Obnovit stránku

PS VR; wallpaper: cover

PS VR2: datum vydání, technické specifikace, hry a další info

(Update): Článek aktualizován o technické specifikace PS VR2, předpokládané datum vydání, první oznámenou hru Horizon Call of the Mountain a název ovladačů.

Sony chce navázat na úspěch své helmy pro virtuální realitu PlayStation VR a v roce 2021 tak oznámila nástupce s názvem PS VR2. Helma s 4K HDR OLED displeji a řadou dalších technologií jako je sledování pohybu očí nebo haptická odezva má podle spekulací vyjít už koncem roku 2022. PS VR2 na pluty obchodů ale doprovodí kromě úplně nových Sense ovladačů také řada exkluzivních her. Vše, co o PS VR2 potřebujete vědět, najdete v tomto článku.


Autor: Filip NěmecSpeciál


Ilustrativní obrázek, zdroj: Sony

PS VR2: Vše, co víme – OBSAH

PS VR2: Datum vydání a cena


Datum vydání PS VR2 v současnou chvíli není oficiálně oznámeno, spekuluje se však o tom, že by nový headset pro PlayStation 5 mohl vyjít koncem roku 2022. Naznačují to nejnovější zprávy z ledna letošního roku od čínského dodavatelského řetězce, podle kterého má Sony začít s výrobou PS VR2 již brzy, a to prostřednictvím společnosti Goertek – ta vyrábí také VR headset Quest 2. Goertek navíc potvrdil výrobu VR headsetů pro nejmenovaného japonského partnera. Že tento termín bude chtít Sony stihnout, si myslí i respektovaný magazín Bloomberg odvolávající se na své zdroje blízké výrobcům displejů či herní analytik Daniel Ahmad.

PS VR; screenshot: cover

Ilustrativní obrázek, zdroj: Sony

Nástupce PlayStation VR byl odhalen 23. února 2021, bohužel však prozatím nevíme, jak nový headset bude vypadat.

Ovšem zatímco při předpovídání data vydání se máme čeho chytnout, odhadování ceny PS VR2 je už čistě věštění z křišťálové koule. Jediným vodítkem by mohla být produktová strategie současného PS VR, u něhož se Sony vydalo cestou relativně horších komponent a technických specifikací, ale tím pádem nižší ceny. Sony sice v úvodních prohlášeních slibuje velké inovace, ovšem skutečnost, že bude headset i nadále drátový, by mohla naznačovat, že i tentokrát bude Sony mířit na nižší cenovku. Dle našeho odhadu 399 až 499 amerických dolarů, tedy zhruba 11 až 13 000 Kč. U nás PS VR startovalo v roce 2016 za 399 dolarů, respektive 10 990 Kč. Upozorňujeme však, že jde pouze o naši spekulaci.

PS VR2; screenshot: vizualizace PS VR2; screenshot: vizualizace

Ilustrační obrázky, zdroj: vrplayer

Vzhled PS VR2 prozatím není znám, fanoušci a grafikové už ale dlouhou dobu zveřejnují své vlastní návrhy, jak by nové PS VR mohlo vypadat. Nově se pochopitelně inspirují designem PlayStationu 5.

PS VR2: Hry


První oficiálně oznámenou hrou pro PS VR2 je Horizon Call of the Mountain inspirované sérií Horizon. Pravděpodobně půjde o akční adventuru z pohledu první osoby, více se hře věnujeme v samostatném článku. Jim Ryan již v roce 2021 v rozhovoru pro britský GQ magazín prozradil, že některé hry jsou již oficiálně ve vývoji a my tak máme dostatek prostoru pro trochu spekulací. Že mezi tyto hry patří Resident Evil: Village, je hodně pravděpodobné, sedmý díl totiž bylo možné jako jednu z mála her ve své době odehrát celý ve VR a šlo o jednu z prvních „tříáčkových“ PS VR her. Této spekulaci nahrává také fakt, že se osmý díl vrací k pohledu z vlastních očí, což je pro VR žánr ideální volba.

Horizon Call of the Mountain - Teaser Trailer

zdroj: PlayStation

První kratičká upoutávka na Horizon Call of the Mountain.

