Obnovit stránku

PlayStation Plus: Vše, co potřebujete vědět


Info 

• Autor: Filip Němec

Pravidelný měsíční přísunu her zdarma, sdílení knihovny s jedním ze svých přátel, 100 GB na cloudovém úložišti nebo možnost hrát online, to jsou základní výhody předplatného PlayStation Plus. Vyšší členství PlayStation Plus Extra a PlayStation Plus Premium vám k tomu všemu také umožní stáhnout si nebo streamovat až 700 her z celé historie konzolí PlayStation a další bonusy. Vše, co o předplatném PlayStation Plus potřebujete vědět, najdete v tomto článku.

Informace o aktuální nabídce her zdarma pro PlayStation Plus se dozvíte vždy na začátku měsíce v tomto článku.

PlayStation Plus; screenshot: cover

zdroj: Sony

PlayStation Plus: Vše, co potřebujete vědět – Obsah článku

 1. Co je to PlayStation Plus
 2. PlayStation Plus Essential
 3. PlayStation Plus Extra
 4. PlayStation Plus Premium
 5. Jak získat předplatné PlayStation Plus?
 6. Jak aktivovat PS Plus pomocí předplacené karty
 7. Jaké hry PlayStation Plus obsahuje 
 8. PS Plus Collection: nabídka her a zrušení kolekce
 9. PlayStation Plus FAQ

Co je to PlayStation Plus

PlayStation Plus (PS Plus) je předplatitelská služba pro konzole PlayStation 4 a PlayStation 5 od společnosti Sony. Bez ní si nezahrajete valnou většinu multiplayerových částí vámi zakoupených her. Na druhou stranu se vám každý měsíc dostanou do rukou hry zdarma, které si po aktivaci můžete zahrát kdykoliv chcete, máte-li zaplacené členství PS Plus.

Společně se službou dostanete přidělen prostor 100 GB v cloudovém úložišti a svou herní knihovnu budete moci sdílet s jedním ze svých přátel. Zároveň se k předplatnému PlayStation Plus váží zajímavé nabídky a exkluzivní slevy v PS Store. To vše nabízí základní stupeň předplatného PlayStation Plus Essential.

S vyššími verzemi předplatného PlayStation Plus Extra a Premium získáte přístup i ke knihovně až 700 her z celé historie konzolí PlayStation s možností některé z nich i streamovat a další výhody, jako je předplatné Ubisoft+ Classics nebo zkušební verze vybraných her. Cena PlayStation Plus se odvíjí od vybraného stupně členství, jehož obsah si podrobněji popíšeme níže.

Majitelé PlayStationu 5 v minulosti dostali přístup k PS Plus Collection, což byla sbírka her nabízející jedny z nejlepších PS4 a PS5 titulů. Kolekce ovšem byla dostupná jen do 9. května 2023, nicméně pokud jste si hry do té doby aktivovali a máte zaplacené PS+ předplatné, hry máte v knihovně stále dostupné.

Introducing the all-new PlayStation Plus | PS5 & PS4 Games

zdroj: PlayStation

V rámci Extra a Premium předplatného dostanete k dispozici jak PlayStation exkluzivity, tak i populární multiplatformové tituly, jako třeba Red Dead Redemption 2 nebo Assassin's Creed: Valhalla.

PlayStation Plus Essential

Základní verze předplatného PlayStation Plus Essential nabízí svým předplatitelům každý měsíc zdarma hry pro PS4 a PS5, online multiplayer, slevy, 100 GB cloudové úložiště pro herní data a přístup k PS Plus Collection, pokud jste si ji aktivovali do 9. května 2023. Cena PlayStation Plus Essential měsíčního předplatného je 235 Kč, respektive 650 Kč pro tříměsíční a 1 880 Kč za roční předplatné.

PlayStation Plus Extra

Extra předplatné nabízí kromě všeho ze základní Essential varianty zejména možnost stáhnout si hry z knihovny nabízející až 400 PS4 a PS5 titulů. Tyto hry však nelze v rámci předplatného Extra streamovat pomocí cloudu, pouze stáhnout do konzole. Součástí předplatného je také služba Ubisoft+ Classics obsahující více než 50 her od Ubisoftu.

