Obnovit stránku

Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Fortnite Battle Royale; wallpaper: cover

Fortnite Battle Royale (INFO): Novinky

(Update): Článek aktualizován o informace o eventu Collision a 3. sezóně 3. kapitoly.

Multiplayerový počin Fortnite od společnosti Epic Games se už několik let řadí mezi nejhranější tituly světa, zejména díky neskutečně populárnímu battle royale režimu. Hra se ale díky pravidelným updatům neustále vyvíjí, mění a přidává nový obsah, pokud tedy lačníte po informacích o aktuální třetí sezóně třetí kapitoly, nebo snad přemýšlíte o tom, že byste si hru vyzkoušeli na vlastní kůži, v našem speciálu se o Fortnite dozvíte vše potřebné.


Autor: Štěpán LenkInfo


Zdroj obrázku: Epic Games

Fortnite ve zkratce

  Fortnite

 • Žánr: Battle Royale
 • Vývojář: Epic Games
 • Vydavatel: Epic Games
 • Čeština, česká lokalizace: Ne

 • Datum vydání a platformy: 26. 9. 2017 na PC, PS4, Xbox One | 2. 4. 2018 na iOS | 12. 6. 2018 na Switch | 9. 8. 2018 na Android | 10. 11. 2020 na Xbox Series X/S | 12. 11. (19. 11. v ČR) 2020 na PS5

Fortnite Battle Royale (INFO) – OBSAH

Fortnite Battle Royale: 3. sezóna 3. kapitoly a battle pass


Co jsou sezóny a kapitoly?

Fortnite Battle Royale je rozdělen na kapitoly (Chapters), přičemž každá z kapitol obsahuje celkem deset sezón (Seasons). Aktuálně probíhající druhá kapitola je momentálně v druhé polovině, přesněji řečeno v sedmé sezóně.

Nový obsah je do Fortnite Battle Royale přidáván právě v rámci jednotlivých sezón. Ty trvají přibližně 3 měsíce a zpravidla jsou nějak tematicky založeny, například druhá sezóna druhé kapitoly se inspirovala špionážními filmy, čtvrtá hru propojila s komiksovým univerzem od Marvelu, pátá pracovala s motivem nájemných lovců, no a aktuální sedmá zase do hry přinesla mimozemskou invazi. Na stereotyp si tedy hráči Fortnite zkrátka stěžovat nemohou.

Fortnite Astronomical Event Full PS4 | Alza Magazin (Gameplay)

zdroj: vlastní

Virtuálního koncertu rappera Travise Scotta se ve hře zúčastnily miliony lidí.

Nedílnou součástí každé sezóny jsou i bombastické live eventy, které probíhají v reálném čase přímo ve hře a často na další týdny výrazně ovlivní podobu mapy či hry samotné. Jako příklad těch nejpodařenějších eventů můžeme zmínit virtuální koncert rappera Travise Scotta, návštěva dimenzionálního motýla, nebo závěrečný event první kapitoly, kdy celý Fortnite vcucla černá díra a hru poté pro větší efekt nebylo možné několik dní vůbec spustit.

Co je to Battle Pass a jak ve Fortnite funguje?

Součástí každé sezóny je battle pass obsahující 100 tierů, kde si hráči mohou hraním postupně odemknout nové skiny, kosmetické předměty a herní měnu V-Bucks. Battle pass je dostupný za 950 V-Bucků, případně v rámci předplatného Fortnite Crew. Obojí si můžete zakoupit prostřednictvím in-game obchodu Item Shop.

Season pass zpravidla obsahuje několik unikátních charakterových skinů, ale i mnoho dalších kosmetických záležitostí, jako jsou nové padáčky (glidery), krumpáče (pickaxe) či batohy na záda (back bling), případně bannery či samolepky.

Pokud vás zajímá, kolik V-Bucků v rámci jedné sezóny ve Fortnite battle passu přijdete, jedná se zhruba o 1300-1500 V-Bucků, tato hodnota se ale čas od času mění. Zpravidla ale pokořením všech 100 úrovní, získáte spoustu herních předmětů a dostatek V-Bucků na zakoupení dalšího battle passu v další sezóně, což je velmi férové. Ovšem ke hráčům, kteří battle pass nevlastní, už Epic Games tak rozdavační nejsou. Na ty v průběhu sezóny čeká „pouhých” pár stovek V-Bucků, víc ani ťuk.

Třetí sezóna třetí kapitoly Fortnite Battle Royale byla spuštěna 5. června 2022 a do vínku dostala název „Vibin'” – nese se totiž v dosti odlehčeném, letním duchu. S tím souvisí i vizuální změny na ostrově, které se v mnoha ohledech dotkly i stávajících lokalit. Dominantou upravené mapy je zcela nepochybně obří zářící strom s podobně předimenzovanými houbami v okolí, najdete zde ale i party jeskyni a řadu dalších nových, barvami prodchnutých míst.  

Fortnite Chapter 3 Season 3 Cinematic Trailer

zdroj: Epic Games

Sezóna Vibin' se ponese v dosti odlehčeném, letním duchu.

