Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Forza Horizon 4: Fortune Island (RECENZE) – honba za pokladem

Aktualizováno

Třetí díl Forzy Horizon přišel s dvojicí skvělých rozšíření. Blizzard Mountain vůbec poprvé přinesl do série zimní prostředí, Hot Wheels DLC zase závody připomínající dětské závodní dráhy. Srovnávat tato dvě rozšíření s Fortune Island od studia Playground Games by ale bylo přinejmenším pošetilé. První DLC totiž Forzu Horizon 4 totiž obohatilo o nové prostředí, nové výzvy, nové vozy a dokonce i o mírně odlišnou hratelnost. Co se nám na Fortune Island tak líbí? Dozvíte se v dnešní recenzi.

Recenze (Xbox One)Novinky


• Žánr: Arkádové závody • Vývojář: Playground Games • Vydavatel: Microsoft • Platformy a Datum vydání: PCXbox One (13. prosince 2018) • Homepage: forzamotorsport.net/en-US/games/fh4


Části článku:


Obsah recenze Forza Horizon 4: Fortune Island (Xbox One)

 1. Hromy a blesky na ostrově Fortune Island
 2. DLC jako Honba za pokladem
 3. Nejkratší cesta je ta nejlepší cesta
 4. Závodní hra roku si zaslouží jen to nejlepší
 5. Recenze Forza Horizon 4: Fortune Island: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Forza Horizon 4 PC

Hromy a blesky na ostrově Fortune Island

• Recenze: 18. 12. 2018 • Autor: Filip Němec

Oproti předchozím rozšířením přichází Fortune Island s novou oblastí a já jsem si ji okamžitě zamiloval. Fiktivní Británie je sice nádherná, ale divokost vcelku malého ostrova Fortune Island, jenž se inspiroval u severských oblastí Velké Británie, vás okamžitě pohltí. Oproti původní mapě, na kterou se samozřejmě můžete kdykoli přesunout přes nabídku v hlavním menu, je Fortune Island o poznání menší (63 versus 531 cest a silnic), ale po zdlouhavém ježdění po virtuální Británii jsem vlastně tento menší přídavek uvítal.

Forza Horizon 4: Fortune Island; screenshot: ostrov

Skotské hrady, divoké počasí a desítka cenných pokladů. To je Fortune Island.

Fortune Island mi navíc přijde jako příjemné zpestření. Díky své severské předloze nemá tak bohatou floru, ale vše vynahrazuje svou členitostí a širokou variabilitou terénu. Kvůli malé rozloze se můžete v rámci jednoho závodu brodit mořskou vodou nasáklým pískem, skákat přes ostrůvky podél pobřeží a za chvíli už podvozkem olizovat vrcholky hor, jež jsou trvale zasněžené. Patrně nejvíce ikonickým místem pak jsou horské serpentiny, jež mají svou reálnou předlohu, kterou doporučuje ke driftování i populární pořad Top Gear.

Samostatnou kapitolou pak je divoké počasí inspirované tím skutečným ze severu Spojeného království. Přes den ozvláštní závody divoké bouřky, kde nejsou výjimkou ani strach nahánějící výboje blesků, které čas od času rozetnou vedví strom u cesty. Když se nachýlí noc, ohromí vás pro změnu fascinující polární záře. Počasí sice působí v závodních hrách spíše kosmetické změny, ale ve spojení s divokým prostředím vyvolává proměnlivé podnebí svěží dojem a přináší zase o trochu jinou hratelnost než původní hra.

Forza Horizon 4: Fortune Island; gameplay: drift Forza Horizon 4: Fortune Island; gameplay: útes Forza Horizon 4: Fortune Island; gameplay: polární záře

Obrázek 1: Horské serpentiny jsou jako stvořené pro driftovací souboje. Obrázek 2: Na strmých útesech naopak neustále hrozí riziko volného pádu do rozbouřeného moře. Obrázek 3: V noci je hlavní dominantou polární záře.

DLC jako Honba za pokladem

Autoři se ale nespokojili jen s tím, že stejný obsah zasadí do nového prostředí. Na ostrově vás samozřejmě čeká obvyklá směsice závodů a vedlejších aktivit jako jsou rychlostní radary či všemožné skokánky, přičemž samotný Horizon festival bude probíhat i zde, i když ho autoři trochu upozadili ve prospěch nové aktivity. Ohromování publika a tím i růst fanoušků tu jde stranou, jak už totiž název samotného DLC (a ostrova zároveň) napovídá, Fortune Island je jedna velká honba za pokladem.

Forza Horizon 4: Fortune Island; gameplay: Horizon Festival Forza Horizon 4: Fortune Island; gameplay: blesk

Obrázek 1: Přestože je Fortune Island rozšíření oddělené od původní hry, za absolvované závody získáváte body i do stávajících statistik, takže se do Británie vrátíte nejen bohatší, ale také zkušenější. Obrázek 2: Fortune Island je však natolik podivuhodným místem, že se vám nebude chtít jen tak vracet.

Plněním závodních disciplín a dalších aktivit získáváte body a za dosažení další úrovně se vám odemkne nová hádanka. Podle té musíte rozluštit nejen co máte udělat, ale také v jakém autě to provést. Tím ale zábava nekončí. Poté se vám zpřístupní přibližná lokace pokladu, který musíte následně najít. V závěru tak jde o adaptaci na hledání ztracených stodol se starými veterány (i zde je velkým pomocníkem dálkově ovládaný dron), odměnou vám ale je něco podstatně lepšího.

Za nalezení truhly s pokladem získáte jeden milion kreditů nebo exkluzivní vůz, v podstatě se vám tak investice do tohoto rozšíření vrátí nejen v hodinách skvělé závodní zábavy, ale také si nepřímo koupíte velké množství herní měny. Pokud totiž vysbíráte všech deset pokladů, vrátíte se „domů” jako pořádní pracháči. Některé hádanky jsou ale docela obtížné. Jejich lokaci odhadnete relativně snadno, ale občas jsem měl problémy zjistit, s jakým vozem daný úkol provést. V první hádance se kupříkladu za „dinosaurem T-Rexem“ skrývá luxusní teréňák Dodge RAM 1500 Rebel TRX.

Forza Horizon 4: Fortune Island; gameplay: hádanka Forza Horizon 4: Fortune Island; gameplay: poklad Forza Horizon 4: Fortune Island; gameplay: hledání pokladu

Obrázek 1: Ačkoli koncept hádanek může pro arkádovou závodní hru působit nepatřičně, do Forzy Horizon 4 celé hledání pokladů skvěle zapadá. Obrázek 2: Vyčmuchávání pokladů je navíc vcelku zábavné. Obrázek 3: Nahrazuje hledání starých stodol z původní hry.

Nejkratší cesta je ta nejlepší cesta

Fortune Island však nabízí i další novinky. Nejvíce jsem si oblíbil vedlejší aktivitu, ve které se musíte dostat co nejrychleji z bodu A do bodu B. Je jedno, jestli vám v cestě stojí útes, stodola nebo stádo ovcí. Nejkratší cesta je vždy ta nejlepší. Skvěle kontrastuje s jízdou po vyznačených silnicích a vzhledem k členitosti ostrova tak jde o velmi zábavnou kratochvíli.

Novinek se dočkal i vozový park. Nová auta přibývají průběžně s každým updatem, majitelé Fortune Island si však mohou rozšířit virtuální garáž o písečnou bestii Funco Motorsports F9, již výše zmíněné terénní monstrum 2017 Ram 1500 Rebel TRX Concept, které dostanete už na začátku hry nebo vozy, s nimiž jezdí Ken Block legendární Gymkhanu. Dvěma vozy pak přispěla i prémiová automobilka Lamborghini. Zatímco Lamborghini Aventador J vás sice oslní vizuálem i výkonem, ale vzhledem k charakteru ostrova ho příliš nevyužijete, respekt budící SUV model 2019 v podobě Lamborghini Urus už je o poznání zajímavější a také praktičtější.

Forza Horizon 4: Fortune Island; gameplay: terénní vozidla Forza Horizon 4: Fortune Island; gameplay: Audi R8

Obrázek 1: Není náhodou, že nově přidaná vozidla jsou určena zejména do terénu. Obrázek 2: Silné sporťáky jsou pochopitelně mírně upozaděny.

Závodní hra roku si zaslouží jen to nejlepší

Svět Forzy Horizon 4 navštěvuji téměř denně, počáteční zapálení se ale celkem logicky již vytratilo. Pocit z čehokoli nového nahradilo užívání si vynikajících závodů, což mě stále více utvrzuje v tom, že čtvrtý díl je opravdu nejlepší závodní hrou roku 2018, minimálně co se arkádově zaměřených titulů týče. Rozšíření Fortune Island však v tu pravou chvíli přináší neuvěřitelnou porci nové zábavy a čerstvého rozptýlení, na kterém je velmi těžké najít něco negativního.

Ostrov Fortune Island nabízí nový, neokoukaný a zejména velmi zábavný prostor obsahující nové aktivity, lákavá vozidla (Lamborghini Urus je zcela právem na virtuálním přebalu tohoto DLC) a původní hratelnost okořeňuje o zábavné hledání pokladu. Autoři chystají ještě jedno rozšíření pro čtvrtou Forzu Horizon, alespoň vyrovnat se kvalitám Fortune Island bude ale hodně těžké.

Forza Horizon 4: Fortune Island; screenshot: fotografický režim

Současně s rozšířením Fortune Island vyšel update přidávající nové funkce do fotografického režimu, se kterým dokážete vykouzlit skvělé snímky.

Tato recenze byla napsaná pro Xbox One verzi.

