Jaký je ten pravý filtry do digestoře?
Aby vaše kuchyňská digestoř fungovala tak, jak má, je potřeba věnovat pozornost filtraci. Správný výběr filtru vám zajistí pohodové vaření bez zbytečného zápachu. Podívejte se, jaké typy filtrů do digestoře rozlišujeme:
- Tukový filtr dokáže zachytit tukové i mechanické částice, čímž chrání ventilátor před zanesením.
- Uhlíkový filtr je určen především k pohlcování mastnoty, která vzniká při vaření.
Tukové filtry jsou ideální pro všechny druhy digestoře
Tukové filtry jsou vyrobeny z hliníkové nebo nerezové síťoviny a zachycují tukové, ale i drobné mechanické částice při průchodu filtrem do vnitřních prostor ventilátoru. Využívají se jak pro odtahové, tak i recirkulační digestoře. Tukové filtry jsou navrženy tak, aby se daly snadno vyjmout a vyčistit, a to ve dřezu i v myčce.
Pro komínové digestoře, jež odsátý vzduch odvádí pryč z kuchyně, postačí tukový filtr.
Recirkulační digestoře vyžadují funkční uhlíkové filtry
Uhlíkové filtry se oproti tukovým používají k odstraňování pachů, výparů, toxinů a vlhkosti ze vzduchu. Tyto filtry obsahují přírodní aktivní uhlí, které pohlcuje a neutralizuje veškeré pachy. Recirkulační digestoře, které očištěný vzduch vrací zpět do místnosti, bývají vybaveny nejen tukovým filtrem, ale právě také uhlíkovým.
Tukový kazetový filtr
Uhlíkový filtr
i
Kombinované filtry do digestoře s maximální efektivitou
V nabídce naleznete také velice efektivní univerzální filtry do digestoří 2v1, které představují ideální kombinaci obou základních typů – tukového i uhlíkového. Takové filtry je pro maximální efektivitu doporučeno měnit pravidelně každé 3 měsíce.
Další druhy tukové filtrace: kazetový, Baffle a syntetický filtr
Tukovou kuchyňskou filtraci můžeme dále rozdělit na další specializované filtry. Jaké to jsou?
- Kovové kazetové filtry vypadají jako obyčejná kovová mřížka, jež slouží k zachycení tukových částic. Představují základní výbavu většiny digestoří a bývají zpravidla již součástí zakoupeného produktu.
- Baffle filtry nabízí alternativu kovových filtrů pro náročnější zákazníky. Dokáží zachytit až 90 % tukových částic, a navíc disponují také atraktivnějším vzhledem.
- Syntetické filtry naleznete u levnějších variant odsávačů. Jsou na první pohled tenčí, mají také kratší životnost a není možné je omývat, protože by ztratily svoji účinnost.
Podstatným parametrem při rozhodování jsou také rozměry filtru. Některé produkty disponují univerzálními rozměry a můžete si je dle potřeby nastříhat a přizpůsobit na libovolnou velikost.
Údržba a výměna filtrů do digestoře
Správné čištění a údržba filtrů do digestoře je nezbytné jak pro jejich dlouhou životnost, tak i zachování účinnosti filtrace. Tukové filtry, až na syntetický, je možné mýt. Pravidelné čištění zabrání hromadění mastnoty a zajistí volné proudění vzduchu. Uhlíkové filtry nelze čistit, výměna by měla proběhnout alespoň jedenkrát za půl roku.
i
Tukové filtry s indikací si sami řeknou o výměnu
Některé tukové filtry mohou disponovat také indikátorem zanesení. V tomto případě výměna postačí až po zabarvení indikátoru do hnědo-červena. Nevíte, jak vložit uhlíkový filtr do digestoře? Přečtěte si náš článek Jak vyčistit a vložit uhlíkový filtr do digestoře.