Chytré telefony se čtečkou otisků už dávno nejsou výsadou jen špičkových telefonů a vlajkových lodí. Od prvních nesmělých pokusů s novou technologií se časem staly běžnou součástí mobilů napříč cenovým spektrem. Jak ale vlastně taková čtečka funguje? Jaké jsou její výhody směrem k zabezpečení uživatelských dat? A jak jsou na tom čtečky otisků prstů v displeji?
V mobilním pravěku bylo nejčastějším typem zabezpečení heslo, krátký PIN nebo gesto. Jenže zadávat třeba i 50× za den heslo nebo čmárat prstem po displeji telefonu se nikomu nechce, takže navzdory bezpečnosti lidé své telefony často ponechali bez ochrany. To byl jeden ze spouštěcích mechanismů nejprve k opatrnému a v současné době masivnímu nasazení čteček otisků prstů.
Pro dokonalé sejmutí otisku prstu je však nutné použít poměrně velkou čtečku. Ideálně tak, aby se na ni vešlo celé bříško prstu. Cestu ukázal Apple už v roce 2015 u telefonu iPhone 5S. Kulatý senzor Touch ID měl ideální rozměry a byl mimořádně přesný. Oproti tomu některé Android telefony tvrdošíjně používaly obdélníkovou čtečku s typicky velmi malou šancí na odemknutí telefonu na první pokus.
Čtečka otisků prstů se běžně nacházela na zadní straně telefonu, v bočním tlačítku, nebo na spodní hraně přímo pod displejem. Tuto variantu však s ohledem na žádané bezrámečkové displeje postupně nahradily čtečky umístěné do bočního tlačítka. Ty vůbec nebyly a nejsou špatný nápad, moderní telefony s tloušťkou například jen 6 mm ale nabízejí pro čtečku jen minimum místa.
Velmi tedy záleží na samotném procesu prvotního naskenování prstu. Pokud se zadaří, čtečka funguje dobře a jedním pohybem rozsvítíte displej i odemknete telefon, pohyb je to navíc velice přirozený. Nicméně je poměrně velké riziko, že čtečka váš prst rozpozná až na několikátý pokus, a to je nepříjemné.
I na čtečku umístěnou na zadní straně bylo nutné si zvyknout. Výrobci ji totiž často umísťovali až k čočkám fotoaparátu, což bývalo u telefonů s velkou úhlopříčkou problém. Telefony se čtečkou na zádech také pochopitelně nešlo odemknout, pokud ležel na stole nebo byl umístěn například do držáku při jízdě autem. Při běžném používání ale byla a je dobře umístěná čtečka na zadní straně výrazným pomocníkem.
V posledních letech ale začaly dominovat čtečky otisků prstů v displeji. Zpočátku se jednalo o raritu a technologickou vychytávku nasazovanou v nejvybavenějších telefonech, postupně ale zamířila i do mobilů střední třídy. A jaké vlastně existují druhy čteček?
Ne každý ví, že čtečky otisků prstů se mezi sebou poměrně zásadně liší. Ať už z pohledu použité technologie nebo funkcí.
Nejstarší typ čtečky, která otisk prstu rozeznává podle fotografie. Jde tedy o 2D snímek prstu. Možná je znáte ze starších notebooků, ale v poslední době se tato technologie používá i pro první čtečky zabudované přímo do displeje.
Vůbec nejčastější volba v mobilních telefonech za poslední období. Kapacitní čtečka otisků prstů je složena ze stovek nebo tisíců kondenzátorů, které po přiložení prstu rozeznají papilární linie článku prstu díky změně elektrického náboje. Jedná se v podstatě o 3D mapu vašeho prstu.
Pro získání skenu otisku prstu je senzor vybaven jak ultrazvukovým vysílačem, tak ultrazvukovým přijímačem. Signál je vyslán k prstu a přijímač postupně vyhodnocuje časovou posloupnost vrácených odrazů. Čím déle tedy budete mít prst přiložen, tím detailnější otisk prstu se podaří získat. Jde v tuto chvíli o nejmodernější typ čtečky otisků prstů.
Ačkoliv výrobci do telefonů hojně nasazují i rozpoznávání obličeje (viz níže), výrobci se čteček otisků prstů nevzdávají a tato zařízení se i nadále vyvíjejí. Nejnovější variantou je tzv. 3D ultrazvuková čtečka otisků prstů od Qualcommu, kterou poprvé použilo Vivo u modelu IQOO 8 Pro ze srpna 2021. Novinka slibuje vysokou přesnost a rychlost – odemknutí má být okamžité. Snímání funguje v mnohem větším obdélníku, který, pokud to bude nutné, zvládne vyhodnotit i dva otisky prstů zároveň. Pokud se tento systém prosadí, bude to další důkaz toho, že snímače otisků prstů rozhodně do starého železa nepatří.
Přestože typ a umístění čtečky otisků prstů je důležitá záležitost, ještě důležitější jsou funkce, které samotné čtečky nabízejí:
Pozvolný nástup odemykání telefonu pomocí obličeje nastartoval až Apple v roce 2017 se svým iPhonem X a odvahou přiznat potřebnou technologii černým výřezem v horní části.
Apple Touch ID nahradil systémem Face ID, který funguje na bázi přesného skenování 3D modelu obličeje. TrueDepth kamera promítá a analyzuje přes 30 000 neviditelných teček, vytváří z nich hloubkovou mapu tváře a zároveň obličej snímá infračerveným světlem. A musíme z vlastních zkušeností potvrdit, že jde o rychlé a prakticky bezchybné odemknutí telefonu. Nejnovějšími telefony s Face ID je řada iPhone 13, představená na podzim 2021.
Oproti tomu konkurence většinou volí méně bezpečný způsob rozeznání obličeje pomocí obyčejné čelní kamerky. Nikdo zatím nepřišel s tak rychlým a zároveň bezpečným způsobem přihlašování, jako je Face ID. I z toho důvodu na platformě Android doporučujeme použití čtečky otisků prstů a jako zálohu dostatečně dlouhý PIN nebo heslo. Obě technologie, jak čtečky otisků prstů, tak rozpoznávání obličeje, v současnosti existují vedle sebe a vhodně se doplňují. Jakkoliv je rozpoznávání obličeje stále vyhrazeno spíše dražším modelům telefonům, čteček otisků prstů se telefony nezbavují a dávají uživatelům na výběr.
Čtečky otisků prstů patří mezí klíčové prvky zabezpečení mobilních telefonů. Postupně se staly běžnou součástí telefonů všech cenových tříd.