Jak funguje OLED?

P-OLED je varianta zobrazovací technologie OLED (zkratka Organic Light-Emitting Diode). Ta využívá takzvané organické diody, které přináší řadu výhod – hlavní z nich je možnost individuálního ovládání jasu každého pixelu, jakou klasické LED displeje dosud nenabízejí. OLED displeje proto mají vynikající kontrast a dokážou zobrazit perfektní černou i v nejjemnějších detailech. Nevýhodou je ale obecně o něco nižší maximální jas a také teoretické riziko vypalování pixelů, pokud zůstává některá z částí obrazu dlouhou dobu beze změny.

Televizor LG OLED G2
Jednou z vlastností nejlepších OLED displejů je také velmi rychlá odezva. Na hraní her jsou zpravidla mnohem lepší než LCD. Na obrázku je LG OLED G2, jedna z nejlepších herních televizí své doby.

Stejné výhody a nevýhody s sebou nese i P-OLED, i když zrovna vypalování pixelů je problém, který je téměř minulostí, a to díky technologickému pokroku a různým chytrým řešením. P-OLED displeje mají perfektní černou, vysoký kontrast a díky možnosti úplně vypnout černé pixely také nižší spotřebu v případě použití tmavého režimu, což přijde vhod hlavně u mobilních telefonů.

P-OLED vs. OLED vs. AMOLED – kde jsou rozdíly?

P ve zkratce P-OLED nám říká, že jsou vrstvy displeje položeny na plastovém podkladu. V tom tkví hlavní rozdíl vůči klasickým OLED displejům, jejichž tradičním podkladem je sklo. Plast je ohebný a lehčí než sklo, ohebné a lehké proto mohou být i displeje. Možná si teď představujete nejmodernější skládací chytré telefony, které mají displej opravdu pravověrně ohebný. Jenže není ani potřeba zacházet do takových extrémů. I tradiční chytré telefony mohou mít displej ve skutečnosti ohnutý. Ohebnost substrátu umožňuje zmenšit okraje displeje, či displej dokonce vyvést až do boků telefonu.

Telefon Motorola EDGE 30
P-OLED displej zahnutý až do krajů používá například telefon Motorola Edge 30 Ultra.

Také jsme si ale řekli, že P-OLED je název používaný pro displeje vyrobené společností LG. Znamená to, že LG je jediný výrobce, který používá pro displeje plastové substráty? Nikoliv. Je to spíš právní a marketingová záležitost. Plastové substráty používají i ostatní výrobci, avšak pouze LG může své displeje označovat jako P-OLED. Samsung to dělá podobně se svými AMOLED displeji –⁠ písmena AM označují, že displej používá aktivní matici. Tu ale používají prakticky všechny moderní OLED displeje, pouze Samsung však může používat název AMOLED, protože jde o jeho ochrannou známku.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

P-OLED displeje jsou jen jednou z variant OLED displejů, mají tedy výborný kontrast, dokážou zobrazit absolutní černou a mohou být ohebné. Jsou určené především pro mobilní telefony a vyrábí je LG. Pokud ale nemáte možnost přímého srovnání, rozdíl oproti OLED displejům od jiných výrobců pravděpodobně nepoznáte.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08