Cena PlayStation Plus Extra na měsíc je 365 Kč, respektive 1 040 Kč za tříměsíční nebo 3 280 Kč za roční předplatné.

PlayStation Plus Premium

Premium předplatné představuje nejvyšší verzi s nejvíce možnostmi. Mimo všech funkcí varianty Extra nabízí toto předplatné ještě katalog ikonických titulů z PS1, PS2 a PSP. Ty je možné jak klasicky stáhnout a hrát na konzoli, tak i streamovat pomocí cloudu. Dostupné jsou také tituly pro PS3, byť ty je možné hrát jen skrze cloud. K výše zmíněným až 400 PS4 a PS5 hrám z Extra předplatného tak přibylo ještě až 340 titulů napříč celou historií PlayStationu. Součástí je i předplatné Ubisoft+ Classics obsahující 27 her od Ubisoftu.

Téměř všechny výše zmíněné hry (až 700 titulů) z PS1, PS2, PS3, PS4 a PSP (netýká se PS5 her) lze s Premium předplatným také streamovat, a to nejen na PS4 a PS5, ale také na PC. Stačí si nainstalovat PlayStation Plus aplikaci, bohužel v současnou chvíli není v České republice streamování na PC dostupné. Sony slibuje spuštění této funkce v rámci příští aktualizace.

Streamovat lze také vybrané PS5 tituly a trial verze z nabídky PlayStation Plus, zatím je však nabídka podporovaných titulů menší. Jde například o hry Spider-Man Miles MoralesHorizon Forbidden West, Ghost of Tsushima nebo Mortal Kombat 1. Streamování PS5 titulů ale podporuje pouze PS5, zatím nejde na PC, PS4 a ani handheldu PlayStation Portal. Podporováno je 4K rozlišení, prostorový zvuk i HDR.

Majitelé Premium verze si také mohou vyzkoušet vybrané tituly díky časově omezeným trial verzím.

Cena PlayStation Plus Premium na jeden měsíc je 445 Kč, respektive 1 300 Kč za tříměsíční a 4 000 Kč za roční předplatné.

Srovnání PlayStation Plus Essential, Extra a Premium předplatného


Verze předplatného PlayStation Plus Essential PlayStation Plus Extra PlayStation Plus Premium
Cena

235 Kč měsíčně

650 Kč čtvrtletně

1880 Kč ročně

365 Kč měsíčně

1040 Kč čtvrtletně

3280 Kč ročně

445 Kč měsíčně

1300 Kč čtvrtletně

4000 Kč ročně

Online multiplayer a slevy Ano Ano Ano
Každý měsíc hry zdarma Ano Ano Ano
PlayStation Collection (ukončení 9. 5. 2023) Ano (pouze na PS5) Ano (pouze na PS5) Ano (pouze na PS5)
Ukládání save pozic do cloudu Ano Ano Ano
Předplatné Ubisoft+ Classics Ne Ano Ano
Až 400 PS4 a PS5 her Ne Ano Ano
Až 340 her z PS1, PS2, PS3 a PSP Ne Ne Ano, PS1, PS2 a PSP hry ke stažení i streamování, PS3 hry pouze stream
Streamování PS1, PS2, PS3, PS4 a PSP her na PC (v ČR zatím nedostupné) Ne Ne Ano
Streamování PS5 her a trial verzí na PS5 Ne Ne Ano
Trial verze her Ne Ne Ano

• Zdroj: PlayStation

Jak získat předplatné PlayStation Plus? 

Předplatné PlayStation Plus lze pořídit dvěma způsoby. Zakoupit si můžete předplacenou kartu v hodnotě odpovídající vámi vybranému předplatnému. Aktuálně jsou dostupné předplacené karty v těchto hodnotách:

Druhou možností je pořídit si předplatné prostřednictvím PlayStation Store v PS4, PS5, prostřednictvím mobilní aplikace nebo na PC po přihlášení ke svému PlayStation účtu.

Jak aktivovat PS Plus pomocí předplacené karty (NÁVOD)

Nejdříve je potřeba koupit předplacenou kartu v odpovídající hodnotě (650 Kč, 1 040 Kč, 1 300 Kč), abyste měli na svém PlayStation účtu dostatečný obnos peněz pro zaplacení předplatného.

Například pro zakoupení půlročního předplatného PlayStation Plus Essential za 650 Kč je třeba koupit si předplacenou kartu v hodnotě 650 Kč s názvem PlayStation Plus Essential – Kredit 650 Kč (3M členství).

Po zakoupení předplacené karty zapnete svou konzoli PS4 nebo PS5 a kód aktivujete v obchodě PlayStation Store. Kódy, které jste si v Alze pořídili, najdete na svém Alza účtu (horní část obrazovky, Moje Alza – Vaše Jméno) v záložce Moje knihovna, možnost Hry. Podrobný návod s obrázky na aktivaci kódu na PS4 najdete zde, návod pro aktivaci na PS5 najdete tady.

Ujistěte se, že předplacenou kartu aktivujete na účtu, na kterém chcete aktivovat službu PlayStation Plus.

Aktivace PS Plus na konzoli PlayStation 4

 1. V hlavní nabídce konzole přejděte na obchod PlayStation Store (ikona se nachází úplně vlevo).
 2. V obchodě PlayStation Store vyberte v nabídce po levé straně druhou záložku PS Plus.
 3. Vyberte si požadovaný druh předplatného. Vybírat můžete z verzí Essential, Extra a Premium a stejně tak z délky předplatného 1, 3 nebo 12 měsíců. Po potvrzení vaší volby se může v případě, že jste vybrali předplatné na 1 nebo 3 měsíce, objevit nabídka na výběr nejdelšího předplatného na 12 měsíců.
 4. Na další obrazovce vidíte vámi zvolené předplatné. Výběr potvrďte tlačítkem Subscribe.
 5. Další obrazovka ukazuje vámi vybrané předplatné a v pravé horní části obrazovky cenu předplatného a obnos, který máte aktuálně v peněžence a z něhož se předplatné uhradí. Potvrzením volby Accept and Continue potvrdíte nákup.
 6. Poté se objeví menší obrazovka s informací, co se stane po skončení předplatného a jak bude probíhat další platba. Předplacením služby totiž souhlasíte s tím, že po uplynutí předplatného se služba sama obnoví. Pokud ale na účtu nebudete mít dostatek peněz a k účtu nebude přiřazena žádná kreditní karta, předplatné se neobnoví. Tlačítkem Proceed to Checkout dokončíte nákup. Tímto okamžikem máte předplacenou službu PlayStation Plus a můžete využívat všechny její funkce.

Aktivace PS Plus na konzoli PlayStation 5

 1. V hlavní nabídce konzole přejděte na volbu PlayStation Plus (ikona se nachází úplně vlevo).
 2. Vyberte první možnost zleva Subscribe.
 3. Vyberte si požadovaný druh předplatného. Vybírat můžete z verzí Essential, Extra a Premium a stejně tak z délky předplatného 1, 3 nebo 12 měsíců (pomocí tlačítek L2 a R2). Po potvrzení vaší volby se může v případě, že jste vybrali předplatné kratší než 12 měsíců, objevit výzva k výběru nejdelšího předplatného na 12 měsíců. Výzvu můžete přijmout tlačítkem Subscribe nebo odmítnout tlačítkem Skip.
 4. Na další obrazovce si přečtěte informaci o tom, do kdy bude vaše předplatné platit, co se stane po skončení předplatného a jak bude probíhat další platba. Předplacením služby totiž souhlasíte s tím, že po uplynutí předplatného se služba sama obnoví. Pokud ale na účtu nebudete mít dostatek peněz a k účtu nebude přiřazena žádná kreditní karta, předplatné se neobnoví. Na další krok pokračujte potvrzením volby Accept.
 5. Následuje rekapitulace vašeho nákupu. Vlevo vidíte vámi zvolené členství a vpravo cenu předplatného a obnos, který máte aktuálně na peněžence a z něhož se předplatné uhradí. Tlačítkem Confirm Purchase dokončíte nákup. V tuto chvíli máte předplacenou službu PlayStation Plus a můžete využívat všechny její funkce.

Jaké hry PlayStation Plus obsahuje  

V rámci předplatného dostávají majitelé všech verzí PlayStation Plus každý měsíc několik vybraných her zdarma. Je však třeba je každý měsíc ručně přidat do knihovny, abyste k nim měli přístup i v budoucnu. O aktuální nabídce her zdarma pro všechny verze PlayStation Plus se dozvíte vždy na začátku měsíce v tomto článku.