Dalším titulem, u něhož lze podporu PS VR2 očekávat, je Gran Turismo 7. Předchozí díl Gran Turismo Sport nabídl VR režim (byť značně omezený), navíc ředitel studia Polyphony Digital vyvíjející GT7 je velkým fanouškem VR technologie. V rozhovoru pro magazín GTPlanet zároveň prozradil, že závodní hry jsou podle jeho názoru pro VR hraní přímo ideální. Také dřívější spekulace prozrazují, že by GT 7 skutečně mohlo nabídnout podporu PS VR2. Podle dalších spekulací by také studio Rockstar Games mohlo vydat jednu ze svých open-world her pro PS VR2. Takové GTA V nebo Red Dead Redemption 2 bychom si ve VR rozhodně nechali líbit.

Naopak téměř sázkou na jistotu je vydání nové VR hry s astroboty v hlavní roli. Sony v posledních letech využívá roztomilé robůtky vždy při vydání nejen nové konzole, ale i periferií, jako je PlayStation VR. S největší pravděpodobností tak lze očekávat pokračování Astro Bot Rescue Mission VR z roku 2018, přičemž po vzoru Astro's Playroom pro PS5 by mohlo jít klidně o hru dodávanou spolu s PS VR2 zcela zdarma. V rámci představení nových ovladačů jsme se dozvěděli, že jejich prototypy by měly vývojáři obdržet již brzy, a tak bychom se snad už koncem roku mohli dočkat alespoň malé ukázky toho, co nová generace PS VR headsetu přinese.

Astro Bot Rescue Mission VR; screenshot: cover

zdroj: Sony

S velkou pravděpodobností vyjde současně s PS VR2 nástupce Astro Bot Rescue Mission VR a po vzoru jiných astrobotích dobrodružství možná i úplně zdarma.

PS VR2: Technické specifikace


Výkon PlayStationu 5 umožní PS VR2 zobrazovat hry ve 4K rozlišení s podporou HDR a obnovovací frekvencí 90 nebo 120 Hz. Tak jako u jiných VR headsetů bude obraz složen ze dvou samostatných OLED displejů s rozlišením 2000×2040 px (displeje mají o něco menší rozlišení, než je skutečné 4K, tedy 3840 x 2160, nicméně podobného zaokrouhlování se nebojí ani další výrobci). Zorné pole nabídne solidní „rozhled“ v rozmezí 110 stupňů a jak se dříve spekulovalo, nebude chybět technologie sledování pohybu očí, primárně pro ovládání či interakci ve hrách, ale vyloučeno není ani vykreslování obrazu právě podle toho, kam se právě díváte.

Inženýři ze Sony dle očekávání sáhli také po technologii Sense známé z ovladače DualSense, která bude mít za cíl ještě větší ponoření do hry. Kombinuje totiž v sobě haptickou odezvu, 3D zvuk a zmíněné sledování pohybu očí. V praxi bychom například měli lépe pocítit zrychlení vozidla či prolétnutí objektu blízko naší hlavy či dokonce jeho náraz.

Vítanou novinkou je také skutečnost, že PS VR2 nebude potřebovat PlayStation kameru. Headset bude díky čtveřici kamer a infračervenému senzoru sledovat váš pohyb a bude schopen vás také varovat před případnými střety s vaším okolím. PS VR2 nabídne vestavěný mikrofon, vstup pro sluchátka a k PlayStationu 5 budeme helmu připojovat pouze pomocí jediného USB-C kabelu. Nevyplnily se tak předchozí spekulace o bezdrátové verzi, která nicméně může přijít později. V tuto chvíli zbývá Sony odhalit už jen vzhled PS VR2.

PS VR2: Ovladače Sense Controllers


Přesné technické specifikace známe také o nových ovladačích s názvem Sense Controllers nahrazující PS Move, jenž jsou tu s námi už od roku 2010 a hrát s nimi šlo na PS3, PS4 a nyní díky zpětné kompatibilitě také na PS5. Nové ovladače svým designem připomínají orb, do kterého vložíme ruku a oproti PS Move se odlišují také tím, že nejsou vzájemně zaměnitelné. To znamená, že jeden je určen výhradně pro levou a druhý zase pro pravou ruku, což ovlivňuje nejen ergonomii, ale i rozložení tlačítek.

PS VR2; screenshot: nový ovladač

zdroj: Sony

Novinkou je také skutečnost, že ovladače nebude snímat kamera umístěná nad televizí, ale přímo helma nasazená na hlavě. Vývojáři si od toho slibují zejména naprostou volnost v pohybu rukou. Jakmile se totiž „svítící bambulka“ PS Move dostane například za vaše tělo, hra nedokáže rozeznat polohu ruky.

Už samotný název Sense Controllers naznačuje, že převzaly to nejlepší z DualSense gamepadu, podporují tedy nejen haptickou odezvu, ale také adaptivní triggery, což jsou technologie, které si řada hráčů oblíbila díky možnosti ponořit se více do hry, což v případě virtuální reality může výsledný zážitek ještě více umocnit. „Když vezmete tento druh mechanik a aplikujete je na VR, prožitek je znásoben na úplně novou úroveň,“ pochvaluje si vicepresident pro plánování a management Hideaki Nishino ze Sony, kde ovšem pouze nerecyklují už známé technologie – žhavou novinkou je například detekce jednotlivých prstů. Ovladače totiž poznají nejenom který prst právě používáte, ale rozeznají také jeho celkový pohyb. Jak ale dodává Nishino, i když jsou v Sony z funkcí Sense Controllers nadšeni, bude pouze na vývojářích, jak je dokáží využít ve hrách.

Máme potvrzeno, že vývoj nových her pro PS VR2 již začal a při oznámení ovladačů v březnu 2021 Sony prohlásila, že jejich prototypy obdrží vývojáři již brzy. Práce na nových VR titulech jsou tak pravděpodobně již v plném proudu a my zatím můžeme jen hádat, jak se s novými ovladači bude hrát. Sony však o nich hovoří velmi sebevědomě: „Výsledkem je ikonický design, který změní způsob, jakým se budou VR tituly hrát,“ stojí v oznámení ovladačů. Více jsme se jim věnovali v samostatném článku.

PS VR2; screenshot: ovladač - orb design PS VR2; screenshot: ovladač - trigger

zdroj: Sony

Bohužel jsme se zatím nedočkali rukavic s haptickou odezvou, jejichž vývoj naznačoval patent z loňského roku. Jistou podobnost jde ale vidět s dalším patentem pohybového ovladače z roku 2018, který měl rozeznat, jakým prstem právě hýbeme a zároveň detekovat i sílu stisku.

PS VR2: Zpětná kompatibilita


Otázka zpětné kompatibility je zatím velmi nejistá. V tuto chvíli nelze jasně říci, jestli bude PS VR2 podporovat hry určené pro současnou verzi PS VR, možné to však je, podobně jako jsou na PlayStationu 5 podporovány hry z PS4. Naopak podpora nových her pro PS VR2 na současném headsetu PS VR je velmi nepravděpodobná. Mezi oběma systémy bude velký technologický skok a dá se tak očekávat, že nové VR hry budou fungovat pouze na PS VR2.

Zároveň odhadujeme, že PS VR2 bude fungovat pouze na PlayStationu 5. Headset jako takový totiž vyžaduje velký výkon a už současná verze PS VR si na PS4 (a nyní i PS5) pomáhá externí výpočetní jednotkou. Ve všech případech jde ale pouze o naše odhady.

PS VR2; screenshot: hry

zdroj: guamnaturealliance.org

Dá se předpokládat, že PS VR2 by mohlo být zpětně kompatibilní s hrami pro současné PlayStation VR.

PS VR2: Recenze


V současnou chvíli nejsou žádné recenze, protože headset vyjde nejdříve koncem roku 2022.

PS VR2: Jak si zkrátit čekání?


Vydání PS VR2 očekáváme nejdříve příští rok, ulehčit si čekání však můžeme díky aktuální verzi PS VR, která je kompatibilní s novým PlayStationem 5. Zároveň je s touto konzolí kompatibilní i drtivá většina PS4 her určených pro PS VR a řada z nich dokonce dostala bezplatný upgrade zlepšující například počet snímků za vteřinu.

Jedinou překážkou je skutečnost, že nová PlayStation 5 HD Camera není kompatibilní s PS VR a k PS5 tak musíte připojit PS4 kameru, která byla a stále je s PS VR standardně dodávána. Protože má však jiný konektor, budete potřebovat redukci, jež Sony distribuuje majitelům PS VR zdarma. Zažádat si o ní můžete na této stránce, nám adaptér přišel zhruba za měsíc od podání žádosti.

Pokud nevíte, do jaké hry pro PlayStation VR se zrovna pustit, můžete se inspirovat naším žebříčkem 20 nejlepších VR her, kde je velká část z nich dostupná také na PlayStation VR.

No Man's Sky; screenshot: cover Blood and Truth; screenshot: cover

zdroj: Obrázek 1: vrscout Obrázek 1: playstationlifestyle.net

PlayStation 5 bezplatný upgrade dostal například VR režim No Man's Sky či akce Blood & Truth.

i

• Zdroje: blog.playstation.com, gq-magazine.co.uk, gtplanet.net, nl.letsgodigital.org, pdfaiw.uspto.gov, playstation.com, uploadvr.com, techradar.com, thesixthaxis.com, washingtonpost.com


Co jsme dříve napsali o PS VR2

PlayStation VR 2 má vyjít už letos s podporou Gran Turismo 7

• Spekulace: 27. 1. 2020 • Autor: Filip Němec

Ve světě technologií, kde se firmy předhání ve výkonu a chlubí se hesly jako „nejvýkonnější konzole na světě“, se Sony povedl téměř husarský kousek. Headset PlayStation VR byl totiž již od počátku technologicky nejméně pokročilou helmou a v posledních měsících jedním z papírově nejhorších VR headsetů co do rozlišení nebo třeba zorného pole. Přesto je právě PlayStation VR nejprodávanější helmou pro virtuální realitu současnosti. Zatímco hlavní konkurent Oculus Rift prodal zhruba 1,5 milionu kusů, PS VR již překonalo hranici 5 milionů. Nic ale netrvá věčně, a tak není překvapením, že Sony již dříve potvrdila, že na nové verzi headsetu již pracuje.

PS VR2; screenshot: PlayStation 5
Design nové verze PlayStation VR samozřejmě není zatím znám, autoři všemožných konceptů však své výtvory rádi umisťují k rovněž vizualizacím PlayStationu 5. V obou případech jde totiž o ostře sledovaný hardware.

Oficiálně zatím nemáme nic v rukou, podle magazínu VR Focus ale významný vydavatel her pro virtuální realitu VR Education (Apollo 11 VR nebo Titanic VR) ve zprávě rekapitulující uplynulý rok zmiňuje, že Sony má letos chystat uvedení na trh nové verze PlayStation VR. „V roce 2020 Sony vydá PlayStation 5 a novou verzi headsetu PlayStation VR, který dále rozšíří uživatelskou základnu high-end VR headsetů,“ stojí v oficiální zprávě.

To jsou dost odvážná slova, vezmeme-li v potaz, že nic podobného Sony doposud nepotvrdila, ba naopak se proslýchalo, že ačkoli společnost na PS VR2 pracuje, neplánuje nový headset vydat ve stejnou dobu jako PlayStation 5, protože by své zákazníky nutila do dvou velkých investic současně. Máme již navíc oficiálně potvrzené, že PS5 bude podporovat i stávající verzi PlayStation VR, takže Sony nemá kam spěchat.

PlayStation VR – Incredible Adventures (Trailer)

Technologie virtuální reality je sice stále na začátku, ale i tak nabízí PS VR zajímavou nabídku her.

Nová verze PS VR má být podle magazínu Polygon konečně bezdrátová a s trojicí kamer přímo na helmě, které by zlepšily přesnost ovládání. Jedna z posledních spekulací pak hovoří třeba také o sledování pohybu očí a větším zaměření na AAA tituly. Jmenovitě pak má jít například o Gran Turismo 7, jež se má stát startovacím titulem PlayStationu 5. Předchozí díl s názvem Gran Turismo Sport rovněž nabízí podporu PS VR, byť ve značně ořezané formě (jen některé tratě, pár vozů a pouze jeden protivník).

Je tedy opravdu možné, že druhá generace populárního headsetu PlayStation VR dorazí již letos. Nicméně ačkoli prohlášení známého vydavatele VR her působí věrohodně, je třeba k němu stále přistupovat s opatrností a jako vždy si raději počkat na oficiální oznámení.

• Zdroje: VR Focus, WccftechDruhá generace PS VR bude bezdrátová helma s trojicí kamer

• Spekulace: 14. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

Můžete být sebevětší tajnůstkáři a všechny zaměstnance hlídat lépe než vlastní děti, ale patentový úřad stejně žádné tajemství neudrží věčně. Přesně to se stalo s patentem společnosti Sony, který se týká nové verze headsetu PlayStation VR. Připravovaná next-gen konzole PlayStation 5 sice bude kompatibilní s aktuální verzí PS VR, ale protože headset od Sony je nejprodávanější helmou pro virtuální realitu současnosti a v rámci svého segmentu je velmi úspěšný, není pochyb o tom, že se připravuje jeho vylepšená verze, které se zatím pracovně říká PS VR2. Že novou generaci vyvíjí, již Sony potvrdila na meetingu pro akcionáře.

Zmiňovaný patent byl zveřejněn už v únoru, ale magazínu LetsGoDigital se ho podařilo objevit až nyní. Z něj vychází dvě zajímavá vylepšení. Předně by měl mít headset PS VR2 nově tři samostatné kamery. Dvě na přední straně a jednu na zadní. Zejména kamera na zadní straně dává největší smysl, protože současná verze PS VR má právě za vašimi zády hluché místo. Pohyby snímá pouze jedna PlayStation kamera umístěná nad či pod televizí a cokoli se děje za vámi (nebo zády ke kameře), je pro hru prakticky neviditelné. Tento handicap však šikovně řeší například autoři PS VR exkluzivity Iron Man VR, která by měla dokázat pohyby, jež kamera nemůže stoprocentně snímat, předvídat.

PS VR2; screenshot: vizualizace

Patent zmiňující dvojici kamer z přední části samozřejmě dal impulz nejrůznějším grafikům, kteří ihned přispěchali se svými vizualizacemi. A co si budeme povídat, v černém provedení vypadá PS VR také velmi dobře.

Druhá novinka je pak možná ještě zajímavější, ne však vyloženě překvapivá. Podle magazínu Polygon totiž patent krátce zmiňuje i propojení headsetu a konzole, které by mělo probíhat zcela bezdrátově pomocí bluetooth technologie. S touto informací již před časem přišel magazín Inverse. To je samozřejmě očekávaný krok a v době, kdy nejspíše PS VR2 vyjde, již bude bezdrátová naprostá většina konkurenčních headsetů. Otázkou zůstává, jak se tyto technologie promítnou do výsledné ceny, která je v současnou chvíli takřka lidová, srovnáme-li ji s konkurencí. Již zmíněný magazín Inverse však podle svých informací odhaduje, že PS VR2 bude stát kolem 200 dolarů, což je s přidáním cla i DPH cena držící se výrazně pod hranicí 10 000 Kč.

Sony svým akcionářům již sdělila, že PS VR2 je ve vývoji, nicméně nemáme headset očekávat ve stejnou dobu jako PlayStation 5. Společnost prý nechce své fanoušky nutit do pořízení dvou nákladných systémů současně, PS VR2 se tak dostane na trh až později. Podle tohoto prohlášení navíc není moc rozumné se k cenovce odhadované magazínem Inverse upínat, stále se totiž jedná o divoké odhady a nepodložené informace.

Patent pak zmiňuje také nové Move ovladače. Ty jsou na trhu téměř deset let a novou verzi si jistě zaslouží. O té patent hovoří stručněji, nejvýraznější informací je však přítomnost kamerky v každém ovladači. Nová generace PS VR by tak mohla být minimálně daleko přesnější.

• Zdroje: LetsGoDigital, InversePolygonSony pravděpodobně připravuje novou verzi PS VR

• Spekulace: 18. 7. 2019 • Autor: Filip Němec

Headset pro virtuální realitu PlayStation VR sice nepatří mezi technologické leadery, ale díky nízké ceně i nabídce zajímavých her se z něj rychle stala nejprodávanější VR platforma. Konkurence ve formě HTC Vive a Oculus Rift sice svá čísla nezveřejňuje, agentury zabývající se výzkumem trhu však předpokládají, že PS VR je v prodejních číslech daleko před konkurencí. V březnu Sony oznámila, že se k hráčům dostalo již 4,2 milionů headsetů PS VR, což není zase tak velké číslo vzhledem k tomu, že se PlayStation 4 potřebný ke spuštění konzole dost možná brzy dočká pokoření stamilionové hranice. Na začínající technologii je to ale slušné číslo.

Je tak velmi pravděpodobné, že Sony bude s touto platformou i nadále pokračovat. Ostatně po tom, co firma ukončila výrobu handheldu PS Vita, kromě stolní konzole PlayStation a PS VR žádné další platformy nemá. Na novou verzi PS VR se novináři dotazují zejména ve spojení s chystanou next-gen konzolí PlayStation 5, její architekt Mark Cerny však v jednom z rozhovorů prozradil, že zatím nemají žádné nové informace ohledně VR strategie. Dodal však, že je pro ně tato platforma velmi důležitá a díky tomu bude současná verze headsetu PS VR kompatibilní s PS5.

Podle některých analytiků je důvodem pro současné mlčení také to, že Sony nechce na trh souběžně uvést dvě nové a drahé technologie. Až se vytvoří základna majitelů PlayStationu 5, představí společnost další produkt, jenž by svým fanouškům mohla nabídnout. Jak dlouho budeme čekat, sice nevíme, objevují se ale už první informace o tom, že se na nové verzi headsetu pilně pracuje.

PS VR2; screenshot: headset

PlayStation VR je cenově dostupnou a po stránce technologií spíše konzervativní variantou v rámci aktuální nabídky VR headsetů. Díky tomu se ale této platformě podařilo nejlépe prorazit.

PS VR2 bez zbytečných kabelů a se sledováním pohybů očí

Podle magazínu Inverse bude nová verze PS VR postrádat otravnou kabeláž, dočkáme se tedy plně bezdrátového připojení, přičemž baterie by měla vydržet pět hodin, což je rozhodně dostačující doba vzhledem k tomu, že být nepřetržitě 5 hodin ve virtuální realitě zvládne opravdu málokdo. Rozlišení jednotlivých displejů by pak mělo být 2560x1440 px s obnovovací frekvencí 120 Hz a 220stupňovým zorným polem. Aktuálně PS VR zvládá rozlišení 960x1080 px, obnovovací frekvence je 90 až 120 Hz a zorné pole obsáhne 100 stupňů.

Nejzajímavější je však předpokládaná cena, která by podle magazínu Inverse měla být zhruba 250 dolarů. To je v přepočtu na české koruny po přidání DPH a cla necelých 8 000 Kč, což je velmi zajímavá cenovka. Hypotetický bezdrátový headset PS VR lze aktuálně srovnávat s HTC Vive Pro nebo Oculus Quest, jež nabízejí rovněž bezdrátovou helmu s podobným rozlišením, avšak větším zorným polem. HTC Vive však v základní verzi stojí necelých 20 000 Kč a Oculus Quest téměř 14 000 Kč. Odhadovaná cena nového PS VR2 nakonec nemusí být skutečná, ale pokud ano, ukazuje to, že Sony opět sází na co nejširší pokrytí trhu pomocí kvalitní, ale levné technologie.

Nová generace PS VR by dokonce mohla nabídnout doposud nepoužívané technologie, jako je sledování pohybu očí, už z dřívější doby navíc víme o patentu, na základě kterého Sony vyvíjí rukavice s haptickou odezvou. Sony tak možná opět nabídne nejlevější řešení, rozhodně však chce patřit i mezi inovátory trhu s virtuální realitou. O všech novinkách týkající se nové verze PS VR vás budeme informovat.

• Zdroje: GamesRadar+, Inverse, VentureBeatThe Verge

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB24