Obnovit stránku

Co je Tor?

tor network, alza, co je tor

Jak Tor funguje?

Veškerá komunikace i data procházející sítí Tor jsou po vzoru cibule zašifrovány a přesměrovány v několika vrstvách. Spojení, které uživatel navazuje s cílovou destinací v online prostředí (webová stránka, emailová schránka), není vedeno přímou cestou, ale prochází skrze několik náhodných uzlů rozmístěných po celém zemském povrchu. Navíc na rozdíl od běžného připojení k internetu dochází při vstupu do sítě Tor k sofistikovanému rozdělení a následnému šifrování odesílaných paketů. Výsledkem celého procesu je skutečnost, že váš počítač je stejně jako vaše IP adresa a další informace na internetu jen velmi obtížně stopovatelný.

i Přestože by se mohlo zdát, že Tor nabízí 100% úroveň anonymity, není tomu tak. Jak potvrzují sami vývojáři projektu, Tor zkrátka ani nemůže vyřešit všechny problémy s anonymitou. Chcete-li tak zůstat na internetu maximálně anonymní, musíte sami dodržovat jisté bezpečností zásady, a hlavně nikde nezveřejňovat své pravé jméno či jiné osobní údaje.

Tor prohlížeč – jak Tor používat?

K tomu, abyste se mohli připojit k síti Tor, budete potřebovat pouze Tor prohlížeč. Ten je postavený na základech populárního prohlížeče Firefox a v souladu s ideologií celého projektu je zcela zdarma dostupný pro operační systémy Windows, Mac OS X a Linux.

Veškerá činnost, kterou realizujete prostřednictvím Tor prohlížeče, prochází automaticky skrze síť Tor – není potřebná žádná další konfigurace či složité nastavování. Jelikož ale data nikdy nedochází k finálnímu uzlu tou nejkratší možnou cestou, velice pravděpodobně pocítíte při používání Tor prohlížeče znatelně pomalejší internetové připojení, než na které jste zvyklí.

i Mohlo by vás zajímat
1. Co je deep web? Tor v něm hraje významnou roli.
2. StealthCoin (XTS). Kryptoměna vybudovaná na síti Tor.
3. Bitcoin (BTC). Vše o největší světové kryptoměně.
4. ZenCash (ZEN). Platforma zaměřující se na soukromí.
5. Monero (XMR). Kryptoměna s úplnou anonymitou.
P-DC1-WEB22