V dnešní době se většina disků, zejména externích, prodává již naformátovaná. Interní disky zase naformátuje při své instalaci operační systém. Přesto mohou nastat situace, kdy formátování musíte provést manuálně (uživatelsky). Právě pro tyto situace jsme vám připravili článek o formátování. Uvedené postupy můžete použít pro HDD, SSD i flash disky.
Jako oddíl (svazek), pevného disku se označuje část disku, se kterou můžete pracovat nezávisle. Termíny oddíl a svazek, jsou vzájemně zaměnitelné a dále v textu budeme tedy používat pouze jeden.
Pokud si na jednom fyzickém disku (jednom kusu hardwaru) vytvoříte více svazků, v operačním systému uvidíte několik disků (logických disků), se kterými budete moci pracovat. Budete na ně moci nainstalovat různé operační systémy, naformátovat je jinými souborovými systémy atd. V prostředí operačního systému se prostě svazky tváří jako samostatné disky. Více o vytváření diskových svazků, rozdělení disku a jeho opětovném sjednocení se dočtete v našem článku Rozdělení disku.
Pořídili jste si nový pevný disk a po zapojení napájecího i datového konektoru jej stále nevidíte mezi ostatními disky na kartě Počítač? Pak jej musíte naformátovat.
S příchodem SSD disků se změnila pravidla pro obnovu a spolehlivé mazání dat, protože v jejich případě neřídí zápis bitů a bajtů systém Windows, ale řadič samotného disku. Ten rozhoduje, jaké paměťové buňky ukládanými daty zaplní. Což sice nemá nijak velký vliv na obnovu smazaných dat, ale bezpečné mazací programy, jako je Eraser, už nemohou zařídit, aby byly všechny smazané buňky spolehlivě přepsány jinými daty a nemohl tak být jejich původní obsah obnoven. To je ohromný problém v momentě, kdy potřebujete počítač nebo notebook s SSD prodat.
Tím správným řešením je smazání obsahu disku SSD pomocí příkazu Secure Erase (Bezpečné smazání). V některých případech ho najdete přímo v nastavení systému BIOS. Přejděte do položky Security a tam hledejte Utilities. Vyberte možnost Secure Erase a poté příslušnou jednotku. V závislosti na velikosti disku pak bude nutné nějaký čas počkat na dokončení operace. Rozhodně v tento moment PC násilně nevypínejte, to by mohlo disk poškodit.
Pokud tuto možnost v BIOSu nemáte, zkuste prohledat stránky výrobce vašeho SSD. Typicky má k dispozici aplikaci, která vám vytvoří speciální linuxový flash disk. S jeho pomocí nabootujete do rozhraní, ve kterém zvolíte Secure Erase, a opět vyčkáte na skončení celého procesu. Poslední možností je použití speciálního programu, který umí manipulovat s diskovými oddíly. Z praktických zkušeností vám můžeme doporučit software Parted Magic, který umí nejen bezpečně smazat jakýkoli disk, ale také například zvládne klonování diskových oddílů na jiný fyzický disk.
Externí klasický nebo SSD disk či přenosný flash disk funguje ve své podstatě na podobném principu. V obou případech také může nastat situace, kdy je potřeba provést formátování disku. Pro formátování externích disků ani flash disků nepotřebujete ve většině případů žádné externí programy. Potřebné nástroje vám poskytne přímo operační systém Windows. Před formátováním si uvědomte, s jakou platformou bude disk spolupracovat a jaká na něj budete ukládat data. Podle toho zvolte následně souborový systém:
Dokáže pracovat pouze s 4GB soubory a menšími, což ho limituje například při ukládání diskových obrazů a filmů. Systémy Windows rovněž nepodporují formátování velkých externích disků systémem FAT32, ačkoli s nimi dokáží bez problémů pracovat. Pokud tedy potřebujete systémem FAT32 naformátovat například externí disk pro herní konzoli, je nezbytné využít nějaký program třetích stran, případně formátovat přímo v konzoli.
Při uložení velkého množství malých souborů spotřebuje méně diskového prostoru než FAT32. Nemá nijak omezenou maximální velikost souboru. Pokud má vaše základní deska standardní BIOS, nesmí být u Windows 7/10 svazek s operačním systémem (na kterém je diskový záznam MBR) větší než 2 TB. Další svazky, které budou sloužit pouze pro ukládání dat, mohou mít libovolnou kapacitu (budou využívat diskový záznam GPT).