Recenze Forza Horizon 4: Fortune Island: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 90 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
95 %
 Audiovizuální zpracování
95 %
 Znovuhratelnost
75 %
Forza Horizon 4: Fortune Island; recenze

Klady

 • Samostatně fungující rozšíření
 • Skvěle navržený ostrov Fortune Island
 • Odlišné pojetí oproti původní hře
 • Nové aktivity a nová vozidla
 • Měnící se přírodní podmínky

Zápory

 • Nutnost kupovat si pro splnění hádanek většinou velmi drahé vozy

Forza Horizon 4: Fortune Island – Novinky

 1. DLC Fortune Island nabídne divokou přírodu severní Británie
 2. HW nároky pro Forza Horizon 4 PC

DLC Fortune Island nabídne divokou přírodu severní Británie

• Oznámení: 18. 11. 2018 • Autor: Filip Němec

První rozšíření pro arkádové závody Forza Horizon 4 se přiřítí už 13. prosince a podle autorů by mělo jít o vůbec největší DLC, jaké kdy vytvořili. Nemám důvod tomu nevěřit, dostaneme totiž k dispozici rovnou celý nový ostrov, který zaujme jak svou členitostí, tak i počasím. V rámci virtuální Velké Británie má jít o severní část království, kde je počasí ještě divočejší a podmínky pro závodění zcela nevyzpytatelné. Slibně vypadá kupříkladu novinka v podobě bouřky, která dokonce přinese blesky, jež ozvláštní hratelnost nejen vizuálně, ale také funkčně – takový spadlý strom přes cestu po silném úderu blesku zní jako zajímavé osvěžení.

Forza Horizon 4: Fortune Island; screenshot: serpentiny Forza Horizon 4: Fortune Island; screenshot: cesta

Obrázek 1: Předlohou, jež si vývojáři pro Fortune Island vybrali, je reálný kus Velké Británie, který pro závodní jízdu doporučuje i motoristický pořad Top Gear. Obrázek 2: Na horských cestách budeme hledat železobetonová svodidla marně.

Naopak čistě vizuálním, ale o to krásnějším prvkem bude možnost spatřit polární záři – tady budou mít lovci pěkných screenshotů žně. Pokud jste dobrým zeměpiscem nebo přírodovědcem, jistě víte, že polární záři je možné vidět na vysoko položených místech, takže se můžeme těšit na prudká horská stoupání, táhlé serpentiny vybízející k nekonečným driftům a podle traileru také velmi nebezpečné horské cesty, ze kterých bude jednoduché zřítit se z prudkého srázu.

O čem autoři naopak vůbec nepromluvili, jsou pravidelné cykly ročních období. Samozřejmě předpokládám, že i v případě rozšíření Fortune Island bude tato funkce přístupná, i když je přinejmenším podivné, že nic z toho nebylo v traileru ani naznačeno. Neznáme také prozatím cenu tohoto DLC. To je samozřejmě součástí season passu, takže pokud jste již jeho majitelem, tuto otázku nemusíte řešit. Je však logické očekávat i možnost zakoupit si rozšíření Fortune Island samostatně,.

Forza Horizon 4: Fortune Island – přestavení nového DLC na akci Xbox X018 (trailer)

Slibně vypadající DLC rozhodně patřilo k tomu nejlepšímu, co show Xbox X018 představila.

Gymkhana TEN a vozy Kena Blocka míří do Forzy Horizon 4

A ještě jedna novinka, která sice s novým DLC přímo nesouvisí, ale rozhodně se bude hodit. Ať už si DLC pořídíte či nikoliv, ve hře budete moci získat vozy, s nimiž jezdí Ken Block legendární Gymkhanu. Jmenovitě jde o 1965 Ford Mustang Hoonicorn, 2017 Ford Fiesta ST, 2016 Ford Focus RSRX, 1977 Ford F150 Hoonitruck a 1991 Ford Escort Cosworth Group A. Pokud nejste fanouškem Gymkhany nebo Kena Blocka, i tak by vás tato zpráva (podobně jako mě) mohla potěšit, protože většina těchto vozů bude jako stvořených pro divoké podmínky Fortune Island.

HW nároky pro Forza Horizon 4 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel i3-4170 3.7Ghz / Intel i5 750 2.67Ghz Intel i7-3820 3.6Ghz
Grafická karta NVIDIA 650TI / NVIDIA GT 740 / AMD R7 250x NVIDIA GTX 970 / NVIDIA GTX 1060 3GB / AMD R9 290x / AMD RX 470
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 12 GB
HDD 55 GB 55 GB

S jakým herním PC na Forza Horizon 4?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1060+

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1060+

Alza GameBox GTX1070Ti

Doporučené požadavky:

Alza GameBox GTX1070Ti

Alza GameBox RTX2080

Pro náročné:

Alza GameBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat

DLC Fortune Island pro arkádové závody Forza Horizon 4 vychází 13. prosince 2018 na PCXbox One. O všech novinkách vás budete informovat v tomto pravidelně aktualizovaném článku.

P-DC1-WEB27