Vyšší verze předplatného Extra a Premium umožňují přístup i k dalším knihovnám her ze všech konzolí PlayStation. V nabídce najdete například PlayStation exkluzivity jako God of War, Ghost Of Tsushima Director's Cut, Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Returnal nebo série Uncharted a Horizon. Sony však do knihovny PS Plus nepřidává nové exkluzivity hned v den vydání, jako je tomu u konkurenčního Game Passu. Většině PS exkluzivit to trvá zhruba rok, než se dostanou do nabídky PS Plus.

V nabídce PS Plus je ale i celá řada multiplatformových her, kupříkladu Mortal Kombat 11, Red Dead Redemption 2, Doom, Devil May Cry 5 nebo Marvel's Guardians of the Galaxy. Součástí předplatných Extra a Premium je také služba Ubisoft+ Classics, která v době psaní tohoto článku obsahuje přes 50 her od Ubisoftu, například ze sérií Assassin's Creed a Far Cry včetně jejich nejnovějších dílů. Kompletní seznam her v nabídce PS Plus najdete zde.

Dříve byla dostupná pro všechny předplatitele PS Plus také PlayStation Collection obsahující jedny z nejlepších PS4 a PS5 her. Ta však byla v květnu 2023 zrušena a novým předplatitelům již není nabízena. Pokud jste si ale hry do května 2023 přidali do své knihovny a máte aktivní PS+ předplatné, hry jsou pro vám stále dostupné.

PlayStation Plus; screenshot: hry

zdroj: PlayStation

PlayStation Plus nabídne nejen PlayStation exkluzivity, ale i tituly od vývojářů třetích stran.

PS Plus Collection: nabídka her a zrušení kolekce 

PlayStation Plus Collection byla jedním z benefitů předplatného PS Plus pro majitele konzolí PlayStation 5. Díky PS Plus jste získali okamžitý přístup ke kolekci obsahující jedny z nejlepších PS4 i PS5 her, zejména pak oblíbené PlayStation exkluzivity.

Bohužel 9. května 2023 byla tato kolekce zrušena. Pokud jste si ale hry do té doby přidali do své knihovny a máte aktivní PS+ předplatné, hry jsou pro vás stále dostupné.

K 9. květnu 2023 obsahovala PlayStation Plus Collection tyto hry:

PlayStation Plus FAQ

Odpovědi na nejčastější otázky ohledně služby PlayStation Plus.

Pro koho je PlayStation Plus určen? 

PlayStation Plus by si měli aktivovat všichni uživatelé konzolí PlayStation 4 nebo PlayStation 5, kteří touží využít její potenciál naplno. Bez předplatného se nemůžete pustit do téměř žádného multiplayerového klání, takže je pro soutěživé jedince de facto nutností. 

PS Plus se vyplatí jak občasným hráčům tak i náruživým pařanům, kteří za malý měsíční poplatek mohou získat přístup až k 700 hrám, které si nemusí jednotlivě kupovat. Různorodá nabídka her navíc umožní vyzkoušet různé herní žánry, aniž byste riskovali nákup hry, která vás nemusí bavit. 

Jak dlouho budu mít ke hrám z PlayStation Plus přístup? 

Co se týče her z pravidelné měsíční nabídky her zdarma: poté, co je během aktuální nabídky získáte a připojíte k vašemu účtu, zůstanou vám po dobu vašeho členství ve službě PS Plus. V případě, že ale nevyužijete nabídky v aktuálním měsíci a hry si k účtu nepřipojíte, zpětně se k nabízeným titulům už nedostanete. Aktuální měsíční nabídka her zdarma pro všechny verze předplatného je zveřejňována každé první úterý v měsíci.

Hry z knihoven PlayStation Collection (všechny verze předplatného), PS4 a PS5 (pouze Extra a Premium předplatné) a PS1, PS2, PS3 a PSP hry (pouze Premium předplatné) není třeba jakkoli připojovat k účtu nebo je aktivovat. Daná knihovna her se vám zpřístupní, jakmile máte aktivní členství PlayStation Plus v požadované verzi. 