Kromě čerstvých bodů na mapě do hry s novou sezónou již tradičně dorazily nové zbraně a výbava, v čele s brokovnicí, útočnou a dalekonosnou puškou. Na ostrov ale přibylo hned několik způsobů transportu, kromě skleněných křeččích koulí a rychlopotrubí se můžeme krajinou prohánět na zádech divokých vlků a prasat, které si však musíte nejprve ochočit. V průběhu sezóny by se ve hře měl objevit ještě vystřelovací hák, ale třeba i jakási vrhačka ozubených kol ukázaná v gameplay traileru (viz níže).  

Battle pass klasicky stojí 950 V-Bucků a obsahuje sto úrovní plných herní měny, skinů a dalších kosmetických předmětů. Na samotném konci na vás čeká skin legendárního záporáka ze Star Wars – Darth Vadera. V průběhu sezóny by se ale měl objevit ještě archeolog Indiana Jones s tváří herce Harrisona Forda. Zakoupením battle passu se vám mimochodem odemkne skin Snap, akční figurka s vyměnitelnými částmi, které můžete postupně získávat hraním a z nich si posléze složit vlastního panáčka. Na nedostatek změn si tedy v nové sezóně stěžovat nemůžeme.

Další podrobnosti o třetí sezóně třetí kapitoly Fortnite Battle Royale si můžete přečíst na oficiálních stránkách hry.

Fortnite Chapter 3 Season 3 Gameplay Trailer

zdroj: Epic Games

Gameplay trailer ukazuje spoustu novinek. Fortnite tak opět projde řadou změn.

Fortnite Battle Royale 2. sezóna 3. kapitoly

První sezóna třetí kapitoly byla nečekaně strohá, alespoň co se jakýchkoli eventů týče. Dokonce jsme se ani nedočkali žádného výraznějšího vnadění na sezónu druhou, studio Epic Games první příběhový trailer vypustilo jen pár hodin před jejím samotným startem. Druhá sezóna třetí kapitoly nese název Resistance a hlavním tématem je mohutný válečný střet mezi frakcemi Seven a IO. To je vzhledem k aktuálně probíhajícímu vojenskému konfliktu na Ukrajině i jeden z důvodů, proč Epic Games v této době na nadcházející sezónu příliš neupozorňovalo. V reakci na tyto události ovšem studio Epic Games veškeré výdělky ze hry v termínu od 20. března do 3. dubna věnovalo na humanitární pomoc Ukrajině.

Fortnite Chapter 3 Season 2 Resistance Story Trailer

zdroj: GameSpot

Válka mezi Seven a IO se v nové sezóně pořádně vyhrotí.

Nová sezóna každopádně přinesla celou řadu nové výbavy, ať už se jedná typy zbraní (naváděný raketomet), plně ovladatelné tanky nebo nové lokace v podobě létajících základen a vzducholodí. Největší novinkou 3. sezóny jednoznačně byla dočasně vypnutá funkce stavění, což zásadně proměnilo dynamiku hry. Celkově zrychleno bylo i samotné tempo, rychlost standardního pohybu byla defaultně zvýšena a přibyla možnost krátkého sprintu a lezení na překážky.

Stavění se do Fortnite Battle Royale zhruba po dvou týdnech samozřejmě vrátilo, „budování prostá varianta“ ovšem zůstala v nabídce jako samostatný mód Zero Build, který jsme podrobněji rozebrali v samostatné kapitole tohoto článku. Zvýšená mobilita (šplhání, sprint) ovšem zůstala v obou režimech a zřejmě se stává permanentní složkou hry, podobně jako v minulé sezóně přidaný slide.

Battle pass v nové sezóně si můžete pořídit klasicky za 950 V-Bucků a obsahuje 100 úrovní, ve kterých najdete několik nových skinů a jejich variací, například i Doctora Strange a Prowlera od Marvelu. V nabídce battle passu ovšem najdete i hromadu dalších kosmetických předmětů k odemčení – hlavním tahákem této sezóny je plně customizovatelný krumpáč Omni Blade, u kterého můžete měnit tvar ostří, rukojeti, barvy a zvuky.

Novinek zkrátka není málo (kompletní výčet si můžete prohlédnout zde) a zcela určitě se ještě máme na co těšit. Druhá sezóna třetí kapitoly potrvá do 3. června 2022

Fortnite Battle Royale 1. sezóna 3. kapitoly

1. sezóna 3. kapitoly Fortnite Battle Royale začala 5. prosince 2021 a synergicky s názvem Flipped doslova převrátila celou hru naruby, respektive herní mapu. Ta je nyní rozmanitější než kdy předtím, naleznete zde spoustu nových lokací a především prostředí, část ostrova je tedy zasněžená, v další vládne tropické podnebí, o kus dále zase narazíte na vyprahlé pouště a kaňony. Nově se na ostrově náhodně objevují i silné bouřky, které na herní mapu sesílají bleskobití schopné zapálit stromy a okolní krajinu, nebo tornáda – ta vás zase dokážou vcucnout do obřího víru a vyhodit vysoko do vzduchu, což může přijít vhod třeba během nepříznivě se vyvíjející přestřelky.

Fortnite Chapter 3 Season 1 Flipped Overview Trailer

zdroj: Epic Games

Co nového přinesla nová kapitola a sezóna?