V případě, že má vaše základní deska moderní UEFI/EFI BIOS, může i disk s operačním systémem využívat spouštěcí záznam GPT. Teoreticky tak můžete mít jediný velký diskový svazek pro operační systém i ukládání dat, ačkoli taková konfigurace není příliš vhodná.
Pokud chcete na externím disku přenášet soubory mezi operačními systémy Windows a macOS, je exFAT ideálním řešením. Oproti souborovému FAT32 není omezen maximální 4GB velikostí souboru a současně s ním dokáží okamžitě spolupracovat Windows i macOS.
Souborovým systémem FAT32 neumožňují Windows formátovat disky, které mají větší kapacitu než 32 GB, ačkoli s nimi dokáží bez problémů pracovat. Například pro herní konzole, které vyžadují FAT32 tak budete muset využít nějakou aplikaci třetí strany. My vám ukážeme formátování pomocí zdarma dostupné aplikace FAT32-format od Ridgecrop Consultants Ltd. Můžete ji stáhnout přímo ze stránek vývojáře, klepnutím na obrázek inicializačního okna. Pokud na něj klepnete pravým tlačítkem myši a vyberete volbu Uložit odkaz jako, můžete si určit, kam se aplikace uloží.
V případě, že disk není naformátován žádným souborovým systémem, budete jej muset nejprve naformátovat na NTFS prostřednictvím Windows, aby ho FAT32-format viděl. Viz Formátování nového disku ve Windows 7, respektive Formátování nového disku ve Windows 10. Pokud už je disk nějakým souborovým systémem naformátován, můžete přistoupit k jeho zformátování souborovým systémem FAT32.
Po stažení aplikace FAT32-format, není třeba nic instalovat, stačí pouze 2× klepnout na ikonu guiformat.exe, případně guiformat (pokud máte aktivní skrývání koncovek souborů).
FORMÁTOVÁNÍ ZNIČÍ VEŠKERÁ DATA, KTERÁ JSOU NA FORMÁTOVANÉM SVAZKU ULOŽENA!!!
Pokud máte externí disk již naformátován od výroby, či předchozího používání, a současně nepotřebujete formátovat velký disk souborovým systémem FAT32, můžete formátování provést přímo na kartě Počítač.
Pokud nemáte zvláštní požadavky, můžete ponechat velikost alokační jednotky na Výchozí velikost alokace. Dále si můžete zvolit jméno svazku, my ponecháme EXTERNI. Pokud chcete provádět pouze formátování, ponechte zatrhnutou volbu Rychlé formátování. Pokud jí odznačíte, systém Windows bude rovněž provádět kontrolu povrchu disku a při větší kapacitě svazku bude formátování trvat i několik hodin. Jakmile odklepnete tlačítko Spustit, a následně potvrdíte tlačítkem OK, zahájíte formátování.
FORMÁTOVÁNÍ ZNIČÍ VEŠKERÁ DATA, KTERÁ JSOU NA FORMÁTOVANÉM SVAZKU ULOŽENA!!!
Po formátování můžete na zvolený disk klepnout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Vlastnosti. Na kartě Obecné pak uvidíte, jakým souborovým systémem je disk naformátován (v našem případě jím je exFAT).
Pokud máte externí disk, resp. flash disk již naformátován od výroby, či předchozího používání, a současně nepotřebujete formátovat velký disk souborovým systémem FAT32, můžete formátování provést přímo na kartě Počítač.
Pokud nemáte zvláštní požadavky, můžete ponechat velikost alokační jednotky na Výchozí velikost alokace. Dále si můžete zvolit jméno svazku, my ponecháme EXTERNI. Pokud chcete provádět pouze formátování, ponechte zatrhnutou volbu Rychlé formátování. Pokud jí odznačíte, systém Windows bude rovněž provádět kontrolu povrchu disku a při větší kapacitě svazku bude formátování trvat i několik hodin. Jakmile odklepnete tlačítko Spustit a potvrdíte tlačítkem OK, zahájíte formátování.
FORMÁTOVÁNÍ ZNIČÍ VEŠKERÁ DATA, KTERÁ JSOU NA FORMÁTOVANÉM SVAZKU ULOŽENA!!!
Po formátování můžete na disk klepnout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Vlastnosti. Na kartě Obecné pak uvidíte, jakým souborovým systémem je disk naformátován (v našem případě jím je exFAT).
Formátování disků včetně USB flash disku asi nebudete využívat každý den. Přesto jsou ale situace, kdy se vám hodit bude a je dobré vědět, jak na to. Není to tak složité, jak to vypadá - což ostatně i vyplývá z našeho podrobného obrázkového návodu.