Obnovit stránku

PlayStation VR2 – Vše, co víme

• Autor: Filip Němec

(Update): Přidány informace o plánované podpoře PS VR2 na PC.

Headset PlayStation VR2 navazuje na svého úspěšného předchůdce a na PlayStation 5 přináší nejmodernější technologie virtuální reality. Helmu s 4K HDR OLED displeji a řadou dalších technologií, jako je sledování pohybu očí nebo haptická odezva, doprovází nové Sense ovladače a pochopitelně také řada her. Vše, co o PlayStation VR2 potřebujete vědět, najdete v tomto článku.

PS VR2; screenshot: cover

zdroj: Sony

PlayStation VR2: Vše, co víme – OBSAH

PlayStation VR2: Recenze


i Jak hodnotíme PlayStation VR2?

„PS VR2 je po stránce konstrukce i použitých technologií vynikající VR headset. Poměr ceny a výkonu je výborný, protože za 15 000 Kč dostanete technologie, které najdete často u daleko dražších zařízení, přičemž Sense ovladače podle mě patří k tomu vůbec nejlepšímu, čím můžete VR hry ovládat. Ted už zbývá „jen“ dodat kvalitní hry a o zábavu bude postaráno.“

Podívejte se na celou recenzi.

A jak hodnotí svět?

Recenzenti jsou z PlayStation VR2 většinou nadšení. Chválí se nové funkce, jako je sledování pohybu oči i skvělá ergonomie nebo výborné Sense ovladače. Kromě časté výtky směrem k drátovému připojení je PS VR2 samo o sobě vynikajícím kusem hardwaru. I ty nejnadšenější recenze ovšem upozorňují na vysokou cenu zařízení, ještě s přihlédnutím k tomu, že musíte vlastnit také PlayStation 5. Těch málo recenzí, které jsou více kritické, sice souhlasí s velkým technologickým pokrokem oproti předchozímu PS VR, ale vedle vysoké ceny upozorňují také na celkový stav VR trhu a zejména VR her, které se i přes nový kvalitní hardware jako je PS VR2 nikam neposouvají, popřípadě nejsou na PS VR2 dostupné.

The Telegraph (PS5 16. 2. 2023)

„Inženýři společnosti Sony pochopili, že dobře vyrobené VR je doslova kouzelná věc – a nenechte se mýlit, PS VR2 je skutečně velmi dobře provedené VR. ... Špatné zařízení, ve špatnou dobu, za špatnou cenu? Možná. Ale pokud máte peníze nazbyt, pak je PS VR2 prakticky dokonalá.“ – 10/10  celá recenze

GamesRadar+ (PS5 16. 2. 2023)

„PS VR 2 je vynikající VR herní zařízení, které má obrovský potenciál. Ačkoli se jeho cena může zdát na příslušenství ke konzoli vysoká, ospravedlňuje se tím, že je mnohem víc než to, a to díky funkcím, které se snaží obsáhnout i ty nejlepší VR headsety na trhu. Ovladače vás uzemní při každém zážitku, sledování vašeho pohybu funguje skvěle a možnost přehrávat obsah neurčený pro VR na krásném displeji je velkým plusem. Zpracování může působit trochu lacině, ale pokud Sony v příštích letech helmu řádně podpoří novým obsahem, lze PS VR2 snadno doporučit.“ – 9/10 celá recenze

VGC (PS5 16. 2. 2023)

„Pokud někomu ukážete PlayStation VR2, bude z něj nadšený. Když mu ale řeknete, že k tomu potřebuje kombinaci konzole a headsetu za zhruba 1000 dolarů, nadšení opadne. Jedná se o nesmírně působivou technologii a skok mezi její předchozí generací a současností je ohromující, ale balíček jako celek se ani zdaleka neblíží tomu, abychom jej mohli z celého srdce doporučit každému uživateli PS5, natož těm, kteří konzoli nemají.“ – 8/10 celá recenze

Game Informer (PS5 16. 2. 2023)

