Obnovit stránku

Jak vytvořit dětské pracovní místo

Zatímco děti o prázdninách na školní povinnosti zapomenou, rodiče by měli naopak myslet dopředu a nejpozději v létě, před nástupem do školy, patřičně vybavit dětský pokoj. Dítě by mělo mít možnost v klidu tvořit, psát domácí úkoly, kreslit a také si ukládat svoje první školní potřeby. V tom všem pomohou dětské židle a stoly. Jak tedy vytvořit ideální dětské pracovní místo?

Pracovní koutek pro děti

Na nástup do školy čekat nemusíte

Nejvhodnější je začít v okamžiku, kdy dítě začne mít potřebu samostatně tvořit, malovat, vyrábět. Umožníte tím získat dítěti návyk, že tyto typy činnosti se dělají v jeho pracovním prostoru. Některé děti začínají již mezi 3-4 rokem života, některé tyto činnosti začínají bavit až v posledním předškolním roce.

Pracovní stůl pro děti; pracovní židle pro děti

Dětská židle by měla s dítětem růst

Předškolní a školní věk je u dětí spojen nejen s rychlým vývojem psychiky, schopností a dovedností, ale také s rychlým růstem. Tento fakt sebou nese potřebu, aby první pracovní místo bylo variabilní a reflektovalo měnící se potřeby i vzrůst dítěte. To dětské stoly a židle svou konstrukcí velice často splňují. Při vhodném výběru navíc není třeba nábytek každou chvíli měnit, modely jako Alba Fuxo V-line mohou díky velké nosnosti sloužit celé dětství.

Správná výška stolu zajistí pohodlí

Psací stůl pro prvňáčka má mít možnost měnit výšku pracovní plochy. Má totiž zásadní vliv na správné sezení dítěte. Existuje několik jednoduchých pravidel. Nohy by měly být na zemi a v kolenou svírat pravý nebo trochu větší úhel. Pomoci může i podložka pod nohy. Ruce má mít dítě položené na stole s pravým úhlem v lokti. Záda by se měla opírat o opěrák židle - kvůli hloubce sedáku nedoporučujeme využití kancelářských židlí pro dospělé, které dětem nedovolí správné opření. Rostoucí dětský psací stůl dovoluje řídit se pravidly zdravého sezení řadu let bez nutnosti měnit nábytek.

Rostoucí dětský stůl

Praktické naklápění a odkládací plochy

Dětský rostoucí stůl, například model ALBA Fuxo, může být doplněn o řadu funkcí. Pracovní desku je v některých případech možné naklonit a umožnit dětem změnit polohu při delším sezení či lepší polohu při kreslení. Je dobré, aby se nenakláněla celá pracovní deska. Dítě tak nemusí ze stolu před naklopením všechno uklidit.

Pracovní stůl by měl nabídnout dostatek místa na školní potřeby. Nezapomeňte také na prostor, kam bude dítě odkládat tašku do školy. Chytře určené místo pro odkládání zajistí, že nebudete o tašku celý školní rok zakopávat.

Dětská židle, nejdůležitější vybavení pokoje

Dětská židle by měla být v každém případě nastavitelná, opatřená pístem, který umožňuje měnit výšku sedáku. Některé písty reagují již od váhy dítěte 20 kg a hodí se tak i pro opravdu malé děti. U židlí pro nejmenší je důležitý velký sedák, nebudou sedět vždy vzorně a na větším prostoru se mohou usadit třeba do tureckého sedu. Hloubka sedáku by ovšem vždy měla umožňovat pohodlné opření. Umnoha modelů, například židlí Topstar High Scool, je hloubka sedáku nastavitelná.

Barevné dětské židle

Opěradlo zad může být ergonomické nebo s bederní opěrou. Pro první pracovní místo není nutné volit židli s područkami, ty malé děti spíš omezují v pohybu a znemožňují alternativní formy sezení. V pozdějším věku nebo například u studentů už jsou ale velice vhodné. S přibývajícím časem tráveným u stolu přijde vhod i přímo zdravotní židle.

Zajímavá možnost zdravého sezení

Pokud děti tráví sezením větší množství času (ať již prací či při hraní her) doporučujeme zvážit dětské židle umožňující aktivní sezení, například židle Spinergo. Jejich sedák je vybavený systémem, který umožňuje pohyb do stran. Tím motivuje dítě k zapojení vnitřního svalstva a zdravému, vzpřímenému sezení. U obyčejných židlí pak mohou podporovat správné sezení podsedáky.

Jaké jsou nejvhodnější materiály?

Při výběru stolu i dětské židle je třeba zvážit i použitý materiál, především by měl být snadno udržovatelný. Pokreslené nebo barvou ušpiněné stoly se snadno čistí například u desek z lamina. Židle by měly být z příjemného, odolného ale především prodyšného materiálu pro větší komfort při opírání. Dobrou variantou jsou síťová opěradla židlí Topstar Open Art nebo modelů Alba Fuxo.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB07