Máme skvělou zprávu pro všechny herní fanatiky – společnost NVIDIA oznámila, že její grafické karty podporují kromě technologie G-SYNC také otevřený standard Adaptive Sync, tedy v podstatě tolik oblíbený FreeSync. Jak FreeSync na kartách NVIDIA nastavit? Které grafické karty FreeSync podporují? A jak je to s monitory?
Technologie Adaptive Sync / FreeSync je v podstatě softwarové vylepšení komunikace monitoru s grafickou kartou. Cílem je dosáhnout synchronizace rychlosti monitoru s frekvencí snímků, které posílá grafická karta. Je součástí standardu grafického výstupu DisplayPort a HDMU. Výsledkem je plynulejší herní zážitek bez trhání.
NVIDIA G-Sync je adaptivní synchronizační technologie, která se stará o synchronizaci snímkové frekvence mezi monitorem a grafickou kartou. Díky tomu je monitor schopen bez prodlevy vykreslovat každý snímek. A protože se jedná o vlastní technologii společnosti NVIDIA, je nutné vlastnit herní monitor vybavený G-SYNC modulem.
Technologie FreeSync je nově podporována grafickými kartami s jádrem Pascal a Turing. Jmenovitě NVIDIA GTX 1050, GTX 1050 Ti, GTX 1060, GTX 1070, GTX 1070 Ti, GTX 1080, GTX 1080 Ti, RTX 2060, RTX 2070, RTX 2080, RTX 2080 Ti a Titan RTX.
Společnost NVIDIA se rozhodla otestovat více než 400 herních monitorů a oficiální certifikaci získalo 12 z nich. Kompletní přehled kompatibilních monitorů získáte na oficiálních webových stránkách.
Ano. Stačí přejít do ovládacího panelu ovladačů NVIDIA GeForce a funkci zapnout. Až praxe však ukáže, zda váš konkrétní monitor nebude mít nějaké obrazové artefakty.
Ovladače NVIDIA GeForce 417.71 WHQL Driver jsou první široce distribuovanou verzí podporující nové režimy adaptivní synchronizace FreeSync.
Tak přesně tahle zpráva rezonuje celým hráčským světem od začátku ledna, kdy CEO společnosti NVIDIA Jen-Hsun Huang veřejně oznámil podporu Adaptive Sync / FreeSync. Jde o skvělou zprávu, protože až doposud byli majitelé grafických karet NVIDIA odkázaní na technologii G-SYNC. Ta má přes své neoddiskutovatelné kvality jednu podstatnou nevýhodu, a sice cenu. G-SYNC totiž vyžaduje speciální modul, který prodražuje herní monitor o tisíce.
Oproti tomu herní monitory s podporou Adaptive Sync / FreeSync excelují skvělými parametry, a především příznivou cenou.
Věc má jeden háček. NVIDIA se totiž rozhodla, že bude podporu Adaptive Sync / FreeSync garantovat jen na dopředu otestovaných a certifikovaných monitorech. V první vlně došlo k otestování zhruba 400 herních monitorů a jen 12 jich vyhovělo zcela bez výhrad (viz oficiální seznam kompatibilních monitorů na webu NVIDIA). Pozitivní fakt ale je, že Adaptive Sync / FreeSync bude možné zapnout manuálně i na všech ostatních herních monitorech.
Technologie NVIDIA G-SYNC výrazně posouvá vizuální zážitky, ale je přeci jen dražší.
Základním předpokladem pro zapnutí Adaptive Sync / FreeSync je grafická karta s jádrem Pascal (10xx) nebo Turing (20xx). Podpora byla oficiálně zpřístupněna ovladači GeForce 417.71, které lze stáhnout na oficiálních stránkách nebo v rámci softwaru GeForce Experience přímo v počítači.
i
Velký pozor dejte na připojení monitoru k PC. Je totiž bezpodmínečně nutné použít konektor DisplayPort. Přes HDMI není Adaptive Sync / FreeSync vůbec podporován.
Pokud máte to štěstí, že máte kompatibilní monitor, který certifikovala přímo NVIDIA, dojde k zapnutí Adaptive Sync / FreeSync zcela automaticky.
Již jsme zmínili, že NVIDIA sama testuje a certifikuje monitory pro použití s technologií Adaptive Sync / FreeSync. Samozřejmě dále budou k dispozici i G-SYNC monitory, které nabídnou maximální obrazovou kvalitu za každé situace. Celkem tedy mohou nastat čtyři režimy:
Společně s novými grafickými čipy NIVIDA Turing se v rámci softwarové výbavy objevil zajímavý prográmek nazvaný OC Scanner. Ten slouží ke snadnému přetaktování GPU na jedno kliknutí. To můžete využít u všech karet řady RTX 2070, 2080, 2080 Ti a samozřejmě i RTX Titan. Celkem logickým krokem je vydání této aplikace i k samostatnému stažení pro všechny majitele grafických karet s čipem NVIDIA Pascal. Konkrétně tedy pro GeForce GTX 1050, 1050 Ti, 1060, 1070, 1070 Ti, 1080 a 1080 Ti. Pomocí aplikace OC Scanner lze z prakticky každé karty získat 11–12 % dalšího výkonu.
Cílový zájemce o kvalitní herní monitor je samozřejmě nadšený pařan her typu Counter Strike, Battlefield V nebo PlayerUnknown’s Battlegrounds. V těchto hrách totiž rozhodují milisekundy a monitor s adaptivní snímkovou frekvencí vám poskytne náskok před soupeři.
Standardní 60Hz monitor dokáže obraz obnovit jednou za 16,6 ms. 144Hz monitor to samé zvládne už za 7 ms a 240Hz dokonce jen za 4,1 ms. Rychlý monitor tak vykreslí každou scénu až 4× rychleji. Přínos vyšší obnovovací frekvence zkrátka nelze popřít a je opravdu citelný.
Parádní herní monitor MSI Optix ocení každý nadšený hráč.
I když se o podpoře Adaptive Sync / FreeSync spekulovalo již celý rok 2018, plnou podporu zavedla NVIDIA až nyní, na počátku roku 2019. A to ještě s celou řadou podmínek, s nimiž si však obyčejný uživatel dokáže snadno poradit. NVIDIA si přeci jen chce uchránit alespoň nějaké prodeje monitorů s technologií G-SYNC. Takto vybavené monitory tak zůstanou volbou spíše herních profesionálů.
Očekáváme, že díky podpoře FreeSync na kartách NVIDIA vzroste prodej herních monitorů s variabilní obnovovací frekvencí. Proto neváhejte a vyberte si včas ten svůj, protože zejména v levnějších kategoriích jich může být brzy nedostatek.