„PlayStation VR2 je oproti PlayStation VR velkým vylepšením. Headset je pohodlnější, ovladače fungují lépe a dobře se ovládají, sledování očí je zajímavé a funkční, díky funkci See Through View umožňující vidět „skrz“ helmu je celý zážitek přívětivější a obraz vypadá mnohem lépe. Žádné z těchto vylepšení však plně nepřekonává problémy, se kterými se všechny headsety VR stále potýkají. Vizuální efekty stále vypadají trochu zašmodrchaně, nevolnost je i nadále problémem a většina dostupných her je až na několik výjimek k dispozici na jiných VR platformách. PlayStation VR2 je dobrý kus dobře vyrobeného hardwaru, ale není to zjevení, v jaké jsem pro médium virtuální reality doufal.“ – celá recenze

(září 2022) Zahraniční dojmy z hraní

Vybraní novináři si však již mohli headset vyzkoušet a jejich první dojmy jsou velmi pozitivní. Vyzkoušet si mohli například Horizon Call of the Mountain, Resident Evil Village a The Walking Dead: Saints & Sinners – Chapter 2: Retribution. Redaktoři magazínů Eurogamer, The Verge a IGN chválí zejména nižší hmotnost headsetu a připojení jediným kabelem. Jednoznačná spokojenost vládne i co se týče kvality obrazu, zejména ostrosti, na čemž má mít lví podíl sledování pohybu očí. Dojmy zmiňují dokonce i takové detaily, jako NPC postavy hovořící přímo k vám, pokud se jim díváte do očí.

Pozitivního přijetí se dočkala i haptická odezva samotné helmy, která vibracemi dokáže upozornit například na prolétající ptáky nad vaší hlavou. Helma i ovladače mají mít velmi příjemnou ergonomii, takže zatímco Sense ovladače se velmi příjemně drží, helma ani po delším hraní netlačí.

Z vyzkoušených her si redaktory nejvíce získal exkluzivní titul od Guerrilla Games, kde novináři chválí zábavné a realistické lezení po skalách a dle očekávání díky adaptivním triggerům také skvěle zpracovanou střelbu z luku. Vtažení do hry má prohloubit možnost interagovat s mnoha prvky okolního světa a také zdařilé grafické zpracování. Ian Higton z Eurogameru se dokonce hned v úvodu svých dojmů podělil o to, že jeho velmi silné herní PC nad některými momenty bledne závistí.

PlayStation VR2: Datum vydání a cena


Headset PlayStation VR2 vyšel 22. února 2023 a prodává se za 14 990 Kč

PS VR 2; screenshot: design

zdroj: Sony

Nástupce PlayStation VR byl odhalen 23. února 2021.

Předobjednávky PlayStation VR2 byly spuštěny v Česku a na Slovensku 15. listopadu 2022. Headset je v prodeji samostatně nebo v bundlu se hrou Horizon Call of the Mountain. Ta je nicméně přítomna pouze formou kódu na stažení digitální verze. Bundle se hrou stojí 16 290 Kč.

PS VR 2; screenshot: Call of the Mountain bundle

zdroj: PlayStation

Bundle PS VR2 a hry Horizon Call of the Mountain.

PlayStation VR2: Hry


PS VR2 nabízí jak vylepšené verze her z PS VR, tak i celou řadu nových titulů. Začátkem roku 2024 bylo k dispozici už přes 250 her.  Nabídce titulů vévodí exkluzivita Horizon Call of the Mountain inspirovaná sérií Horizon. V tomto akčním RPG z pohledu první osoby poznáme nového hlavního hrdinu, ale setkáme se i se starými známými včetně Aloy. Přečíst si můžete naši recenzi, více se hře věnujeme v samostatném článku.

Horizon Call of the Mountain - Teaser Trailer

zdroj: PlayStation

První kratičká upoutávka na Horizon Call of the Mountain.

Kromě Horizon Call of the Mountain byly při vydání headsetu dostupné také VR verze již vydaných her Resident Evil VillageGran Turismo 7, oba díly adventury Moss, rytmická střílečka Pistol Whip, simulátor amerického fotbalu NFL Pro Era, Job Simulator nebo hudební hra Synth Riders. Všechny prostřednictvím bezplatného upgradu PS5 verze. Dále také třeba nádherný Kayak VR: Mirage, puzzle adventura The Last Clockwinder, Rez Infinite, vojenská akce Pavlov VR nebo adventura STAR WARS: Tales from the Galaxy's Edge.

Kompletní seznam PS VR2 launch titulů:

 • After the Fall (Vertigo Games)
 • Altair Breaker (Thirdverse)
 • Before Your Eyes (Skybound Interactive, launch window)
 • Cities VR (Fast Travel Games) 
 • Cosmonious High (Owlchemy)
 • Creed Rise to Glory: Championship Edition (Survios, launch window)
 • The Dark Pictures: Switchback (Supermassive, launch window)
 • Demeo (Resolution Games)
 • Dyschronia: Chronos Alternate (MyDearest Inc., Perp Games)
 • Fantavision 202X (Cosmo Machia, Inc.)
 • Gran Turismo 7 (skrze update zdarma PS5 verze GT7)
 • Horizon Call of the Mountain (Firesprite, Guerrilla)
 • Job Simulator (Owlchemy)
 • Jurassic World Aftermath (Coatsink)
 • Kayak VR: Mirage (Better Than Life)
 • Kizuna AI – Touch the Beat! (Gemdrops, Inc.)
 • The Last Clockwinder (Pontoco/Cyan Worlds)
 • The Light Brigade (Funktronic Labs) 
 • Moss 1 & 2 Remaster (Polyarc)
 • NFL Pro Era (StatusPro, Inc.)
 • No Man’s Sky (Hello Games, launch window)
 • Pavlov VR (Vankrupt)
 • Pistol Whip (Cloudhead)
 • Puzzling Places (Realities.io)
 • Resident Evil Village (skrze update zdarma PS5 verze RE Village) 
 • Rez Infinite (Enhance)
 • Song in the Smoke (17 Bit)
 • STAR WARS: Tales from the Galaxy's Edge (ILMxLab)
 • Synth Riders (Kluge Interactive)
 • The Tale of Onogoro (Amata K.K)
 • Tentacular (Devolver)
 • Tetris Effect (Enhance)
 • Thumper (Drool LLC)
 • The Walking Dead: Saints & Sinners: Ch. 2: Retribution (Skydance, launch window)
 • Vacation Simulator (Owlchemy)
 • What the Bat (Triband)
 • Zenith: The Last City (Ramen VR) 
PS VR2; screenshot: seznam her

zdroj: PlayStation

„Startovací“ tituly PS VR2.

Po vydání knihovnu PS VR2 her obohatil slovensko-český hudební hit Beat Saber, kolejnicová střílečka The Dark Pictures: Switchback VR, očekávaná akční adventura The Walking Dead: Saints & Sinners Chapter 2 – Retribution, survival hororovka Hello Neighbor: Search and Rescue, taktické střílečky Crossfire: Sierra Squad a Firewall Ultra, skvělý Resident Evil 4 Remake nebo zombie akce Arizona Sunshine 2. Později na PS VR2 vyjde například Zombie Army VR, kouzelnické The Wizards – Dark Times: Brotherhood nebo akční adventura Wanderer: The Fragments of Fate.

Spekuluje se také o PS VR2 verzi hitu Half-Life: Alyx a druhém dílu střílečky Farpoint, která byla jednou z nejlepších her původního PS VR. Tituly vydané dříve pro PS VR bohužel na PS VR2 bez zásahu jejich autorů spustit nejdou, více se zpětné kompatibilitě věnujeme této kapitole. Většina PS VR2 titulů je bohužel až na výjimky dostupná pouze skrze digitální distribuci.

