Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Významný vydavatel VR her tvrdí, že PlayStation VR 2 vyjde v roce 2020 (SPEKULACE)

Aktualizováno

O PlayStationu 5 se v herních médiích hovoří velmi často, nicméně inženýři v Sony pracují ještě na dalším následovníkovi technologií z konzole PS4. Druhá generace headsetu PlayStation VR je již skutečně ve vývoji, byť oficiálního oznámení jsme se prozatím nedočkali. Podle nejnovějších spekulací se však má dostat na pulty obchodů už letos a podporovat by měl například (zatím neoznámený) sedmý díl závodní série Gran Turismo.

Spekulace

PS VR 2; screenshot: headset

PS VR 2 – Spekulace

  1. (27. 1. 2020) PlayStation VR 2 má vyjít už letos s podporou Gran Turismo 7
  2. (14. 10. 2019) Druhá generace PS VR bude bezdrátová helma s trojicí kamer
  3. (18. 7. 2019) Sony pravděpodobně připravuje novou verzi PS VR
  4. PS VR 2 bez zbytečných kabelů a se sledováním pohybů očí

PlayStation VR 2 má vyjít už letos s podporou Gran Turismo 7

• Spekulace: 27. 1. 2020 • Autor: Filip Němec

Ve světě technologií, kde se firmy předhání ve výkonu a chlubí se hesly jako „nejvýkonnější konzole na světě“, se Sony povedl téměř husarský kousek. Headset PlayStation VR byl totiž již od počátku technologicky nejméně pokročilou helmou a v posledních měsících jedním z papírově nejhorších VR headsetů co do rozlišení nebo třeba zorného pole. Přesto je právě PlayStation VR nejprodávanější helmou pro virtuální realitu současnosti. Zatímco hlavní konkurent Oculus Rift prodal zhruba 1,5 milionu kusů, PS VR již překonalo hranici 5 milionů. Nic ale netrvá věčně, a tak není překvapením, že Sony již dříve potvrdila, že na nové verzi headsetu již pracuje.

PS VR 2; screenshot: PlayStation 5
Design nové verze PlayStation VR samozřejmě není zatím znám, autoři všemožných konceptů však své výtvory rádi umisťují k rovněž vizualizacím PlayStationu 5. V obou případech jde totiž o ostře sledovaný hardware.

Oficiálně zatím nemáme nic v rukou, podle magazínu VR Focus ale významný vydavatel her pro virtuální realitu VR Education (Apollo 11 VR nebo Titanic VR) ve zprávě rekapitulující uplynulý rok zmiňuje, že Sony má letos chystat uvedení na trh nové verze PlayStation VR. „V roce 2020 Sony vydá PlayStation 5 a novou verzi headsetu PlayStation VR, který dále rozšíří uživatelskou základnu high-end VR headsetů,“ stojí v oficiální zprávě.

To jsou dost odvážná slova, vezmeme-li v potaz, že nic podobného Sony doposud nepotvrdila, ba naopak se proslýchalo, že ačkoli společnost na PS VR 2 pracuje, neplánuje nový headset vydat ve stejnou dobu jako PlayStation 5, protože by své zákazníky nutila do dvou velkých investic současně. Máme již navíc oficiálně potvrzené, že PS5 bude podporovat i stávající verzi PlayStation VR, takže Sony nemá kam spěchat.

PlayStation VR – Incredible Adventures (Trailer)

Technologie virtuální reality je sice stále na začátku, ale i tak nabízí PS VR zajímavou nabídku her.

Nová verze PS VR má být podle magazínu Polygon konečně bezdrátová a s trojicí kamer přímo na helmě, které by zlepšily přesnost ovládání. Jedna z posledních spekulací pak hovoří třeba také o sledování pohybu očí a větším zaměření na AAA tituly. Jmenovitě pak má jít například o Gran Turismo 7, jež se má stát startovacím titulem PlayStationu 5. Předchozí díl s názvem Gran Turismo Sport rovněž nabízí podporu PS VR, byť ve značně ořezané formě (jen některé tratě, pár vozů a pouze jeden protivník).