K razantní obměně došlo i v oblasti zbraňového arzenálu. Zůstaly sice staré osvědčené kusy typu útočné pušky, brokovnice, SMG nebo sniperky, jejich vzhled, kadence, velikost zásobníků byly ale zásadně přepracovány a pozměněny. Rozšíření se dočkala i nabídka pohybů, nově totiž máte možnost slidovat a v prosinci 2021 do hry dorazilo i spider-manovské houpání pomocí speciálních rukavic.

Došlo rovněž na nové herní mechanismy, jako je například přenosný stan. Ten můžete během zápasu rozbít takřka kdekoli a lze jej využít k uzdravení, nebo si do něj uložit zbraně a výbavu do dalšího zápasu. Zajímavou novinkou je i Victory Crown, tedy korunka, kterou získáte po vítězství v Battle Royale režimu a v dalším zápase vám zajišťuje bonusové XP. Pokud zemřete, o korunku přicházíte, ale pokud s ní vyhrajete, získáte exkluzivní emote ukazující, kolikrát už se vám podařilo takto korunovaně zvítězit.

Nová kapitola ale pro hru znamená i zásadní pokrok technologického rázu, i když na první pohled ne tak úplně viditelný. Fortnite totiž nově pohání Unreal Engine 5 vyvinutý právě společností Epic Games. Ten vývojářům umožní zaimplementovat do hry zcela nové prvky, které předtím byly technicky nemožné, například již zmíněné proměnlivé počasí. 

Battle pass v tomto případě neprošel žádnou výraznější změnou. Opět stojí 950 V-Bucků a obsahuje 100 levelů s kosmetickými předměty a herní měnou. Největším tahákem je v tomto případě zcela určitě skin Spider-Mana v několika variacích, podle traileru by ale v průběhu sezóny mělo ve Fortnite dojít i ke kooperaci s videoherní sérií Gears of War.

Fortnite Chapter 3 Season 1 Character Trailer

zdroj: Epic Games

Největším lákadlem nového battle passu je pravděpodobně Spider-Man.

Nejnovější informace o pravidelných updatech a nových sezónách najdete na oficiálních stránkách hry.

Fortnite Battle Royale 8. sezóna 2. kapitoly

8. sezóna 2. kapitoly Fortnite: Battle Royale nesla název Cubed a přímo navazovala na události eventu Sky Fire z konce 7. sezóny, kde ze zničených mimozemských lodí na ostrov spadla spousta dimenzionálních krychlí (přezdívaných Kevin). Krychle svým dopadem jednak značně poničily herní mapu, ale zároveň otevřely brány do temné dimenze Sideways plné děsivých kamenných monster.

Fortnite Chapter 2 Season 8 Story Trailer

zdroj: Epic Games

O čem byla 8. sezóna 2. kapitoly Fortnite Battle Royale?

Na ostrově se ale objevily i nové upgradovatelné zbraně, které jste mohli získat buď zabíjením již zmíněných monster, nebo ve speciálních truhlách roztroušených po herní mapě. Samozřejmostí byly i nové výzvy a aktivity, kterým se během bojů o Victory Royale šlo věnovat a nahnat bonusové XP potřebné pro levelování battle passu. 

Battle pass již tradičně vyšel na 950 V-Bucků a stejně jako v předchozí 7. sezóně hráči získávali hvězdičky (5 hvězd na každý level), za které bylo posléze možno odemykat jednotlivé odměny. Battle pass obsahoval několik nových skinů, v jejichž čele stál marvelovský symbiont Carnage, a spoustu dalších kosmetických předmětů. Za zmínku ale stojí i skin Toona Fish, pro jehož základní černobílou verzi šlo postupně odemykat nové barevné varianty a styly.

Další podrobnosti najdete na oficiálních stránkách hry.

Fortnite Chapter 2 Season 8 Battle Pass Trailer

zdroj: Epic Games

I battle pass 8. sezóna 2. kapitoly se dočkal své vlastní video upoutávky.

Fortnite Battle Royale 7. sezóna 2. kapitoly

Sedmá sezóna (2. kapitoly) Fortnite Battle Royale zvaná Invasion se nesla v duchu mimozemské invaze, zelení (a jinak barevní) mužíci tedy na ostrově vyvolávali peklo pomocí svých hi-tech zbraní, létajících talířů a další mimozemské technologie. Vesmírné lodě ale nebyly ve Fortnite pouze na ozdobu, nebohým mimozemšťanům jste je totiž mohli i ukrást a sami z pilotní kabiny rozsévat laserovou zkázu, nebo pomocí tažného paprsku přenášet ve vzduchu předměty, materiály či dokonce vozidla.

Story Trailer For Fortnite Chapter 2 - Season 7

zdroj: Epic Games

Příběhový trailer k sedmé sezóně druhé kapitoly Fortnite představil mimozemskou invazi.

Studio Epic Games v této sezóně představilo poměrně zásadní změnu v systému zdejšího battle passu, odměny totiž bylo možno odemykat podle svého uvážení za hvězdičky získané levelováním. Součástí BP byl také plně customizovatelný skin mimozemského válečníka, jehož jednotlivé komponenty (tvar hlavy, barva očí, kůže, brnění atd) šlo odemykat za speciální artefakty roztroušené po mapě. Samozřejmostí byly nové skiny, mezi kterými se objevil mimojiné i Superman nebo slavný vědec Rick Sanchez z animovaného seriálu Rick and Morty.