Inovativní herní funkce | PS VR2

zdroj: PlayStation

Ukázka funkcí jako haptická odezva, adaptivní triggery nebo sledování pohybu očí na úvodních hrách.

PlayStation VR2: Technické specifikace


Výkon PlayStationu 5 umožňuje PS VR2 zobrazovat hry ve 4K rozlišení s podporou HDR a obnovovací frekvencí 90 nebo 120 Hz. Tak jako u jiných VR headsetů je obraz složen ze dvou samostatných OLED displejů s rozlišením 2000×2040 px (displeje mají o něco menší rozlišení, než je skutečné 4K, tedy 3840 x 2160, nicméně podobného zaokrouhlování se nebojí ani další výrobci). Zorné pole nabízí solidní „rozhled“ v rozmezí 110 stupňů. Vítanou inovací je sledování pohybu očí, umožňující nejen vykreslovat obraz v lepší kvalitě v místě, na které se právě díváte, ale využít jde i pro ovládání hry jako výběr položek v menu, míření zbraní a podobně. Technologie umí rozpoznat i mrkání či dokonce průměr zorničky.

Feel a New Real | PS VR2

zdroj: PlayStation

Sony v krátkém videu představuje všechny přednosti PS VR2. Od adaptivních triggerů a haptické odezvy Sense ovladačů až po 3D zvuk nebo sledování pohybu očí.

Inženýři ze Sony dle očekávání sáhli také po technologii Sense známé z ovladače DualSense, která umožňuje ještě větší ponoření do hry. Kombinuje totiž v sobě haptickou odezvu, 3D zvuk a zmíněné sledování pohybu očí. Díky tomu například intenzivněji prožijete přelet robodinosura v Horizon: Call of the Mountain přímo nad vaší hlavou, nebo těsné minutí auta v Gran Turismu 7. Headset je také výrazně lehčí než PS VR1. Váží pouze 560 g a komfort při hraní zlepšuje mimo jiné i nový systém ventilace zabraňující zamlžování čoček a možnost pomocí vestavěné kamery vidět i své okolí.

PS VR2 Headset Teardown Video - First Look with Engineers Behind the Next-Gen Hardware

zdroj: PlayStation

„V tomto videu Takamasa Araki z týmu mechanického designu vysvětluje, jak se svým týmem dosáhl vyvážené a symetrické vnitřní struktury, vylepšeného chladicího systému pro pohodlné hraní, optiky pro úžasnou věrnost grafiky a ergonomické čelenky navržené pro maximální pohodlí,“ stojí v popisku videa.

Vítanou novinkou je také skutečnost, že PlayStation VR2 nepotřebuje PlayStation kameru (pokud však bude připojena, můžete si s její pomocí zaznamenat, jak hrajete). Headset sám díky čtveřici kamer a infračervenému senzoru sleduje váš pohyb a je schopen vás také varovat před případnými střety s vaším okolím, přičemž herní oblast jde ručně upravovat pro co největší pohodlí při hraní. PS VR2 nabízí vestavěný mikrofon a vstup pro sluchátka (jsou součástí balení), přičemž k PlayStationu 5 se helma připojuje jediným USB-C kabelem o délce 4,5 m. Sony prý možnosti bezdrátového připojení PS VR2 již zkoumá, plný potenciál headsetu je ale aktuálně možné využít jen s kabelovým připojením.

PlayStation VR2; screenshot: Funkce See Through View PlayStation VR2; screenshot: úprava herní oblasti

zdroj: PlayStation

Obrázek 1: Funkce See Through View umožňuje vidět „skrze” headset, což se hodí například při hledání ovladačů nebo kontroly, kde se právě v místnosti nacházíte. Obrázek 2: Pomocí kamer na headsetu a bezdrátových ovladačů můžete upravit herní plochu tak, abyste neublížili sobě nebo vybavení vašeho domu.

PlayStation VR2: PC podpora


Už od vydání PS VR2 se hráči snaží neoficiálně zprovoznit headset PS VR2 také na PC, vypadá to však, že nakonec headset od Sony bude na počítačích fungovat oficiální cestou. Sony na PlayStation blogu začátkem roku 2024 oznámila, že již testuje PS VR2 na PC a doufá, že podporu přinese ještě v roce 2024. Na bližší informace si ale musíme počkat.

PlayStation VR2: Ovladače Sense Controllers


Nové Sense Controllers nahrazující PS Move ovladače, jež jsou tu s námi už od roku 2010 a hrát s nimi šlo na PS3, PS4 a nyní díky zpětné kompatibilitě také na PS5. Nové ovladače svým designem připomínají orb, do kterého vložíme ruku a oproti PS Move se odlišují také tím, že nejsou vzájemně zaměnitelné. To znamená, že jeden je určen výhradně pro levou a druhý zase pro pravou ruku, což ovlivňuje nejen ergonomii, ale i rozložení tlačítek.

PS VR2; screenshot: helma a ovladače

zdroj: Sony

Oproti PS VR nové Sense ovladače nesnímá kamera umístěná nad televizí, ale přímo helma nasazená na hlavě. To přináší větší volnost pohybu a proti předchozí generaci také přesnější ovládání.

Už samotný název Sense Controllers naznačuje, že převzaly to nejlepší z DualSense gamepadu, podporují tedy nejen haptickou odezvu, ale také adaptivní triggery, což jsou technologie, které si řada hráčů oblíbila díky možnosti ponořit se více do hry, což v případě virtuální reality může výsledný zážitek ještě více umocnit. „Když vezmete tento druh mechanik a aplikujete je na VR, prožitek je znásoben na úplně novou úroveň,“ pochvaluje si vicepresident pro plánování a management Hideaki Nishino ze Sony, kde ovšem pouze nerecyklují už známé technologie – žhavou novinkou je například detekce jednotlivých prstů (kromě malíčku a prsteníčku).

PS VR2 Sense Controller Teardown - First Look with Engineers Behind the Next-Gen Hardware

zdroj: PlayStation

„V tomto videu se Takeshi Igarashi z týmu zaměřeného na design periferií věnuje technologii sledování pohybu, detekci dotyků prstů, jež hráčům umožňuje při hraní provádět přirozenější gesta rukou, a také haptické zpětné vazbě a adaptivním triggerům, které vycházejí z inovací bezdrátového ovladače DualSense,“ stojí v popisku videa.

Ovladače totiž poznají nejenom který prst právě používáte, ale rozeznají také jeho celkový pohyb. Velkou předností ovladačů je velmi nízká váha, která je ovšem do jisté míry vykoupena slabší výdrží baterie. Ta vydrží na jedno nabití zhruba 4 hodiny. Podrobněji se ovladačům věnujeme v naší recenzi.

PS VR2; screenshot: ovladače

zdroj: Sony

Sense ovladače se povedly nejen po technické stránce, ale nám se v redakcí líbí také svým vzhledem, který působí lehce futuristicky.

PlayStation VR2: Zpětná kompatibilita


Hry z předchozí generace PlayStation VR bohužel nejsou kompatibilní s PS VR2. 

Se svým předchůdcem sdílí PS VR2 jen pramálo technologií, hry z PS VR tak na PS VR2 spustit nejdou, podle Sony je však portování již vydaných her na PS VR2 jednoduché. Řada vývojářů tak již vytvořila PS VR2 verze svých her, které si je třeba znovu zakoupit, některé tituly ale nabízí také bezplatný PS VR2 upgrade. V době psaní článku mezi ně patří například Gran Turismo 7, Resident Evil 7, adventury Moss, Hello Neighbor: Search and Rescue, No Man's Sky, Pistol Whip, Zenith: The Last City a další pravděpodobně budou následovat. Upgrade je ale většinou dostupný jen pro majitele PS5 verzí her, ne PS4, což hrozí zejména u starších PS VR titulů.

V tuto chvíli to také vypadá, že oproti předchozí verzi nebude PS VR2 možné připojit k PC. Uvádí to společnost Mediator Software, autoři PC ovladačů právě pro původní PS VR. Důvodem je komunikace headsetu pouze USB-C kabelem.

PS VR2; screenshot: hry

zdroj: guamnaturealliance.org

Řada vývojářů již připravila aktualizace svých her původně vydaných pro PS VR. Mezi největší překvapení patří například Gran Turismo 7 nebo Resident Evil: Village, ve vývoji je také PS VR2 verzi Beat Saberu.

i

• Zdroje: blog.playstation.com, gq-magazine.co.uk, gtplanet.net, nl.letsgodigital.org, pdfaiw.uspto.gov, playstation.com, uploadvr.com, techradar.com, thesixthaxis.com, washingtonpost.com


Co jsme dříve napsali o PlayStation VR2

PlayStation VR 2 má vyjít už letos s podporou Gran Turismo 7

• Spekulace: 27. 1. 2020 • Autor: Filip Němec

Ve světě technologií, kde se firmy předhání ve výkonu a chlubí se hesly jako „nejvýkonnější konzole na světě“, se Sony povedl téměř husarský kousek. Headset PlayStation VR byl totiž již od počátku technologicky nejméně pokročilou helmou a v posledních měsících jedním z papírově nejhorších VR headsetů co do rozlišení nebo třeba zorného pole. Přesto je právě PlayStation VR nejprodávanější helmou pro virtuální realitu současnosti. Zatímco hlavní konkurent Oculus Rift prodal zhruba 1,5 milionu kusů, PS VR již překonalo hranici 5 milionů. Nic ale netrvá věčně, a tak není překvapením, že Sony již dříve potvrdila, že na nové verzi headsetu již pracuje.

PS VR2; screenshot: PlayStation 5
Design nové verze PlayStation VR samozřejmě není zatím znám, autoři všemožných konceptů však své výtvory rádi umisťují k rovněž vizualizacím PlayStationu 5. V obou případech jde totiž o ostře sledovaný hardware.

Oficiálně zatím nemáme nic v rukou, podle magazínu VR Focus ale významný vydavatel her pro virtuální realitu VR Education (Apollo 11 VR nebo Titanic VR) ve zprávě rekapitulující uplynulý rok zmiňuje, že Sony má letos chystat uvedení na trh nové verze PlayStation VR. „V roce 2020 Sony vydá PlayStation 5 a novou verzi headsetu PlayStation VR, který dále rozšíří uživatelskou základnu high-end VR headsetů,“ stojí v oficiální zprávě.

To jsou dost odvážná slova, vezmeme-li v potaz, že nic podobného Sony doposud nepotvrdila, ba naopak se proslýchalo, že ačkoli společnost na PS VR2 pracuje, neplánuje nový headset vydat ve stejnou dobu jako PlayStation 5, protože by své zákazníky nutila do dvou velkých investic současně. Máme již navíc oficiálně potvrzené, že PS5 bude podporovat i stávající verzi PlayStation VR, takže Sony nemá kam spěchat.

PlayStation VR – Incredible Adventures (Trailer)

Technologie virtuální reality je sice stále na začátku, ale i tak nabízí PS VR zajímavou nabídku her.

Nová verze PS VR má být podle magazínu Polygon konečně bezdrátová a s trojicí kamer přímo na helmě, které by zlepšily přesnost ovládání. Jedna z posledních spekulací pak hovoří třeba také o sledování pohybu očí a větším zaměření na AAA tituly. Jmenovitě pak má jít například o Gran Turismo 7, jež se má stát startovacím titulem PlayStationu 5. Předchozí díl s názvem Gran Turismo Sport rovněž nabízí podporu PS VR, byť ve značně ořezané formě (jen některé tratě, pár vozů a pouze jeden protivník).

Je tedy opravdu možné, že druhá generace populárního headsetu PlayStation VR dorazí již letos. Nicméně ačkoli prohlášení známého vydavatele VR her působí věrohodně, je třeba k němu stále přistupovat s opatrností a jako vždy si raději počkat na oficiální oznámení.

• Zdroje: VR Focus, WccftechDruhá generace PS VR bude bezdrátová helma s trojicí kamer

• Spekulace: 14. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

Můžete být sebevětší tajnůstkáři a všechny zaměstnance hlídat lépe než vlastní děti, ale patentový úřad stejně žádné tajemství neudrží věčně. Přesně to se stalo s patentem společnosti Sony, který se týká nové verze headsetu PlayStation VR. Připravovaná next-gen konzole PlayStation 5 sice bude kompatibilní s aktuální verzí PS VR, ale protože headset od Sony je nejprodávanější helmou pro virtuální realitu současnosti a v rámci svého segmentu je velmi úspěšný, není pochyb o tom, že se připravuje jeho vylepšená verze, které se zatím pracovně říká PS VR2. Že novou generaci vyvíjí, již Sony potvrdila na meetingu pro akcionáře.

Zmiňovaný patent byl zveřejněn už v únoru, ale magazínu LetsGoDigital se ho podařilo objevit až nyní. Z něj vychází dvě zajímavá vylepšení. Předně by měl mít headset PS VR2 nově tři samostatné kamery. Dvě na přední straně a jednu na zadní. Zejména kamera na zadní straně dává největší smysl, protože současná verze PS VR má právě za vašimi zády hluché místo. Pohyby snímá pouze jedna PlayStation kamera umístěná nad či pod televizí a cokoli se děje za vámi (nebo zády ke kameře), je pro hru prakticky neviditelné. Tento handicap však šikovně řeší například autoři PS VR exkluzivity Iron Man VR, která by měla dokázat pohyby, jež kamera nemůže stoprocentně snímat, předvídat.

PS VR2; screenshot: vizualizace

Patent zmiňující dvojici kamer z přední části samozřejmě dal impulz nejrůznějším grafikům, kteří ihned přispěchali se svými vizualizacemi. A co si budeme povídat, v černém provedení vypadá PS VR také velmi dobře.

Druhá novinka je pak možná ještě zajímavější, ne však vyloženě překvapivá. Podle magazínu Polygon totiž patent krátce zmiňuje i propojení headsetu a konzole, které by mělo probíhat zcela bezdrátově pomocí bluetooth technologie. S touto informací již před časem přišel magazín Inverse. To je samozřejmě očekávaný krok a v době, kdy nejspíše PS VR2 vyjde, již bude bezdrátová naprostá většina konkurenčních headsetů. Otázkou zůstává, jak se tyto technologie promítnou do výsledné ceny, která je v současnou chvíli takřka lidová, srovnáme-li ji s konkurencí. Již zmíněný magazín Inverse však podle svých informací odhaduje, že PS VR2 bude stát kolem 200 dolarů, což je s přidáním cla i DPH cena držící se výrazně pod hranicí 10 000 Kč.

Sony svým akcionářům již sdělila, že PS VR2 je ve vývoji, nicméně nemáme headset očekávat ve stejnou dobu jako PlayStation 5. Společnost prý nechce své fanoušky nutit do pořízení dvou nákladných systémů současně, PS VR2 se tak dostane na trh až později. Podle tohoto prohlášení navíc není moc rozumné se k cenovce odhadované magazínem Inverse upínat, stále se totiž jedná o divoké odhady a nepodložené informace.

Patent pak zmiňuje také nové Move ovladače. Ty jsou na trhu téměř deset let a novou verzi si jistě zaslouží. O té patent hovoří stručněji, nejvýraznější informací je však přítomnost kamerky v každém ovladači. Nová generace PS VR by tak mohla být minimálně daleko přesnější.