Nabídka her dostupných pro předplatné Extra a Premium bude aktualizována vždy uprostřed každého měsíce – některé tituly skončí a jiné je mohou nahradit, u každé hry se však doba, po jakou ve službě zůstane, bude pravděpodobně lišit. 

Ať už jde o měsíční nabídku her, kterou je třeba vždy připojit k účtu, nebo herní knihovnu předplatných PlayStation Plus Extra a Premium, v případě, že náhodou své předplatné neobnovíte, ke hrám ztrácíte přístup. Po opětovném aktivování služby PlayStation Plus se ovšem zpřístupní celá plusková knihovna znovu (po šesti měsících neaktivování ovšem můžete přijít o uložené pozice na cloudu).

Můžu hrát v rámci předplatného PlayStation Plus hry pro více hráčů? 

Pořízením nabízené hry v aktuálním měsíci dostanete přístup ke všem částem daného titulu, tedy i multiplayeru. Hry v rámci předplatného PlayStation Plus se navíc často objevují v kompletních či jinak bonusově zvýhodněných edicích, takže se mnohdy dostanete k obsahu dříve vlastněném pouze částí hráčů. 

Jak snížit úroveň předplatného PlayStation Plus z PS Plus Premium nebo Extra na nižší?

Snížit úroveň předplatného lze na PS4, PS5 nebo v internetovém prohlížeči. 

 • Na PS4 lze úroveň snížit v nabídce Nastavení -> Správa účtu -> Informace o účtu -> Předplatná PlayStation
 • Na PS5 lze úroveň snížit v nabídce Nastavení -> Uživatelé a účty -> Účet -> Platba a předplatná -> Předplatná
 • Na PC přes internetový prohlížeč můžete předplatné změnit v nabídce Správa účtu. Zde zvolíte možnost Předplatné, vyberete předplatné PlayStation Plus a dále možnost Změnit předplatné. 

Ke snížení členství dojde na konci stávajícího období předplatného. Pokud jste si tedy například koupili tříměsíční členství a po jednom měsíci snížíte úroveň předplatného, ke snížení dojde až za dva měsíce.

23. června 2023 došlo ke spojení služeb PlayStation Plus a PlayStation Now, co se stalo?

Sloučením těchto dvou služeb vzniklo jedno předplatné pod názvem PlayStation Plus, které má nyní tři stupně členství. 

Obsah původní PlayStation Plus je zahrnut v předplatném PlayStation Plus Essential, zatímco varianty PlayStation Plus Extra a PlayStation Plus Premium nabízejí kromě všeho z Essential předplatného také možnost stahovat nebo streamovat hry z rozsáhlé knihovny titulů, jako tomu bylo u PlayStation Now. 

Pokud jste byli předplatiteli původní verze PlayStation Plus, bylo vám převedeno na předplatné PlayStation Plus Essential. Jestliže jste měli předplacenou službu PlayStation Now, bylo vám předplatné převedeno na PlayStation Plus Premium. V případě, že jste měli předplaceno jak PlayStation Plus tak i PlayStation Now, členství bylo převedeno na PlayStation Plus Premium spolu s jedním bezplatným prodloužením vámi předplacené délky členství.

Je PS Plus alternativou k předplatnému Game Pass?

Ve smyslu funkcí ano – PS Plus ve variantách Extra nebo Premium stejně jako Game Pass umožňuje si hry půjčovat a hrát na své konzoli a také je streamovat. V případě nových first-party her už ale PS Plus za konkurencí od Microsoftu v jistém ohledu zaostává. Zatímco do Game Passu přidává Microsoft hned v den vydání všechny své hry a také řadu dalších od vývojářů třetích stran, Sony to v současnou chvíli nemá v plánu. Nejnovější PlayStation exkluzivity tak bude nutné i nadále kupovat samostatně.

Jinak ale najdete v PS Plus v případě, že si zaplatíte Extra nebo Premium verzi, celou řadu PlayStation exkluzivit. Nabídka her obsahuje například Death Stranding, God of War, Marvel's Spider-Man, Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Mortal Kombat 11 nebo Returnal. PlayStation exkluzivity jsou do nabídky přidávány zhruba rok od jejich vydání.

• Zdroje: playstation.com

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08