Je tedy opravdu možné, že druhá generace populárního headsetu PlayStation VR dorazí již letos. Nicméně ačkoli prohlášení známého vydavatele VR her působí věrohodně, je třeba k němu stále přistupovat s opatrností a jako vždy si raději počkat na oficiální oznámení.

• Zdroje: VR Focus, WccftechDruhá generace PS VR bude bezdrátová helma s trojicí kamer

• Spekulace: 14. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

Můžete být sebevětší tajnůstkáři a všechny zaměstnance hlídat lépe než vlastní děti, ale patentový úřad stejně žádné tajemství neudrží věčně. Přesně to se stalo s patentem společnosti Sony, který se týká nové verze headsetu PlayStation VR. Připravovaná next-gen konzole PlayStation 5 sice bude kompatibilní s aktuální verzí PS VR, ale protože headset od Sony je nejprodávanější helmou pro virtuální realitu současnosti a v rámci svého segmentu je velmi úspěšný, není pochyb o tom, že se připravuje jeho vylepšená verze, které se zatím pracovně říká PS VR 2. Že novou generaci vyvíjí, již Sony potvrdila na meetingu pro akcionáře.

Zmiňovaný patent byl zveřejněn už v únoru, ale magazínu LetsGoDigital se ho podařilo objevit až nyní. Z něj vychází dvě zajímavá vylepšení. Předně by měl mít headset PS VR 2 nově tři samostatné kamery. Dvě na přední straně a jednu na zadní. Zejména kamera na zadní straně dává největší smysl, protože současná verze PS VR má právě za vašimi zády hluché místo. Pohyby snímá pouze jedna PlayStation kamera umístěná nad či pod televizí a cokoli se děje za vámi (nebo zády ke kameře), je pro hru prakticky neviditelné. Tento handicap však šikovně řeší například autoři PS VR exkluzivity Iron Man VR, která by měla dokázat pohyby, jež kamera nemůže stoprocentně snímat, předvídat.

PS VR 2; screenshot: vizualizace

Patent zmiňující dvojici kamer z přední části samozřejmě dal impulz nejrůznějším grafikům, kteří ihned přispěchali se svými vizualizacemi. A co si budeme povídat, v černém provedení vypadá PS VR také velmi dobře.

Druhá novinka je pak možná ještě zajímavější, ne však vyloženě překvapivá. Podle magazínu Polygon totiž patent krátce zmiňuje i propojení headsetu a konzole, které by mělo probíhat zcela bezdrátově pomocí bluetooth technologie. S touto informací již před časem přišel magazín Inverse. To je samozřejmě očekávaný krok a v době, kdy nejspíše PS VR 2 vyjde, již bude bezdrátová naprostá většina konkurenčních headsetů. Otázkou zůstává, jak se tyto technologie promítnou do výsledné ceny, která je v současnou chvíli takřka lidová, srovnáme-li ji s konkurencí. Již zmíněný magazín Inverse však podle svých informací odhaduje, že PS VR 2 bude stát kolem 200 dolarů, což je s přidáním cla i DPH cena držící se výrazně pod hranicí 10 000 Kč.

Sony svým akcionářům již sdělila, že PS VR 2 je ve vývoji, nicméně nemáme headset očekávat ve stejnou dobu jako PlayStation 5. Společnost prý nechce své fanoušky nutit do pořízení dvou nákladných systémů současně, PS VR 2 se tak dostane na trh až později. Podle tohoto prohlášení navíc není moc rozumné se k cenovce odhadované magazínem Inverse upínat, stále se totiž jedná o divoké odhady a nepodložené informace.

Patent pak zmiňuje také nové Move ovladače. Ty jsou na trhu téměř deset let a novou verzi si jistě zaslouží. O té patent hovoří stručněji, nejvýraznější informací je však přítomnost kamerky v každém ovladači. Nová generace PS VR by tak mohla být minimálně daleko přesnější.

• Zdroje: LetsGoDigital, InversePolygonSony pravděpodobně připravuje novou verzi PS VR

• Spekulace: 18. 7. 2019 • Autor: Filip Němec

Headset pro virtuální realitu PlayStation VR sice nepatří mezi technologické leadery, ale díky nízké ceně i nabídce zajímavých her se z něj rychle stala nejprodávanější VR platforma. Konkurence ve formě HTC Vive a Oculus Rift sice svá čísla nezveřejňuje, agentury zabývající se výzkumem trhu však předpokládají, že PS VR je v prodejních číslech daleko před konkurencí. V březnu Sony oznámila, že se k hráčům dostalo již 4,2 milionů headsetů PS VR, což není zase tak velké číslo vzhledem k tomu, že se PlayStation 4 potřebný ke spuštění konzole dost možná brzy dočká pokoření stamilionové hranice. Na začínající technologii je to ale slušné číslo.

Je tak velmi pravděpodobné, že Sony bude s touto platformou i nadále pokračovat. Ostatně po tom, co firma ukončila výrobu handheldu PS Vita, kromě stolní konzole PlayStation a PS VR žádné další platformy nemá. Na novou verzi PS VR se novináři dotazují zejména ve spojení s chystanou next-gen konzolí PlayStation 5, její architekt Mark Cerny však v jednom z rozhovorů prozradil, že zatím nemají žádné nové informace ohledně VR strategie. Dodal však, že je pro ně tato platforma velmi důležitá a díky tomu bude současná verze headsetu PS VR kompatibilní s PS5.

Podle některých analytiků je důvodem pro současné mlčení také to, že Sony nechce na trh souběžně uvést dvě nové a drahé technologie. Až se vytvoří základna majitelů PlayStationu 5, představí společnost další produkt, jenž by svým fanouškům mohla nabídnout. Jak dlouho budeme čekat, sice nevíme, objevují se ale už první informace o tom, že se na nové verzi headsetu pilně pracuje.

PS VR 2; screenshot: headset

PlayStation VR je cenově dostupnou a po stránce technologií spíše konzervativní variantou v rámci aktuální nabídky VR headsetů. Díky tomu se ale této platformě podařilo nejlépe prorazit.

PS VR 2 bez zbytečných kabelů a se sledováním pohybů očí

Podle magazínu Inverse bude nová verze PS VR postrádat otravnou kabeláž, dočkáme se tedy plně bezdrátového připojení, přičemž baterie by měla vydržet pět hodin, což je rozhodně dostačující doba vzhledem k tomu, že být nepřetržitě 5 hodin ve virtuální realitě zvládne opravdu málokdo. Rozlišení jednotlivých displejů by pak mělo být 2560x1440 px s obnovovací frekvencí 120 Hz a 220stupňovým zorným polem. Aktuálně PS VR zvládá rozlišení 960x1080 px, obnovovací frekvence je 90 až 120 Hz a zorné pole obsáhne 100 stupňů.

Nejzajímavější je však předpokládaná cena, která by podle magazínu Inverse měla být zhruba 250 dolarů. To je v přepočtu na české koruny po přidání DPH a cla necelých 8 000 Kč, což je velmi zajímavá cenovka. Hypotetický bezdrátový headset PS VR lze aktuálně srovnávat s HTC Vive Pro nebo Oculus Quest, jež nabízejí rovněž bezdrátovou helmu s podobným rozlišením, avšak větším zorným polem. HTC Vive však v základní verzi stojí necelých 20 000 Kč a Oculus Quest téměř 14 000 Kč. Odhadovaná cena nového PS VR 2 nakonec nemusí být skutečná, ale pokud ano, ukazuje to, že Sony opět sází na co nejširší pokrytí trhu pomocí kvalitní, ale levné technologie.

Nová generace PS VR by dokonce mohla nabídnout doposud nepoužívané technologie, jako je sledování pohybu očí, už z dřívější doby navíc víme o patentu, na základě kterého Sony vyvíjí rukavice s haptickou odezvou. Sony tak možná opět nabídne nejlevější řešení, rozhodně však chce patřit i mezi inovátory trhu s virtuální realitou. O všech novinkách týkající se nové verze PS VR vás budeme informovat.

• Zdroje: GamesRadar+, Inverse, VentureBeatThe Verge

i Mohlo by vás zajímat
P-DC1-WEB28