• Zdroje: LetsGoDigital, InversePolygonSony pravděpodobně připravuje novou verzi PS VR

• Spekulace: 18. 7. 2019 • Autor: Filip Němec

Headset pro virtuální realitu PlayStation VR sice nepatří mezi technologické leadery, ale díky nízké ceně i nabídce zajímavých her se z něj rychle stala nejprodávanější VR platforma. Konkurence ve formě HTC Vive a Oculus Rift sice svá čísla nezveřejňuje, agentury zabývající se výzkumem trhu však předpokládají, že PS VR je v prodejních číslech daleko před konkurencí. V březnu Sony oznámila, že se k hráčům dostalo již 4,2 milionů headsetů PS VR, což není zase tak velké číslo vzhledem k tomu, že se PlayStation 4 potřebný ke spuštění konzole dost možná brzy dočká pokoření stamilionové hranice. Na začínající technologii je to ale slušné číslo.

Je tak velmi pravděpodobné, že Sony bude s touto platformou i nadále pokračovat. Ostatně po tom, co firma ukončila výrobu handheldu PS Vita, kromě stolní konzole PlayStation a PS VR žádné další platformy nemá. Na novou verzi PS VR se novináři dotazují zejména ve spojení s chystanou next-gen konzolí PlayStation 5, její architekt Mark Cerny však v jednom z rozhovorů prozradil, že zatím nemají žádné nové informace ohledně VR strategie. Dodal však, že je pro ně tato platforma velmi důležitá a díky tomu bude současná verze headsetu PS VR kompatibilní s PS5.

Podle některých analytiků je důvodem pro současné mlčení také to, že Sony nechce na trh souběžně uvést dvě nové a drahé technologie. Až se vytvoří základna majitelů PlayStationu 5, představí společnost další produkt, jenž by svým fanouškům mohla nabídnout. Jak dlouho budeme čekat, sice nevíme, objevují se ale už první informace o tom, že se na nové verzi headsetu pilně pracuje.

PS VR2; screenshot: headset

PlayStation VR je cenově dostupnou a po stránce technologií spíše konzervativní variantou v rámci aktuální nabídky VR headsetů. Díky tomu se ale této platformě podařilo nejlépe prorazit.

PS VR2 bez zbytečných kabelů a se sledováním pohybů očí

Podle magazínu Inverse bude nová verze PS VR postrádat otravnou kabeláž, dočkáme se tedy plně bezdrátového připojení, přičemž baterie by měla vydržet pět hodin, což je rozhodně dostačující doba vzhledem k tomu, že být nepřetržitě 5 hodin ve virtuální realitě zvládne opravdu málokdo. Rozlišení jednotlivých displejů by pak mělo být 2560x1440 px s obnovovací frekvencí 120 Hz a 220stupňovým zorným polem. Aktuálně PS VR zvládá rozlišení 960x1080 px, obnovovací frekvence je 90 až 120 Hz a zorné pole obsáhne 100 stupňů.

Nejzajímavější je však předpokládaná cena, která by podle magazínu Inverse měla být zhruba 250 dolarů. To je v přepočtu na české koruny po přidání DPH a cla necelých 8 000 Kč, což je velmi zajímavá cenovka. Hypotetický bezdrátový headset PS VR lze aktuálně srovnávat s HTC Vive Pro nebo Oculus Quest, jež nabízejí rovněž bezdrátovou helmu s podobným rozlišením, avšak větším zorným polem. HTC Vive však v základní verzi stojí necelých 20 000 Kč a Oculus Quest téměř 14 000 Kč. Odhadovaná cena nového PS VR2 nakonec nemusí být skutečná, ale pokud ano, ukazuje to, že Sony opět sází na co nejširší pokrytí trhu pomocí kvalitní, ale levné technologie.

Nová generace PS VR by dokonce mohla nabídnout doposud nepoužívané technologie, jako je sledování pohybu očí, už z dřívější doby navíc víme o patentu, na základě kterého Sony vyvíjí rukavice s haptickou odezvou. Sony tak možná opět nabídne nejlevější řešení, rozhodně však chce patřit i mezi inovátory trhu s virtuální realitou. O všech novinkách týkající se nové verze PS VR vás budeme informovat.

• Zdroje: GamesRadar+, Inverse, VentureBeatThe Verge

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13