Fortnite Chapter 2 - Season 7 Battle Pass Trailer

zdroj: Epic Games

Co všechno obsahuje aktuální battle pass k Fortnite Battle Royale?

Fortnite Battle Royale 6. sezóna 2. kapitoly

Šestá sezóna druhé kapitoly nese název Primal, která by se v českém překladu mohla klidně jmenovat „Cesta do pravěku”. Události na počátku této sezóny vyřadily z provozu téměř všechny moderní technologie, díky čemuž Fortnite představil podomácku vyráběné varianty zbraní, jež můžete ze surovin získaných lovem i upgradovat. A v duchu pravěkého tématu se po ostrově mimo jiné začali potloukat i krvežízniví dinosauři.

Fortnite Battle Royale; screenshot: Primal zbraně

zdroj: Epic Games

Šestá kapitola Fortnite Battle Royale mimo jiné představila i nové, podomácku vyráběné varianty zbraní.

Fortnite Battle Royale: 2. sezónu ukončil event Collision


Co jsou Fortnite live eventy?

Fortnite Battle Royale je svými většími či menšími eventy proslulé, Epic Games navíc rádi překonávají sami sebe a laťku neustále posouvají, takže hráčům servírují čím dál velkolepější herní zážitky. Ať už se jedná o virtuální koncerty nebo události, které nějakým způsobem poznamenají herní svět a mapu, fanoušci Fortnite Battle Royale se tak v jinak důvěrně známé hře mohou neustále těšit na něco nového.

Collision event již proběhl.

Závěrečný event třetí kapitoly druhé sezóny Fortnite Battle Royale nazvaný Collision proběhl v noci 4. června 2022 ve 22 hodin středoevropského času a hráči se v něm stali součástí epické bitvy s organizací IO. Značná část eventu se odehrávala v kokpitu obří mechanické kočky, kde se na pozici střelců vypořádávali s tanky a dalšími pozemními jednotkami.  

Druhá polovina eventu už ale probíhala klasicky z pohledu třetí osoby se zbraní v ruce, kdy se hráči vydali srovnat účty s doktorkou Sloneovou, vůdkyní IO. Objevil se i charakter jménem Foundation, který mluví hlasem amerického herce Dwayna Johnsona (The Rock), a když byla záchrana ostrova před silami IO dokonána, odletěl společně s Jonesem na další misi.

Fortnite Battle Royale PS5 gameplay: Collision Live Event (NO COMMENTARY) I Alza Magazín

zdroj: vlastní

Celý event Collision si můžete prohlédnout prostřednictvím našeho gameplay videa.

Collision byl zjevně inspirován japonským anime a jeho mecha subžánrem, který se v bitvách obřích robotů přímo vyžívá. Celý event byl již klasicky notně skriptovaný a hráčům vlastně nehrozilo žádné reálné nebezpečí, vizuálně byl ale velice povedený a jako takové hratelné outro druhé sezóny třetí kapitoly fungoval více než dobře.

Star Wars event

Update: Star Wars event byl již ukončen.

Na 4. května připadá mezinárodní den Star Wars a v tento den také ve Fortnite: Battle Royale odstartoval dvoutýdenní Star Wars event. V praxi to znamená, že hráči od 4. do 17. května na ostrově mohou narazit na světelné meče, blastery, základny stormtrooperů a samozřejmě se objeví i nová sada tematických výzev. V Item Shopu budou po omezenou dobu rovněž k dispozici i všechny Star Wars outfity, které se doposud ve hře objevily.

Winterfest event

Update: Event Winterfest skončil 6. ledna 2022

Do Fortnite Battle Royale s vervou rozjetých saní Santy Clause vtrhly Vánoce. V rámci eventu Winterfest je jako každý rok polovina herní mapy zasněžená, hlavní atrakci ale najdete v hlavním menu hry, kde si v krbem prohřáté zimní chatě můžete každý den rozbalit jeden dárek s nějakým tím kosmetickým předmětem.

V průběhu Winterfestu se ale ve hře samozřejmě objeví i spousta vánočně laděných skinů, questů a dalších aktivit, kterými lze získat ještě více kosmetických předmětů, ale také cenná XP k levelování battle passu. Na plnění úkolů a blbnutí na zasněžené mapě máte každopádně dost času, Winterfest potrvá do 6. ledna 2022. Podrobné informace o této události si můžete přečíst na oficiálních stránkách hry.

The End event

V sobotu 4. prosince 2021 od 22 hodin středoevropského času proběhl event The End, který ukončil jak 8. sezónu Fortnite Battle Royale, tak i poměrně nečekaně celou 2. kapitolu. V eventu hráči konečně zúčtovali s Terezou Kostkovou… tedy pardon, s Cube Queen, hlavní záporačkou 8. sezóny, přičemž během epické bitvy došlo i k odhalení, že pod maskou hrdiny The Foundation se ve skutečnosti skrývá herec Dwayne „The Rock” Johnson.

Do eventu bylo možno se připojit už půl hodiny před začátkem celé akce, tedy od 21:30, a odměnou za účast byl speciální obrázek na nahrávací obrazovku a wrap (skin na zbraně či vozidla). V samotném závěru eventu The End rovněž došlo i k převrácení celého ostrova vzhůru nohama, čímž se odhalila zbrusu nová herní plocha. V té pak strávíme následující kapitolu, v pořadí již třetí.

Zatím není jisté, jestli 1. sezóna 3. kapitoly vypukne ihned, nebo nastane na několik dní pauza jako v případě kapitoly 1. a 2. Vypadá to ale, že se můžeme těšit na zbrusu novou mapu, podle předčasného úniku reklamního spotu to vypadá, že se stávající ostrov převrátí vzhůru nohama a odhalí zcela novou hrací plochu.

The End - Chapter 2 Finale (Full In-game Event Video)

zdroj: Epic Games

Podívejte se na oficiální záznam eventu The End.

Fortnitemares

Update: event Fortnitemares skončil 1. listopadu.

V říjnu 2021 do Fortnite Battle Royale dorazil již tradiční halloweenský event Fortnitemares, což v následujících týdnech znamená nával hororově laděných skinů v Item Shopu, ale i komunitou vytvořených módů v nabídce herních režimů. Hráči mohou v průběhu eventu očekávat pravidelné obměny arzenálu, což bude potřeba, jelikož obří fialové kostky roztroušené herní mapě se chystají rozpoutat chaos a uskutečnit svůj plán k ovládnutí ostrova.

To ovšem nakonec vezme do ruky samotná Queen of Cubes (Královna Kostek), která uprostřed ostrova vybudovala záhadnou strukturu jménem The Convergence. K čemu asi bude sloužit? S příchodem královny se ovšem ve hře objevila i nová monstra a zbraně (smrtící kosa Sideways Scythe, dýně střílející raketomet) nebo časově omezený režim Horde Rush, ve kterém se musíte ubránit vlnám nepřátel a porazit závěrečného bosse. Samozřejmostí je ale hromada nových challengí a úkolů, jejichž plnění vám zajistí spoustu odměn v podobě herních předmětů nebo zkušeností.

Fortnitemares 2021 - Wrath of the Cube Queen Story Trailer

zdroj: Epic Games

Královna Kostek se zlobí.

Operation: Sky Fire

Závěr 7. sezóny 2. kapitoly se rychle blíží, což v případě Fortnite: Battle Royale znamená i zvýšenou pravděpodobnost nadcházejícího live eventu. A je to mu skutečně tak, v přípravách je totiž event Operation: Sky Fire, ve které ukončíme mimozemskou invazi a galaktické neřády jednou provždy vyženeme z ostrova.

Event se odehraje 12. září 2021 od 22 hodin našeho času, do hry se ale budete moci připojit už 30 minut předem, což doporučujeme učinit, jelikož kapacita serverů bude jako vždy omezená a v tomto případě se event nebude opakovat. Event je vyvrcholením 7. sezóny 2. kapitoly, ve svém vlastním zájmu tedy předtím dokončete všechny výzvy a odemkněte v battle passu vše, po čem vaše srdce prahne.

Operation: Sky Fire (Full In-Game Event Video)

zdroj: Epic Games

Oficiální záznam eventu Operation: Sky Fire.

The Rift Tour: Ariana Grande

V termínu 7. až 9. srpna (našeho času) do Fortnite Battle Royale přitancuje jedna z nejslavnějších popových zpěvaček současnosti Ariana Grande se svým virtuálním koncertem pojmenovaným The Rift Tour, kde propojí své písně s prvky ze samotné hry. Celý koncert samozřejmě doprovodí tematicky laděné kosmetické předměty, včetně skinu samotné Ariany.

Rift Tour featuring Ariana Grande (Full Event Video)

zdroj: Epic Games

Pokud jste virtuální koncert Ariany Grande nestihli, pustit si ho můžete na oficiálním záznamu výše.

Už teď je vcelku jisté, že tento event bude trhat rekordy v počtu hráčů ve hře, Epic Games proto přichystali hned 5 samostatných termínů, kdy si můžete koncert užít, aby předešli problémům s přeplněnými servery. Všechny dostupné termínů můžete vidět o pár řádků níže, i přesto tvůrci doporučují se do hry připojit alespoň hodinu před začátkem každé show.

 • Show 1 – 7. srpna 2021 od 00:00
 • Show 2 – 7. srpna 2021 od 20:00
 • Show 3 – 8. srpna 2021 od 6:00
 • Show 4 – 8. srpna 2021 od 16:00
 • Show 5 – 9. srpna 2021 od 00:00

Fortnite Battle Royale: Star Wars outfity


V souvislosti s právě probíhajícím Star Wars eventem se v Item Shopu objevily i všechny dosavadní outfity inspirované univerzem Hvězdných válek. Za pár V-Bucků (obyčejně 1500 za jeden) si tak můžete pořídit vzhled třeba Rey Skywalker, Finna, Boba Fetta, Fennec Shand, Black Krrsantana a několika dalších. Některé charaktery lze zakoupit i v bundlech s dalšími kosmetickými předměty či skiny, takže fanoušci Star Wars by v termínu 4–17. května měli návštěvu herního obchodu minimálně zvážit.

Fortnite; screenshot: Star Wars skins

zdroj: vlastní

Rey, Finn, Boba, Fennec Shand a mnoho dalších postav ze Star Wars univerza je aktuálně dostupných v Item Shopu

Pokud vás zajímají starší skiny, které se ve Fortnite v poslední době objevily, mrkněte sem.

Fortnite Battle Royale: Režim Zero Build


Co jsou LTM (časově omezené režimy)?

Fortnite: Battle Royale často obměňuje nabídku hratelných režimů, pro které se vžil název Limited Time Mode neboli LTM (časově omezený režim). Tyto krátkodobé režimy se (ne)pravidelně střídají a většinou ve hře vydrží jen pár týdnů, než se výběr zase občerství.

Mezi LTM tak najdete například režim, kde můžete používat pouze sniperky, žhavou variaci na oblíbenou dětskou hru podlaha je láva, nebo třeba týmový mód The Getaway, kde bylo vaším úkolem zmocnit se cenného šperku a ve stylu bankovní loupeže jako první utéct z ostrova dodávkou. Studio Epic Games do LTM ale často zařazuje i počiny vytvořené komunitou v režimu Creative, což celkovou nabídku příjemně rozšiřuje.

Druhá sezóna třetí kapitoly začala poněkud netradičně s vypnutou možností stavět jakékoli struktury. Vzhledem k tomu, že Fortnite Battle Royale je na této funkcionalitě do značné míry postavený (no pun intended), jednalo se ze strany vývojářů o značně riskantní krok. Razantní změny ovšem u hráčů sklidily až nečekaně pozitivní ohlasy a studio Epic Games nakonec tomuto pojetí hry věnovalo samostatný režim Zero Build.

Fortnite Zero Build Gameplay Trailer - No Build Battle Royale

zdroj: Epic Games

Přesná muška, obratnost a skill. To jsou stavební kameny režimu Zero Build.

Tento režim je k dispozici ve verzi Solo, Duos, Trios a Squads a nemožnost stavět hráčům vynahrazuje rychlejším pohybem, možností přichytit se a vyšplhat na objekty ve hře a automaticky se obnovujícím štítem. Díky existenci samostatného módu Zero Build se mohlo stavění do klasického Fortnite Battle Royale bez problémů vrátit, zároveň ale k mání zůstala i varianta pro hráče, kteří budování struktur nijak zvlášť neholdují.

Režim Impostors

Fortnite: Battle Royale nedávno rozšířil svou nabídku hratelných režimů o mód zvaný Impostors, který je zcela odlišný od všeho, co jsme doposud v této hře moli vidět. V podstatě se v celkovém počtu deseti hráčů snažíte v roli agentů starat o provoz tajné základny, ve vašich řadách jsou ale dva zrádci, jejichž cílem je postupně se zbavit všech agentů a základnu ovládnout. No a agenti mají zase za úkol odhalit skryté špiony a pomocí kolektivního hlasování je eliminovat. Zajímavá novinka, studio Epic Games si ale ze strany hráčů kromě jásotu z nového módu vysloužilo i kritiku za to, že se režim Impostors opravdu až příliš podobá populární online hře Among Us od studia Innersloth.

Trust Nobody: Introducing Fortnite Impostors

zdroj: Epic Games

V režimu Impostors nemůžete nikomu věřit!

Fortnite Battle Royale: Hodnocení a metacritic


i Jak hodnotíme Fortnite Battle Royale?

„Fortnite Battle Royale od studia Epic Games je stálicí mezi zástupci žánru battle royale oprávněně. Solidní hratelnost, pravidelné dávky nového obsahu a výrazný vizuální styl zaručují solidní zábavu, kterou nová verze pro next-gen konzole jen umocňuje. Jen je škoda ne tak docela vzácných technických problémů.“

Podívejte se na celou recenzi (PS5) včetně hodnocení.

A jak hodnotí svět?

Tato hodnocení jsou platná k 14. 1. 2022

Fortnite Battle Royale: Platformy a bundly


Fortnite Battle Royale je free-to-play hra, klasické day one, deluxe nebo sběratelské edice tedy v tomto případě neexistují. V prodeji ovšem naleznete (i v krabičkové verzi) speciální bundly obsahující kosmetické předměty a herní měnu zvanou V-Bucks. Uvnitř těchto bundlů ovšem nenaleznete žádné fyzické médium, ale pouze kód ke stažení, který můžete posléze uplatnit v příslušném herním obchodě (Steam, Xbox Store, PS Store).

Fortnite Battle Royale je k dispozici na PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch a mobilních zařízeních Android, kde je hra ovšem dostupná pouze prostřednictvím Epic Games Launcheru. V den vydání next-gen konzolí, tedy PS5 a Xbox Series X/S, vyšla rovněž i next-gen verze Fortnite, která naplno využila možností nového hardwaru, hráči se tak mohou těšit z rychlejšího načítání, svižnějšího matchmakingu, vyššího rozlišení a počtu fps a v případě PS5 pak i podpory haptické odezvy a adaptivních tlačítek nového ovladače DualSense.

Co se mobilních zařízení týče, na Google Play či App Storu už Fortnite bohužel nenajdete. Jeho tvůrcům se totiž přestalo líbit, že si tyto platformy (Apple a Google) ze zisků ze všech aplikací berou 30% marži a nabídlo hráčům možnost zakoupit V-Bucky levněji, celý zisk by ale v tom případě šel přímo do kapsy Epicu. Reakce na tento akt na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat a oba obchody takřka přes noc Fortnite smazaly z nabídky, čímž mimo jiné začal i táhlý soudní spor Epic Games proti Apple, jehož konec je zatím v nedohlednu.

Fortnite Battle Royale; screenshot: souboj

zdroj: Epic Games

Pokud chcete vidět nápis Victory Royale, musíte pro to také něco udělat.

Fortnite Battle Royale: Čeština, česká lokalizace


Fortnite neobsahuje češtinu v žádné podobě, naštěstí se ale nejedná o příliš komunikativní titul, kde by na vás tvůrci sypali jeden odstavec dialogů za druhým, takže případná jazyková bariéra by vám neměla nějak zásadně kazit herní zážitek.

Fortnite Battle Royale: Gameplay


Fortnite Battle Royale je typickým zástupcem (překvapivě) battle royale žánru, od čehož se také odvíjí základní kameny hratelnosti. V praxi to znamená, že z létajícího autobusu (dnes již téměř legendárního „battle busu”) na herní mapu v podobě izolovaného ostrova najednou seskočí 100 hráčů a jejich hlavním cílem je ve stále se zmenšující zóně zůstat naživu jako poslední.

Fortnite Battle Royale; screenshot: stavění

zdroj: vlastní

Fortnite Battle Royale od žánrové konkurence odlišuje především možnost stavět struktury využitelné jak v boji, tak i při cestování herní mapou.

Když si odmyslíte zákonitosti BR žánru, tak se v zásadě jedná o akční hru z pohledu třetí osoby, ve které se s nepřáteli vypořádáváte převážně pomocí palných zbraní různých typů a další výbavy (granáty apod.). Předměty se ve hře zpravidla vyskytují v několika kvalitativních úrovních (common, uncommon, rare, epic, legendary), které určují jejich sílu, kromě nich ale budete v boji o přežití používat nápoje doplňující štíty, lékárničky a mnoho dalších věcí.

Po seskoku na ostrov máte u sebe pouze krumpáč, který slouží jako základní zbraň, ve skutečnosti je ale určený především k těžení materiálů (kov, dřevo, kámen). Z natěžených surovin můžete posléze stavět jednoduché struktury, jejichž editováním a kombinováním mohou klidně vzniknout i komplikované stavby. Právě tato herní mechanika Fortnite výrazně odlišuje od konkurenčních titulů v poněkud přeplněném žánru battle royale.

Fortnite Battle Royale: Jak si zřídit účet

Pokud jste Fortnite doposud nehráli a přemýšlíte, že byste si tuto gamesku klidně přidali do knihovny, máme pro vás dobrou zprávu – pořídit si Fortnite je totiž poměrně jednoduché. Pokud máte v úmyslu hrát na konzoli, stačí si v adekvátním herním obchodu najít Fortnite, stáhnout, nainstalovat a můžete hrát.

U PC nebo mobilních zařízení Android je potřeba nejprve stáhnout klient Epic Games Launcher, po jehož instalaci budete vyzváni k vytvoření účtu. V tomto bodu máte dvě možnosti – buď si můžete vytvořit účet úplně nový, nebo se přihlásit pomocí některého z vašich už existujících (Facebook, Steam, PSN, Xbox, apod.), čímž tento proces Epic pro nové uživatele maximálně zjednodušil. Po zdárné instalaci Epic Games Launcheru už vám nic nebrání si v záložce Store vyhledat Fortnite, stáhnout ho, nainstalovat a spustit.

Fortnite Battle Royale; screenshot: Epic účet

zdroj: vlastní

Do Epic Games Launcheru se můžete přihlásit mnoha způsoby.

Fortnite není jen Battle Royale

Ačkoli má naprostá většina lidí Fortnite asociováno právě s režimem Battle Royale, ve skutečnosti se jedná pouze o jeden ze tří hlavních herních režimů, který tento hit od studia Epic Games obsahuje. Pojďme si je tedy v rychlosti všechny představit.

Fortnite Save The World

První z hratelných režimů nese jméno Save The World a je placený. De facto se jedná o kooperativní PvE zážitek, kdy v partě 1–4 hráčů plníte jednotlivé mise a pomocí zbraní, stavění defenzivních struktur či pastí bráníte určitý objekt před vlnami počítačem řízených protivníků.

Fortnite Battle Royale

Druhý herní mód, který Fortnite přinesl přímo vesmírnou popularitu, se nazývá Battle Royale a poměrně nepřekvapivě se jedná o typického zástupce battle royale žánru, od čehož se také odvíjí základní kameny hratelnosti. V praxi to znamená, že z létajícího autobusu (dnes již legendárního „battle busu”) na herní mapu v podobě ostrova najednou seskočí 100 hráčů bez jakékoli výbavy a jejich jediným cílem je ve stále se zmenšující zóně zůstat naživu jako poslední.

Fortnite Battle Royale; screenshot: souboj

zdroj: Epic Games

Bez zbraní a munice se ve Fortnite Battle Royale prostě neobejdete. Nebezpečí ze strany ostatních hráčů číhá všude.

Fortnite: Creative

Posledním dostupným režimem ve Fortnite je pak Creative, což je ve své podstatě obří sandboxový editor, kde si můžete svobodně budovat vlastní mapy, zakládat hry s vlastními pravidly a podmínkami a sdílet je ostatním hráčům. Tento režim je stejně jako Battle Royale zdarma.

Fortnite Battle Royale: Příběh


Ačkoli se jedná o výhradně multiplayerovou hru, věnuje studio Epic Games budování svého světa a příběhu poměrně velké úsilí. Vzhledem k online povaze tohoto titulu ovšem děj nemohou tvůrci vyprávět tradičním „singleplayerovým” způsobem, narativ tedy posouvají pomocí tematicky laděných sezón, animovaných filmečků nebo herních eventů, které mnohdy výrazně ovlivní podobu herní mapy, případně hru často obohatí o zcela nové prvky a herní mechanismy.

Dějová linie ve Fortnite Battle Royale odstartovala ve třetí sezóně první kapitoly, kde organizace IO pomocí objektu Zero Point spojujícího všechny reality stvořila bitevní ostrov (tedy herní mapu), kam pravidelně seskakuje 100 bojovníků (tedy hráčů) navzájem soupeřících o vítězství zvané Victory Royale. Od té doby se ale v nadupané časové ose tvůrci utrhli ze řetězu a sypali na nás jednu památnou událost za druhou. Na ostrov tak stačil spadnout meteorit, byli jsme svědky startu vesmírné rakety, obří robot se popral s neméně obřím monstrem, celý ostrov byl zaplaven a tak podobně. Sedmá sezóna druhé kapitoly například odstartovala ničivou mimozemskou invazí.

Fortnite Battle Royale; screenshot: Season 7

zdroj: Epic Games

Fortnite v nové sezóně představil mimozemské nebezpečí a spoustu nových prvků.

Příběh Fortnite stále kráčí kupředu, stejně tak se ale vyvíjí i jeho prezentace, o čemž svědčí například začátek šesté sezóny druhé kapitoly, kterou tvůrci odstartovali poměrně nečekaně ryze singleplayerovým eventem sloužícím jako plynulý přechod mezi končící a právě startující novou sezónou. Podle rozhovoru s Donaldem Mustardem, hlavním kreativním vedoucím (chief creative officer) Epic Games, tvůrci stále hledají nové způsoby, jak v rámci Battle Royale příběh vyprávět, a právě tento způsob by mohl být jednou z budoucích cest.

Fortnite Battle Royale: Mikrotransakce


Fortnite Battle Royale obsahuje mikrotransakce, za reálné peníze si ale můžete koupit pouze herní měnu V-Bucks, nebo konkrétní kosmetické předměty, v žádném případě se tedy nejedná o loot boxy hraničící s gamblingem nebo nechvalně proslulý systém pay-to-win. V-Bucky lze navíc v omezené míře získávat i hraním, pokud tedy nechcete, nemusíte do Fortnite investovat ani korunu.

Fortnite Battle Royale; screenshot: V-Bucks

zdroj: vlastní

Za reálné peníze si ve Fortnite můžete koupit pouze herní měnu nebo konkrétní kosmetické předměty.

V rámci dodatečné monetizace studio Epic Games nabízí i předplatné Fortnite Crew, které předplatitelům za 323 korun měsíčně zajistí exkluzivní kosmetické předměty, plný přístup k aktuálnímu battle passu a 1000 V-Bucků k tomu.

Fortnite Battle Royale: Multiplayer


Hra podporuje funkci cross-play a cross-save, můžete hrát s kýmkoli nezávisle na tom, na čem zrovna hraje, veškerý postup se navíc ukládá napříč všemi platformami. Jedinou výjimkou je v tomto ohledu herní měna zvaná V-Bucks, ta je totiž vázaná na konkrétní platformu, na které jste penízky získali, ať už přirozeně hraním, nebo zakoupením v in-game obchodě.

Fortnite kromě standardního battle royale pro jednoho až čtyři hráče v partě nabízí i spoustu dalších režimů, pro které používá jednotné označení LTM (Limited Time Mode) a jejichž nabídka je pravidelně obměňována. Některým režimům se ale podařilo uchytit a probojovat se do stálé nabídky, jedním z nich je například týmový deathmatch Rumble Bumble, ve kterém se hráči neustále respawnují, dokud se nenaplní bodový limit.

Fortnite Battle Royale; screenshot: LTM

zdroj: vlastní

Kromě klasického battle royale Fortnite pravidelně střídá nabídku neméně zajímavých módů.

Fortnite Battle Royale: Videa, trailery, screenshoty


Trailery a další videa můžete nalézt na oficiálním YouTube kanále hry a obrazové materiály na homepage stránkách hry Fortnite.

Fortnite Battle Royale: Hardwarové nároky na PC


Zde naleznete oficiální hardwarové nároky pro hru Fortnite.


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8/10 64-bit Windows 7/8/10 64-bit
Procesor Core i3-3225 3.3 GHz Core i5-7300U 3.5 GHz
Grafická karta Intel HD 4000 on PC / Intel Iris Pro 5200 NVIDIA GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7870
DirectX
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk

• Zdroj: epicgames.com (25. 5. 2021)

S jakým herním PC na Fortnite Battle Royale?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX3050

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3050

Alza BattleBox Core RTX3060 Ti TUF

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3060 Ti TUF

i

• Zdroje: epicgames.com/fortnite/en-US/home


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB14